Informacje

11.01.2018 18:22 "Krystyna" ruszy w połowie lutego

Budowa metra zgodnie z planem.
"A nawet troszeczkę wyprzedzany"

SERWISY:


- Budowa II linii metra idzie zgodnie z planem - podkreśliła w czwartek prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Na Woli składana jest już tarcza do drążenia tuneli i niebawem rozpocznie się budowa podziemnego szlaku w stronę ronda Daszyńskiego. Będą trzy nowe stacje i prawie 3,5 kilometry trasy.


Obecnie trwa budowa dwóch nowych odcinków drugiej linii metra na zachód i północny-wschód, czyli trzech stacji na Woli i trzech na Targówku. Na placu budowy na wysokości stacji przy ulicy Księcia Janusza na Woli montowana jest tarcza TBM Krystyna, która na początku lutego rozpocznie budowę tunelu w kierunku stacji Rondo Daszyńskiego. Tarcza będzie drążyła tunel w gruncie i równocześnie montowała betonową obudowę. Miesiąc po Krystynie ruszy druga tarcza, Maria, która wydrąży drugi, równoległy tunel.

W czwartek na terenie budowy stacji przy ulicy Księcia Janusza prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz, wiceprezydent Renata Kaznowska, burmistrz dzielnicy Wola Krzysztof Strzałkowski, prezes warszawskiego metra Jerzy Lejk oraz przedstawiciel wykonawcy prac, firmy Gulermak Krzysztof Piasecki spotkali się z dziennikarzami.

Krystyna ruszy w lutym

Jerzy Lejk poinformował, że tarcza Krystyna ma ruszyć w pierwszych dwóch tygodniach lutego. - Te prace będą toczyły się do końca 2018 roku. Wtedy też sukcesywnie będą postępowały prace związane z wyposażaniem tunelu - podkreślił. Pytany, kiedy można spodziewać się minimalizacji utrudnień dla okolicznych mieszkańców, powiedział, że wiosną tego roku "będą podejmowane decyzje o udostępnianiu elementów ulic, tak, żeby schodzić z tych głównych utrudnień".

Według Gronkiewicz-Waltz "wszystko idzie zgodnie z planem". - Tunele we wschodniej części Warszawy, na Pradze, są już praktycznie skończone, w tej chwili zostało tam już kładzenie torowiska i wyposażanie tuneli od strony wewnętrznej - podkreśliła. Jak dodała, pracy po stronie Woli zostało "jeszcze trochę". - Myślę, że w roku 2019 będzie zakończona i jedna i druga część budowy - zaznaczyła.

Renata Kaznowska podkreśliła, że wszystko nie tylko idzie zgodnie z planem, ale wręcz ten plan jest "troszeczkę wyprzedzany". - Jesteśmy w harmonogramie przed czasem i tutaj, i na wschodnim odcinku. Trzymamy kciuki, bo inwestycja idzie naprawdę znakomicie - oświadczyła.

Kiedy ruszy tarcza Krystyna? - 10 lutego rozpocznie swój rozruch techniczny, tak by w połowie lutego rozpocząć drążenie tuneli do ronda Daszyńskiego. Najbardziej uciążliwe prace dla mieszkańców mamy za sobą - był to etap prac naziemnych i budowy ścian szczelinowych. Prace trwały od 6 do 22, tarcza będzie pracowała oczywiście pod ziemię, więc uciążliwości będą mniejsze - zapowiadał Bartosz Sawicki, rzecznik  firmy Gulemark. - Wszystkie idzie zgodnie z kontraktem - podsumował.

Budowa za miliardy

Warszawskie metro składa się obecnie z dwóch linii. Druga linia została otwarta w 2015 roku, przy wsparciu finansowym Unii w wysokości 776 mln euro. W styczniu 2017 roku Unia Europejska zainwestowała również 432 miliony euro w drugi etap prac na drugiej linii.

Inwestycja dotycząca II linii metra jest zlokalizowana w dzielnicach Wola i Bemowo (odcinek zachodni) oraz Targówek (odcinek wschodnio-północny). Obejmuje budowę trzech stacji na odcinku wschodnio-północnym, dwóch na odcinku zachodnim i zakup 17 pociągów. Jej całkowita wartość to ponad 3,5 miliarda złotych. Niemal 2 miliardy to dotacja unijna.

Pierwszą linią metra, która w całości działa od października 2008 roku, dziennie jeździ około 500 tysięcy pasażerów. Pociągi na drugiej linii metra rozpoczęły kursowanie w marcu 2015 roku i dziś przewożą ponad 140 tysięcy pasażerów dziennie.

PAP/kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kim

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.01.2018 08:13 ~kim

  Ddat~Ddat

  Odpowiem tu wszystkim pisiorom. HGW załatwiła następne 500 milionów Euro na metro i tramwaj

  No i? cała afera reprywatyzacyjna nie ma w obliczu tych 500 mln. żadnego znaczenia? bomamy taką prezydent co potrafi załatwić kasę?

 • Ddat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2018 14:36 ~Ddat

  Odpowiem tu wszystkim pisiorom. HGW załatwiła następne 500 milionów Euro na metro i tramwaj

 • Spel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2018 14:33 ~Spel

  A na Pradze tarcza ANNA zakończyła.

 • nnn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2018 11:32 ~nnn

  Prace po stronie wolskiej, to właściwie są prowadzone prawie 24/h przez 7 dni w tygodniu. Ostatnio nawet w Święto Trzech Króli pracowali. ;)

 • kolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2018 09:49 ~kolo

  sss~sss

  Chciałbym tylko powiedzieć, że na tym etapie Bemowo nie ma nic wspólnego z metrem, chyba że chodzi o zakorkowanie przez złe rozplanowanie tymczasowej organizacji ruchu.


  Takich jak ty "nawiedzonych fachowców" od wszystkiego to jest masa na każdym forum.
  Ale co masz konkretnie do zarzucenia i jak to byś naprawił to już napisać nie potrafisz.

 • asdasdasd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2018 08:03 ~asdasdasd

  sss~sss

  Chciałbym tylko powiedzieć, że na tym etapie Bemowo nie ma nic wspólnego z metrem, chyba że chodzi o zakorkowanie przez złe rozplanowanie tymczasowej organizacji ruchu.

  A jak powinna wyglądać poprawna organizacja wg Ciebie?

 • Wesoły Roger

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2018 20:12 ~Wesoły Roger

  ...a methem pojedziemy na świąteczne zakupy, zapomniała dodać.

 • Krzysiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2018 19:39 ~Krzysiek

  sss~sss

  Chciałbym tylko powiedzieć, że na tym etapie Bemowo nie ma nic wspólnego z metrem, chyba że chodzi o zakorkowanie przez złe rozplanowanie tymczasowej organizacji ruchu.  Zmiana organizacji ruchu na Górczewskiej zaczyna się już na Bemowie.

 • sss

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2018 19:05 ~sss

  Chciałbym tylko powiedzieć, że na tym etapie Bemowo nie ma nic wspólnego z metrem, chyba że chodzi o zakorkowanie przez złe rozplanowanie tymczasowej organizacji ruchu.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »