Informacje

30.04.2014 16:40 brakowało 19 kilometrów

Brakujący odcinek A1 już otwarty.
Z Warszawy nad morze autostradą

SERWISY:


Drogowcy oddali do użytku 19-kilometrowy fragment autostrady A1 z Włocławka do Kowala. Po otwarciu brakującego odcinka całą trasę z Gdańska do Łodzi i dalej m.in. do Warszawy będzie można przejechać autostradą. Czas podróży skróci się średnio o pół godziny.

"Autostrada A1 Włocławek-Kowal jest już dostępna dla kierowców" -  poinformowała w środę GDDKiA na Twitterze.

Informację o otwarciu brakującego odcinka autostrady A1 potwierdziła też Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. - Cieszę się, że w przeddzień 10. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej ta symboliczna autostrada z Gdańska - miejsca, gdzie rodziła się nadzieja - do centrum Polski, została skompletowana i że będzie można w ten długi majowy weekend skorzystać z niej na całej długości - powiedział wczoraj Donald Tusk.

Ostatnie poprawki

We wtorek na całym odcinku Włocławek - Kowal trwały jeszcze prace wykończeniowe, m.in. malowanie znaków poziomych, ustawianie znaków pionowych, montowanie ekranów akustycznych i siatek ochronnych wzdłuż drogi, a także sadzenie traw i drzew na poboczach.

Przynajmniej do lata przejazd autostradą A1 na odcinku Czerniewice do Kowala będzie bezpłatny; do tego czasu mają zostać dokończone prace wokół trasy i wszystkie tzw. miejsca obsługi podróżnych - w Otłoczynie, Kałęczynku, Machnaczu, Ludwinowie i Lubieniu.

Duże opóźnienie

Wcześniej planowano, że cały odcinek A1 Czerniewice - Kowal będzie gotowy we wrześniu 2012 r. Na początku września 2012 r. GDDKiA zerwała jednak kontrakty z dotychczasowymi wykonawcami ze względu na niewywiązywanie się z przyjętych zobowiązań. Fragment Czerniewice - Brzezie budowało konsorcjum, którego liderem była firma SRB Civil Engineering Limited, a fragment Brzezie - Kowal - konsorcjum ze spółką PBG jako liderem.

W ogłoszonym przetargu na dokończenie fragmentu autostrady A1 Czerniewice-Kowal wygrała firma Salini Polska, która złożyła ofertę wybudowania odcinka Czerniewice - Brzezie (34,5 km) za 450 mln zł brutto i odcinka Brzezie - Kowal (29,5 km) za 608 mln zł.

Przed świętami Bożego Narodzenia w 2013 r. kierowcom udostępniono 45-kilometrowy fragment autostrady Czerniewice - Włocławek Zachód.

Czytaj także na tvn24bis.pl


PAP/ToL/tvn24bis.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • klopot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.07.2014 20:19 ~klopot

  Sorry, ale jak się jedzie do Krynicy to się leci 7-ką.
  A po drugie, to się NIE wyjeżdża o 12.00

 • Raptor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.05.2014 09:34 ~Raptor

  Wyjazd z Warszawy godz. 12 stacja Shell przy Puławskiej. Wyjazd do Krynicy Morskiej i sprawdzenie Polskich sieci nowych autostrad. Godz. 13 za Strykowem korek, 3 godziny czekania jakiś wypadek zero organizacji zero objazdów trzeba stać i czekać, aż strażaki się domyślą że mogą odkręcić 8 śrub i zdemontować bariery aby puścić korek objazdem. Przyjazd do Krynicy Morskiej ok. godz. 20:00

  8 godzin jazdy, 29,90 za przejazd, 100 kilometrów więcej niż S7, niezliczona liczba przekleństw na Straż i Policję...

  Sorry Polsko dziękuję za Twoje udogodnienia i specjalistów od szybkiego reagowania.

 • esemes

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.05.2014 09:14 ~esemes

  Ile kosztuje przejazd autosradami z Warszawy do Gdańska?

 • artu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.05.2014 00:06 ~artu

  2 maja - o 19.10 wyjechałem z gdańska - grunwaldzka 560 (stacja shela) -A1,A2.S8 do Marek pod warszawą(stacja Lotos Fabryczna )22.40 - 468 km - 3h 30min rewelka jedyny minus ~`30zł za autostradę -

 • blabla

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.05.2014 15:28 ~blabla

  jeszcze A2 do obwodnicy Mińska i A1 chociaż do Częstowchowy

 • tolek b

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.05.2014 14:16 ~tolek b

  Marco77~Marco77

  Będąc w Szwajcarii zapłaciłem za winietkę na autostrady w przeliczeniu na złotówki 90 PLN i mogę jeździć wszystkimi autostradami przez cały rok. Nie dość że taniej niż w PL to dodatkowo nie ma bramek. Oj chory ten Tusko Land, gnębić ubogich rodaków to tak nie po Bożemu.

  Poczytaj sobie o historii winietek min Pola który chciał je wprowadzić.Jazgot był w internecie straszny.

 • Raptor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.05.2014 13:29 ~Raptor

  Jakim prawem pobierane są opłaty za autostrady w PL???

  Ze swoich pieniędzy wybudowali tą dwupasmówkę, żeby pobierać haracz?

  Wybudowali z pieniędzy podatników i od podatników żądają opłat - chore strasznie !!!

 • dajan55

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.05.2014 09:22 ~dajan55

  Panie pisarzu !!!. Jeśli byłby otwarty w 2011 to można by pisać już - jak 2 lata po terminie to powinno się pisać DOPIERO !!!?

 • Marco77

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.05.2014 23:49 ~Marco77

  Będąc w Szwajcarii zapłaciłem za winietkę na autostrady w przeliczeniu na złotówki 90 PLN i mogę jeździć wszystkimi autostradami przez cały rok. Nie dość że taniej niż w PL to dodatkowo nie ma bramek. Oj chory ten Tusko Land, gnębić ubogich rodaków to tak nie po Bożemu.

 • Kracho

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.05.2014 20:04 ~Kracho

  kppkkpkp~kppkkpkp
  Kracho w swojej kalkulacji zapomniał jeszcze o bezpieczeństwie. Jazda A2->A1 jest dużo bezpieczniejsza niż częściowo tylko zmodernizowaną 7. Sam wyjazd z Warszawy może trwać o wiele dłużej (spokojnie godzinę np. w piątek) nie mówiąc już o przebiciu się przez podwarszawskie miejscowości.
  Osobiście oceniam, szczególnie w sezonie urlopowym różnicę na 3-4 godziny minimum..... Już teraz gdy brakowało tego kawałka przez A2->A1 jechało się ponad godzinę szybciej (i to zgodnie z przepisami)
  Nic Kracho nie zapomniał. Już teraz prawie połowa trasy Warszawa-Gdańsk jest dwupasmowa. W okolicach Ostródy i Olsztynka wyciachano spore połacie lasu pod drugą nitkę, a docelowo za parę lat ma być cała w standardzie S. Więc z tym bezpieczeństwem na DK7 to kolega trochę trafił jak kulą w płot.
  Gdzie Ty masz problem z wyjazdem w piątek wieczorem? Przez Łomianki jest poprowadzona estakada, więc wyjazd już jest łatwiejszy. I na Łomiankach kłopoty się kończą. Dalej do Płońska masz dwupasmówkę, z czego część jako S7. A i nikt nie powiedział, że dojazd do A2 w piątki przebiega bezproblemowo. Połczyńska - stoi, Marynarska - stoi, Puławska - stoi.
  Z tym sezonem urlopowym, to kolega też nieźle pojechał, bo jak na kilku bramkach autostradowych kolega z godzinę postoi to może zmieni zdanie. Pragnę nadmienić, że korki na bramkach tworzą się właśnie w sezonach urlopowych.
  Ale spoko, niech kolega dalej tkwi w swym śnie. W końcu nikt nie zabrania jechać do Krakowa przez Poznań :)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »