Informacje

06.11.2017 17:04 POW przetnie Wawer

Budowa obwodnicy utrudni im życie. Protestują i apelują do premier Szydło

SERWISY:

Mieszkańcy Wawra domagają się zmian w organizacji prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. "Takie działania będą skutkować paraliżem komunikacyjnym" - ostrzegają urzędnicy.

Mieszkańcy dzielnicy alarmują, że aktualne plany budowy zakładają zamknięcie wielu ulic i spowodują poważne utrudnienia w ruchu. W ich protest włączyły się władze dzielnicy. "Kategorycznie wnosimy, aby przejezdność w ciągu głównych szlaków komunikacyjnych przebiegających przez teren Dzielnicy Wawer przecinających trasę POW (wschodnia i zachodnia jezdnia ul. Patriotów, ul. Izbicka, ul. Mozaikowa, ul. Wał Miedzeszyński), została utrzymana przez cały okres realizacji robót" - czytamy w apelu urzędników skierowanym do premier Beaty Szydło i ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka.

Drogi zamknięte na lata

Jak przekazuje zarząd Wawra, wykonawca, firma Warbud zakłada, że w pierwszym etapie na półtora roku zamknięta ma być wschodnia jezdnia Patriotów oraz na rok ulica Mozaikowa. Z kolei w drugim etapie zamknięta zostanie zachodnia część Patriotów, również na półtora roku.

Jak podkreślają urzędnicy, "niedopuszczalna jest sytuacja, w której wdrażane są rozwiązania zakładające zamykanie dla ruchu więcej niż jednej z wyżej wymienionych ulic".

Patriotów nie będzie całkowicie zamknięta

O kształcie obecnego planu rozmawialiśmy z Agnieszką Wąsowską z Warbudu: - Patriotów nie będzie zamknięta w całości - podkreśliła w rozmowie z tvnwarszawa.pl. Dodała, że najpierw zamknięta będzie wschodnia, a potem zachodnia część ulicy, jednak zawsze jedna z nich będzie przejezdna.

"Konieczność zamknięcia jezdni wschodniej wynika z budowy węzła na skrzyżowaniu Patriotów z trasą Południowej Obwodnicy Warszawy, a w szczególności budowy przejazdu pod ulicą Patriotów oraz wiaduktów w ciągu ulicy Patriotów oraz linii kolejowej" - uzasadniła firma w komunikacie.

- Całość projektu uzgadniana była z Biurem Polityki Mobilności 
i Transportu Miasta Stołecznego Warszawy oraz opiniowana przez Zarząd Dróg Miejskich, Zarząd Transportu Miejskiego oraz policję - przekazała Agnieszka Wąsowska. Pytana, dlaczego w tym miejscu nie powstaną objazdy, wyjaśniła: - Budowane są między innymi wiadukty. Nie ma możliwości zrobienia objazdów, ponieważ na tym terenie będzie trwała budowa. Natomiast te ulice, które są lokalne, nie są w stanie przejąć tego ruchu - przekazuje rzeczniczka. I zaznacza: - Przy takiej budowie trzeba się liczyć z ograniczeniami, tak jak przy każdej dużej budowie - mówi.

Walka mieszkańców

Jednak mieszkańcy Wawra domagają się zmian obecnego projektu. "Domagamy się zmian w projekcie organizacji prac, tak aby w trakcie realizacji trasy S2 cały czas pozostawić przejezdną ul. Patriotów po obu stronach torów. Zamknięcie wschodniej nitki ul. Patriotów spowoduje odcięcie mieszkańców Falenicy Wschodniej i Aleksandrowa, których jedyną drogą do centrum Warszawy pozostanie przejazd w Falenicy, na którym już teraz tworzą się korki" - piszą w stworzonej w tej sprawie petycji na stronie podpisz.to.

Falenica i Aleksandrów

Jeden z mieszkańców napisał do nas w tej sprawie, tłumacząc, o co walczą mieszkańcy Wawra. "Najnowsze plany przewidują zamknięcie wielu dróg poprzecznych do budowy co spowoduje poważne utrudnienia w ruchu szczególnie dla mieszkańców Falenicy i Aleksandrowa. Dlatego walczymy o wykonanie dróg technicznych na czas budowy" - przekazał.

Poinformował o pikiecie, która ma odbyć się we wtorek. "W najbliższy wtorek [7 listopada - red.] organizujemy pikietę o 8.00 w Falenicy, na którą zapraszam" - napisał. Pikieta ma się odbyć u zbiegu Patriotów i Walcowniczej.

"Totalne odcięcie"

Dla lokalnej społeczności Falenicy i Aleksandrowa założenia aktualnego planu oznaczają przede wszystkim problemy w ruchu, lecz także odcięcie od reszty miasta, które utrudni codzienne życie. Ponadto zamknięcie Patriotów "obniży poziom działalności gospodarczej na tym terenie oraz spowoduje obniżenie wartości nieruchomości" - wskazują mieszkańcy w petycji.

Mieszkańcy proponują alternatywne rozwiązanie. "Można budowę trasy S2 realizować w taki sposób, aby pozostawić przejezdną ul. Patriotów (np. wykonując wykop sekcjami i realizując lokalne przełożenia jezdni, tak jak to robi się w przypadku innych inwestycji)" - czytamy w petycji.

mp/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • WIOLA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.02.2018 21:21 ~WIOLA

  koszmar z tą budową obwodnicy mieszkam w samym jej centrum i już 2 razy przez ich nie uwagę nie mnieliśmy wody bo super firma rurę przecieła.Maszyny zaczynaj hałasować już po 5 rano chociarz cisza nocna jest do 6.

 • qwerk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2017 19:14 ~qwerk

  Przeniesienie ruchu z wschodniej Patryiotów na zachodnią spowoduje monstrualny korek. Zapomina się o korzystających z tej drogi kierowcach Józefowa, Otwocka i innych. Niech nie wypowiadają się ci którzy tu nie mieszkają, bo nie mają pojęcia o czym piszą.

 • Tatabasi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2017 14:25 ~Tatabasi

  aaa~aaa

  Mieszkałem w tamtych okolicach przesadzają i to bardzo jest tyle alternatywnych dróg i plus pociągi...


  A mogę prosić o wskazanie tych alternatywnych dróg?

 • aaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2017 13:30 ~aaa

  Mieszkałem w tamtych okolicach przesadzają i to bardzo jest tyle alternatywnych dróg i plus pociągi no dajcie spokój chodzi o kasę że za mało dostali a nie tyle ile sobie by chcieli a w tamtych regionach liczą sobie słono :P Ceny niektórych mieszkań do remontu większe niż na Wolanowie czy u Dewelopera po dodaniu wszystkich kosztów :P

 • Manolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2017 13:14 ~Manolo


  caracal~caracal

  Lament, olaboga, ojejeku budują nam obwodnicę, a my chcemy i żądamy i nam się należy
  kraczorkraczor

  na ursynowie da sie utrzymać przejezdność głównych ulicy ale tam jest inny wykonawca.


  nie nam tylko naszym rodakom z Józefowa, Otwocka, Lubelszczyzny. Nikt ich nie policzył?

  Chyba, że wykonawca ubuduje barykadę na granicy Warszawy

  bo nam wystarczy tyle co jest...

 • Manolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2017 13:08 ~Manolo

  Alojzy~Alojzy

  Przecież ci mieszkańcy maja pociąg pod nosem!!!! Pociąg który jedzie do centrum Warszawy co kilkanaście minut więc po co się maja pchać tam samochodami??????? Codziennie się zastanawiam patrząc na te auta jadące wzdłuż torów...
  Kraj narzekaczy...chcesz jechac autem to sie pogódź ze stoisz w korkach, nie chcesz to do komunikacji i w 25 minut jestes w centrum...


  Nie 25 tylko 40min
  Pociągi już są zapchane, jeżdżą z maksymalną częstotliwością i idzie zima. Wtedy się psują jeszcze częściej, a na większości trasy nie mogą się wyprzedzać.

  No ale są

 • kraczor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2017 12:49 kraczor

  Alojzy~Alojzy

  Przecież ci mieszkańcy maja pociąg pod nosem!!!! Pociąg który jedzie do centrum Warszawy co kilkanaście minut więc po co się maja pchać tam samochodami??????? Codziennie się zastanawiam patrząc na te auta jadące wzdłuż torów...
  Kraj narzekaczy...chcesz jechac autem to sie pogódź ze stoisz w korkach, nie chcesz to do komunikacji i w 25 minut jestes w centrum...

  nie skumales ze oni chca na druga strone POW przejsc?

 • Alojzy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2017 12:25 ~Alojzy

  Przecież ci mieszkańcy maja pociąg pod nosem!!!! Pociąg który jedzie do centrum Warszawy co kilkanaście minut więc po co się maja pchać tam samochodami??????? Codziennie się zastanawiam patrząc na te auta jadące wzdłuż torów...
  Kraj narzekaczy...chcesz jechac autem to sie pogódź ze stoisz w korkach, nie chcesz to do komunikacji i w 25 minut jestes w centrum...

 • kolega z traktu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2017 11:40 ~kolega z traktu

  A ta z innej beczki to może by ktoś smarknął Trakt Lubelski asfaltem bo on już się tam prawie skończył ??
  No i chciałbym przypomnieć o idei zbudowania trasy TOG i odbudowy powojennej mostu w Józefowie.
  A Państwo poszczekają na temat obwodnicy ale zdźiwią się po jej otwarciu, że jest za mała.

 • dortmund

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2017 11:35 ~dortmund

  mietek~mietek

  no ale o tym że tam będzie trasa było wiadomo ze dwadzieścia lat temu, wtedy było już dokładnie wiadomo którędy trasa będzie przebiegać.
  Ludzie z ursynowa pilnowali aby trasa była w tunelu od samego początku i coś tam się udało. Mieszkańcy Wawra chyba coś przespali.


  I to jest właśnie chory system. Na Ursynowie chodzili, pilnowali, kłócili się to mają tunel, a mało brakowało że i jakieś jedyne w Polsce filtry spalin by im zamontowali. Tymczasem w Wawrze będzie totalna rozpierducha. Totalny brak równych standardów i troski o obywateli. Czy to ma być państwo prawa? Ludzie pracują, mają mnóstwo obowiązków na głowie, czy jeszcze trzeba ciągle chodzić po urzędach i patrzeć urzędasom na ręce co oni robią, nadzorować plany i budowy dróg, bo inaczej będzie zrobione po najniżej linii oporu? Traci się wiarę w człowieka przez takie coś!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »