Informacje

15.05.2016 11:55 WSTAJESZ I WEEKEND

Borowski: problemem Warszawy
nie jest brak wieżowców

SERWISY:

- Zniszczona w czasie wojny Warszawa jest miastem trudnym do spójnej zabudowy - powiedział w studiu TVN24 architekt Michał Borowski. - Dzisiaj budujemy mieszkania, ale nie miasto. Przykładem jest Białołęka - dodał.

Michał Borowski był gościem TVN 24 w niedzielę rano. Pytany, czy podoba mu się wieżowiec Warsaw Spire, oddany do użytku w zeszłym tygodniu, powiedział krótko: "Nie".

I dodał, że problemem Warszawy nie jest brak wieżowców, lecz brak spójnego centrum, przyjaznego mieszkańcom. - To proces zajmujący dziesiątki lat i sztuka cywilizacyjna, której my nie posiadamy - stwierdził były naczelny architekt Warszawy.

Podkreślił, że w porównaniu z innymi dużymi miastami, Warszawa jest wciąż dość rzadko zabudowana.

- Mamy dużo miejsca, zieleni, co jest dobre. Ale mamy też pustki - wyliczał. - Mamy potworne autostrady, przecinające miasto na pół - Aleje Jerozolimskie i Marszałkowską, przez które nie można przejść.

"Mniej samochodów, lepsza jakość życia"

- Jak ograniczyć ruch kołowy? - pytał prowadzący.

- Budując przejścia dla pieszych - odpowiedział Borowski. - Wyszło z mody lat 50. czy 60. ubiegłego wieku zmuszanie ludzi do chodzenia pod ulicami. Mniej samochodów oznacza lepszą jakość życia. Oczywiście są w Warszawie enklawy, które są bardzo przyjemne, ale np. wszystkie piękne warszawskie place - Trzech Krzyży, Zbawiciela, Bankowy - zmieniły się w ogromne parkingi, które należy zlikwidować lub schować pod ziemię.

- Czy to nie będzie miasto dla mieszkańców tylko spacerowiczów? - pytał Marcin Żebrowski. - Ludzie będą jeździli komunikacja miejską, rowerami. Do centrum pracujący tutaj ludzie dojeżdżają metrem. Dlatego biurowce stawia się na skrzyżowaniach linii metra. Bierzmy przykład z Kopenhagi, Sztokholmu, które są podobnej wielkości, ale ruchu jest tam mniej - odpowiadał Borowski.

"Budujemy mieszkania, nie miasto"

Zaznaczył też, że zniszczona w czasie wojny Warszawa jest miastem trudnym do spójnej zabudowy. - Do tego potrzebna jest wola i konsensus polityczny - powiedział. - Tego nie ma. Dzisiaj budujemy mieszkania, ale nie miasto. Przykładem jest Białołęka, która mogłaby być miastem-ogrodem, a mamy przypadkową nieskomunikowaną zabudowę, bez szkół i przedszkoli. To nie jest miasto.

Gość dodał, że jest wiele pereł w stolicy: Łazienki, Ogród Saski, Krakowskie Przedmieście. - Nawet Pałac Kultury ma swoje zalety. Jest fajny, ale wokół jest strasznie - dodał.

Zwolniony przez Gronkiewicz-Waltz

Michał Borowski w latach 2003 - 06 pełnił funkcję naczelnego architekta miasta. Na stanowisko powołał go Lech Kaczyński, a pełnił ją również, gdy stolicą rządzili Mirosław Kochalski i Kazimierz Marcinkiewicz. Został zwolniony przez Hanną Gronkiewicz-Waltz, która zlikwidowała to stanowisko.

Borowski odpowiadał m.in. za budowę Muzeum Powstania Warszawskiego czy remont Krakowskiego Przedmieścia. Po odejściu z ratusza zajął się działalnością deweloperską. Był m.in. prezesem spółki Tacit, która wybudowała wieżowiec Cosmopolitan przy ul. Twardej, choć powszechnie uchodził za przeciwnika wysokiej zabudowy.

skw/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • mama

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2016 09:00 ~mama

  o matko~o matko

  Qźwa, na forum sami planiści, architekci i znaffcy. I każdy z nich, to Janusz przestrzeni i Stańczyk planowania.

  No dobrze, już nie zachwycaj się tak sobą :)

 • o matko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2016 08:31 ~o matko

  Qźwa, na forum sami planiści, architekci i znaffcy. I każdy z nich, to Janusz przestrzeni i Stańczyk planowania.

 • straszfbat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2016 06:20 ~straszfbat

  1.Caly ten pomnik stalina do rozbiorki
  2. Odtworzyc structure ulic przedwojenna
  3. Stworzyc wymagania architektoniczne budynkow
  4.Dac ulgi podatkowe tym co beda budowac
  5. Skonczyc ta idiotyczne przepychanki z dzialkami

 • ogrodomaniakXIXsocrealny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2016 23:20 ~ogrodomani…

  Osobiście Warszawę bym na poważnie, na nowo zaprojektował. Wielka płyta-to osiedla mieszkaniowe, w których gros z nas żyje. Ale nowa zabudowa miałaby style: industrialny XIX-wieku, socrealistyczny, narodowy(pałacowo-dworkowy),dwudziestolecia międzywojennego, klasycystycznym, obronnego grodu średniowiecznego, miasta-ogrodu. To byłaby moja Warszawa.

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2016 22:35 ~Warszawiak

  A jaki ma pan rower panie architekcie już ogranoczony? Im mniej aut i parkingów tym więcej pewnie terenów na których coś by można zaprojektować, prawda? Kutno czeka na pana i na city... Żegnam ozięble.

 • waw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2016 20:57 ~waw


  nick~nick

  J Dlatego nich nas opatrzność strzeże przed takim fachowcami, co z powodu własnych ambicji zupełnie położną miasto na łopatki.
  PMPMPM~PMPMPM


  To miasto już jest rozłożone.. Pomieszanie autostrady z parkingiem. Bez radykalnego ograniczenia ruchu samochodowego nie przeżyje.


  Ruch zawsze warto ograniczać.
  Przydało by się również pozbyć pracujących mieszkańców.
  A najlepiej, wszystkich mieszkańców
  Miasto dla bezrobotnych hipsterów i "modnych" kawiarni!

 • cxde

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2016 20:43 ~cxde

  Faktycznie. Problemem Warszawy nie jest brak wieżowców, problemem są tacy panowie.

 • Architekt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2016 19:35 ~Architekt

  prof dr hab~prof dr hab

  Największa tragedia zaczyna się gdy władze zaczynają bawić się w jakieś socjalistyczne centralne sterowanie planowaniem budowy budynków. Państwo powinno się zajmować strategią rozwoju kraju, infrastrukturą, służbą zdrowia, edukacja, a budowanie biurowców i budynków mieszkalnych i planowanie krajobrazu powinno zostawić prywatnym firmom i deweloperom. Buduje się biurowce wysokie, bo tak się opłaca - kupujesz działkę 60x60m i budujesz w górę przez co masz setki tysięcy metrów kw. powierzchni do sprzedaży/wynajmu i więcej KASY. Jak zawsze w kapitalizmie jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kasę. =] Także niestety panowie urzędasy rozumiem nostalgię za Warszawą przedwojenną,Paryżem, Zurichem, Florencją, Londynem itd... ale tej już nie ma i już takiej nie będzie. Mamy XXIw. samochody elektryczne, pociągi hyperloop prędkość 1000 km/h niebawem za parę lat, internet, smartfony, selfiki i niestety architektura też jest rodem z XXIw. a nie XIX. Pozwólmy budować biurowce i mieszkania ekspertom (lepszych nie ma na rynku) czyli deweloperom i firmom budowlanym. Żaden urzędas nie zaplanuje tego lepiej. naturalne prawa rynku będą kształtować doskonale nasze otoczenia - na bank każdy deweloper chce sprzedać te swoje budynki i mieszkania, więc bedzie budował tak aby było estetycznie i optymalnie. Żadne zdanie urzędasa nie ma tu żadnego znaczenia tylko klienta, który biuro/mieszkanie kupi tylko wtedy jak będzie ładne/optymalne.


  Proszę zmienić dilera albo proszę przestać palić...
  Nawet merytorycznie nie odpiszę, bo nie potrafię zejść do takiego poziomu absurdu.

 • PMPM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2016 19:25 ~PMPM

  [cytat_2417342]
  [cytat_2417338]
  [cytat_2417325]
  "zajął się działalnością deweloperską."


  Cosmopolitan nie jest konkurencyjny wobec Warsaw Spire. To jest budynek mieszkalny (zresztą całkiem tani jak na tą lokalizację)

 • PMPMPM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2016 19:23 ~PMPMPM

  nick~nick

  J Dlatego nich nas opatrzność strzeże przed takim fachowcami, co z powodu własnych ambicji zupełnie położną miasto na łopatki.


  To miasto już jest rozłożone.. Pomieszanie autostrady z parkingiem. Bez radykalnego ograniczenia ruchu samochodowego nie przeżyje.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »