Informacje

09.12.2010 19:13 budowa mostu północnego

Budowa mostu opóźniona? "Wszystko zależy od pogody"

SERWISY:

Na budowie mostu Północnego trwa wielki wyścig. Budowniczowie przeprawy mówią, że wszytsko w rękach zimy. Jeśli będzie bardzo mrożna, to bardzo prawdopodobne, że prace mocno się opóźnią. Niektórzy eksperci twierdzą już dziś, że ukończenie inwestycji w terminie jest niemożliwe.

Ten rok dla budowy mostu Północnego był pechowy. Poprzednia zima była wyjątkowo ostra i długa. Wiosną prace opóźniały fale powodziowe, które za każdym razem zalewały plac budowy.

Teraz daje się we znaki mróz. Prace konstrukcyjne trwają, ale harmonogram budowy znów jest zagrożony.

Zepną most w tym roku

Do połączenia dwóch brzegów Wisły na budowie mostu Północnego pozostało tylko 160 metrów. Zgodnie z harmonogramem, ma to nastąpić jeszcze w tym roku. Czy tak się stanie? – Wszystko zależy od pogody – przyznaje inwestor.

- Jeżeli się okaże, że zamarznie Wisła, wówczas nie połączymy mostu i prace zostaną wznowione dopiero kiedy się poprawią warunki – wyjaśnia Agata Choińska, rzeczniczka Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych.

Oficjalnie termin zakończenia inwestycji to koniec 2011 roku. Jednak eksperci przewidują, że ten termin może się przedłużyć nawet do kwietnia 2012 roku.

- Ze względu na powódź i wczesną zimę dającą się we znaki, myślę, że inwestycja zakończy się na przełomie kwietnia i maja 2012 roku – ocenia Wojciech Tumasz ze Stowarzyszenie Integracji Stołecznej Komunikacji.

Elektryzujący problem

Pogoda to nie jedyny problem budowniczych. Kolejny to linia energetyczna o napięciu 220 tysięcy volt, która przebiega kilkanaście metrów nad trasą Mostu Północnego.

Na razie nie można prowadzić tu żadnych prac z użyciem ciężkiego sprzętu. Trzeba przebudować całą linię. W tej sprawie potrzebne jest porozumienie wykonawcy trasy z właścicielem linii - Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi. Chęci do współpracy są, ale brakuje dokumentów.

- Problemem jest jak najszybsze udostępnienie dokumentów do zaakceptowania projektów budowlanych i wykonawczych związanych z przebudową linii. Tych projektów w tej chwili nie mamy – wyjaśnia Mirosław Bańko, dyrektor departamentu eksploatacji PSE operator SA.

Jeśli dokumentacja nie zostanie dostarczona do PSE do końca roku, to kwietniowy termin przebudowy linii będzie zagrożony.

Filip Chajder
bf/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »