Informacje

06.09.2012 21:25 Nowy dworzec będzie miał 1300 m2

Budowa Zachodniego rozpocznie się w 2013 roku?

SERWISY:

Budowa nowego dworca Warszawa Zachodnia może rozpocząć się pod koniec przyszłego roku. Oddanie obiektu dworcowego do użytku planowane jest na pierwszą połowę 2015 r. Pierwotnie plany przewidywały, że budynek powstanie jeszcze w 2014 r. – ustalił "Rynek Kolejowy"

– Prace mogą rozpocząć się w czwartym kwartale przyszłego roku. Obecnie trwa proces uzyskiwania pozwoleń administracyjnych oraz wykonywane są roboty geodezyjne i geotechniczne, a także opracowywana jest dokumentacja projektowa – powiedziała "Rynkowi Kolejowemu" Barbara Leszczyńska z zespołu prasowego PKP SA.

Inwestycja realizowana jest przez HB Reavis i Polskie Koleje Państwowe. Koszt całego przedsięwzięcia to około 110 mln euro

Biurowce do 2017 r.

– Inwestycja przewiduje wybudowanie budynku nowego dworca kolejowego o powierzchni ok. 1300 m2. Zostanie zakończona najwcześniej w pierwszym kwartale 2015 r., a najpóźniej w drugim kwartał 2016 r. Wybudowany zostanie też kompleks budynków biurowych o powierzchni ok. 59 tys. m2, w tym powierzchnia handlowa ok. 1,5 tys. m2, a powierzchnia parkingów ok. 38 tys. m2. Biurowce, których budowa rozpocznie się wraz z budową dworca, w zależności od sytuacji na rynku nieruchomości, będą budowane etapami do końca 2017 roku – wyjaśniła "Rynkowi Kolejowi" przedstawicielka PKP SA.

Polskie Koleje Państwowe modernizują całą warszawską linię średnicową. Koszt jej przebudowy wraz z peronami, rozjazdami i systemem sterowania od dworca Wschodniego do Zachodniego to 1,5 miliarda złotych. HB Reavis ma sfinansować modernizację dworca Zachodniego w zamian za możliwość zbudowania w jego otoczeniu budynków biurowych.

Już raz próbowali

Wcześniej PKP negocjowało z francuską firmą Nexity. W 2008 roku podpisano wstępne porozumienie, a dworzec miał być gotowy na Euro 2012. Ostatecznie jednak nie doszło do podpisania umowy. - Rozmowy zakończyły się, bo nie przyniosły konkretnych ustaleń - mówił wtedy rzecznik PKP Łukasz Kurpiewski.

lata

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Dami

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.09.2012 00:29 ~Dami

  Do tej pory zburzyli jakieś szyby wind o których nikt nie wiedział ( stare gołębniki na końcach peronów ), teraz mają tę wielką bryłę wyburzyć...

  Zachodni powinien mieć kilka poziomów na poziomie 0 zajezdnię tramwajową, na -1 koleje, a na -2 trzecią linię metra i byłby prawdziwym węzłem przesiadkowym...

 • elo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.09.2012 15:02 ~elo

  Do tego czasu mogliby wyburzyć satary budeynek przy pksie i zrobić porządny projekt taki w którym wszystkie perony pkp i pks byłyby zadaszone.

 • KTOS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.09.2012 14:45 ~KTOS

  Najpierw zburzyli szyby wind, które przetrwały wojnę, teraz zniszczą cały dworzec. Czy w Warszawie naprawdę trzeba wyburzyć wszystko, co stare, co historyczne?

 • Bródno rulezz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.09.2012 14:02 ~Bródno rulezz

  Po co ta napinka ??? Przecież już po Euro nie ma sie co śpieszyć 2013 czy 2113 to już bez znaczenia :)
  Dworzec jest więc nigdzie nie ucieknie.

 • patt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.09.2012 12:49 ~patt


  Belveder~Belveder

  Niech ktoś odwiedzi DWORZEC WSCHODNI. Piękny dworzec, a tu już rozpoczyna się jego koniec estetyki. Zaczynają się pojawiać punkty gastronomiczne z rodu PRL. Dodatkowo automaty z napojami stojące tak że można je obejść dookoła. Są strasznie nieestetyczne!
  zniesmaczony nieuctwem~zniesmaczony nieuctwem
  nieestetyczny jest też poziom twojej polszczyzny np "już rozpoczyna się jego koniec estetyki"  Piątek, plujący jadem, żerujący monotematyczni pseudointeligenci nie na temat, wypełzają na powierzchnię :))

 • xynapez

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.09.2012 12:20 ~xynapez

  Nim ujrzałem Dw.Wschodni to uważałem,że potrzeba cudu.Ale teraz jestem przekonany. Najważniejsze by było tam czysto,nowocześnie i bezpiecznie.

 • LMM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.09.2012 12:02 ~LMM

  rozumiem, że najpierw zostanie tam zrzucona jakaś bomba, która wypali cały syf, mocz i smród, a potem druga z wapnem, które to zdezynfekuje i dopiero zacznie sie budowa?

 • zniesmaczony nieuctwem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.09.2012 10:10 ~zniesmaczo…

  Belveder~Belveder

  Niech ktoś odwiedzi DWORZEC WSCHODNI. Piękny dworzec, a tu już rozpoczyna się jego koniec estetyki. Zaczynają się pojawiać punkty gastronomiczne z rodu PRL. Dodatkowo automaty z napojami stojące tak że można je obejść dookoła. Są strasznie nieestetyczne!
  nieestetyczny jest też poziom twojej polszczyzny np "już rozpoczyna się jego koniec estetyki"

 • mg1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.09.2012 09:27 ~mg1


  obserwatorek~obserwatorek

  Przy okazji powinni doprowadzić tam metro... Na przyszłość. Na pewno będzie kiedyś taka konieczność. Brak strategicznego myślenia
  abc~abc

  Z całym szacunkiem ale po co ci tam metro? Nie jest potrzebne. Po co? Żeby spod wileńskiego i okolic podjechać? Proszę bardzo na karcie miejskiej z niedaleko leżącego wschodniego dowolną skmką czy koleją mazowiecką możesz przejechać. Po przesiadce z już istniejącej lini metra? Proszę bardzo, w centrum wysiadasz, zamiast "w drugą linię" przesiadasz się na śródmieściu i jestes za 6 minut na zachodnim. Tylko ludzie są na tyle "zapatrzeni" w tramwaje i autobusy i metro że nie wiedzą że bardzo fajnie się jeździ i dużo szybciej pociągiem na bilecie miejskim


  Zapraszam do zapoznania się ze wstępnymi planami trzeciej linii. Będzie startowała właśnie z Dworca Zachodniego. A dlaczego? Bo żaden dworzec obsługujący ruch dalekobieżny nie ma bezpośredniego połączenia z metrem. Zachodni będzie pierwszy.

 • Belveder

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.09.2012 09:17 ~Belveder

  Niech ktoś odwiedzi DWORZEC WSCHODNI. Piękny dworzec, a tu już rozpoczyna się jego koniec estetyki. Zaczynają się pojawiać punkty gastronomiczne z rodu PRL. Dodatkowo automaty z napojami stojące tak że można je obejść dookoła. Są strasznie nieestetyczne!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »