Informacje

11.07.2019 19:23 ratusz otworzył koperty w przetargu

Brakujące stacje I linii metra chcą zaprojektować dwie firmy

SERWISY:

Urzędnicy tworzyli koperty w przetargu na wykonanie dokumentacji projektowej oraz projektów budowlanych dwóch dodatkowych stacji I linii metra: Plac Konstytucji oraz Muranów.

Stacja Plac Konstytucji miałaby powstać między Politechniką a Centrum, a Muranów - pomiędzy Ratuszem-Arsenałem a Dworcem Gdańskim.

Przystanki były planowane od początku budowy pierwszej linii metra, ale później zrezygnowano z nich z powodów finansowych. Przez to na centralnym odcinku metra odległości między stacjami są duże, często większe niż na peryferyjnych odcinkach.

W przetargu wystartowały dwie firmy: Biuro Projektów "Metroporojekt" z oferowaną kwotą: 7 364 010,00 zł brutto oraz ILF Consulting Engineers Polska Sp. z o.o, która chce przygotować projekty za 7 613 894,34 zł brutto.

Obie oferowane kwoty są mniejsze od tej, którą wskazało Warszawskie Metro (7 702 260,00 złotych brutto).

2026 rok

Co zakładał przetarg? Projektanci będą musieli wykonać prace przedprojektowe oraz przygotować projekt budowlany dla dwóch stacji wraz z niezbędną rozbudową lub przebudową infrastruktury towarzyszącej (tunele, wentylatornie, systemy sterowania ruchem).

W przetargu pojawił się wymóg, aby budowa stacji była jak najmniej uciążliwa dla pasażerów. Realizacja projektu nie powinna też spowodować utrudnień w kursowaniu komunikacji publicznej.

Jak podają w komunikacie urzędnicy, na przygotowanie i uzyskanie pozwolenia na budowę, Metro Warszawskie przewiduje 24 miesiące od daty podpisania umowy.

Stacje powinny być gotowe nie później niż w 2026 roku.

Pomysł nie jest nowy

Dwie dodatkowe stacje pierwszej linii metra znalazły się na komunikacyjnej mapie wyborczej Rafała Trzaskowskiego. Wówczas to koszt budowy stacji Plac Konstytucji szacowano na około 146 milionów złotych, a Muranów - około 116 milionów złotych.

O brakujących stacjach mówi się od lat, ale 2014 roku Hanna Gronkiewicz-Waltz, ówczesna prezydent stolicy, stwierdziła, że nie zostaną wybudowane. - Według mojej wiedzy nie będą już uzupełniane, ponieważ odległość [między stacjami - red] jest w normie, czyli 900 metrów do kilometra [w istocie jest to około półtora kilometra - red.]. To są standardowe odległości. Są takie miasta, gdzie stacje są co pół kilometra, ale to są stacje wcześniej budowane - mówiła Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Konieczność ich budowy nie wynikała także z analiz dra Andrzej Brzezińskiego z firmy Transeko, która na zlecenie ratusza opracowuje długoletnie plany rozwoju komunikacji w stolicy. O tym, że nie widzi potrzeby ich budowy mówił m.in. podczas Branżowej Komisji Dialogu Społecznego ds. Transportu kilka miesięcy temu.

kz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Przeciwnik Kaczora

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.07.2019 03:05 ~Przeciwnik Kaczora

  @Patriota, @Przeciwnik, @budaruska, dobra w takim bądź razie likwidujemy po 1 stacji na Bielanach i Ursynowie, tak dla przeciwwagi by metro przyśpieszyło też tam.

 • budaruska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.07.2019 15:14 ~budaruska

  Przeciwnik Kaczora~Przeciwnik Kaczora

  I bardzo dobrze, że powstaną te stacje. Tak się składa, że mieszkam przy Muranowie, a pracuję przy placu Konstytucji i dojazd 15 czy 18 jest dla mnie bardzo uciążliwy.

  Weź kredyt, zmień pracę.

 • Przeciwnik marnowania kasy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.07.2019 09:14 ~Przeciwnik…

  Przeciwnik Kaczora~Przeciwnik Kaczora

  I bardzo dobrze, że powstaną te stacje. Tak się składa, że mieszkam przy Muranowie, a pracuję przy placu Konstytucji i dojazd 15 czy 18 jest dla mnie bardzo uciążliwy.

  To zmień pracę i przeprowadź się. Będzie szybciej i taniej niż budowa tych stacji.

 • Andre

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.07.2019 01:31 ~Andre

  metro~metro

  Nowe stacje wydłużą czas przejazdu. Nie są potrzebne, bo odległości między istniejącymi są odpowiednie. Nie ma potrzeby w ścisłym centrum dorzucać przystanków, skoro jest tramwaj i autobusy. Są ważniejsze wydatki - może za te pieniądze kupić nowe wagoniki lub tramwaje i odkorkować Metro Młociny, gdzie w szczycie nie można wejść na peron.

  Stację Młociny może odciążyć tylko przedłużenie II linii metra na Białołękę (ale wtedy totalnie zatka się łącznik między liniami), lub III linia metra z Białołęki na Mordor i dalej, równoległa do I linii.

 • Patriota

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2019 22:16 ~Patriota

  Przeciwnik Kaczora~Przeciwnik Kaczora

  I bardzo dobrze, że powstaną te stacje. Tak się składa, że mieszkam przy Muranowie, a pracuję przy placu Konstytucji i dojazd 15 czy 18 jest dla mnie bardzo uciążliwy.
  Czyli dla jednej osoby wydamy ciężkie miliony żeby jej zrobić dobrze... Nie no, spoko. To ja poproszę o metro na Kępę Potocką, bo przejechanie dwóch przystanków autobusem jest dla mnie baaaaaaaardzo uciążliwe.

 • wars

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2019 17:17 ~wars

  Budujmy stacje na nowych liniach metra a nie wyrzucać forsę bez sensu.Teraz budowanie tych stacji jest zbędne chyba że już nie wiadomo co z kasą robić tak jest jej za dużo.

 • Przeciwnik Kaczora

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2019 17:16 ~Przeciwnik Kaczora

  I bardzo dobrze, że powstaną te stacje. Tak się składa, że mieszkam przy Muranowie, a pracuję przy placu Konstytucji i dojazd 15 czy 18 jest dla mnie bardzo uciążliwy.

 • Metrowy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2019 16:16 ~Metrowy  wawa~wawa

  To nieprawda. Obie stacje warto zbudować. Teraz Plac Konstytucji jest po prostu niewykorzystany, bo to komunikacyjna pustynia. Mimo iż jeździ tam sporo autobusów i tramwajów. Dziwne co? Moc metra jest jednak ogromna. Plac jest po prostu mijany w drodze do stacji Metro Politechnika.
  Piotrek~Piotrek

  Z Placu Konstytucji jeździ 13 autobusów i 5 tramwajów. Rzeczywiście komunikacyjna pustynia.
  gość~gość

  Może po prostu na pl. Konstytucji nic nie ma co by przyciągało ludzi.

  Dodajmy do tego, że nawet jeśli 2 minuty spaceru to za dużo, to nonstop kursują busy i tramwaje od M centrum czy M PW.

 • dgoty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2019 15:44 ~dgoty


  JJ Wąs~JJ Wąs

  No wreszcie. Między Politechniką a Centrum jest prawie 1,5 km.
  erw~erw

  Między wyjściami z metra jest 1280 metrów. Hulajnogą około 1 minuty do połowy odległości.

  Tylko pomiedzy Polibudą a centrum nie ma nic. Kompletnie. Ani urzędów ani miejsc pracy. Jaki jest cel tej stacji? Metro to szybka kolejka aby dostać sie do miejsc uczęszczanych.

  Ponadto super jest teraz rozkopanie połowy miasta, bo zamknięcie Marszałkowskiej spowoduje kolejny armagedon komunikacyjny. I to na kilka lat.

 • Stefan Piekutoszczak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2019 15:41 ~Stefan…

  alleluja~alleluja

  Na 2 lata zamkną I linię, gratulacje. Górczewska zamknięta na 6 lat i ma być jeszcze zwężona. Można przy okazji zwęzić też Marszałkowską. Takie rządy POpaprańców.

  Poczytaj PiSioreńku artykuł ze zrozumieniem, choć wiem jakie to dla Ciebie trudne. Jak nie dasz rady poproś prof. Karskiego, albo ministra Błaszczaka. To tęgie głowy i z pewnością wszystko Ci wyjaśnią ...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »