Informacje

21.10.2011 06:54 Mieszkańcy Wawra zaskoczeni inwestycją

Budowa odetnie Kadetów. "Jesteśmy lekceważeni"

SERWISY:

Budowa kolektora w Wawrze wyłączy z ruchu ulicę Kadetów. Jej mieszkańcy i pracownicy lokalnych punktów usługowych boją się, że inwestycja sparaliżuje okolicę i pozbawi ich dochodów. Twierdzą, że nikt nie uprzedzał o budowie, a o przebiegu prac dowiadują się od wykonawcy.

- Jesteśmy lekceważeni - denerwuje się Marcin Olton, właściciel szkoły językowej mieszczącej się w Centrum Las przy ulicy Kadetów w Wawrze. To jeden z kilku lokalnych przedsiębiorców, którzy obawiają się, że prace, jakie od 24 października ruszą na ulicy Kadetów, narażą ich na straty.

Chodzi o prowadzoną przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji budowę kolektora

"W". Zakłada ona powstanie 23 studni kanalizacyjnych oraz komór startowych i odbiorczych. - Inwestycja bardzo potrzebna - mówią mieszkańcy. - Tylko dlaczego nikt nas o niej nie poinformował? - pytają zdenerwowani.

MPWiK: były informacje w prasie i w urzędzie

Prace wymagają zamknięcia dla ruchu ul. Kadetów na odcinku od Nowozabielskiej do Poprawnej. Będzie tam możliwy jedynie dojazd do posesji. Objazd wytyczono ulicami: Wał Miedzeszyński – Bronowska – Trakt Lubelski. Jednak mieszkańcy okolicy i lokalni przedsiębiorcy dowiedzieli się o tym dopiero, kiedy wykonawca budowy ustawił tablice informujące o zmianach w ruchu.

- 5 października pojawiły się takie tablice, na dodatek ze wsteczną datą rozpoczęcia prac: 3 października - opowiada Agnieszka Dydycz, właścicielka apteki mieszczącej się przyu ul. Kadetów. - Nikt nas wcześniej nie poinformował, że coś takiego będzie się działo - dodaje.

Rzecznik MPWiK Roman Bugaj twierdzi, że informacja o inwestycji pojawiła sie odpowiednio wcześnie. - W sierpniu wykonawca zmieścił ją w gazetach "Echo" i "Kurier Wawerski". Na początku września skierował też odpowiednie pismo do zastępcy burmistrza Adama Godusławskiego - wylicza.

 Mieszkańcy: nic nie znaleźliśmy

Według Bugaja wiceburmistrz Godusławski razem z głównym specjalistą do spraw inwestycji w dzielnicy spotkali się z wykonawcą w sprawie przebiegu prac. - Po tym spotkaniu dzielnica miała

zamieścić informacje na swojej stronie - wyjaśnia rzecznik.

- Były komunikaty od MPWiK, że prace ruszą - mówi Andrzej Murat, rzecznik Wawra - Tylko tam nie było terminów - podkreśla.

Mieszkańcy natomiast do ogłoszeń nie dotarli. - Szukaliśmy komunikatów na stronach dzielnicy, MPWiK oraz ZDM, ale niczego się nie dowiedzieliśmy - przekonuje Agnieszka Dydycz.

"Inwestor wie najlepiej"

Do krótkiego ogłoszenia o utrudnieniach w Wawrze można było dotrzeć na stronie internetowej ZDM - na podstronie "Utrudnienia w ruchu" w zakładce "Informacje". Znalezienie informacji nie było proste, nawet dla osób, które śledzą stronę Zarządu Dróg Miejskich.

Natomiast na stronie wawerskiego urzędu temat budowy kolektora porusza ogólna prezentacja "Inwestycje MPWiK w dzielnicy Wawer m.st. Warszawy w latach 2008-2015".

W dziele "Komunikaty architektury" znajdziemy też enigmatyczny odnośnik do oficjalnego pisma z 21 września dotyczącego "wszczęcia postępowania o ustalenie lokalizaji celu publicznego dla inwestycji". W obu dokumentach  trudno znaleźć w nich praktyczne informacje dla mieszkańców.

- Inwestor wie najlepiej co, kiedy i jak. Ale MPWiK nie bardzo nas informował o szczegółach - mówi Andrzej Murat. - Tacy inwestorzy, jak spółki miejskie nie bardzo współdziałają z dzielnicami. Moglibyśmy się w to włączyć, gdybyśmy byli traktowani bardziej po partnersku - komentuje.

"Jesteśmy w kropce"

Mieszkańcy Kadetów zwracają uwagę, że zarówno odcięcie ulicy, jak i proponowany objazd są niekorzystne dla lokalnej społeczności. - Jeżeli będzie coraz mniej klientów w sklepie, ruch coraz

mniejszy, będą przymusowe urlopy. Jesteśmy teraz w kropce i nie wiemy co będzie dalej - mówi zaniepokojona Katarzyna, pracownica delikatesów Kubis mieszczących się w "Centrum Las" przy Kadetów. 

Na odciętym fragmencie ulicy znajdują się też m.in. szkoła podstawowa i przedszkole. Dlatego mieszkańcom bardzo zależy, żeby nie zamykać ruchu na Kadetów całkowicie. - Jeżeli będzie chociaż ruch wahadłowy, jest jakaś szansa, że przetrwamy. Będą tu przyjeżdżać na parking samochody, będą klienci - mówi Katarzyna.

- MPWiK nie decyduje o sposobie organizacji ruchu na Kadetów. Zatwierdził ją miejski inżynier ruchu - odpowiada jednak Roman Bugaj.

Chcą pracować przez całą dobę

Kolejny powód do niepokoju to termin zakończenia prac. Według planów MPWiK to koniec listopada. Jednak mieszkańcy Kadetów od wykonawcy dowiedzieli się, że w zależności od pogody droga może być całkowicie zamknięta nawet do końca roku, a jej wykończenie może potrwać do kwietnia. 

- Ukończenie etapu I zaplanowano na 29. listopada - mówi Roman Bugaj. - Ten odcinek będzie budowany mikrotunelem, więc na prace wpłyną warunki geologiczne. Z pogodą też musimy się liczyć - dodaje.

Rzecznik MPWiK poinformował też, że wykonawca zwrócił się do dzielnicy o zezwolenie na 24-godzinny tryb pracy. - Przewidujemy, że opóźnienie może być, ale na razie trudno je oszacować - tłumaczy.

"Beztroska władz jest przerażająca"

- My nie chcemy blokować inwestycji - podkreślają mieszkańcy Kadetów. Mają jednak żal, że nikt nie szukał rozwiązania mniej paraliżującego życie okolicy. - Rozpoczyna się prace na jesieni, przed zimą, bez żadnego przemyślenia, bez wzięcia pod uwagę, że tu ludzie pracują - mówi Marcin Olton.

- Harmonogram zakłada określoną kolejność etapów budowy. Nie ma dowolności w ich przestawianiu - tłumaczy Roman Bugaj. - Powstanie kolektor zbiorczy dla całej dzielnicy. To poważna inwestycja - podkreśla. 

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Joanna Smolińska

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • zorientowany

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.11.2011 16:53 ~zorientowany

  wawerski
  coś masz wiadomości do bani to zainteresowani przede wszystkim powinni posiadać wiedzę o wyroku sadu i o rozbiórce no cóż ale tak powstają niusy a może to jest tylko twoje pobożne życzenie.
  Brawo Państwo B. tak trzymać, Bezpieczeństwo to powinno być zapewnione po przeciwnej stronie gdzie nieruchomość niebezpiecznie jest wysunięta czego przykładem były kilkakrotne wjazdy w płot do ogródka. Tak planowane było kilkadziesiąt lat temu.
  Niebezpieczeństwa od strony Państwa B. absolutnie nie ma to oni raczej są zagrożeni i są zalewani przez podniesiony asfalt do niebezpiecznej wysokości drogi.

 • wawerski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.10.2011 01:13 ~wawerski

  niech przy okazji zrobią też rondo na Kadetów przy Poprawnej, które blokuje ogrodzenie Państwa B.Wybudowane samowolnie i, bezprawnie powinno być dawno zburzone zgodnie z decyzją PINB potwierdzoną wyrokiem Sądu z przed kilku lat. Jest to w interesie i dla bezpieczeństwa Nas wszystkich i naszych dzieci, które tamtędy chodzą do szkoły i przedszkola

 • ****

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.10.2011 00:37 ~****

  mnie martwi, że mimo budowy kanalizacji nadal nie rozebrano ogrodzenia -samowolki budowlanej, którego rozbiórkę nakazał PINB a potwierdził Sąd.Państwo B.nadal blokują budowę ul.Kadetów w prawidłowych obrysach i uniemożliwiają budowę bezpiecznego skrzyżowania Kadetów/Poprawna

 • sąsiad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.10.2011 23:55 ~sąsiad

  a jakby Was uprzedzono wcześniej, to co byście zrobili? protesty i blokady?
  bo jak ingerencja w najbliższe 10 metrów to fora ze dwora? a moze trzeba by pomyśleć jednak o tym, że kiedyś taką inwestycje trzeba rozpocząć i kiedyś zakończyć (wiosna, lato, jesień - każdy termin jest zły), ale to nie znaczy, że nie może ona nas dotyczyć, bo tam mieszkamy!? albo chcecie do cywilizacji, albo płaćcie dalej szambiarzom krocie - ja nie zamierzam!

 • wkurzona

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.10.2011 15:52 ~wkurzona

  ja tam bym się chętnie zgodziła na zamknięcie ulicy do końca roku, a nawet dłużej, byle tylko zrobili to odwodnienie w Aleksandrowie

 • Janek-Anin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.10.2011 10:53 ~Janek-Anin

  sporo na temat utrudnień http://info-wawer.pl/index.php/2011/10/kolektor-w-a-utrudnienia-drogowe-na-kadetow-i-zwolenskiej/

 • abstynent

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.10.2011 21:15 ~abstynent

  Wielkie mi dopiero Centrum zamknąć dojazd na zawsze.
  monopolowy,zmora tego osiedla jak patrzę na nieszczęście rodzin alkoholików kursujących do 24>00 to nie tak miało być Panie Kurkowski.
  Monopolowy zamknąć od zaraz obok szkoła, przedszkole i kursujące menelstwo.
  Zamknąć i nie puszczać na zawsze.

 • eni

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.10.2011 17:24 ~eni

  http://www.wawer.warszawa.pl/nowa/index.php?option=com_content&task=view&id=3448

 • w

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.10.2011 12:24 ~w

  Niech zamykają i robią. Drogę na Wale Miedzeszyńskim tez blokowali i opóźniali różne oszołomy i cwaniaki. Czy wyobrażacie sobie tam powrót do starej, jednojezdniowej drogi?

 • TC

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.10.2011 10:27 ~TC

  Ktoś chyba zapomniał, że najpierw przygotowuje się rozwiązania aternatywne ,pozwalające w miarę normalnie funkcjonować mieszkańcom,a dopiero później zamyka drogi,czy robi wykopy.Rozpoczęcie prac przed okresem zimowym nie wróży rychłego ich końca,co będzie szczególnie uciążliwe dla osób prowadzących działalność gospodarczą i tych które korzystają z ciągów komunikacyjnych.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »