Informacje

01.03.2012 18:28 Czy wróci?

Budowa metra
wykończyła kino Praha

Pierwsze cyfrowe kino w Polsce zawiesza działalność. Filmy w kinie Praha można oglądać tylko do końca marca. - Zamykamy ze względu na problemy komunikacyjne - tłumaczy prezes Max Filmu, samorządowej spółki, która miała prowadzić kina, a doprowadziła do likwidacji Relaksu, Syreny, Warsa czy kina 1 Maj.

- Zawieszamy działalność na czas kataklizmu komunikacyjnego na Pradze. Kino bez widzów nie funkcjonuje, a tych jest coraz mniej. Pomieszczenia będziemy wynajmować np. na szkolenia - wyjaśnia Paweł Doktór, prezes spółki Max Film, do której należy Nove Kino Praha na rogu Kłopotowskiego i Jagiellońskiej.

To nie prima aprilis

W rozmowie z tvnwarszawa.pl prezes przyznał, że kino na Pradze Północ będzie działało tylko do końca marca, i że decyzja o zawieszeniu działalności została wymuszona przez budowę metra. Nowoczesne kino nie doczeka więc nawet swoich piątych urodzin, które przypadłyby w czerwcu. Czy jeszcze wróci?

- Wróci, gdy skończy się przebudowa Targowej, budowa metra i otworzony będzie znów most Śląsko-Dąbrowski - zapewnia prezes. I dodaje, że ludzie odwrócili się od kina Praha, ponieważ przestraszyli się remontu i trudno im było zaparkować w okolicy. - Chcieli by dojeżdżać pod samą salę kinową - zauważa ze smutkiem.

Budowa metra potrwa jeszcze co najmniej 2 lata. Właścicieli nie stać na to, by przez tak długi okres utrzymywać kino, które nie przynosi dochodów.

Znikające małe kina

Max Film to firma należąca do samorządu województwa mazowieckiego. Została powołana, by zarządzać małymi kinami w kilku miastach. W Warszawie znana jest jednak głównie z tego, że małe kina polikwidowała. Do Max Filmu należały Ochota, Relax, Syrena, Wars, Sawa, Skarpa i kino 1 Maj. Kultura uchowała się tylko w tym pierwszym - Relax mają zastąpić delikatesy, zamiast 1 Maja już dziś jest market. Wars zabity dechami czeka na wynik negocjacji miasta z firmą Juvenes - deweloperem, który kupił nieruchomość z myślą o budowie apartamentów. Ta sam firma na miejscu Skarpy wybudowała już luksusową kamienicę. I to ona zbudowała Nove Kino Praha.

Cyfrowy projektor i płaskorzeźby

Gdy otwierano je latem 2007 roku, było pierwszym w Polsce kinem cyfrowym. Wcześniej na rogu Kłopotowskiego i Jagiellońskiej działało kino zbudowane w 1948 roku. Było to pierwsze kino otwarte w powojennej Warszawie. Socrealistyczny budynek zaprojektował Jan Bogusławski, projektant wnętrz transatlantyku Batory, barów Zodiak i Gruba Kaśka czy nieistniejącego już także pawilonu Chemii.

Zburzono je w 2004 roku po to, by postawić biurowiec z nowym kinem. Wewnątrz znajdują się płaskorzeźby zdjęte z elewacji starego budynku, którego nie udało się na czas wpisać do rejestru zabytków. Na elewacji nowego też pojawiły się płaskorzeźby - ważące po 5 ton portrety aktorów, m.in. Romana Wilhelmiego, Hanki Bielickiej czy niezapomnianego duetu - Jana Himilsbacha i Zdzisława Maklakiewicza.

Prahę Max Film zamyka już po raz drugi.

band/rood

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • stefan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2012 11:53 ~stefan

  MAX-FILM to pkrzekręty.....Bea chcieli sprzedać kino....Jednyne kino na Pradze i nie moze się utrzymac???Albo jest zle zarzadzane albo tp pkrzkręt.

 • Henryk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.03.2012 14:36 ~Henryk

  moje ulubione kino w W-wie :(

 • Kaczo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2012 14:15 ~Kaczo

  Przecież to nie jest prawdą, że ludzie nie przychodzą do kina. Mieszkam niedaleko i często jestem na seansach o różnych porach. Zawsze jest spora frekwencja. Ktoś ma interes żeby zamknąć kino a rozkręcić bardziej dla siebie dochodowy biznes! Nie można na to pozwolić!!!

 • SKONKiP

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2012 13:51 ~SKONKiP

  Uwaga! Zbiórka podpisów pod listem protestacyjnym przeciwko likwidacji Novego Kina Praha. Sobota 10 marca w godz. 14.30-16.30 pod Kinem Praha.

 • prażanka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2012 17:05 ~prażanka

  Powstał komitet obrony tego kina założony przez osoby, które sądzą, że zamknięcie kina nie jest uzasadnione niską frekwencją, tylko - podobnie jak wcześniejsze działania Max Filmu - jest zaplanowanym działaniem mającym na celu zmianę przeznaczenia nieruchomości na czystko komercyjną powierzchnię biurową. Obrona_kina_praha@onet.pl

 • bago

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2012 09:41 ~bago

  Kurcze,wszystko wali na Pragę! Powstało całe mnóstwo lokali-małych i większych,frekwencja całkiem dobra. Jakoś ludziom nie przeszkadza,że nie można wjechać samochodem w drzwi. Z Ząbkowskiej,Targowej,11-tego Listopada, Wileńskiej wcale nie jest daleko do kina.Więc dlaczego na piwo ludzie potrfią dotrzeć,nawet przy "utrudnionej" komunikacji a do kina nie??? Bo trzeba tyłek wsadzić w samochód i zaparkować najlepiej pod ekranem kina!!! Na mój gust to tylko "etykieta" zastępcza dla MAX-FILMU.

 • Wiktoria

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.03.2012 18:22 ~Wiktoria

  Do bankróctwa najczęsciej doprawadza się celowo.Kino jest połozono w okolice ze świetną komunikacją

 • KSPPPOLSKA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.03.2012 22:13 ~KSPPPOLSKA

  Zamknijcie najpierw Mira i Zbycha, później prage. POpaprane

 • PRAHA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.03.2012 21:39 ~PRAHA

  ja mam do tego kina 30 m. I przepraszam! Po prostu do niegopojde

 • gówno_prawda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.03.2012 20:43 ~gówno_prawda

  Ja już sobie wyrobiłem opinię: ZJODZIJE!!! ZŁODZIEJE!!! ZŁODZIEJE!!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »