Informacje

16.02.2013 09:00 urzędnicy odpowiadają na zarzuty

Bronią Ogrodu Krasińskich
w internecie i przez telefon

SERWISY:


Ponad miesiąc po protestach przeciwko wycince drzew w Ogrodzie Krasińskich, urzędnicy uruchomili stronę internetową, na której wyjaśniają powody prac w śródmiejskim parku.

"Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu na rzetelne i sprawdzone informacje na ten temat, Zarząd Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy, w porozumieniu z Zarządem Terenów Publicznych, uruchomił stronę internetową www.ogrodkrasinskich.pl” - informuje Mariusz Burkacki z urzędu dzielnicy.

Fakty i mity

To przede wszystkim odpowiedź na liczne protesty, które skoncentrowały się wokół wycinki ponad 300 drzew, a także niektórych planowany prac.

Odpowiedziami na wątpliwości urzędnicy dzielą się w zakładce rewaloryzacja, gdzie można dowiedzieć się, że większość drzew wycięto ze względów zdrowotnych. Dowiemy się także, ile będzie nasadzonych. Dostępny jest też kosztorys, wizualizacje nowego parku i zdjęciach niektórych wyciętych drzew. Z kolei w zakładce fakty i mity rozprawiają się z plotkami na temat prowadzonych prac.

Na stronie znajdziemy także historię ogrodu, dokumenty związane z przetargiem na prace i opinie na temat rewaloryzacji parku.

"Ponadto do mieszkańców okolic Ogrodu Krasińskich dostarczone zostaną ulotki i plakaty zawierające podstawowe informacje nt. rewaloryzacji i etapu, na jakim się ona znajduje, zapraszające do korzystanie z ww. strony internetowej oraz specjalnie uruchomionego telefonu (22 556 83 48 w godz. 13-16), pod którym można dowiedzieć się więcej nt. prowadzonych prac" - dodaje Burkacki.

Ponad miesiąc protestów

W ramach prac z parku zniknęło ponad 300 drzew, co wywołało protest części mieszkańców.

Spotkali się w ogrodzie i zapalili znicze na pozostałościach wyciętych drzew.

Do akcji włączył się też aktor Olgierd Łukaszewicz, który złożył do prokuratury wniosek w sprawie wycinki.

Protestujący złożyli też pismo do generalnego konserwatora zabytków w sprawie wycinki i prowadzonych w parku prac.

Modernizacji bronili z kolei projektanci oraz Zarząd Terenów Publicznych. Tłumaczyli, że wycinane są głównie drzewa chore.

Nowy park za 15 mln zł

Zgodnie z zapowiedziami, park po rewitalizacji będzie ogrodzony. Nie wiadomo jeszcze, czy zarządca będzie go zamykał na noc.

W ramach modernizacji całego terenu parku (nie tylko części historycznej) odnowiony będzie plac zabaw w środkowej części. Pojawią się też dwa nowe, w okolicy ul. Długiej. Zostanie uruchomiona, niedziałająca teraz, fontanna przy pałacu. Zmodernizowany będzie staw, a na pobliskiej górce powstanie kaskada wodna.

Modernizacja Ogrodu Krasińskich ma kosztować ok. 15 mln zł. Prace mają zakończyć się za rok.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O PLANOWANYCH ZMIANACH.

O CO WALCZĄ PROTESTUJĄCY?

ran/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2013 08:02 ~Gość

  Hym robią coś dla ludzi żeby było ładniej lepiej to nie trzeba się buntować. Jak tylko zieloni łapówkę odpowiednia by dostali to by się protesty skończyły.

 • lex

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.02.2013 09:11 ~lex

  Kieowanie dzielnicą nie polega chyba na obsesyjnym promowaniu szachów. Jeden z najlepszych lokali użytkowych dla szachistów za symboliczny czynsz. Drzewa pod topór, żeby zrobić miejsce dla gigantycznej betonowej szachownicy. Co będzie dalej? Miejsce na uprawianie hobby jest w domu a nie w gabinecie urzędnika, miejskim lokalu użytkowym czy miejskim parku. POmiarkujcie się, bo nadmiar władzy chyba źle robi szarym komórkom.

 • v7bawo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2013 21:57 ~v7bawo

  Nick~Nick

  Popieram rewitalizacje w pelni. To jest inwestycja a nie wydatek. Warszawa jako metropolia potrzebuje interesujacych miejsc. Lazienki to nie wszystko. Warszawa ma przyciagac turystow, a bez zmian, modernizacji i inwestycji nie ma na to szansy.
  Czy komentujacy tu i protesujacy nie podrozuja? Berlin, Londyn, Paryz to cale chektary pieknych parkow. A u nas wszedzie toalety dla psow i meliny.
  A nie, sorry, na dwumilionowe miasto mamy Lazienki Krolewskie. WOW!


  Rewitalizacja jest Ok, ale nie w takiej formie, ciężko to zrozumieć ???

 • asd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2013 17:28 ~asd

  Na wizualizacjach widać, że wadze miasta kontynuują politykę budowy "salonów", mając w d... potrzeby mieszkańców. Typowymi przykładami jest pl. Grzybowski, Chłodna, pl. Szembeka gdzie zbudowano coś co nikomu nie służy. Ogród Krasińskich jest lokalnym parkiem, z którego korzystają praktycznie tylko okoliczni mieszkańcy. Po co za tem wydawać kasę na jakieś grządki, fontanny skoro ludzie chcą mieć tylko miejsce by psa wyprowadzić lub wybrać się z dzieckiem na spacer...

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2013 15:46 ~Nick

  Popieram rewitalizacje w pelni. To jest inwestycja a nie wydatek. Warszawa jako metropolia potrzebuje interesujacych miejsc. Lazienki to nie wszystko. Warszawa ma przyciagac turystow, a bez zmian, modernizacji i inwestycji nie ma na to szansy.
  Czy komentujacy tu i protesujacy nie podrozuja? Berlin, Londyn, Paryz to cale chektary pieknych parkow. A u nas wszedzie toalety dla psow i meliny.
  A nie, sorry, na dwumilionowe miasto mamy Lazienki Krolewskie. WOW!

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2013 15:44 ~Nick

  janusz~janusz

  W pelni popieram organizatorow i protestujacych. Tak powinni reagowac warszawiacy w calej warszawie a zapewne bylaby ona o wiele pieknuejsza i przyjemniejsza. POWODZENIA!!!!!!


  Piekniejsza w swoim zapuszczeniu i braku inwestycji?! O czym Ty mowisz?

 • nierób

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2013 14:22 ~nierób

  Nie wnikając w szczegóły, jest to kolejny dowód na to, że w Polsce najlepiej jest nic nie robić :)

  Wybierzcie mnie na prezydenta a gwarantuję, że przez cztery lata moich rządów nie zrobię absolutnie nic!!!
  - nie będę wycinał drzew
  - nie będę budował metra pod waszymi kamienicami
  - nie kupię ani jednego tramwaju z krzywimy siedzeniami
  - nie zmienię rozkładu jazdy żadnej linii autobusowej
  - nie zamknę do remontu nawet najmniejszej uliczki
  itd., itp.
  Jak przypuszczam, po tych czterech latach reelekcję mam gwarantowaną :]

 • janusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2013 11:59 ~janusz

  W pelni popieram organizatorow i protestujacych. Tak powinni reagowac warszawiacy w calej warszawie a zapewne bylaby ona o wiele pieknuejsza i przyjemniejsza. POWODZENIA!!!!!!

 • mat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2013 10:41 ~mat

  Ile drzew wycięto pod szachownicę? Czy szachownica kiedyś tam faktycznie była? Czy była w którymś z wczesniejszych projektów, do których urzednicy sie odwołują? Czy może drzewa zginęły z powodu urzędniczej obsesji?

 • Piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2013 10:32 ~Piotr

  Do OGARNIĘTY !
  Czy widzisz w moim tekście zdanie, że stare drzewa mają spełniać tę funcje ? Trzeba czytać ze zrozumieniem ! Popatrz na załączone fragmenty projektu i nie bądż zaślepiony w swojej nienawiści do ludzi o odmiennym poglądzie ! Czy ja napisałęm, że staw ma pozostać niewyczyszczony ? Może inni też mają trochę racji, a nie tylko Ty, że zarzucasz mi pisanie głupot. Nie możemy cofać się do XIX wieku !!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »