Informacje

05.12.2018 18:08 na targówku

Budowa czy nielegalny zrzut?
Szukają źródła czarnej mazi

SERWISY:


Trwa ustalanie, skąd pochodziła czarna substancja, która wypłynęła we wtorek na ulice Krakusa i Wysockiego. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska podejrzewa, że źródłem mogła być pobliska budowa. Ale mógł to być również efekt nielegalnego zrzutu do kanalizacji.

Ulice Krakusa i Wysockiego zalała we wtorek czarna maź zmieszana z wodą. Według służb, była to substancja ropopochodna, nie stwierdzono jednak zagrożenia chemicznego i skażenia terenu.

Z budowy czy z kanalizacji?

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska już we wtorek podawał, że wyciek może pochodzić z pobliskiej budowy. Ale teraz dodaje, że mogły być również inne źródła.

- Istnieje duże prawdopodobieństwo, że część tej substancji pochodzi z sieci kanalizacji miejskiej, gdzie mogła się przedostać w związku z zanieczyszczeniami związanymi z ruchem ulicznym i i nielegalnym zrzutem do kanałów, których źródłem mogą być okoliczni mieszkańcy czy przedsiębiorcy - zaznacza Krzysztof Gołębiewski, zastępca naczelnika wydziału inspekcji.

I dodaje, że powiadomi oficjalnie władze dzielnicy, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji oraz straż miejską, żeby sprawdziły taką wersję wydarzeń.

Za sprzątanie ma zapłacić inwestor

Weryfikowane będą również doniesienia dotyczące pobliskiego terenu budowy, na którym Home Invest prowadzi inwestycję mieszkaniową (deweloper nie chciał komentować sprawy). Władze dzielnicy relacjonują, że spotkały się w środę z przedstawicielami firmy.

- Wiadomo na pewno, że sama woda wypłynęła z terenu budowy. Do piątku firma ma nas poinformować, jak to się stało, że trafiła do studzienek kanalizacyjnych i zalało ulicę. Ustaliliśmy również, że dzielnica zajmie się sprzątaniem, ale fakturę za te prace zapłaci inwestor – mówi Rafał Lasota, rzecznik Targówka.

Firma ma również przedstawić plan pomocy mieszkańcom, którzy zostali zalani.

Oczyszczanie terenu po lokomotywowni

Krzysztof Gołębiewski z WIOŚ zapewnia, że jeszcze we wtorek zawiadomił telefonicznie oddział Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Zapowiedział też oficjalne pismo do tej instytucji. Andrzej Kłosowski z PINB powiedział nam, że czeka na takie zawiadomienie. - Wtedy je rozpatrzymy – mówi krótko.

W sprawę zaangażowana jest także Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Jak już ustaliła, część terenu przy ul. Kiejstuta 1, gdzie powstaje osiedle, została objęta planem remediacji. Oznacza to usuwanie zanieczyszczeń związanych z działalnością dawnej lokomotywowni Praga.

- Z tego, co wiemy, do całego zdarzenia doszło poza obszarem objętym tym planem. Czekamy na oficjalne informacje od Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Musimy szczegółowo dowiedzieć się, co się stało i jakie zanieczyszczenie stwierdzono. Jeżeli zostanie potwierdzone zanieczyszczenie powierzchni ziemi, to wydamy nakaz jego usunięcia – zapowiada tvnwarszawa.pl Agata Antonowicz z RDOŚ.

WIOŚ pobrał próbki substancji. Na razie są analizowane.

Kilka godzin akcji różnych służb

We wtorek na miejscu awarii pracowali między przedstawiciele różnych służb i instytucji. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zajęło się odpompowaniem zalegającej na ulicach brudnej wody. Jak się dowiedzieliśmy, odpompowana ciecz miała trafić do oczyszczalni ścieków "Czajka".

Akcję zabezpieczali policjanci. - Na razie nie prowadzimy żadnego postępowania. Jeżeli będą zgłoszenia w tej sprawie, wtedy będziemy reagować - mówi Paulina Onyszko z komendy rejonowej.

Ulice Krakusa i Wysockiego były do środowego poranka zamknięte. Wjazd odgradzały biało-czerwone taśmy. Wczesnym przedpołudniem taśmy zostały zdjęte, a ulice udostępnione dla ruchu.

ZOBACZ MATERIAŁY WIDEO O CZARNEJ MAZI:


ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Wawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.12.2018 12:07 ~Wawiak

  Może mi ktoś wyjaśnić, jakim cudem zalanie 3 ulic substancją ropopochodną nie powoduje skażenia terenu? Czyli co, przepracowany olej jest zdrowy dla ludzi, zwierząt i roślin? No przecież to imbecylizm jakiś, albo ktoś próbuje wcisnąć nam ciemnotę.

 • mechanik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.12.2018 11:27 ~mechanik


  mechanik~mechanik

  Budowa tak ale okoliczne warsztaty samochodowe też dorzuciły swoją działkę. Nikt ich nie kontrolował to lało się wszystko do kanału. Tak było najprościej i najtaniej.
  nie znam się to się wypowiem~nie znam się to się wypowiem

  Przepracowany olej jest odpadem odnawialnym za który firmy recyklingowie płacą jak za złom. Wylewanie do kanalizacji było by idiotyzmem...

  Wiem co piszę bo takie rzeczy widziałem na własne oczy

 • Tomeczek_888

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.12.2018 10:58 ~Tomeczek_888

  Targówek polskim Kuwejtem? Intresujące...

 • Olo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.12.2018 09:11 ~Olo

  Źródło jest na polach roponośnych.

 • mms

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.12.2018 06:14 ~mms

  tu jest podobna sytuacja jak 3 lata temu na skierniewickiej ,kiedy deweloper zaczął kopać pojawił się okropny smród
  pracowałem na przeciwko tej budowy nie do wytrzymania ,ale od lat 50 wszystko szło w zimie.

 • Niko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.12.2018 22:33 ~Niko

  "Remediacja" to się odbywa na budowie Porcie Żerań przy Modlińskiej.

 • nie znam się to się wypowiem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.12.2018 22:02 ~nie znam…

  mechanik~mechanik

  Budowa tak ale okoliczne warsztaty samochodowe też dorzuciły swoją działkę. Nikt ich nie kontrolował to lało się wszystko do kanału. Tak było najprościej i najtaniej.

  Przepracowany olej jest odpadem odnawialnym za który firmy recyklingowie płacą jak za złom. Wylewanie do kanalizacji było by idiotyzmem...

 • ndof

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.12.2018 21:31 ~ndof

  mechanik~mechanik

  Budowa tak ale okoliczne warsztaty samochodowe też dorzuciły swoją działkę. Nikt ich nie kontrolował to lało się wszystko do kanału. Tak było najprościej i najtaniej.

  Żaden warsztat nie będzie lał olejów do kanału, bo po takie rzeczy przyjeżdżają i jeszcze płacą. I wystawiają kwit przyjęcia odpadów niebezpiecznych, bez którego żadem warsztat długo nie pociągnie.

 • maso

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.12.2018 21:17 ~maso

  Przyszli nabywcy mieszkań w tym terenie dobrze zastanówcie się co kupicie u tego uczciwego dewlopoera na terenie byłej parowozowni i przepompowni paliw. Tego zapachu nigdy się nie pozbędziecie jak i chorób onkologicznych, alergii itp.

 • Darayavahus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.12.2018 20:39 ~Darayavahus

  Dzisiaj rano syf wybijał ze studzienek na ul. Jagiellońskiej. Przejazd był tylko jednym pasem. Jakoś przemilczano ten fakt.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »