Informacje

24.08.2018 13:34 "zabawy kolejkami"

"Budowa metra na peryferyjne dzielnice ma pierwszorzędne znaczenie"

SERWISY:

- Platforma Obywatelska nabija się, że na Białołęce może powstać metro – grzmiał w piątek Patryk Jaki i deklarował, że udowodni wszystkim, że "da się". Ale do złożonej w środę przez Rafała Trzaskowskiego deklaracji, że wytyczy nowe linie, kandydat Zjednoczonej Prawicy się nie odniósł.

Patryk Jaki podkreślił, że linia na Białołękę powstanie, mimo że obecne władze miasta twierdzą, że jest to "niepotrzebne i nieopłacalne". Mówił, że szybko rozwijająca się Białołęka wymaga takiego połączenia z centrum, żeby mieszkańcy mieli szybki dojazd do centrum i innych dzielnic miasta.

- Tu powstanie stacja metra. Chcę to powiedzieć ratuszowi i Platformie Obywatelskiej: nie mówcie, że się nie da - powiedział Patryk Jaki na konferencji zorganizowanej na skrzyżowaniu ulic Światowida i Myśliborskiej.

Według niego Białołęka jest wykluczana komunikacyjnie, a zasługuje, żeby mieć transport na odpowiednim poziomie. - I dlatego tu potrzebna jest stacja metra. My to zrealizujemy. Dość tych zapowiedzi" - stwierdził Jaki.

Od razu zacznie planować

Zapewnił, że od razu po tym, gdy zostanie prezydentem miasta przystąpi do planowania i projektowania trzeciej i czwartej linii metra.

Według niego budowa metra na peryferyjne dzielnice ma pierwszorzędne znaczenie dla budowania jedności Warszawy.

Jaki powiedział, że w 2006 roku PO obiecywała, że zacznie budowę linii metra również na Białołękę, ale potem zmieniła zdanie.

Przytoczył wypowiedzi przedstawicieli obecnych władz Warszawy, które miały potwierdzić jego tezę.

Tyle, że komentarze wiceprezydentów Warszawy odnosiły się ogólnie do zapowiedzi Jakiego, że zbuduje  50 kilometrów metra w ciągu dwóch kadencji.

Wiceprezydenci - Michał Olszewski i Renata Kaznowska komentowali wówczas, że projektując tak dużą inwestycję, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na istniejącą już sieć transportową, prognozy demograficzne czy prognozy ruchu. Poruszali też kwestie finansowe.

- "Budowa metra do peryferii to kompletna amatorszczyzna" - cytował w piątek wiceprezydent Kaznowską Patryk Jaki.

W rzeczywistości, na swoim profilu na Facebooku, Kaznowska napisała tak: "Propozycja budowy metra od dzielnic peryferyjnych do centrum, to kompletna amatorszczyzna pokazująca całkowity brak znajomości tematyki". I, co wynika z dalszej części tego wpisu, nie chodziło wcale o sam fakt budowania metra na Białołęce, ale rozpoczęcia budowy od peryferii w stronę centrum, a nie odwrotnie.

Trzaskowski zapowiedział to samo

Ponadto - wbrew temu co mówił w piątek Patryk Jaki - Platforma Obywatelska, po początkowej wstrzemięźliwości w obecnej kampanii wyborczej również zadeklarowała budowę metra na Białołękę.

W środę Trzaskowski obiecał, że podtrzyma dotychczasowy projekt rozbudowy drugiej linii metra. Zamierza jednak nieco go uzupełnić. Budowaną linię chce wydłużyć w obu kierunkach. W jego planach po stronie wschodniej zamiast na Bródnie miałaby się kończyć na Żeraniu, a po stronie zachodniej zamiast w Morach miałaby dotrzeć do Ursusa.

Kandydat zadeklarował też wydłużenie i poprawę funkcjonalności pierwszej linii. W myśl jego koncepcji miałaby ona dotrzeć z Młocin najpierw do Cmentarza Północnego, a następnie na drugi brzeg Wisły, czyli na Białołękę w okolicach ulicy Mehoffera (na schemacie oznaczono to jako piątą linię).

Faktem jest jednak, że propozycja Trzaskowskiego dla Białołęki jest znacznie skromniejsza. Kandydat Koalicji Obywatelskiej zaproponował jedynie przedłużenie I linii metra w taki sposób, by jej stacja końcowa znajdowała się na styku Tarchomina i Nowodworów, w okolicach skrzyżowania Mehoffera i Światowida.

Patryk Jaki proponuje dzielnicy znacznie więcej, bo aż siedem stacji całkowicie nowej, trzeciej linii, która ma połączyć Choszczówkę z Wilanowem.

Panowie, przestańcie bawić się kolejkami

Licytację dwóch kandydatów z największym poparciem kąśliwie skomentowała Justyna Glusman, która startuje w wyborach na prezydenta Warszawy z poparciem miejskich aktywistów.

Jej wypowiedź została dołączona do filmu, w którym aktywiści miejscy z Sofii pokazywali, do jakiego stanu władze tego miasta doprowadzili sieć tramwajów, po tym, jak skupili się jedynie na inwestowaniu w rozbudowę metra.

- Tak się kończy, gdy politycy nieznający się na mieście, obiecują gruszki na wierzbie. Dlatego chcę powiedzieć moim kontrkandydatom - Patrykowi Jakiemu i Rafałowi Trzaskowskiemu: panowie przestańcie bawić się kolejkami. Transport w mieście to skomplikowany system. To autobusy, metro, tramwaje, kolej, ale także piesi - stwierdziła Glusman.

kz/PAP/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • fojtek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2018 14:00 ~fojtek

  Fajne jest to przeliczanie Pana Jakiego.
  Gdzie indziej metro budują szybciej więc i my możemy. A kto tą budowę finansował? Co poza metrem wtedy budowano? W jakiej części metro porusza się pod ziemią?

  Kiedyś mój syn przyniósł ze szkoły radosną wiadomość - ma rekord świata na długich dystansach. Biegali 50 metrów, dzieciak przemnożył to x 200 i wyszedł mu rekord świata na 10 km. Miał wtedy 10 lat, Pan Jaki jest pełnoletni.

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2018 13:21 ~warszawiak

  "My Cyganie z zespołu Romanie...." ;)

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2018 11:04 ~Nick

  xyz~xyz

  przybłęda nawet nie jest w stanie podać nazw tych peryferyjnych dzielnic.

  Trzaskowski nie zna dzielnic, fakt, sam się przyznał.
  Ile ci płaci Kopacz?

 • jan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2018 10:39 ~jan

  metro buduje się jak pamiętam od 1956 roku i wtedy buły już plany a po 2 to wszystko kosztuje a żaden kandydat nie powiedział za co te inwestycje i tak zmieni się partia to inwestycje zostaną przerwane

 • xyz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2018 10:04 ~xyz

  przybłęda nawet nie jest w stanie podać nazw tych peryferyjnych dzielnic.

 • Polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2018 09:12 ~Polak

  Za rządów PO trwało święto mafii VAT-owskich.

 • mieszTarcho

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2018 07:40 ~mieszTarcho

  Opowiada straszne głupoty i nie można wierzyć w jego obliczenia.
  Mieszkam na Tarchominie ale nie wierzę temu Panu.

 • kret

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2018 01:27 ~kret  Warszawiak~Warszawiak

  JAKI ma 100% racji. W dużych miastach, a takim jest Warszawa, są liczne linie metra, które buduje się 3 razy szybciej niż u nas (w zasadzie tempo budowy jest średnio 1 stacja na rok, tak w PRL, tak za HGW).
  lol~lol

  gdybyś matole znał się choc trochę na geologii i historii to wiedziałbyś dlaczego w Warszawie metro buduje się wolno.
  Konrad~Konrad


  z ciebie taki warsiawiak jak z jakiego ninister.Nie masz pojęcia o budowach, chłopku roztropku.

  Byłem na budowach metra w Tokio, Seulu czy Szanghaju i warszawskie warunki geologiczne przy tamtych to jest spacer, a budowa "idzie" tam 3 x szybciej. Jesteś albo trollem, albo z ciebie zad a nie fachowiec.

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2018 23:04 ~Nick  Hehe~Hehe

  Patryk masz dobry kierunek, buduj dalej metro na gubałówkę he he he
  Nick~Nick

  Hehe znasz się jak świnia na gwiazdach. HEHE
  Konrad~Konrad


  wszyscy wierzycie w te bzdety co wygaduje ten facet?Niech dokończy co zaczął ,reprywatyzację!Działa tak jak cały PiS, zaczyna ,rozwala i nie kończy, bo nie ma tam już zarobku.Jak małe dziecko,któremu znudziła się zabawka!

  A to nie widzisz, że to cały czas trwa? Taki bajzel jest, że długo trzeba sprzątać.

 • wojciech_dabrowski0ci3

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2018 22:44 wojciech_d…

  Wszystko ma pierwszorzędne znaczenie.
  Jak Pan Jaki tak będzie zarządzał miastem jak prowadzi swój teatrzyk/komisję to na Marszałkowskiej utoniemy w gnoju a w Wiśle wody zabraknie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »