Informacje

11.01.2018 18:22 "Krystyna" ruszy w połowie lutego

Budowa metra zgodnie z planem.
"A nawet troszeczkę wyprzedzany"

SERWISY:


- Budowa II linii metra idzie zgodnie z planem - podkreśliła w czwartek prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Na Woli składana jest już tarcza do drążenia tuneli i niebawem rozpocznie się budowa podziemnego szlaku w stronę ronda Daszyńskiego. Będą trzy nowe stacje i prawie 3,5 kilometry trasy.


Obecnie trwa budowa dwóch nowych odcinków drugiej linii metra na zachód i północny-wschód, czyli trzech stacji na Woli i trzech na Targówku. Na placu budowy na wysokości stacji przy ulicy Księcia Janusza na Woli montowana jest tarcza TBM Krystyna, która na początku lutego rozpocznie budowę tunelu w kierunku stacji Rondo Daszyńskiego. Tarcza będzie drążyła tunel w gruncie i równocześnie montowała betonową obudowę. Miesiąc po Krystynie ruszy druga tarcza, Maria, która wydrąży drugi, równoległy tunel.

W czwartek na terenie budowy stacji przy ulicy Księcia Janusza prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz, wiceprezydent Renata Kaznowska, burmistrz dzielnicy Wola Krzysztof Strzałkowski, prezes warszawskiego metra Jerzy Lejk oraz przedstawiciel wykonawcy prac, firmy Gulermak Krzysztof Piasecki spotkali się z dziennikarzami.

Krystyna ruszy w lutym

Jerzy Lejk poinformował, że tarcza Krystyna ma ruszyć w pierwszych dwóch tygodniach lutego. - Te prace będą toczyły się do końca 2018 roku. Wtedy też sukcesywnie będą postępowały prace związane z wyposażaniem tunelu - podkreślił. Pytany, kiedy można spodziewać się minimalizacji utrudnień dla okolicznych mieszkańców, powiedział, że wiosną tego roku "będą podejmowane decyzje o udostępnianiu elementów ulic, tak, żeby schodzić z tych głównych utrudnień".

Według Gronkiewicz-Waltz "wszystko idzie zgodnie z planem". - Tunele we wschodniej części Warszawy, na Pradze, są już praktycznie skończone, w tej chwili zostało tam już kładzenie torowiska i wyposażanie tuneli od strony wewnętrznej - podkreśliła. Jak dodała, pracy po stronie Woli zostało "jeszcze trochę". - Myślę, że w roku 2019 będzie zakończona i jedna i druga część budowy - zaznaczyła.

Renata Kaznowska podkreśliła, że wszystko nie tylko idzie zgodnie z planem, ale wręcz ten plan jest "troszeczkę wyprzedzany". - Jesteśmy w harmonogramie przed czasem i tutaj, i na wschodnim odcinku. Trzymamy kciuki, bo inwestycja idzie naprawdę znakomicie - oświadczyła.

Kiedy ruszy tarcza Krystyna? - 10 lutego rozpocznie swój rozruch techniczny, tak by w połowie lutego rozpocząć drążenie tuneli do ronda Daszyńskiego. Najbardziej uciążliwe prace dla mieszkańców mamy za sobą - był to etap prac naziemnych i budowy ścian szczelinowych. Prace trwały od 6 do 22, tarcza będzie pracowała oczywiście pod ziemię, więc uciążliwości będą mniejsze - zapowiadał Bartosz Sawicki, rzecznik  firmy Gulemark. - Wszystkie idzie zgodnie z kontraktem - podsumował.

Budowa za miliardy

Warszawskie metro składa się obecnie z dwóch linii. Druga linia została otwarta w 2015 roku, przy wsparciu finansowym Unii w wysokości 776 mln euro. W styczniu 2017 roku Unia Europejska zainwestowała również 432 miliony euro w drugi etap prac na drugiej linii.

Inwestycja dotycząca II linii metra jest zlokalizowana w dzielnicach Wola i Bemowo (odcinek zachodni) oraz Targówek (odcinek wschodnio-północny). Obejmuje budowę trzech stacji na odcinku wschodnio-północnym, dwóch na odcinku zachodnim i zakup 17 pociągów. Jej całkowita wartość to ponad 3,5 miliarda złotych. Niemal 2 miliardy to dotacja unijna.

Pierwszą linią metra, która w całości działa od października 2008 roku, dziennie jeździ około 500 tysięcy pasażerów. Pociągi na drugiej linii metra rozpoczęły kursowanie w marcu 2015 roku i dziś przewożą ponad 140 tysięcy pasażerów dziennie.

PAP/kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kim

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.01.2018 08:13 ~kim

  Ddat~Ddat

  Odpowiem tu wszystkim pisiorom. HGW załatwiła następne 500 milionów Euro na metro i tramwaj

  No i? cała afera reprywatyzacyjna nie ma w obliczu tych 500 mln. żadnego znaczenia? bomamy taką prezydent co potrafi załatwić kasę?

 • Ddat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2018 14:36 ~Ddat

  Odpowiem tu wszystkim pisiorom. HGW załatwiła następne 500 milionów Euro na metro i tramwaj

 • Spel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2018 14:33 ~Spel

  A na Pradze tarcza ANNA zakończyła.

 • nnn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2018 11:32 ~nnn

  Prace po stronie wolskiej, to właściwie są prowadzone prawie 24/h przez 7 dni w tygodniu. Ostatnio nawet w Święto Trzech Króli pracowali. ;)

 • kolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2018 09:49 ~kolo

  sss~sss

  Chciałbym tylko powiedzieć, że na tym etapie Bemowo nie ma nic wspólnego z metrem, chyba że chodzi o zakorkowanie przez złe rozplanowanie tymczasowej organizacji ruchu.


  Takich jak ty "nawiedzonych fachowców" od wszystkiego to jest masa na każdym forum.
  Ale co masz konkretnie do zarzucenia i jak to byś naprawił to już napisać nie potrafisz.

 • asdasdasd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2018 08:03 ~asdasdasd

  sss~sss

  Chciałbym tylko powiedzieć, że na tym etapie Bemowo nie ma nic wspólnego z metrem, chyba że chodzi o zakorkowanie przez złe rozplanowanie tymczasowej organizacji ruchu.

  A jak powinna wyglądać poprawna organizacja wg Ciebie?

 • Wesoły Roger

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2018 20:12 ~Wesoły Roger

  ...a methem pojedziemy na świąteczne zakupy, zapomniała dodać.

 • Krzysiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2018 19:39 ~Krzysiek

  sss~sss

  Chciałbym tylko powiedzieć, że na tym etapie Bemowo nie ma nic wspólnego z metrem, chyba że chodzi o zakorkowanie przez złe rozplanowanie tymczasowej organizacji ruchu.  Zmiana organizacji ruchu na Górczewskiej zaczyna się już na Bemowie.

 • sss

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2018 19:05 ~sss

  Chciałbym tylko powiedzieć, że na tym etapie Bemowo nie ma nic wspólnego z metrem, chyba że chodzi o zakorkowanie przez złe rozplanowanie tymczasowej organizacji ruchu.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

11 godzin problemów ze studzienką. Przywieźli klapę, okazała się za mała

11 godzin problemów ze studzienką. Przywieźli klapę, okazała się za mała

Studzienka bez klapy zagraża samochodom pędzącym aleją Prymasa Tysiąclecia. Wydawałoby się, że taka sprawa powinna zostać załatwiona od ręki. Tymczasem... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »