Informacje

22.05.2019 21:25 ponad siedem tysięcy

Brakuje miejsc w liceach. "Mamy totalny chaos i panikę w rodzinach"

SERWISY:


W Warszawie brakuje 7044 miejsc dla osób ubiegających się o przyjęcie do szkół średnich - wynika z wyliczeń władz miasta. Winna jest kumulacja roczników związana z reformą edukacji. - Stajemy na głowie, żeby sobie z tym problemem poradzić – zapewnił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

- Mamy totalny chaos, panikę w polskich rodzinach i próbę przerzucenia absolutnej nieudolności rządu na barki samorządów. W bardzo wielu polskich domach mamy stany bliskie paniki, bo ten chaos jest całkowicie niespodziewany - grzmiał podczas środowej konferencji prasowej Rafał Trzaskowski. Poza prezydentem Warszawy, wzięli w niej udział wiceprezydent Renata Kaznowska i dyrektor Zespół Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 Sławomir Kasprzak.

W związku z reformą edukacji – likwidacją gimnazjów i wydłużeniem nauki w szkołach podstawowych – o miejsca w liceach i technikach będą w tym roku ubiegać się uczniowie z pierwszego rocznika kończącego ośmioletnią szkołę podstawową i ostatniego rocznika gimnazjum. Dołączy do nich również grupa uczniów, którzy poszli do szkół jako sześciolatki. Jak co roku, oprócz uczniów mieszkających w Warszawie, o przyjęcie do stołecznych szkół średnich będą starać się też uczniowie z miejscowości podwarszawskich.

Zbyt mało miejsc

 

Jak podała wiceprezydent miasta Renata Kaznowska, stolica przygotowała dla uczniów 43 275 miejsc w szkołach średnich.

- Dzisiaj, po zamknięciu rekrutacji wiemy, że te pierwsze preferencyjne wybory młodzieży to ponad 46 tysięcy miejsc, wiec brakuje nam ich ponad trzy tysiące - mówiła.

Uczniowie warszawskich szkół niechętnie zdecydowali się na wybór techników i szkół branżowych I stopnia. Tam zostały 3562 wolne miejsca. Łącznie więc w Warszawie brakuje 7044 miejsc. - Dzisiaj nie znam odpowiedzi na pytanie, skąd te miejsca znajdziemy - stwierdziła Kaznowska.

- Zwracaliśmy uwagę Ministerstwu Edukacji Narodowej wielokrotnie, że nie można wszystkich uczniów - jak zostało to zrobione - wpakować do wielkiego kotła edukacyjnego, przeliczyć całą Polskę od północy do południa i powiedzieć: "mamy wystarczającą liczbę miejsc w Polsce dla wszystkich absolwentów" - mówiła.

Jak sprecyzowała w rozmowie z PAP Katarzyna Pienkowska z urzędu miasta, Warszawa przygotowała 12,6 tys. miejsc w technikach i 2,5 tys. w branżowych szkołach. Chętnych było mniej do szkół zawodowych. - Uczniowie przede wszystkim wybrali licea ogólnokształcące. Przygotowaliśmy 28 tysięcy miejsc w liceach, a mamy ponad 35 tysięcy chętnych uczniów. Dlatego mówimy o siedmiu tysiącach brakujących miejsc - powiedziała Pienkowska.

"Przed nami szereg różnych problemów"

Jak powiedział Rafał Trzaskowski, ratusz przygotował dwukrotnie więcej miejsc w szkołach średnich. Z danych, które przedstawił prezydent Warszawy wynika jednak, że wciąż jest ich zbyt mało. Podał przykłady: w Technikum Mechatronicznym aplikowało ponad 1000 kandydatów na 224 miejsca, w LO im. Fredry: 700 osób na 217 miejsc, w LO im. Prusa - ponad 1000 kandydatów na 384 miejsca, w LO im. Słowackiego - ponad 800 osób na 300 miejsc.

Z problemami borykać się będzie między innymi Zespół Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie. Na dostanie się do tej placówki szansę ma co piąty kandydat.

- Martwimy się o jakość kształcenia, o bezpieczeństwo uczniów, o dostęp do infrastruktury socjalnej, o organizację pracy podczas przerw, o organizację pracy od 1 września, kiedy potrzeby kadrowe są bardzo duże a na rynku nie ma nauczycieli chętnych do podjęcia pracy - wyliczał dyrektor placówki Sławomir Kasprzak.

- Martwimy się też o utrzymanie jakości, która do tej pory była poważnym wyznacznikiem rozpoznawalności tej szkoły na mapie oświatowej. Przed nami szereg różnych problemów, których tak naprawdę nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Przykro nam, że nie jesteśmy w stanie zaoferować większej liczby miejsc - przyznał.

"Całkowita katastrofa deformy"

Prezydent przywołał raport Najwyższej Izby Kontroli na temat reformy edukacji przygotowanej przez minister Annę Zalewską.

- Raport pokazuje całkowitą katastrofę tej deformy i nie zostawia suchej nitki na tym, co się w tej chwili dzieje w polskich szkołach - stwierdził Trzaskowski. I dodał, że pogorszenie warunków występuje w 1/3 wszystkich szkół w Polsce, a ponad połowa placówek ma problem z zaplanowaniem zajęć. - Dochodzi do sytuacji, że zajęcia odbywają się na korytarzach, w przepełnionych klasach, niejednokrotnie zaczynają się o 7 rano i kończą o godzinie 20 - wyliczał Trzaskowski.

Prezydent Warszawy przytoczył odpowiedź Anny Zalewskiej na list, który ratusz wystosował do rządu ponad rok temu. Pytano w nim, czy reforma edukacji została dobrze przygotowana. - "Reforma edukacji została w każdym aspekcie, także finansowym dobrze przemyślana, zaplanowana i jej wdrażanie jest na bieżąco monitorowane" - cytował Trzaskowski. - Te zdania brzmią w tej chwili jak ponury żart - skomentował.

"Jesteśmy gotowi na pozew zbiorowy"

- Za taką sytuację odpowiedzialny jest rząd PiS-u. Przypominam, że słyszeliśmy zapewnienia, że nic się kompletnie w szkołach nie wydarzy - krytykował.

I zaznaczył, że wszystkie koszty reformy są w dużej mierze przerzucone na barki samorządów. - Same koszty dostosowania infrastruktury w 2017 roku w przypadku Warszawy wyniosły 56 milionów. Z ministerstwa miasto otrzymało trzy miliony. W 2018 te koszty będą znacznie większe. To jest wierzchołek góry lodowej, a pani minister jak zwykle uśmiechnięta udaje że nic się nie stało i chyba myślami niestety jest już w Brukseli - ocenił prezydent Warszawy.

We wtorek 21 maja, polskie samorządy złożyły w Ministerstwie Finansów wezwania do zapłaty na łączną kwotę ponad 103 milionów złotych. Ratusz gotowy jest także na złożenie pozwu zbiorowego. - Coraz więcej miast do niego przystępuje, dlatego że ministerstwo nie zapewniło nawet odpowiednich pieniędzy, żeby tę reformę sfinansować. Obietnice były zupełnie inne - podsumował Trzaskowski.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy o kwestii dotyczącej wypłacania dodatków motywacyjnych dla strajkujących nauczycieli:

ab/PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • uczeń

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.05.2019 12:31 ~uczeń

  Winne jest prawo umożliwiające zapisywanie się do dowolnej liczby szkół każdemu absolwentowi gimnazjum.

 • WALUS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.05.2019 12:00 ~WALUS

  To proste. Uczeń może aplikować do wielu szkół. W artykule napisano, że policzono zgłoszenia z pierwszego wyboru, a to może być tylko jedną szkola .Pozostałe to szkoły z 2,3,4,5...... wyboru

 • ziko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.05.2019 11:44 ~ziko

  Nie widzę problemu.
  Brakuje ponad 3tys miejsc (w LO) ale że uczniowie niechętnie wybrali technika to tam jest 3562 wolnych miejsc. Ci lepsi pójdą po prostu do technikum bo tam jest więcej nauki.
  Lesery do LO.

  "Dzisiaj, po zamknięciu rekrutacji wiemy, że te pierwsze preferencyjne wybory młodzieży to ponad 46 tysięcy miejsc, wiec brakuje nam ich ponad trzy tysiące - mówiła.

  Uczniowie warszawskich szkół niechętnie zdecydowali się na wybór techników i szkół branżowych I stopnia. Tam zostały 3562 wolne miejsca."

 • ddd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.05.2019 11:00 ~ddd

  ale jak oni policzyli te 7 tys brakujących miejsc? Skoro w tym roku można składać papiery do nieograniczonej ilości szkół i klas? Słuchałam wywiadu z jedną z mam, chwalącą się, że jej córka złożyła wnioski do 13 klas w różnych szkołach ??

 • AdUrbem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.05.2019 09:50 ~AdUrbem


  AdUrbem~AdUrbem

  Można nie lubić PO PiS czy KO ale to władze samorządowe są od zapewniania miejsc w liceach
  bolok~bolok

  A gdzie sie to towarzytwo z wiejskiej ksztalcilo jeszcze w tysiaclatkach co polikwidowali a kto je budowal jestem ciekawy,niestety spoleczenstwo co juz zapomnieli,dzis nie moze sie nikt pochwalic niedolegi.

  Przecież te szkoły są budynki są kwestia organizacji czyli zmiany tabliczki gimnazjum na liceum chyba nie przerasta urzędasów samorządowych? A nie jednak tych co wybraliście przerasta

 • odegrać

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.05.2019 08:22 ~odegrać
  kabaret~kabaret

  Chwilunia!
  Facet który z urzędu ma zapewnić miejsca w szkołach, narzeka, że nie ma miejsc w szkołach???
  Namarie~Namarie

  Jeżeli do tej szkoły aplikuje trzy razy więcej chętnych niż w ubiegłym roku, to szkoła się nie rozciągnie. Miał w ciągu roku dobudować szkoły?
  coming out~coming out

  A co się stało z budynkami i nauczycielami gimnazjum? Kosmici porwali?
  Ci uczniowie wczoraj się urodzili? Czy byli poukrywani w szafach?
  Dawne czasy~Dawne czasy

  Nie, mieli normalny rząd, i nie trząsł wszystkim mściwy starzec, który likwidując gimnazja chciał się odegrać za własne niepowodzenia w szkole.

  Przecież kiedyś nie było gimnazjów :)

 • derorma

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.05.2019 08:21 ~derorma

  kabaret~kabaret

  Chwilunia!
  Facet który z urzędu ma zapewnić miejsca w szkołach, narzeka, że nie ma miejsc w szkołach???
  Namarie~Namarie

  Jeżeli do tej szkoły aplikuje trzy razy więcej chętnych niż w ubiegłym roku, to szkoła się nie rozciągnie. Miał w ciągu roku dobudować szkoły?
  Cudotwórca~Cudotwórca

  Jakiego roku ? Prezydentem jest dopiero od sześciu miesięcy !
  trudne zadanie~trudne zadanie

  I cały ratusz też!
  Przecież wcześnie rządziło PO!
  Wina Tuska~Wina Tuska

  To PO wprowadziła na siłę DERORMĘ oświaty ? I oczywiście to wszystko wina Tuska, co ?

  Jak widać, jest bardzo potrzebna.

 • Wina Tuska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2019 22:03 ~Wina Tuska
  kabaret~kabaret

  Chwilunia!
  Facet który z urzędu ma zapewnić miejsca w szkołach, narzeka, że nie ma miejsc w szkołach???
  Namarie~Namarie

  Jeżeli do tej szkoły aplikuje trzy razy więcej chętnych niż w ubiegłym roku, to szkoła się nie rozciągnie. Miał w ciągu roku dobudować szkoły?
  Cudotwórca~Cudotwórca

  Jakiego roku ? Prezydentem jest dopiero od sześciu miesięcy !
  trudne zadanie~trudne zadanie

  I cały ratusz też!
  Przecież wcześnie rządziło PO!

  To PO wprowadziła na siłę DERORMĘ oświaty ? I oczywiście to wszystko wina Tuska, co ?

 • Dawne czasy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2019 22:01 ~Dawne czasy  kabaret~kabaret

  Chwilunia!
  Facet który z urzędu ma zapewnić miejsca w szkołach, narzeka, że nie ma miejsc w szkołach???
  Namarie~Namarie

  Jeżeli do tej szkoły aplikuje trzy razy więcej chętnych niż w ubiegłym roku, to szkoła się nie rozciągnie. Miał w ciągu roku dobudować szkoły?
  coming out~coming out

  A co się stało z budynkami i nauczycielami gimnazjum? Kosmici porwali?
  Ci uczniowie wczoraj się urodzili? Czy byli poukrywani w szafach?

  Nie, mieli normalny rząd, i nie trząsł wszystkim mściwy starzec, który likwidując gimnazja chciał się odegrać za własne niepowodzenia w szkole.

 • LGTB plusy wszystkie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2019 21:36 ~LGTB plusy…
  gaga~gaga

  a kilka/naście tysięcy ukrainców?? w dodatku powygrywali olimpiady i konkursy jezyka rosyjskiego, wiec mają wstęp do najlepszych. Zadne polskie dziecko nie da rady w takiej olimpiadzie, bo nie jest nativem. U mojej córki w klasie jest 3 ukrainskich dzieci. Klasa liczy 16 osob.
  Kubus~Kubus

  To jest dyskryminacja , antysemitysm, holestaza totalna, hipochndria, no i rasizm.
  Dyslektyk~Dyslektyk

  Zapomniałeś o dysleksji i dysgrafii.
  umma~umma


  I pedofilia, bo to teraz najmodniejsze.

  Nawet kartę ratusz uchwalił.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »