Informacje

15.08.2012 16:30 rekonstrukcja "cudu nad wisłą"

Bolszewicy polegli pod Ossowem

SERWISY:


Szarże ułanów, walka na szable, efekty pirotechniczne, bohaterska śmierć ks. Ignacego Skorupki - były głównymi elementami  środowej rekonstrukcji Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Ossowie pod Warszawą. Mija 92. rocznica tej, uznanej za przełomową w dziejach, batalii.

Centralnym punktem ossowskich obchodów rocznicy Bitwy Warszawskiej była inscenizacja walk polsko-bolszewickich, jakie stoczono w pobliżu stolicy w sierpniu 1920 r. Przed rekonstrukcją organizatorzy przybliżyli licznie przybyłym widzom genezę konfliktu.

Pancerny ford i taczanka

Tegoroczny scenariusz inscenizacji, w której wzięło udział ok. 200 członków grup rekonstrukcyjnych z całego kraju. Publiczność obejrzała m.in. natarcia piechurów, wymianę ognia karabinowego, szarże kawaleryjskie, wystrzały artyleryjskie z użyciem efektów pirotechnicznych. W inscenizacji wykorzystano sprzęt wojskowy - replikę pojazdu pancernego ford, wozy chłopskie i taczankę - pojazd konny uzbrojony w karabin maszynowy.


W kulminacyjnym momencie widowiska bohaterską śmierć poniósł ks. mjr Ignacy Skorupka, kapelan 1. batalionu 236. pułku piechoty Armii Ochotniczej. Odtwórca roli duchownego Kamil Kiełpikowski powiedział PAP, że udział ks. Skorupki w bitwie polegał przede wszystkim na podnoszeniu na duchu walczących żołnierzy, a jego ofiara na polu bitwy symbolizuje zaangażowanie Kościoła w motywację polskiego społeczeństwa do walki. - Podczas wielu konfliktów zbrojnych polscy księża byli nośnikami polskości, przypominali żołnierzom, o co walczą - tłumaczył Kiełpikowski.

Inscenizację zakończyła scena zwycięskiego szturmu wojsk polskich na pozycje bolszewickie. Następnie wojska obu walczących stron odbyły defiladę na pobojowisku.

Miniaturka całej bitwy

- Częścią Bitwy Warszawskiej były walki z bolszewikami pod Ossowem. To właśnie pod Ossowem bolszewicy odnieśli sukces przebijając się przez polskie linie obronne idąc tzw. drogę wołomińską przez Ossów nieprzyjaciele mogli dotrzeć do stolicy. W bitwie wyróżnili się doświadczeni polscy żołnierzy oraz ochotnicy, młodzież z warszawskich szkół i uczelni - tłumaczył PAP Michał Miazga z Towarzystwa Historycznego Rok 1920. Zatrzymanie bolszewików pod Ossowem oraz uderzenie na wroga od strony Rembertowa przesądziło o powodzeniu w bitwie. Bitwa ossowska to taka miniaturka całej Bitwy Warszawskiej, dla której decydujące okazało się kontruderzenie znad Wieprza – dodaje.

PAP//wp/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Andrzej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.08.2013 19:27 ~Andrzej

  Osoba pisząca na tym forum i podpisująca się "Organizator", nie miała nic wspólnego z organizatorami rekonstrukcji.

 • Gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.08.2013 19:22 ~Gość

  Osoba, podpisująca się nickiem "Organizator", popełniła w swoim wpisie wiele błędów, nie tylko ortograficznych.

 • Obserwator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.08.2013 19:14 ~Obserwator

  No tak, a już w 2013 roku, nic nie zrobili

 • Adacho1972

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.08.2013 10:24 ~Adacho1972

  Panie "organizator" :
  sprawdź Pan sobie pisownię niektórych wyrazów, zanim zaczniesz Pan ponownie pisać cokolwiek gdziekolwiek. Pozdrawiam.

 • Marian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.08.2012 15:50 ~Marian

  Norbert~Norbert

  O tej wojnie nie wiele się mówi, tak jak o 17 września 1939 roku. Jestem przekonany, że większość Polaków nic nie wie na temat Ossowa. Rekonstrukcja przybliża nam te wydarzenia. W związku z tym nie rozumiem wypowiedzi osób, które negują taką formę przypominania historii. Jak upamiętniamy rekonstrukcją dzień 1 września 1939 roku, czy 15 lipca 1410 roku to jest akceptowane, ale jeśli w grę wchodzi upamiętnienie wydarzeń w których brali negatywny udział Rosjanie, to już jest to bardzo źle widziane.


  Tak było zawsze. Stąd te luki w wiedzy. Niedoinformowanie społeczeństwa w temacie działalności Sowietów na ziemiach polskich, służyło kreowaniu wizerunku "dobrego Rosjanina".

 • Brody

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.08.2012 20:49 ~Brody

  Rafał1986~Rafał1986

  Wiele zrozumiałem, dzięki tej inicjatywie. Do tej pory (aż wstyd się przyznać)nawet nie słyszałem o bitwie pod Ossowem, ponieważ wojna z 1920 roku, nie jest rozpropagowana tak jak inne wydarzenia z przeszłości Polski.

  Proponuję obejrzeć sobie zupełnie dobry polski film z zeszłego roku, p.t. " Wojna i miłość " ( Chyba nawet teraz idzie w TVP HD ).Z tego filmu też się wiele dowiesz, a dodatkowo obejrzysz dobrych polskich aktorów. Oprócz tego polecam opowiadania Izaaka Babla w polskim tłumaczeniu. Babel był po stronie rosyjskiej uczestnikiem tej wojny i jego też Stalin kazał roastrzelać.

 • Tak pytam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.08.2012 20:40 ~Tak pytam

  organizator~organizator

  zdażenie 15.08 w Ossowie na "Mostku" mogło się nie wydażyć, gdyby odpowiedzialne służby za porządek Imprezy Masowej - a więc służby Starostwa ( organizatora uroczystości ) odpowiednia nadzorowały przepływ Ludności: z jednej Uroczystości - Koniec Mszy Św. w Sanktuarium;na drugą imprezę - Incenizacja Bitwy.... Wskazany "Mostek" nie jest miejscem przeznaczonym dla Widzów Incenizacji.... Jest to droga komunikacyjna , w domyśle Droga pożarowa z Kaplicy w stronę Ossowa. Zawiodła organizacja. Nie można tak dużej Masy Ludności kierować w dwa kierunki przez tak wąskie gardło jak wyżej wskazany Mostek. Uroczystości Mszy i Impreza Inicenizacji bitwy powiny mieć dłuży czas rozdielenia zakończenia a rozpoczęcia ; wg Mnie czas rozpoczęcia Icenizacji powinien przypadać na godzinę 15.00 a nie 13.30.
  Wskazani mundurowi Policja i Strażak z OSP NADMA, wg Mnie i chyba Innych, zadziałali Prawidłowo, dobrze że wogule Ktoś tym ruchem pokierował , BO zabrakło tam służb Starostwa, gdzie Oni w tym czasie byli, czy był w ogóle jakiś plan Działania Kryzysowego dla tej Imprezy. Wszelkie roszczenia proszę więc kierować do Gospodarza Imprezy - Starostwa ; a biednych mudurowych zostawić w spokoju i tym bardziej im Podziękować a nie krytykować, co tyczy się Księży , to też Człowiek i miał prawo wyjechać drogą publiczną z miejca Kultu do siebie do domu; tym bardziej most to nie widownia.


  " Zdażenie ", " Wydażyć się ", " Wogule " - oj, panie organiaztor, do szkoły było pod górkę ?

 • Baloun

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.08.2012 20:35 ~Baloun

  Dziadek tetryk~Dziadek tetryk

  Dobry wojak Szwejk, gdy był pucybutem feldkurata (czyli ks. kapelana w CK Armii) Ottona Katza, nie mogąc pojąć roli kapelanów w wojsku, zapytał kiedyś swojego szefa:
  - panie feldkurat. Jak to jest ? Przed każdą bitwą po jednej stronie modlą się feldkuraty o SŁUSZNE zwycięstwo swoich i po drugiej stronie też się w tym samym czasie modlą o SŁUSZNE zwycięstwo swoich. I co ten Pan Bóg ma robić ? Którego z tych feldkuratów ma słuchać ?

  P.S. Temat "rekonstrukcji" przemilczę, bo nie raz tu już pisałem co o takich "widowiskach" sądzę.

  Feldkurat Katz był alkoholikiem i nieodpowiedzialnym facetem, ponieważ przegrał Szwejka w karty do porucznika Lukasza :)

 • Budionny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.08.2012 20:32 ~Budionny

  Norbert~Norbert

  O tej wojnie nie wiele się mówi, tak jak o 17 września 1939 roku. Jestem przekonany, że większość Polaków nic nie wie na temat Ossowa. Rekonstrukcja przybliża nam te wydarzenia. W związku z tym nie rozumiem wypowiedzi osób, które negują taką formę przypominania historii. Jak upamiętniamy rekonstrukcją dzień 1 września 1939 roku, czy 15 lipca 1410 roku to jest akceptowane, ale jeśli w grę wchodzi upamiętnienie wydarzeń w których brali negatywny udział Rosjanie, to już jest to bardzo źle widziane.

  Tu nie chodzi o tę czy inną rekonstrukcję, rzecz w tym, że z naprawdę tragicznych wydarzeń w naszej historii robi się szopkę dla gawiedzi. Młodziaki, nie mający pojęcia o tamtych czasach, radośnie bawią się bronią i gonią Moskala, szczęśliwi, że mogą się popisać przed t.zw. szeroką publicznośią.

 • Rafał1986

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.08.2012 03:02 ~Rafał1986

  Wiele zrozumiałem, dzięki tej inicjatywie. Do tej pory (aż wstyd się przyznać)nawet nie słyszałem o bitwie pod Ossowem, ponieważ wojna z 1920 roku, nie jest rozpropagowana tak jak inne wydarzenia z przeszłości Polski.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »