Informacje

06.09.2011 08:38 urząd czeka na raport

Brzeg umocniony nagrobkami

SERWISY:

Na wiślanym brzegu leżą potłuczone płyty nagrobne. Zostały wykorzystane do umocnienia przystani promu Turkawka – pisze "Gazeta Stołeczna".

O porozbijanych niemieckich tablicach napisał jako pierwszy autor bloga "Warszawa i ja", internauta weldon.

"Jest w okolicy kilka cmentarzy po niemieckich osadnikach, po Olendrach, zamieszkujących tu od Kępy Kiełpińskiej, aż do Kazunia, więc pewnie to z któregoś z tych, może jakiegoś nieodkrytego do tej pory, jakiegos leżącego na prywatnym terenie, cmentarzyka pochodzą te płyty?" - napisał.

O tym, że stanowią umocnienie brzegu, poinformowali dziennikarzy pasażerowie, korzystający z promu Turkawka. Ci próbowali ustalić, kto je tam ułożył.

Kto to zrobił?

– Nic nie wiem na ten temat. Nie my wzmacnialiśmy ten brzeg – zapewnia w rozmowie z "Gazetą Stołeczną" Igor Krajnow rzecznik Zarządu Transporu Miejskiego, który organizuje rejsy promem.

Stare nagrobki z niemieckimi napisami wraz z gruzem i połamanymi kaflami znajdują się na terenie gminy Łomianki. Urząd wie jedynie, że nad Wisłą ktoś wysypał gruz. - My nie robiliśmy żadnych umocnień. Prawdopodobnie ktoś zrobił to nielegalnie – mówi Sławomir Robakiewicz z gminnego Centrum Informacji i Promocji.

Na to, że winni zbeszczeszczenia nagrobków są mieszkańcy gminy wskazuje Mirosław Lisowski kierownik Nadzoru Wodnego "Żerań". – Jest to prawdopodobnie dzieło mieszkańców Łomianek którzy w tym miejscu cumują łodzie – mówi.

Czekają na raport

Tym miejscem zajęły się służby środowiskowe z Łomianek. Urząd czeka na raport. – Gdy raport będzie gotowy, zapadnie decyzja co dalej robić – mówi w rozmowie z "Gazetą Stołeczną" Rogaczewski.

Sprawą zainteresował się też kurator parafii ewangelicko-augsburskiej w Warszawie. Proponuje przeniesienie nagrobków na jeden z cmentarzy.

W dwudziestoleciu międzywojennym około 30 procent mieszkańców dzisiejszej gminy Łomianki stanowili osadnicy niemieccy - pisze "Stołeczna".

wp/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • apa3

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.09.2011 09:25 ~apa3

  Słowo olęder nie jest tożsame z osadnikiem holenderskim.

  "W późniejszym okresie (aż do poł. XIX w.) mianem olędrów określano osadników różnej narodowości (gł. Polaków i Niemców, czasem Szkotów, Czechów i Węgrów)"

  Źródło: Wikipedia

 • alojz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.09.2011 09:15 ~alojz

  Wiele cmentarzy ewangelickich zostało wykupione i zamienione na cmentarze katolicki. Z tego też powodu były usuwane nagrobki które jako gruz trafiały w różne miejsca. Cały "proceder" dzieje się i dziś ponieważ kto nie wykupi miejsca na cmentarzu po po upływie 25lat a grobem nikt się nie opiekuje. To taki grobowiec jest rozbierany a miejsce sprzedawane na nowy pochówek z praktycznego powodu bo cmentarze mają ograniczoną powierzchnie a ludzie wciąż umierają. Inną kwestią jest to że po wojnie Warszawa była zniszczona to i cmentarze pewnie też. Nikt nie zastanawiał się nad odbudowom cmentarzy oprawców czyli Niemców a pewni wprost rozbierano je i materiał wykorzystywano.

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.09.2011 07:57 ~Warszawiak

  W okolicy Łomianek były kiedyś dwa cmentarze ewangelickie: 1. Dziekanów Leśny - zdewastowany, ale jeszcze istniejący, i 2. na Kępie Kiełpińskiej - zniszczony pod prywatną inwestycję (!!!)

 • GNT

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.09.2011 21:38 ~GNT

  Ten nagrobek jest na 100% niemiecki, nie wiem, jak po lewej stronie Wisły, ale po prawej wiele cmentarzyków dla niemieckich ewangelików znajdowało się na dzisiejszej Zielonej Białołęce, m.in. w okolicach Mańkowskiej i bodajże Echa Leśne.

 • czata49

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.09.2011 16:10 ~czata49

  Z takich płyt zrobiony jest ogródek skalny w na Al. Wojska Polskiego w Sopocie. Nagrobki pochodzą prawdopodobnie z cmentarza przy kościele ewangelicko-augsburski p.w. Zbawiciela.

  I to czerwoni zrobili w XX w. Jakoś nie widać zainteresowania - tak jak w Warszawie.

 • pytanie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.09.2011 15:55 ~pytanie

  Czy się to wam podoba czy nie w Polsce , przed wojną było wielu cudzoziemców. Wydaje mi się , że ich grobom należy się szacunek- choćby to , żeby nie używać tych płyt do takich celów jak powyższy. Nie jesteśmy barbarzyńcami . Prawdą jest też to , że wszyscy się w tej chwili trzęsą tylko nad Żydami . Wolno drzeć Biblię a niechby ktoś to zrobił z Torą albo Koranem . Znajdzie się jakiś odważny artysta?

 • Hańba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.09.2011 14:37 ~Hańba

  Dokładnie Tom.

  Jakby to były izraelski nagrobki ,to by dopiero była zawierucha, szukanie winnych.
  Przepraszanie itp itd.

 • tom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.09.2011 13:55 ~tom

  a jakby to były płyty żydowskie,ale byłby rejwach.A tak cichutko,bo to niemieckie.

 • KTOS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.09.2011 12:23 ~KTOS

  Ale kamień z cmentarza "niemieckiego" (Olendrzy, jak to już ktoś tu pisał, to Holendrzy tak po prawdzie), który przetrwał przejście Sowietów a potem naszych "mścicieli" to już jest świadectwo dziejów tej ziemi. A poza tym zabytek. Więc takich rzeczy nie należy używać do umacniania brzegów.

 • mark

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.09.2011 11:26 ~mark

  10:10 ~madres

  to zapewne robota Tuska i Putina;p hehe

  nieee to kaczyński i pis hehehe

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »