Informacje

23.10.2012 18:05 pierwsza rozprawa w styczniu 2013

Brali udział w zamieszkach po śmierci Nigeryjczyka. Rusza proces

SERWISY:

Na 9 stycznia przyszłego roku wyznaczony został początek procesu 21 obcokrajowców, głównie obywateli Nigerii, którzy w maju 2010 r. brali udział w zamieszkach po śmierci ich rodaka postrzelonego przez policjanta - poinformował PAP we wtorek stołeczny sąd.

- Sąd rejonowy na posiedzeniu przygotowawczym wyznaczył pierwsze terminy rozpraw w tej sprawie na 9 stycznia i 20 lutego - powiedziała Joanna Adamowicz z wydziału prasowego Sądu Okręgowego Warszawa-Praga.

Kontrola na bazarze

Akt oskarżenia w tej sprawie wobec 20 obywateli Nigerii i jednego obywatela Gruzji trafił do sądu w czerwcu zeszłego roku. Spośród oskarżonych, 18 osobom prokuratura zarzuciła czynną napaść na funkcjonariuszy, a trzem kolejnym - stawianie oporu wobec policji. Oskarżonym o napaść na funkcjonariuszy grozi od roku do 10 lat więzienia, z kolei stawianie oporu policjantom zagrożone jest karą do trzech lat pozbawienia wolności.

Do śmiertelnego postrzelenia Nigeryjczyka Maxwella Itoyi doszło 23 maja 2010 r. rano, podczas kontroli na bazarze w okolicy budowy Stadionu Narodowego.

Według policji, ubrani po cywilnemu funkcjonariusze, zajmujący się przestępstwami gospodarczymi, podeszli do grupy czarnoskórych mężczyzn. Ci mieli zachowywać się agresywnie, jeden uciekał. W tunelu pod torami policjant przewrócił uciekającego na ziemię i próbował założyć mu kajdanki.

Rana postrzałowa uda

Wtedy jego i jego kolegę, który biegł za nim, miała zaatakować grupa mężczyzn. Pomiędzy policjantem a jednym z mężczyzn miało dojść do szamotaniny. Przyczyną śmierci Itoyi była rana postrzałowa uda, uszkodzenie tętnicy i krwotok.

Z relacji kolegów policjanta wynikało, że strzał padł podczas próby wyrwania broni funkcjonariuszowi. Policja informowała po zdarzeniu, że policjant próbował udzielać postrzelonemu mężczyźnie pomocy, jednak został obrzucony kamieniami, cegłami i rurami. Sytuację udało się opanować dopiero po przyjeździe dodatkowych sił prewencji.

Według relacji znajomych zabitego, Nigeryjczyk podszedł do policjanta po tym, jak zobaczył, że jeden z jego handlujących kolegów został zatrzymany. Jak mówili, policjant zanim strzelił do Itoyi, już wcześniej celował do innych ludzi, którzy przebiegali obok. Tydzień po śmierci Nigeryjczyka ulicami Warszawy przeszedł marsz ku jego pamięci. Zdarzenie potępiło też nigeryjskie MSZ.

Umorzenie śledztwa

W maju tego roku Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga umorzyła natomiast śledztwo w sprawie śmiertelnego postrzelenia Nigeryjczyka. Śledczy wyjaśniali, że decyzja została podjęta wobec braku danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia przestępstwa przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza.

"Przeprowadzone czynności procesowe nie pozwoliły w sposób niebudzący wątpliwości ustalić faktycznego przebiegu zdarzenia, a przesłuchani świadkowie, podkreślając jego dynamiczny przebieg, podawali rozbieżne wersje" - uzasadniała prokuratura.

W lipcu decyzję o umorzeniu tego śledztwa podtrzymał sąd okręgowy. Zgodził się wtedy z argumentacją prokuratury mówiącą m.in., że mimo wielu przesłuchań świadków, nie można ustalić jednoznacznej i niepodważalnej wersji tragicznego zdarzenia, a wątpliwości należy tłumaczyć na korzyść potencjalnego podejrzanego. Osoby uczestniczące w zdarzeniu wiedziały, że trwa interwencja policji, zaśfunkcjonariusze mieli w widocznych miejscach odznaki policyjne - mówił sędzia.

PAP/ran//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • paawe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.10.2012 16:07 ~paawe

  Brawo policja za skuteczną akcję i konsekwencję w działaniu. Dla tych czarnych to co to za kara po 2 latach.
  Dawno juz się ulotnili.

 • adam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.10.2012 14:51 ~adam

  Polska Policja jest jak armia okupacyjna. Ma przywileje emerytalne i nie odpowiada za swoje czyny. Czas z tym skończyć i przywrócić normalność. Dość z przywilejami z czasów MO. Policjant to taki sam człowiek jak każdy inny. Powinni pracować do 67 roku życia. A takie akcje powinny być nagrywane prze Policję. A sądy w Polsce powinny być niezawisłe. Dość bezprawia w resorcie i sądownictwie.

 • Jan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.10.2012 10:18 ~Jan

  Ciekawe dlaczego nie umożono tak szybko zabójstwa gen. Papały?

 • jrb

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.10.2012 09:31 ~jrb

  asde~asde

  Nie wiem jak bylo na miejscu, ale mysle, ze duzo nieporozumiem wynika z jednej prostej rzeczy - funkcjonariusze w momencie kazdej interwencji, szczegolnie aresztowanie itd., powinni byc w mundurach. Wtedy wiadomo z kim sie ma do czynienia. A jak gdzies maja ukryta ledwie widoczna odznake, to nie wiadomo, czy to policjant, czy jakis bandyta. Kazdy moze w koncu krzyknac "policja".

  szczegolnie wtedy gdy prowadzą działania operacyjne i sprawdzaja np czy sprzedają podroby... wtedy powinni być w mundurach.

 • jRb

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.10.2012 09:30 ~jRb

  qba~qba

  Postrzelenie ? To było zabójstwo. Kpiny psiarnia z prawa sobie urządza.


  jakie zabójstwo?? sami sobie winni - od daaaawna było wiadomo co sie działa na stadionie. myslelili ze jak porzucaja kamieniami itd to bedzie jak w afryce? co to ma być? ich tak samo obowiązują prawa jak każdego innego.
  smieszni są Ci wszyscy którzy mowia tutaj o rasizmie.

 • qba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.10.2012 08:03 ~qba

  Postrzelenie ? To było zabójstwo. Kpiny psiarnia z prawa sobie urządza.

 • asde

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.10.2012 01:03 ~asde

  Nie wiem jak bylo na miejscu, ale mysle, ze duzo nieporozumiem wynika z jednej prostej rzeczy - funkcjonariusze w momencie kazdej interwencji, szczegolnie aresztowanie itd., powinni byc w mundurach. Wtedy wiadomo z kim sie ma do czynienia. A jak gdzies maja ukryta ledwie widoczna odznake, to nie wiadomo, czy to policjant, czy jakis bandyta. Kazdy moze w koncu krzyknac "policja".

 • Opieszały

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.10.2012 23:54 ~Opieszały

  To sie nazywa opieszałość!!!

 • Czysty_Harry

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.10.2012 22:41 ~Czysty_Harry

  biały z Warszawy~biały z Warszawy

  taaa... Dynamiczny przebieg niepozwalający na ustalenie faktycznego przebiegu wydarzeń :(

  Teraz ta sama prokuratura na podstawie zeznań tych samych funkcjonariuszy stwierdzi o winie Nigeryjczyków, którzy zaatakowali niewinnych, bezbronnych policjantów...

  W całym cywilizowanym świecie, jak policjant krzyknie: na ziemię !, to masz klapnąć ryjem CHOĆBY w błoto, bo za moment będziesz spacyfikowany jak cielak na rodeo (nie mówię juz o Stanach, gdzie możesz nawet zostać postrzelony).
  Okolice Stadionu to nie Bronx ani Harlem, gdzie panuje wewnętrzne prawo stanowione przez miejscowe gangi. Więc SKANDALEM było jakiekolwiek oskarżanie tych policjantów. I nie próbuj mi tu pitolić o jakimś rasizmie...

 • Stacho

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.10.2012 22:14 ~Stacho

  Powiem Wam całkowicie szczerze że nie płakałem po tym Nigryjczyku.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »