Informacje

26.10.2016 12:20 mieszkańcy boją się utrudnień

Budowa metra na Woli.
"Jak dojadę na bazarek?"

SERWISY:


Około 300 osób wzięło udział w spotkaniu informacyjnym na temat zmian w ruchu w czasie budowy trzech stacji metra na Woli.
Pytań było kilkadziesiąt, jeszcze więcej wątpliwości. Mieszkańcy obawiają się, że zamknięcie fragmentu ul. Górczewskiej sparaliżuje tę część dzielnicy.

Zamknięcie ulicy Górczewskiej na czas budowy metra odetnie południową część Woli od północnej. Obecni na spotkaniu mieszkańcy w większości cieszyli się, że metro powstanie, jednak nie ukrywali swoich obaw o dojazd do pracy, szkół, przychodni czy szpitali, wreszcie o wyjazd z własnego osiedla w czasie budowy. O planowanych utrudnieniach i zmianach w komunikacji miejskiej informowaliśmy na tvnwarszawa.pl.

- Jak dojadę z rogu Redutowej i Olbrachta na bazarek na Koło - pytała całkiem poważnie już na samym początku jedna z obecnych na spotkaniu mieszkanek.

Wiadomo, że wykonawca robót turecka firma Gülermak chce rozpocząć roboty już w listopadzie po zatwierdzeniu projektu czasowej organizacji ruchu. Do jesieni przyszłego roku ma powstać część konstrukcyjna stacji. Samo drążenie tunelu ma ruszyć na przełomie 2017 i 2018 roku.

Górczewska tylko dla komunikacji

- W pierwszym etapie zostanie zamknięta Górczewska od wjazdu do Wola Park do skrzyżowania z ulicą Deotymy i z ulicą Elekcyjną dla ruchu indywidualnego. Tutaj będzie poprowadzona jezdnia tymczasowa dla komunikacji miejskiej, przewozu osób niepełnosprawnych i taksówek – zaznaczył Michał Piwowarski z Zarządu Transportu Miejskiego. - Z ulic Olbrachta, Księcia Janusza oraz Ciołka na Górczewską nie wiedziemy. To będzie jeden wielki pas budowy - dodał.

Autobusy nie pojadą Górczewską od al. Prymasa Tysiąclecia do Płockiej, gdzie będzie budowana stacja Młynów. Ten odcinek będzie wyłączony całkowicie z ruchu.

W zależności od etapu robót ruch komunikacji miejskiej odbywał się będzie raz po południowej lub północnej części ulicy Górczewskiej. Przejście dla pieszych przez teren budowy zaplanowano na wysokości skrzyżowania z ulicą Księcia Janusza. - Te, podobnie jak było w przypadku budowy stacji pod pl. Wileńskim na Pradze Północ, wraz z postępem robót będzie przesuwane – wyjaśniał Krzysztof Piasecki, przedstawiciel wykonawcy.

Do centrum Elekcyjną i Kasprzaka

Jak zapowiedział ZTM, ruch komunikacji miejskiej z ulicy Górczewskiej w kierunku centrum, wyprowadzony będzie przez Elekcyjną do Kasprzaka. - Z prognoz przygotowanych przez firmę analizującą ruch transportu publicznego wychodzi, że największe utrudnienia w dotarciu do centrum będą występowały na ul. Wolskiej, dlatego tam nie będziemy kierowali autobusów. Tam będą tramwaje oraz dodatkowo linia 13 – tłumaczył Michał Piwowarski.

Dla ułatwienia ruchu autobusów na Połczyńskiej, Wolskiej, Kasprzaka, Prostej, Towarowej wytyczony zostanie całodobowy buspas. ZTM poinformował także, że dla kierowców przygotowano parking "Parkuj i Jedź" w rejonie centrum handlowego Fort Wola. Trwają rozmowy nad stworzeniem drugiego - przy centrum Wola Park.

Natomiast wyjeżdżający z Jelonek kierować się będą przez ulicę Redutową do Kasprzaka. Ruch pasażerski obsłużą linie 155 i 156. Ta ostatnia ma zapewnić połączenie z Mokotowem i Ochotą.

Wykonawca zapewnił, że w czasie trwania budowy metra dojazdy do posesji położonych przy zamkniętym odcinku Górczewskiej będzie zapewniony. Jednak mieszkańcy wielokrotnie pytali o możliwości wjazdu i wyjazdu ze swoich osiedli. Szczególnie dopytywano o ruch na ulicy Elekcyjnej.

Elekcyjną może poszerzą

Jak poinformował miejski inżynier ruchu Janusz Galas wciąż rozważane są warianty możliwości lub zakazu wjazdu z ulicy Górczewskiej w Elekcyjną.

- Dążymy do tego, żeby ul. Elekcyjna na odcinku do Wolskiej byłaby tylko dla komunikacji miejskiej. Jednak chcemy wykorzystać jej szerokość, zrobić poszerzenia przy azylach, żeby chociaż w jednym kierunku wyjazdowym dać możliwość państwu wyjechania z osiedla. Wtedy możliwy byłby również przejazd przez Górczewską na ciągu Elekcyjna-Deotymy. Czy to się uda zrealizować, tego nie wiadomo - dodał.

- Ale to kluczowa dla mnie informacja, czy będę mógł podjechać do domu czy nie – powiedział jeden z mieszkańców.

Podobnie inżynier ruchu nie potrafił wprost odpowiedzieć na pytanie, jak bardzo zwiększy się ruch samochodowy po zamknięciu Górczewskiej na sąsiednich ulicach. - Obozowa już teraz stoi w korkach więc jak będzie wyglądała sytuacja potem? Co za czasem dojazdu do naszych domów służb ratowniczych? – pytali mieszkańcy.

Za chybiony pomysł uznali także ewentualne zamknięcie linii tramwajowych na Obozowej w wakacyjne miesiące przyszłego roku. Wówczas tramwajarze mieliby przeprowadzić swój remont, niezależnie od budowy metra. - Przecież my nie chodzimy do szkoły tylko w wakacje jeździmy do pracy. To sparaliżuje dzielnicę – podnosiły kolejne osoby.

Burmistrz z uwagami do projektu

Obawy wyraził także prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Koło, której bloki będą sąsiadować bezpośrednio z terenem budowy. - Od 2014 roku próbowaliśmy się dowiedzieć jak będzie wyglądała organizacja ruchu w czasie budowy metra, żeby to skonsultować, bo przewidujecie że ruch poprowadzony będzie przez tereny spółdzielni po chodnikach. Gdzie mają się podziać samochody z ulic, na których będą zakazy zatrzymywania – wyliczał Janusz Szmigiera.

- Dopóki nie otrzymam zgodnego z prawem projektu nie wydam pozytywnej opinii – uspokajał Krzysztof Strzałkowski, burmistrz dzielnicy Wola informując jednocześnie, że pierwszy projekt przekazany przez wykonawcę został z ponad 20 uwagami dzielnicy odesłany do poprawki.

- W 2/3 te uwagi pokrywały się z tymi jakie ma spółdzielnia. Przekazaliśmy, że nie satysfakcjonuje sposób zapewnienia komunikacji z nieruchomości przy ulicy Górczewskiej. Projekt nie spełnia wymogów prawnych. Liczę że państwo poprawią tak organizację ruchu, żeby zadośćuczynić części oczekiwaniom mieszkańców spółdzielni i przepisom prawa – tłumaczył Strzałkowski.

Burmistrz dodał, że poprawki będą wymagały od wykonawcy poniesienia dodatkowych nakładów. - Liczę również, że plac budowy będzie tak zorganizowany, żeby tam, gdzie to możliwe, wygrodzeniami nie zasłaniać okien mieszkańcom spółdzielni Koło. Jeżeli spełnią państwo te warunki to będziemy w krok w krok pomagać państwu na każdym etapie przedsięwzięcia – zwrócił się do przedstawiciela wykonawcy.

Nowa organizacja ruchu to dla mieszkańców wielka niewiadoma, chociaż pewne jest, że tysiące osób będzie musiało na nowo ustalić dojazd do szkół, pracy, ośrodków zdrowia. Dla wielu dotychczasowy przejazd z jednej na drugą stronę Górczewskiej wiązać się będzie z długimi, często uciążliwymi objazdami.

Kiedy początek utrudnień?

Wykonawca miał plan, aby organizację ruchu wprowadzić już od 11 listopada. Jednak ten termin ze względu na uwagi dzielnicy jest praktycznie niemożliwy. Do dokumentacja z poprawkami do dzielnicy jeszcze do niej nie trafiła. Tymczasem projekt z pozytywną oceną musi być zatwierdzony jeszcze przez miejskiego inżyniera ruchu.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej zmiany zapowiedział prezes ZTM:

 

skw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • chłopak z woli

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.11.2016 19:36 ~chłopak z woli

  Jest jeszcze jedna ważna sprawa , o której nikt nie wspomina.
  Zamkną Górczewską nie na dwa a co najmniej na 5 lat, bo po wykonaniu tych trzech stacji będą budować dalsze.
  Miasto powinno wybudować jeszcze odcinek do Powstańców Sląskich w tym czasie.

 • enrico

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.10.2016 19:50 ~enrico

  Każdy- w zależności od miejsca zamieszkania- będzie miał jakieś uwagi!
  A tu Wykonawca wraz z władzami dzielnicy i Inż.Ruchu muszą (!)znaleźć ,,złoty środek" - optymalnego rozwiązania problemu przepustowości i płynności-w miarę normalnego i bezpiecznego- ruchu , dla wszystkich: kierujących i pieszych też!
  Utyskiwanie - NIC nie da- trzeba było przyjść na spotkanie -i zgłaszać sensowne uwagi i propozycje ! Z doświadczenia wiadomo,że wszystkich się nie usatysfakcjonuje!(cyt: Jeszcze się taki nie narodził,by wszystkim na raz dogodził"). A wszystkim MUSI przyświecać jasny CEL -budowa d.c.II linii METRA-dla jakiego muszą trochę pocierpieć!Potem - będą korzystać z b.wygodnej komunikacji do Centrum i innych dzielnic W-wy!
  Innej drogi rozwoju Metra nie ma!

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.10.2016 14:09 kubat

  dcvf~dcvf

  "jak dojade na bazarek?"... na piechote lenie a nie tylko tyłek samochodem wozic

  Bo oczywiście w swej "rycerskiej" głowie nie dopuszczasz, że na świecie są jeszcze ludzie starsi, chorzy i inwalidzi. Przyjdzie i na Ciebie czas.

 • Dziadyga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.10.2016 13:29 ~Dziadyga

  dcvf~dcvf

  "jak dojade na bazarek?"... na piechote lenie a nie tylko tyłek samochodem wozic

  Powiedzial dzieciak do staruszki

 • Zwloki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.10.2016 13:01 ~Zwloki


  Mic24~Mic24

  Niestety obawy mieszkańców są uzasadnione. Popatrzcie co się dzieje na Pradze, kilka ulic na Targówku zamkniętych i wszystko stoi. W porannym szczycie tam zawsze było kiepsko, ale teraz jest koszmar. To samo będzie na Woli.
  Grzcie2083Grzcie2083

  Rower jest ok!.


  Tak grzesiubale mamusia musi zrobic zakupy , tatus musi zalatwiac pilne sprawy. Trzeba odwiedzic babcie dziadka, chora kuzynke a jak zachrujesz trzeba cie bedzie do szpitala zawiesc. Lekarz musi do oracy dojechac . Pan dostawca musi chlebek dla ciebie dowiesc do sklepiku. Widzisz grzesiubile to trzeba spraw zalatwic.

 • Kuba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.10.2016 12:55 ~Kuba

  warszawa~warszawa

  Elekcyjna jest rzadko używana, mały ruch, a wam sie przypomina dopiero teraz o niej.

  No i co ?
  A przez gorczewska helikopterami
  Smieszne inaczej

 • Yogi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.10.2016 12:49 ~Yogi

  dcvf~dcvf

  "jak dojade na bazarek?"... na piechote lenie a nie tylko tyłek samochodem wozic

  Skoro jestes taki aktywny mam nadzieje ze chetnie pomozesz starszym mieszkancom w ich sprawunkach.
  Bylo by milo a tobie ruch by sie przydal.

 • Diablo_kp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.10.2016 10:26 ~Diablo_kp

  Wszystkim polecającym rowery "Rower jest OK", aby spróbowali w polskich realiach pojeździć rowerem od listopada do marca, przez śnieg, błoto pośniegowe, w śniegu, deszczu i mrozie.
  Budowa ścieżek rowerowych kosztem pasa jezdni jest przedsięwzięciem SEZONOWYM i podawanie przykładów miast o zupełnie różnych warunkach pogodowych (Kopenhaga, Amsterdam, Zurych, Berlin), w szczególności z ilością dni w roku ze średnią temperaturą poniżej 0C.

  Mieszkam na Górczewskiej, nie protestuję bo to zmiany na lepsze. I kiedyś będzie lepiej. Ale się po prostu obawiam jak to będzie wyglądało skoro nikt z włodarzy nie wie.

 • warszawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.10.2016 10:15 ~warszawa

  Elekcyjna jest rzadko używana, mały ruch, a wam sie przypomina dopiero teraz o niej.

 • Mik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.10.2016 09:44 ~Mik

  ola~ola

  Ja mieszka Obrońców Tobruku się cieszę, przez najbliże 2 lata zmniejszy się ruch na naszej małej uliczce.


  Raczej sie zwiększy. Bardzo dużo samochódów jedzie Księcia Bolesława, a potem Księcia Janusza/Ciołka własnie do Górczewskiej, która będzie zamknieta w tym, miejscu. Obozowa i tak już stoi. Ludzie pojadądo Maczka przez Obrońców Tobruku.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »