Informacje

08.09.2011 06:40 zielone mazowsze apeluje

Budowa metra
"idzie pieszym w nogi"

SERWISY:

Płoty w poprzek przejść i bieganie wokół skrzyżowań - tak z perspektywy pieszych wygląda budowa metra przy Nowym Świecie i rondzie Daszyńskiego. Zielone Mazowsze chce zmian w organizacji ruchu. 

Zaczęło się od happeningu u zbiegu Nowego Światu i Świętokrzyskiej. "Półtora metra od płotu metra - wyprostujmy Trakt Królewski dla pieszych" - domagało się kilka dni temu Zielone Mazowsze.

Chodzi o płot budowy, który stanął na krawędzi chodnika prowadzącego wzdłuż ul. Nowy Świat, po zachodniej stronie skrzyżowania. Stowarzyszenie przekonywało, że piesi i tak przechodzą w niedozwolonym miejscu, bo nie chcą nadrabiać drogi przechodząc przez trzy przejścia z sygnalizacją. Stąd pomysł, żeby przesunąć płot o metr, w głąb terenu budowy.

- Zastanawialiśmy się nad takim rozwiązaniem, ale okazało się, że jest to niemożliwe ze względu na komorę ciepłowniczą, która jest w tym miejscu - mówi Mateusz Witczyński, rzecznik konsorcjum budującego II linię metra. - Trzeba też wykonać czoło stacji - dodaje.

3 razy zielone?

Teraz na Nowym Świecie jest jeszcze węziej. Budowa zajęła także kawałek jezdni. - Przenosimy instalację ciepłowniczą. Płot zostanie cofnięty pod koniec listopada - zastrzega Witczyński.

Tymczasem Zielone Mazowsze się nie poddaje i proponuje jeszcze inny sposób na ułatwienie życia pieszym: "W tej sytuacji organizatorzy akcji przedstawili inny pomysł, aby do czasu przywrócenia kompletu normalnych przejść w ciągach pieszych wprowadzić jednoczesne zielone światło dla pieszych na wszystkich czynnych wlotach skrzyżowania - oczywiście przy wstrzymaniu w tym czasie samochodów" - pisze na swojej stronie internetowej ZM i przekonuje, że jest to rozwiązanie znane na całym świecie.

"Zamknięcie pasa"

Na tym nie koniec pomysłów ZM. Działacze walczą też o przejścia dla pieszych przy Rondzie Daszyńskiego. To, które przebiega przez zachodnie ramię, zostało właśnie zamknięte. - W efekcie zamiast 60 metrów, trzeba przejsć ponad 200, a przy tym stracić kilka minut czekając na trzech światłach które zostały tak zaprogramowane, że faworyzują samochody - przekonuje Marcin Jackowski z ZM.

I wnioskuje o przywrócenie przejścia. - Gdyby okazało się, że brakuje miejsca na ciąg pieszy po stronie placu budowy, wnoszę o zwężenie pasów jezdni albo zamknięcie skrajnego prawego pasa, co w sytuacji obecnych trzech pasów ruchu nie stanowi żadnego problemu - dla kierowców zostaną dwa pasy"- pisze Jackowski.

Ale wykonawca rozwiewa nadzieje: - W tym miejscu też trzeba będzie budować czoło stacji, dlatego musi stać ogrodzenie - odpowiada Witczyński. I zaznacza, że sytuacja wróci do normy w połowie przyszłego roku.

ran/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • pieszy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2013 08:35 ~pieszy

  A co robi w tłumie pieszych na przejściu rowerzysta? Czy to to również troska zielonego mazowsza na ułatwienie życia pieszym? Promowanie pojazdów na chodnikach jest przecież domena zielonych oszołomów. ZM dba tylko o swoją kasę naciskając na metro, instrumentalnie wykorzystując pieszych!

 • ll

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.09.2011 23:05 ~ll

  I wlasnie taka warszawe zobacza kibice na euro 2012, jeden wielki haos i balagan, brud i rozwalone ulice, komunikacyjny paraliz. Brawo o to wizytowka Polski -swietna reklama i promocja Warszawy!

 • Jan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.09.2011 16:02 ~Jan

  @RobertoSan

  Widzę, że rzadko tamtedy jeździsz, o ile w ogóle. Potrafisz tylko obrażać ludzi.

  Gdybyś jeździł samochodem ul. Towarową, wiedziałbyś, że korki powstają przez małą przepustowość placu Zawiszy. I powstaje cofka do Kolejowe, Prostej, a bywa, że do Grzybowskiej.

  Po zabraniu nawet całego pasa ruchu na rondzie Daszyńskiego i tak przepustowość tego ronda będzie ze 3-4 razy większa niż placu Zawiszy. Zatem dla kierowców niewiele się zmieni.

  Jeśli masz na sercu poprawę ruchu zmotoryzowanego w Warszawie, to lepiej powalcz np. o przebudowę placu Zawiszy zamiast dokuczać pieszym, z czego pożytku mieć kierowcy nie będą mieć żadnego.

 • wwa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.09.2011 15:01 ~wwa

  widze,ze madrzy ci co tam nie mieszkaja,he mondrale

 • emo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.09.2011 12:23 ~emo

  żeby chodzić trzeba mieć po czym

 • zuza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.09.2011 12:15 ~zuza

  nie można wywalczyć zielonej fali dla tramwajów a dla pieszych chcielibyście...

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.09.2011 12:04 ~warszawiak

  Zgadzam się z ~Pablito:
  1. Zdrowo jest chodzić!
  2. Chodzenie jest ekologiczne!

  I niech mi teraz ktoś poda ile to Zas*ane Zielone Mazowsze chce wyłudzić od metra, żeby przestali o tym trąbić? No proszę! Dla kasy zrobią wszystko, dla ekologii nic.

 • Pablito

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.09.2011 10:26 ~Pablito

  Do zielonego mazowsza:

  1. Zdrowo jest chodzić!

  2. Chodzenie jest ekologiczne!

 • ivo4

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.09.2011 10:05 ~ivo4

  Zajęli sie bo po rozmowie telefonicznej z dyr.obiecał mi ,że coś zrobi, w tym kierunku do niedzieli,czyli jest słowny.Jesli chodzi o zabrane przejście na rondzie Daszyńskigo to decyzję podjął nie dyr.metra a p.Janusz Galas dyr.infrastruktury z "dworu" p.Gronkiewicz.

 • tel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.09.2011 09:57 ~tel

  a jeszcze zapomnieli napisać, że plac budowy na Rondzie Daszyńskiego zajął cały chodnik wzdłuż ul. Prostej, a co tam, piesi mogą obok po piachu i błocie przejść. Dopiero dziś jakieś drewniane mostki położyli ale przez pierwsze trzy tygodnie to ich nie obchodziło zupełnie

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »