Informacje

28.09.2014 13:46 wyniki identyfikacji ipn

Bolesław Kontrym ps. Żmudzin
ekshumowany na Powązkach

SERWISY:


Major Bolesław Kontrym, ps. Żmudzin - cichociemny, wybitny oficer AK - jest wśród ekshumowanych na warszawskich Powązkach. Zidentyfikować udało się także ciała innych żołnierzy, którzy po wojnie padli ofiarą komunistycznej bezpieki.

Uroczystość ogłoszenia imion i nazwisk żołnierzy powojennego podziemia odbywa się w Pałacu Prezydenckim. Wziął w niej udział Bronisław Komorowski.

Bolesław Kontrym - jak podaje IPN, który  ogłosił kolejne wyniki identyfikacji żołnierzy polskiego podziemia będących ofiarami komunistycznej bezpieki - w 1940 r. przedostał się do Wielkiej Brytanii, gdzie od 1941 r. pełnił służbę w 1. Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej. Przeszedł szkolenie dywersyjne i spadochronowe w ramach kursu na cichociemnych. W nocy z 1 na 2 września 1942 r. został zrzucony na placówkę "Rogi" na północny wschód od Grójca.

Walczył w Powstaniu Warszawskim

W okupowanej Polsce Kontrym zorganizował i dowodził oddziałem wykonującym m.in. egzekucje na konfidentach i agentach gestapo.

Walczył w Powstaniu Warszawskim, był wówczas czterokrotnie ranny, m.in. w dniu 4 sierpnia w czasie szturmu na budynek PAST-y, którym dowodził. Po powstaniu przebywał w wielu obozach jenieckich, m.in. w obozie w Sandbostel skąd zbiegł w kwietniu 1945 r. i przedostał się do 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, gdzie został dowódcą kompanii.

W październiku 1948 r. został aresztowany. Po czteroletnim śledztwie wyrokiem z dnia 26 czerwca 1952 r. Sądu Wojewódzkiego dla m. st. Warszawy pod przewodnictwem Czesława Kosima został skazany na karę śmierci. Rada Państwa decyzją z dnia 27 grudnia 1952 r. nie skorzystała z prawa łaski.

Wyrok wykonano 2 stycznia 1953 r. w więzieniu mokotowskim w Warszawie.

Szczątki Bolesława Kontryma zostały odnalezione 24 maja 2013 r. na Łączce Cmentarza Powązkowskiego Wojskowego w Warszawie.

Kolejni zidentyfikowani

Julian Czerwiakowski ps. Jurek, Jerzy Tarnowski był żołnierzem Narodowych Sił Zbrojnych, organizacji "Nie" i "Wolność i Niezawisłość". W czasie drugiej wojny światowej kierował wywiadem NSZ na obwód Warszawa–Śródmieście. Od kwietnia do października 1945 r. działał w organizacji "NIE" oraz Zrzeszeniu "Wolność i Niezawisłość". Aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa 21 grudnia 1948 r.

Wyrok śmierci wykonano na nim 5 stycznia 1953 r. w więzieniu mokotowskim w Warszawie.

Bolesław Częścik ps. Orlik był żołnierzem Narodowych Sił Zbrojnych, także Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Brał udział w wielu akcjach zbrojnych na terenie powiatów: ciechanowskiego, makowskiego, ostrołęckiego i pułtuskiego (m.in. w akcji rozbicia aresztu Urzędu Bezpieczeństwa w Krasnosielcu w maju 1945 r. skąd uwolniono kilkudziesięciu żołnierzy AK i NSZ). Aresztowany został 13 września 1950 r.

Wyrok śmierci wykonano na nim 10 lipca 1951 r. w więzieniu mokotowskim w Warszawie.

Stefan Głowacki ps. Smuga był porucznikiem Armii Krajowej, oficerem Okręgu Wileńskiego AK. W wojnie obronnej Polski w 1939 r. walczył w okolicach Augustowa i Suwałk. W marcu 1946 r. nawiązał współpracę z Ośrodkiem Mobilizacyjnym Wileńskiego Okręgu AK kierowanym przez ppłk. Antoniego Olechnowicza "Pohoreckiego". 7 lipca 1948 r. został aresztowany w zasadzce w Dębowej Łące koło Leszna.

Wyrok śmierci wykonano na nim 13 czerwca 1949 r. w więzieniu mokotowskim w Warszawie.

Dionizy Sosnowski ps. Zbyszek, Józef jako absolwent kursu radiotelegrafistów poza granicami Polski w 1952 r. został zrzucony na spadochronie na Pomorzu. Przywieziony przez niego sprzęt, wyposażenie i pieniądze przejęła "V Komenda WiN". Miesiąc później w grudniu 1952 r. został aresztowany przez UB.

Wyrok śmierci wykonano na nim w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie 15 maja 1953 r.

Zygmunt Szymanowski ps. Jezierza był porucznikiem Armii Krajowej, oficerem Okręgu Wileńskiego AK. We wrześniu 1939 r. brał udział w walkach m.in. pod Włocławkiem, Kutnem, bronił także Modlina. W 1942 r. rozpoczął działalność w AK jako szef komórki wywiadowczej wywiadu kolejowego w Wilnie. 20 września 1944 r. został aresztowany przez NKWD i skazany za działalność w AK na 10 lat pozbawienia wolności. Udało mu się uciec, od września 1947 r. tworzył w Wilnie siatkę wywiadowczą. Aresztowany 22 czerwca 1948 r. i osadzony w więzieniu na Mokotowie.

Wyrok śmierci wykonano 31 maja 1950 r.

Ludwik Jan Świder ps. Johann Puk był majorem, oficerem zawodowym Wojska Polskiego. W 1949 r. został zaangażowany do pracy w ośrodku wywiadowczym w Quackenbrueck, który podlegał polskim władzom na uchodźstwie. W połowie 1950 r. wyznaczony na kierownika ekspozytury ośrodka w Berlinie, którą ulokowano w siedzibie Towarzystwa Pomocy Polakom. Zajmował się przesłuchiwaniem uciekinierów, werbowaniem współpracowników i organizowaniem dróg łączności z krajem. 23 lipca 1951 r. został aresztowany przez służby sowieckie na terenie Berlina.

Wyrok śmierci wykonano na nim 19 grudnia 1952 r.

Aleksander Tomaszewski ps. Al, Bończa, nazwisko konspiracyjne Tomasz Aleksandrowski był porucznikiem Armii Krajowej, oficerem Okręgu Wileńskiego AK. W czasie wojny reorganizował w Wilnie łączność, zabezpieczył archiwa oraz magazyny broni i amunicji. Po wojnie zdecydował się pozostać w konspiracji. Od marca 1947 r. należał do ścisłego sztabu Komendy Okręgu Wileńskiego AK. Kierował działalnością wywiadowczą oraz kontrwywiadowczą prowadzoną przez żołnierzy AK. Aresztowany 26 czerwca 1948 r.

Wyrok śmierci wykonano na nim 13 czerwca 1949 r. w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.

Prace nad prawem ws. ekshumacji

Kancelaria Prezydenta pracuje nad nowelizacją prawa, która ma umożliwić proces przenoszenia grobów, pod którymi znajdują się szczątki ofiar komunizmu z lat 40. i 50 - poinformował prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości ogłoszenia przez IPN wyników identyfikacji żołnierzy powojennego podziemia.

- Jednocześnie ciesząc się i będąc dumnym z dokonań na rzecz polskiej wolności, mamy świadomość, że nie są wszystkie wypełnione karty historii w sposób taki, jak byśmy chcieli - podkreślił Komorowski.

Poinformował również, że w prezydenckiej kancelarii na ukończeniu są prace nad projektem nowelizacji trzech ustaw: o IPN, o grobach i cmentarzach wojennych oraz o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Komorowski podkreślił, że podjęto prace nad zmianami w prawie, gdyż istnieją przeszkody natury prawnej, które uniemożliwiają utworzenie szerszego frontu ekshumacji ze względu na istniejące już groby.

Zmiana przepisów ma pozwolić m.in. na przeniesienie na stałe ok. 200 grobów wybudowanych na Łączce w latach 80., pod którymi znajdują się szczątki ofiar komunizmu z lat 40. i 50. Obecnie prawo zabrania, by groby te mogły zostać przeniesione na stałe w inne miejsce bez zgody - jak szacuje IPN - kilku tysięcy krewnych pochowanych tam osób

Archiwalne zdjęcia prac ekshumacyjnych na Powązkach:


IPN w lutym ujawnił nazwiska 12 ofiar komunistów:

PAP/ran/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Maska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.09.2014 17:25 ~Maska

  łączniczka Edyta~łączniczka Edyta

  Komorowski Bredzisław czcił co dopiero sowieckiego jenerała towarzysza Wojtiecha Jaruzelskiego pierwsze voto Wolski.
  Teraz wyciera se gębę bohaterami Polski Niepodległej. Ale maska z jego twarzy spadła już wcześniej, Zatem niepotrzbnie się nadyma.

  Ile byś nie jątrzył pod adresem B. Komorowskieo, on i tak wygra następne wybory prezydenckie.

 • Oprawcy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.09.2014 17:23 ~Oprawcy

  antek~antek

  a Rajmund Kaczyński były żołnierz AK przeszedł na strone komunistów za co póżniej został wykładowcą na Politechnice Warszawskiej , gdzie na balu noworocznym poznał Marie z którą wzioł ślub. Ztego związku urodził sie Lech którego bardzo szanowałem i lech obecny prezes pis. Hej pisowcy co wy na to. Mówicie że dziadek uska był z wermachtu a jak nazwac ojca waszego przywódcy , może jemu kazali nawet mordować tych żołnierzy których dzis chowamy na nowo

  Nie sądzę, żeby pan Rajmund był od " Mokrej roboty ", komuniści mieli od tego lepszych fachowców.

 • Sultanahmet

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.09.2014 17:11 ~Sultanahmet


  historyk~historyk

  A za jaką Polskę oni ginęli? Dla kogo prowadzili akcję wywiadowczą? Z czyich pieniędzy finansowali działalność siatki szpiegowskiej? Komu przekazywali zebrane dane wywiadowcze? Kogo mordowali w walce z wrogiem? Kto tym wrogiem był - przecież władza ludowa uznawana była przez wszystkie państwa zachodnie?
  Turek~Turek

  Jakie państwo nie uznało rozbioru Polski ?

  Turcja, bardzo mi miło.

 • stonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.09.2014 16:36 ~stonka  Przemek112Przemek112

  J[...]Pracownicy dostali mieszkania zakładowe, nikt nie chodził głodny, darmowe lekarstwa, darmowa służba zdrowia,nikt nie zamrażał każdej zimy na ulicy ponad setki Polaków. Była praca, było poszanowanie ludzi pracy.
  stonka~stonka

  Ja się nie dziwię, że 45 lat komunizmu może wyżreć mózg. Co więcej, nie dziwię się Rosjanom, popierającym Putina. Tam komuna ma się całkiem dobrze a przecież zaczęli dużo wcześniej niż towarzysz "Wiesław".
  Przemek112Przemek112
  Twoje zdziwienie nie ma kresu.[...]

  Masz rację: nie mogę pojąc jak 23 letni człowiek może opowiadać bajki typu "nikt nie chodził głodny" i wzdychać za komuną! To co wydarzyło się po '89 to w głównej mierze konsekwencja '39 i '45 roku. Wybacz, że chamsko zareagowałem...

 • Cogito

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.09.2014 15:20 ~Cogito

  beńek shnapp~beńek shnapp

  Opublikujcie ksero wyroku. Tam jest wyraźnie napisane za co dostał czapę. Szczęka by wam opadła. bA dla młodych Polaczków (...)

  Widzę, że w ambasadzie rosyjskiej podłączono internet.

 • HISTAR

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.09.2014 11:00 HISTAR

  Tylko dlaczego tak wielu antykomunistów hańbi pamięć prawdziwych "żołnierzy wyklętych". W jednym szeregu z nimi np. "Zaporą" czy "Orlikiem" stawiają bandytę "Ognia",bandytę skazanego przez AK na śmierć, który najpierw zdradził AK, potem zdradzi komunistów ( był komendantem milicji w Zakopanem) a potem rabował Słowaków i Polaków. Ci pierwsi rozbijali konwoje NKWD i odbijali zatrzymanych AKowcow, a w tym czasie Kuraś ("Ogień") jako komendant milicji uczestniczył w aresztowaniu AKowcow.

 • Padam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.09.2014 10:29 ~Padam

  Bemowianka~Bemowianka

  Za WOLNĄ POLSKĘ ginęli!! Za POLSKĘ bez sowieckiego kagańca!!! Oszołomy powinny siedzieć cicho, a nie wypisywać bzdury w komentarzach!!!

  Niestety to nie oszołomy. To kolejne pokolenia UBeków. Będą bronić swojej kłamliwej "narracji" do upadłego.

 • Turek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.09.2014 09:41 ~Turek

  historyk~historyk

  A za jaką Polskę oni ginęli? Dla kogo prowadzili akcję wywiadowczą? Z czyich pieniędzy finansowali działalność siatki szpiegowskiej? Komu przekazywali zebrane dane wywiadowcze? Kogo mordowali w walce z wrogiem? Kto tym wrogiem był - przecież władza ludowa uznawana była przez wszystkie państwa zachodnie?

  Jakie państwo nie uznało rozbioru Polski ?

 • Bemowianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.09.2014 08:44 ~Bemowianka

  Za WOLNĄ POLSKĘ ginęli!! Za POLSKĘ bez sowieckiego kagańca!!! Oszołomy powinny siedzieć cicho, a nie wypisywać bzdury w komentarzach!!!

 • beńek shnapp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.09.2014 08:41 ~beńek shnapp

  Opublikujcie ksero wyroku. Tam jest wyraźnie napisane za co dostał czapę. Szczęka by wam opadła. bA dla młodych Polaczków mam zadanie: zastanówcie się ile zrobiono w Polsce w latach 1946-1966? I nie chodzi tylko o budownictwo czy szkolnictwo. A co zrobiono od 1990r. Długi z epoki Gierka są już spłacone i zapomniane. A solidaruchów ...?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »