Informacje

07.12.2017 07:15 TERMIN MOŻE BYĆ ZAGROŻONY

Budowa Muzeum Piłsudskiego
pod wodą. Nie zdążą na stulecie?

SERWISY:


Budowa muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku pod wodą. Problemy stawiają pod znakiem zapytania otwarcie w planowanym na 100-lecie odzyskania niepodległości terminie.

Budowa toczy się przy słynnym dworku marszałka Milusin. Piłsudski wraz z rodziną zamieszkał tam w 1923 roku. W ostatnich dniach pojawił się poważny problem.

Odpompowują wodę

- Widać, że teren prac był pod wodą, która zdążyła już zejść. Zalane też były pobliskie chodniki Jest też sporo rur odpompowujących - relacjonował Lech Marcinczak z tvnwarszawa.pl, który w Sulejówku był w poniedziałek i przyglądał się sytuacji na terenie budowy.

Za prace odpowiada Porr. - Prowadzimy rozmowy z inwestorem, czyli muzeum, na temat kontraktu i palących problemów - przyznał Mateusz Gdowski, rzecznik firmy.

Ale szybko dodał, że przy głębokich wykopach takie kłopoty zdarzają się dość często. - Przy takich fundamentach zalanie wodami gruntowymi to standard. Aura też nam nie pomagała - przekonywał nas Gdowski.

"Woda była wszędzie"

O tym, że woda zagraża też samemu Milusinowi alarmowały na łamach "Gazety Stołecznej" władze Sulejówka.

- Sytuacja była alarmowa pod koniec ubiegłego tygodnia, woda była wokół wszędzie, stanowiła niemal zagrożenie dla kierowców na pobliskiej drodze wojewódzkiej – powiedział w środę tvnwarszawa.pl Remigiusz Górniak, zastępca burmistrza Sulejówka. – Z moich informacji wynika, że została wpuszczona tymczasowo z powrotem w wykop i ma zacząć się pompowanie. Nie mamy pewności, ze problemy znów się nie pojawią – dodał.

Sprawą zajął się wojewódzki konserwator zabytków. - Szef naszej delegatury w Siedlcach, któremu podlega ten teren, był na miejscu. Inwestycja i Milusin są pod naszym nadzorem - powiedział nam Jakub Lewicki, wojewódzki konserwator zabytków.

Prac budowlanych nie wstrzymał. - Uznaliśmy, że byłoby to szkodliwe. Natomiast wykonawca pracuje już nad wyprowadzeniem wody z tego terenu - tłumaczył Lewicki.

Drugi termin, drugi wykonawca

Budowę muzeum rozpoczęła w 2015 roku firma Strabag, która miała postawić nowy budynek na 150. urodziny marszałka przypadające 5 grudnia 2017 roku. Jak przypominała "Stołeczna", firma zrezygnowała z kontraktu – tłumaczono to różnicą zdań z inwestorem, co do technologii wykonania części podziemnej.

Półtora roku temu prace przejął Porr. Tym razem zaplanowano, że budynek będzie otwarty w listopadzie 2018 roku. Łącznie z urządzeniem wystawy inwestycja miała kosztować około 200 mln zł.

– Wykonaliśmy posadowienie budynku, gotowa jest połowa podziemnej konstrukcji. Powinniśmy budować wyżej, ale wstrzymuje nas brak decyzji dyrekcji muzeum, która nie bardzo wie, czego chce. Pracujemy na pół gwizdka. Za dwa tygodnie skończy nam się front robót – powiedział gazecie Marcin Płusko z Porr.

Przedstawiciele firmy na razie nie precyzują, czego dokładnie dotyczy brak decyzji. - Pewne sprawy wymagają przemyśleń, tempo podejmowań przemyśleń jest trochę mniejsze, ale są szanse, żeby utrzymać listopadowy termin zakończenia prac - zapewnił Gdowski.

Marszałek na tle historii

W Sulejówku ma powstać nowy obiekt o powierzchni około 5 tysięcy metrów kwadratowych. Będzie się składać się z trzech brył połączonych narożnikami i wkopanych w głąb ziemi na kilkanaście metrów. Budynek zostanie przeznaczony na centrum edukacyjne, z ekspozycją poświęconą życiu i działalności marszałka. Twórcy muzeum chcą przedstawić postać Józefa Piłsudskiego na szerokim tle historycznym, kulturowym i społecznym.

Koncepcje przygotowali dyrektor muzeum Krzysztof Jaraczewski i Radosław Kacprzak.

ran/r/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • bobbi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.12.2017 18:54 ~bobbi

  olo~olo

  Po co muzeum dla człowieka który dokonał zamachu stanu i wprowadził dyktaturę.


  radze dobrze zapoznać się z historia i poczytać więcej książek.. po wypowiedzi sadze, że to wyborca PO..

 • olo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.12.2017 16:25 ~olo

  Po co muzeum dla człowieka który dokonał zamachu stanu i wprowadził dyktaturę.

 • Milusin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.12.2017 13:12 ~Milusin

  lolo~lolo

  Zobaczcie jak PiS rządzi się Waszymi milionami!! A miała być lepsza zmiana.. Pytam, gdzie jest?? 200mln zł na muzeum do którego będzie przychodzić pare okolicznych szkól..

  Widziałem dworek w Sulejówku i przylegający teren w stanie ostatecznego zaniedbania i ruiny. Myślałem wtedy, że gorzej już być nie może. Okazuje się, że i owszem.

 • pytasięjeży

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.12.2017 12:54 ~pytasięjeży

  Czy w tym centrum edukacyjnym będzie przekazywana prawda o marszałku Piłsudskim czy tylko ta historia na nowo tworzona przez współczesnych historyków, polityków?

 • patriota

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.12.2017 11:59 ~patriota

  lolo~lolo

  Zobaczcie jak PiS rządzi się Waszymi milionami!! A miała być lepsza zmiana.. Pytam, gdzie jest?? 200mln zł na muzeum do którego będzie przychodzić pare okolicznych szkól..


  LEPIEJ BYŁO UTOPIĆ PIENIĄDZE NA POLIN??

 • wars

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.12.2017 11:47 ~wars

  Proponuję zrobić salę jarosława krótkiego. Niech historia nie zapomni o wielkim stworzycielu Państwa od Mieszka I do chwili nieodwołalnej śmierci.

 • hehe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.12.2017 11:37 ~hehe

  Darek~Darek

  Ta woda wylewa się na pobliskie tereny i drogę wojewódzką już od paru miesięcy. To nic nowego.

  chciałeś powiedzieć od paru lat...

 • wajrat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.12.2017 11:18 ~wajrat

  Wygląda jak rozlewisko w Biebrzańskim Parku Narodowym - może by tam zamiast muzeum zrobić rezerwat ochrony ścisłej imienia marszałka Józefa Piłsudskiego?

 • memorial

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.12.2017 11:01 ~memorial

  Ten wykop przypomina pomnik zamachaów na WTC z 11 września w Nowym Jorku.

 • mexem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.12.2017 11:00 ~mexem

  Muzea panie, to mamy takie wypasy, że głowa mała. A co! Bo kto bogatemu zabroni. Muzeum POLIN - 350 milionów, muzeum w Sulejówku - 200 milonów, Centrum Nauki Kopernik - 650 milionów. Kiedyś budowało się normalne budynki, robiło eleganckie fasady. Teraz jak budynek nie jest połamany, zaokrąglony i nie przypomina zgniecionej plastikowej butelki - to w ogóle nie warto go budować...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Parkowanie po warszawsku: bezpłatnie, nielegalnie, bezkarnie

Parkowanie po warszawsku: bezpłatnie, nielegalnie, bezkarnie

Miejsca, w których można zostawić samochód, zwłaszcza w centrum, są na wagę złota. I celowo nie piszemy tu o "miejscach parkingowych". Samochody... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »