Informacje

13.11.2017 12:24 SPALARNIA NA TARGÓWKU

Budowa spalarni zwiększa opóźnienie. Zwiększy się także cena wywozu śmieci

SERWISY:

Bez unijnej dotacji i dużo później, niż planowano - to coraz bardziej prawdopodobny scenariusz dla spalarni śmieci na Targówku. To oznacza, że będzie drożej. A zapłacą warszawiacy.

Rozbudowa spalarni na Targówku już jest mocno opóźniona. Początkowo zakładano, że śmieci trafią tam w 2019 roku. Nic jednak nie wskazuje na to, by tak się stało. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania wciąż nie zna wykonawcy, a przetarg przedłuża się już o prawie rok.

Najpierw zmienił się terminu jego ogłoszenia - z grudnia 2016 roku na maj 2017. Potem zablokowały go pytania zainteresowanych firm. MPO chciało zamknąć przetarg w sierpniu, potem 17 listopada, a - według najnowszych zapowiedzi, termin składania ofert minie... 18 grudnia.

- Dokumentacja, w odróżnieniu od innych postępowań tego typu, jest bardzo obszerna. Załączony jest projekt budowlany dla całego zakładu, a także dokumenty, które nazywamy wytycznymi do projektowania. Są bardzo szczegółowe, analiza zajmuje wykonawcom dużo czasu  - tłumaczy Piotr Karczewski z MPO.

Pytany, na kiedy planowane jest dziś otwarcie spalarni, nie potrafi udzielić odpowiedzi. Ale z jego dalszych wyliczeń można wywnioskować, że zakład zacznie działać nie wcześniej niż w 2021 roku.

- Nie jesteśmy w stanie przewidzieć choćby procedury odwoławczej. Mamy nadzieję, że uda się od połowy przyszłego roku wejść na plac budowy, a potem, w ciągu 36 miesięcy, powinniśmy zamknąć proces budowlany i przejść do eksploatacji - powiedział.

Bez dotacji

To nie jedyne kłopoty z inwestycją. Termin ogłoszenia przetargu przełożono przez problem z Wojewódzkim Planem Gospodarki Odpadami (WPGO). Dokument uchwalono w grudniu zeszłego roku, ale - z przyczyn formalnych - został unieważniony przez wojewodę mazowieckiego. Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który podtrzymał decyzję wojewody.

Bez WPGO instalacje przetwarzające śmieci nie mogą z kolei dostać dofinansowania ze środków publicznych. A część środków MPO chciało pozyskać z Unii Europejskiej. Miejska spółka ubiegała się o 560 milionów złotych dotacji. Jak wyjaśniał Karczewski, taki sposób finansowania byłby najtańszy dla mieszkańców.

Wobec tej sytuacji przedsiębiorstwo miało dwie możliwości. Albo czekać na rozstrzygnięcie sporu administracyjnego, co wydłużyłoby rozpoczęcie budowy o kolejne kilkanaście miesięcy lub szukać innych środków. Spółka zdecydowała się więc na tzw. finansowanie pomostowe. To praktyka polegająca na tym, że instytucja zwraca się do banków o pomoc do czasu otrzymania dofinansowania unijnego.

Śmieci podrożeją

To oznacza, że na budowę spalarni, spółka musi zaciągnąć zwykły, komercyjny kredyt. A to z kolei znaczy, że łączne koszty powstania zakładu wzrosną, ponieważ bank doliczy odsetki. W dłuższej perspektywie zapłacą za to mieszkańcy - muszą liczyć się z podwyżką opłat za wywóz śmieci.

Sztandarowa inwestycja MPO powstanie w ramach przebudowy istniejącego już zakładu u zbiegu Zabranieckiej i Gwarków, który działa od 2001 roku i przerabia 40 tysięcy ton śmieci rocznie. Po rozbudowie moce przerobowe wzrosną do 300 tysięcy ton - czyli 1/3 wszystkich stołecznych odpadów. To tyle, ile trafia do uciążliwej instalacji na Radiowie.

MPO zapowiadało, że zakład na Radiowie, który działa bez pozwolenia, będzie wygaszony z dniem otwarcia spalarni. Opóźnienie oznacza więc, że mieszkańcy Bielan i Bemowa będą musieli zmagać się ze smrodem jeszcze przez co najmniej cztery lata.

Zobacz więcej o smrodzie na Radiowie:

Mateusz Dolak (m.dolak@tvn.pl)/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Karl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.11.2017 12:27 ~Karl

  Zablokowanie budowy spalarni, utrata ponad pół miliarda dotacji UE a tu jeszcze taka informacja z radia rdc: "przygotowany plan instalacji zastępczych, które będą przyjmować warszawskie odpady po zamknięciu Radiowa, a jeszcze przed otworzeniem spalarni na Targówku. Ich listę zamieszczono w Planie Gospodarki Opadami, który formalnie nie wszedł w życie, bo zablokował go wojewoda mazowiecki”.

  Naprawdę ktoś chce zatopić miasto w śmieciach? :/

 • observer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.11.2017 13:45 ~observer

  Warto pamiętać że jako bonus spalarnia da "energię dla 16 tys. gospodarstw domowych. Szacuje się, że da to ciepło odpowiadające zapotrzebowaniu 12 tys. mieszkań". W innym miejscu Warszawy nie trzeba będzie robić syfu żeby wytworzyć tyle ciepła i energii

 • Viki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2017 15:29 ~Viki

  O czym ta rozmowa? Warszawa bez spalarni utonie w śmieciach a wymogi dotyczące nowoczesnych spalarni są takie że przy spalarni jest lepsze powietrze niż w centrum miasta. Tyle w temacie

 • Karl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2017 12:09 ~Karl

  jacek~jacek

  Precz z lotniskami , spalarniami i innymi syfami w mieście !! Nie po to kupuje mieszkanie po 9tys za m2 żeby taplac sie w syfie i halasie !


  Wyjedź na wieś, tam nie ma lotnisk, dworców, spalarni, korków na ulicach itd.

 • observer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2017 12:07 ~observer

  Bielańczyk~Bielańczyk

  Blokowanie nie było kaprysem wojewody, a reakcją na nieudolność miasta. Decyzję wojewody podtrzymał sąd.


  Ciekawe że w innych przypadkach zmieniają prawo jak im prawo nie odpowiada a tutaj zamiast wspierać budowę spalarni bo jest niezbędna to szukają pretekstów formalnych żeby blokować

 • Bielańczyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2017 10:44 ~Bielańczyk


  bielany~bielany

  Tym bardziej nie do obrony, że kompostownia na Radiowie od początku swojego istnienia była nieprzygotowana na taką ilość odpadów . MPO ratowało się na siłę kosztem mieszkańców Bielan i Bemowa
  zBielan~zBielan


  Właśnie. Spalarnia miała załatwić problem. Idź pogratulować wojewodzie za blokowanie  Blokowanie nie było kaprysem wojewody, a reakcją na nieudolność miasta. Decyzję wojewody podtrzymał sąd.

 • waldek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2017 10:14 ~waldek

  To sie nazywa planowanie po Warszawsku - w szczerych polach na bialolece buduje sie apartamenty , w centrum miasta jest lotnisko , a teraz spalarnia smieci tuz pod oknami blokow mieszkalnych.

 • jacek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2017 09:54 ~jacek

  Precz z lotniskami , spalarniami i innymi syfami w mieście !! Nie po to kupuje mieszkanie po 9tys za m2 żeby taplac sie w syfie i halasie !

 • Ech

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2017 08:16 ~Ech

  Dlaczego taki syf robić w mieście? To powinno być wybudowane w środku lasu daleko od siedlisk ludzkich.

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2017 21:34 ~qwerty

  jasiek~jasiek

  lepsze czyste powietrze poza stolyca w podobnej cenie a może i taniej..


  Ale to a propos czego uwaga? Mówimy o sytuacji w stolicy a nie w Bieszczadach. Miastu potrzebna jest spalarnia, to największe miasto w Polsce i najwięcej śmieci

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »