Informacje

18.01.2018 12:51 "na dołku"

Budowa tunelu na Ursynowie mogłaby już trwać. Ale trwa targowisko

SERWISY:

 

Na Ursynowie wciąż targi o targowisko. Wykonawca chce rozpocząć budowę ursynowskiego odcinka Południowej Obwodnicy Warszawy, ale terenu nie chcą odstąpić kupcy. Sprawa trafiła już do wojewody.

To, że bazarek "Na Dołku" będzie musiał zniknąć z obecnej lokalizacji, wiadomo od blisko trzech lat. W miejscu, gdzie dziś wciąż kwitnie handel, powinny już ruszyć pracę nad obwodnicą. Ale kupcy nie chcą odpuścić.

- Jesteśmy gotowi do przejęcia terenu od 1 lipca 2017 roku. Chcielibyśmy go przejąć jak najszybciej, żeby rozpocząć prace – mówi rzecznik prasowy wykonawcy, firmy Astaldi, Mateusz Witczyński.

Budowę początkowo wstrzymywała sprawa decyzji środowiskowej, którą musi uzyskać każda duża inwestycja drogowa. Przed wydaniem dokumentu dla ursynowskiego odcinka południowej obwodnicy Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska została zasypana wątpliwościami mieszkańców dotyczącymi przede wszystkim instalacji filtrów w tunelu pod Ursynowem. O sprawie wielokrotnie pisaliśmy na tvnwarszawa.pl.

- Ze względu na olbrzymią, ponad 10 000, liczbę pytań mieszkańców do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, a co za tym idzie konieczności ich rozpatrzenia, postępowanie się przedłużyło. Teraz ważny jest każdy dzień - mówi Witczyński.

Kupcy się nie śpieszą

Pytamy kupców, czy ustalili już datę wyprowadzki: niestety nie. Tak naprawdę nic nie wiemy, czekamy – odpowiada prezes targowiska, radny Platformy Obywatelskiej, Piotr Karczewski.

Najprawdopodobniej dojdzie do egzekucji administracyjnej.

Kupcy od kilkudziesięciu lat zajmowali teren przy Braci Wagów na Ursynowie. Od czerwca handlują tam nielegalnie. Deklarują, że chcą się przenieść. Ale przez trzy lata nie dogadali się z miastem w sprawie nowej lokalizacji.

Teraz – od kilku miesięcy – szykują się do przeprowadzki na usytuowaną kilkaset metrów dalej pętlę autobusową na Polaka. Sprawa się jednak przedłuża z powodu protestu okolicznych mieszkańców oraz kontrowersji związanych ze sposobem przekazania działki.

Handlarze o innej lokalizacji słyszeć nie chcieli. Długo opierał się Zarząd Transportu Miejskiego, ale pod koniec lipca ogłosił przetarg na dzierżawę pętli. Nie został on jednak rozstrzygnięty z "przyczyn proceduralnych", a w tym samym czasie ratusz rozpoczął procedurę "wygaszenia stałego zarządu", co w rezultacie oznacza przejęcie terenu.

Chwilę później ogłoszono miejski konkurs na targowisko w tym miejscu. Całej historii smaczku dodaje fakt, że prezesem kupców jest radny Platformy Obywatelskiej – Piotr Karczewski. Aktywiści sytuację komentują wprost: korupcja polityczna.

Za likwidację pętli, a co za tym idzie zmianę tras autobusów, trzeba będzie zapłacić. Koszty wyniosą około 3,5 miliona złotych.

Daleko do przenosin

Wydzierżawieniem od miasta pętli pod pod bazarek do 17 stycznia zgłosiła się jedna firma – właśnie bazarek "Na dołku", termin na złożenie wniosków minął 10 stycznia. Jednak, jak informuje dyrektor Zarządu Mienia – Hanna Jakubowicz, umowa nie została do tej pory podpisana. Gdyby nawet doszło do tego lada dzień, nie oznacza to błyskawicznej przeprowadzki bazaru.

- To, ile procedura potrwa zależy od wnioskodawcy, który musi złożyć wniosek z zatwierdzonym projektem organizacji ruchu. Po opiniowaniu projekt trafia do biura mobilności, a później już zatwierdzony do Zarządu Dróg Miejskich – informuje Mikołaj Pieńkos, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich.

Taka procedura może trwać około miesiąca, choć, jak zapewnia rzecznik, urzędnicy starają się rozpatrywać wnioski "jak najszybciej".

- Z mojej wiedzy wynika, że targowisko "Na Dołku" jesienią złożyło wniosek o zajęcie pasa drogowego, ale do tej pory nie dostaliśmy poprawionej wersji – dodaje Pieńkos.

Interwencja u wojewody

Przenosiny bazarku to zapewne kwestia tygodni, a nie pojedynczych dni. Handlarze wciąż nie ustępują. Nadal codziennie pojawiają się przy Braci Wagów, gdzie już powinien pracować ciężki sprzęt. Dlatego interweniuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

- Wysłaliśmy do Wojewody Mazowieckiego pismo z prośbą o upomnienie właściciela w kwestii wydania nieruchomości. W przypadku braku skuteczności takiego upomnienia poprosiliśmy o wszczęcie procedury egzekucji administracyjnej. W konsekwencji doprowadzić to ma do umożliwienia prowadzenia robót budowlanych na omawianych działkach – mówi Jan Krynicki, rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Informacje te potwierdza rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ewa Filipowicz.

- Zarządca drogi wniósł o upomnienie do niezwłocznego wydania działek, na których mieści się bazarek. Należy podkreślić, że nieruchomość należy przekazać w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia upomnienia. W przypadku niedokonania we wskazanym terminie zostanie wszczęte postępowanie w trybie egzekucji administracyjnej – tłumaczy.

Co wtedy? Wojewoda wydaje postanowienie wzywające do wydania nieruchomości, wskazując w treści datę jej odebrania. Postępowanie dotychczas nie zostało wszczęte.

Początek prac

Pod koniec roku wojewoda mazowiecki wydał pierwszą decyzję pozwalającą na rozpoczęcia prac w rejonie Południowej Obwodnicy Warszawy - budowę tunelu pod Ursynowem.

Decyzja jest jednym z etapów budowy trasy ekspresowej S2 między Puławską a planowanym węzłem Lubelska na odcinku przebiegającym przez Ursynów. Roboty będą wykonywane w rejonie skrzyżowania ulic Płaskowickiej i alei Komisji Edukacji Narodowej.

Na początku stycznia wykonawca - firma Astaldi - rozpoczął przygotowania do budowy. Na Ursynowie pojawiają się nowe chodniki i przystanki autobusowe dla linii, które zmieniły trasy w związku z budową POW oraz likwidacją pętli Natolin, gdzie ma zostać przeniesiony bazarek "Na Dołku".

Rozpoczęła się wycinka drzew rosnących w miejscu przyszłego tunelu.

kz/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Luzik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.02.2018 08:46 ~Luzik

  jacek~jacek

  na tym targowisku ceny sa z kosmosu , pomidora za 10 zl , ziemniak za 20 ludzie kto tam kupuje ? Nie dziw ze tak wojują jak ludzi tam ze skory dra !

  Dlaczego kłamiesz? Kupuje tam co tydzień i ceny są o wiele niższe niż w okolicznych sklepach. Dowodem są tłumy klientów co sobota i niedziela. A może ta niedziela ci przeszkadza? Dla przykładu 1 kg doskonałego makowca - 29 zł - Obok w cukierni 45 zł. Wystarczy

 • k65d96

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2018 15:58 ~k65d96

  To jakas kpina, ze dziadowskie targowisko z blachy falistej, od lat utrzymywane w stylu godnym panstwa Trzeciego Swiata (brud, smrod, krzywe chodniki, bloto i balagan nigdy nie sprzatany) jest w stanie zablokowac obowdnice stolicy potrzebna milionom ludzi i setkom tysiecy firm. Takie rzeczy tylko w Polszy.

 • miodzio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.01.2018 11:21 ~miodzio

  nigdy więcej tego koszmarnego bazarku...wyglada strasznie (powinien albo zniknac, albo byc schowany pod ziemie lub do ladnych budynkow fajnie zaprojektowanych), ceny ma wysokie, co weekend towrza sie tam koszmarne korki, niech tylko beda przez nich opoznienia w budawaniu obwodnicy to ludzie im pokaza !!!

 • jacek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.01.2018 10:00 ~jacek

  na tym targowisku ceny sa z kosmosu , pomidora za 10 zl , ziemniak za 20 ludzie kto tam kupuje ? Nie dziw ze tak wojują jak ludzi tam ze skory dra !

 • jołjoł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.01.2018 09:42 ~jołjoł

  jak zwykle - inwestycje przegrywają z patologią bazarową.

 • rybiłeb

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.01.2018 09:15 ~rybiłeb


  grażyna64~grażyna64

  Nadal jest szansa na wstrzymanie budowy !!! Jeśli protesty będą trwały , to wykonawca straci w końcu cierpliwość. Sprzęt i ludzie muszą na siebie pracować ! A nie czekać ! Wykonawca w końcu zejdzie z placu budowy !
  Toms~Toms  Nie licz na to. Ta autostrada powstanie bo jest niezbędna. A kupcy cóż powinni przypomnieć sobie KDTy na placu Defilad, tu może być podobnie.
  Mam nadzieję że Ratusz zdyscyplinuje radnego ze swojej partii i zmusi go do nie blokowania tak ważnej inwestycji.

  Też mi się z KDT skojarzyło :)

  Tylko ja czegoś nie mogę pojąć w demokratycznym państwie prawa:
  Jak to jest że ktoś bezprawnie użytkuje cudzy teren i jeszcze jest problem z jego usunięciem ? W normalnym kraju, normalni kupcy za wczasu wynajeliby lokale handlowe w okolicy lub w zupełnie innej części miasta. Gdyby chcieli handlować razem to staraliby się stworzyć takie centrum handlu w jakimś pasażu i nikt by niczego nie blokował. Tylko u nas się trzeba z takimi cackać.

 • vtr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.01.2018 09:10 ~vtr


  Warszawiak~Warszawiak

  Konieczna jest walka ze smogiem. W jej ramach należy wprowadzić limity samochodów wjeżdżających na teren Warszawy, a najleiej dosyć wysokie opłaty. Mniej miejsc parkingowych i węższe jezdnie to mniej samochodów! Należy postawić na transport miejski. A co do tej autostrady to, tylko jedno. Wstrzymać jej budowę!
  Lotos~Lotos

  Żeby było więcej miejsca dla ciebie i twoją limuzynę? na szczęscie miasto nie kończy się na czubku twojego nosa. A problem smogu, to problem palenia w piecach a nie motoryzacji.

  Dokładnie.
  Ludzie się dają nabierać na propagandę miejskich aktywistów. Po co miasto walczy ze smogiem powodowanym przez motoryzację skoro samo w swoich badaniach przyznało,że spaliny to tylko 8% emisji smogu, a wraz ze wszystkimi innymi zanieczyszczeniami motoryzacyjnymi (pył z klocków hamulcowych i ścieranie się opon) to tylko 11%.

  Goebbels by tak bezczelnego kitu nie wciskał.

 • Kupiec2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.01.2018 09:08 ~Kupiec2

  hahaha, kupcy zniszczyli system ;) Obwodnicy nie będzie :-D

 • aaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.01.2018 08:40 ~aaa

  a obwodnica bedzie miała kilka kilometrów. to robotnicy muszą zacząć prace akurat w tym miejscu? szczegolnie że jest zima i i tak nic nie zrobią.

 • populisto

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.01.2018 08:19 ~populisto

  Warszawiak~Warszawiak

  Konieczna jest walka ze smogiem. W jej ramach należy wprowadzić limity samochodów wjeżdżających na teren Warszawy, a najleiej dosyć wysokie opłaty. Mniej miejsc parkingowych i węższe jezdnie to mniej samochodów! Należy postawić na transport miejski. A co do tej autostrady to, tylko jedno. Wstrzymać jej budowę!

  Samochody są odpowiedzialne za 10% smogu, największy syf to kominy.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »