Informacje

29.08.2013 16:58 Poseł interweniuje

Brud i smród na Wileńskim.
"Dlaczego perony nie są sprzątane?"

SERWISY:


Smród i brud na dworcu Wileńskim doczekały się interwencji na centralnym szczeblu. - Dlaczego na torach stoją kałuże fekaliów, którym towarzyszy fetor? - dopytuje ministra transportu poseł Ludwik Dorn.

Poseł Ludwik Dorn (Solidarna Polska) wystosował do ministra interpelację dotyczącą stanu dworca Wileńskiego. To skutek licznych skarg, które dostaje Dorn. Pasażerowie zwracają uwagę m.in. na zanieczyszczone fekaliami perony i torowiska, smród, a także pozaklejane taśmami tablice informacyjne.

"Nie trzeba być detektywem"

Skargi trafiają nie tylko do posła. Problem zauważają też czytelnicy tvnwarszawa.pl. "Codziennie od godziny 6-8 rano przebywając na peronach wyżej wymienionego dworca jesteśmy w stanie doznać odruchów wymiotnych wobec panujących tam odrzucających czynników zapachowych" - pisze na warszawa@tvn.pl Mariusz.

Jego zdaniem, odpowiedzialni za utrzymanie czystości nie robią nic, by sytuację poprawić. "Nie trzeba być detektywem aby zauważyć że jedną z kilku przyczyn takiego stanu jest nieszczelna rura kanalizacyjna która wychodzi z górnych partii stropu gdzie znajdują się magazyny Carrefoura. Nieczystości sączą się nie tylko na beton i torowisko ale także i na płytę samego peronu" - twierdzi internauta.

Winni przewoźnicy, pasażerowie i... upał

Andrzej Massel, wiceminister transportu, który odpowiedział posłowi Dornowi przekonuje, że stan sanitarno-higieniczny dworca to pochodna stanu infrastruktury kolejowej w jego sąsiedztwie, a winni są przewoźnicy.

"Stosowany przez przewoźnika tabor kolejowy, nie jest wyposażony w zamknięte obiegi gromadzenia nieczystości, a podróżni, pomimo wprowadzonego zakazu i działań pracowników obsługi pociągów, korzystają z WC w trakcie postoju pociągów na peronach dworca Warszawa Wileńska. W tej sytuacji, z uwagi na panujące upały, pomimo stosowania przez służby porządkowe zwiększonej ilości środków dezynfekcyjnych i utylizujących, wokół torowiska unosi się przykry zapach" – czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Zakażą wjazdu? Zamkną toalety?

Co zrobiono, żeby temu zaradzić? "Wystąpiono do PKP PLK z wnioskiem o wprowadzenie zakazu wjazdu na dworce kolejowe pociągów bez zamkniętego systemu toalet (z zachowaniem okresu przejściowego 2-3 lata). Do czasu zastosowania zamkniętego obiegu toalet, PKP PLK zostały zobligowane do wprowadzenia przez przewoźników kolejowych obowiązku zamykania toalet w pociągach przed dojazdem do stacji Warszawa Wileńska oraz skutecznego egzekwowania tego zalecenia" – informuje Massel.

Zarządca dworca miał z kolei zapewnić ministerstwo, że zwiększona została częstotliwość sprzątania peronów i budynku dworca. Pociągi mają też zmienić miejsce postoju przed wjazdem na stację.

Do pracy zobowiazano też znajdujący się przy dworcu market. - "Carrefour Polska został zobligowany do dokonania niezbędnych napraw obiektów w celu wyeliminowania między innymi przeciekającej wody na halę peronową, a także do właściwej gospodarki odpadami – źródła odoru przedostającego się do pomieszczeń przeznaczonych dla podróżnych" – czytamy w odpowiedzi z ministerstwa.

Rok temu pisaliśmy o podobnym problemie na Dworcu Zachodnim. W przejściu podziemnym wylały ścieki.

b//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Aga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2016 12:12 ~Aga

  Mijają kolejne lata i nic się nie zmienia. Nadal śmierdzi moczem. To nieprawdopodobne, że nic się nie da z tym zrobić. W innych sytuacja Sanepid czepia się byle głupstwa a tutaj taki syf i nie można wyegzekwować czystości. Najlepszym rozwiązaniem byłaby kanalizacja torów i ich częste spłukiwanie.

 • ibizka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2013 11:23 ~ibizka

  a smród jak był, tak jest

 • abc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.08.2013 13:52 ~abc

  Toalety w pociągach wiadomo tylko dziura w podłodze. Natura ludzka w potrzebie jest jaka jest. Ale brak odpowiedniego sprzątania to już inna bajka. Środki dezynfekujące. Kto to tam widział. Po aferze posypali tory piaskiem z kozła uporowego. Ale dezynfekcja. Powinna być firma króra chociaż dwa razy dziennnie spłukuje to wszystko i dezynfekuje torowisko. Kolejny temat wybudowali perony dla składów bez zamkniętego układu toalet bez systemu odprowadzania ścieów. W zime na wileńskim leżą duże ilości lodu. I ktoś mi powie że torowiska są naprawdę sprzątane.

 • igorkbk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.08.2013 12:47 ~igorkbk

  tomas000~tomas000

  jak zaczną zamykac toalety w pociągach to i będzie koniec problemu ze smrodem na dworcu


  Wcale nie. Pozostają jeszcze srające gołębie

 • tomas000

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.08.2013 23:09 ~tomas000

  jak zaczną zamykac toalety w pociągach to i będzie koniec problemu ze smrodem na dworcu

 • zini

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.08.2013 22:16 ~zini

  Edukacja, edukacja i jeszcze raz edukacja!.
  "Ostatnie" pieniądze Samorządy powinny przeznaczać na edukację nie tylko niektórych osób mieszkających przy tej trasie ale także wielu mieszkańców Warszawy.

 • rizek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.08.2013 18:08 ~rizek

  przyjezdni walą na tory .. a kto tam niby brudzi ? ci którzy z tych pociągów nie korzystają ? absurd ...

 • Anonim

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.08.2013 17:05 ~Anonim

  A ja ze swojej strony dodam, że nie tylko niekulturalni pasażerowie są odpowiedzialni za stan dworca- znacznie częściej widywałem, jak to pracownicy kolei (konduktorzy, maszyniści) korzystają z toalet w pociągach, jeszcze zanim otworzą drzwi dla pasażerów podczas postoju.

 • Ona

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.08.2013 16:46 ~Ona

  Rozbawiły mnie komentarze osób twierdzących, że to wina przyjezdnych. Och taaak, na pewno każda osoba jadąca w stronę Wileńskiego nie marzy o niczym innym jak tylko o tym, by zanieczyścić Warszawę. Ludzie, nie dajmy się zwariować! To kwestia odpowiedniego dbania o dworzec. A teksty, że ojej, to, że zabrudzą to nie znaczy, że trzeba na wydawać na nich swoje pieniądze... Żałosne. To na co mają być wydane pieniądze jeśli nie na posprzątanie? Rozumiem, że mieszkańcy wolą by nieczystości pozostały, bo to przecież ich pieniądze i nie będzie się ich marnować. Zaraz zaraz... Czyli jak to ma być? Bałagan jednak nie przeszkadza? Sama od kilku lat dojeżdżam do Warszawy właśnie z kierunku Wołomina. I robi mi się niedobrze, gdy wysiadam na Wileńskim. Warszawa z tego miejsca moi drodzy ODRZUCA. A, że odpowiednie organy nie są w stanie zapanować nad porządkiem to nie jest sprawa ludzi dojeżdżających. Oni nie mają z tym nic wspólnego! (No chyba, że uznamy, że takich sobie wybrali). Toalety w pociągach jakie są, takie są. A raczej na nowe składy nie ma co czekać. Dlaczego? Bo państwo nie potrafi ukarać chuliganów, którzy od czasu do czasu dają o sobie znać niszcząc pociągi. I to nie jest zależne od miejsca zamieszkania, a od WYCHOWANIA. I przekonania o bezkarności. SOKistów widuję raczej za dnia, a szkoda, bo strach jechać w drugiej jednostce po 21...

 • Ulalala

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.08.2013 16:06 ~Ulalala


  rodak rodowity~rodak rodowity

  Wiecie dlaczego tam jest brudno ? Otóż ja wam powiem :
  słoiki sikają i oddają kał gdy pociąg stoi na stacji, aby nie musieli u siebie.. Kociec kropka. Dziękuję, dobranoc.
  papp~papp


  Słoiki? Raczej wołomińska hołota. Słoiki to zdaje się ludzie z dalszych stron kraju, jeżdżący na weekendy do domu. Mylisz kulturalnych ludzi z "elementem" okolicznym

  O TAK! Wszyscy Wołominiacy to chodzące brudasy i niekulturalni ludzie. Skoro jesteś tak bohaterską i kulturalną osobą, broniącą "słoiki", to czemu obrażasz mieszkańców Wołomina? Polecam zacząć od siebie. Nie pluj bezpodstawnie jadem! Dlaczego jest moda na wrzucanie wszystkich do jednego wora? Obrażasz mnie w tym momencie, bo jestem mieszkanką Wołomina i nie należę do zacnej "hołoty". Miejsce zamieszkania nie świadczy nic o człowieku, zapewniam! To wychowanie i podstawowe wartości wpajane od maleńkości przez rodziców kształtują człowieka.
  Pozdrawiam Twój tok myślenia i życzę poszerzenia horyzontów :)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »