Informacje

21.10.2016 11:54 Radni uchwalili mikroplan

Boisko przy Drewnianej uratowane przed reprywatyzacją

SERWISY:

Dyrekcja i uczniowie szkoły przy ul. Drewnianej od kilku lat martwili się o przyszłość boiska -teren był objęty roszczeniami. Od czwartku mogą spać spokojnie - radni (mimo sprzeciwu PiS) uchwalili wreszcie mikroplan nakazujący utrzymanie tam funkcji oświatowych. Biurowiec na pewno tam nie powstanie.

Chodzi o Zespół Szkół nr 69 na Powiślu, przy którym znajdują się dwa boiska i plac zabaw. Teren został objęty dekretem Bieruta, a jego część urzędnicy zdążyli już oddać dawnym właścicielom. Decyzję zwrotową wydano w ubiegłym roku, lecz do tej pory nie podpisano koniecznych aktów notarialnych.

Zachowuje funkcje oświatowe

Przygotowywanie mikroplanów trwa znacznie szybciej niż tych zwykłych, które obejmują zwykle pokaźne fragmenty miasta. Formuła powstała w reakcji na skutki reprywatyzacji, która zabierała kolejne szkoły, przedszkola czy boiska. Jak to działa? Aby chronić, że przed spadkobiercami lub kupcami roszczeń i ich planami inwestycyjnymi, radni zapisują w planie miejscowym funkcję oświatową dla skrawka ziemi, na którym znajduje się placówka. To ogranicza zakusy na teren, bo jego potencjał inwestycyjny staje się żaden.

Tak też stało się w czwartek w kontekście Drewnianej. Podczas czwartkowej sesji radni nie byli jednak jednomyślni. O ile przedstawiciele Platformy Obywatelskiej zgodnie zagłosowali za uratowaniem boiska, tak Prawo i Sprawiedliwość było przeciw. - Kompletnie nie rozumiem tej decyzji - skomentował w mediach społecznościowych wiceprezydent Michał Olszewski.

PiS: my też chcemy boiska

- My również chcemy, żeby funkcje oświatowe zostały na tym terenie utrzymanie, a szkoła mogła się rozwijać. Jednak uchwalenie mikroplanu w tym przypadku nie było żadnym sukcesem, a zwyczajnym chowaniem przez ratusz głowy w piasek - tłumaczy nam radny PiS Oskar Hejka.

Dodaje, że prawa do tej działki mają nie kupcy roszczeń, lecz prawowici właściciele, którzy walczą o ten teren ponad 20 lat. - Decyzja o zwrocie została podpisana rok temu. Do tej pory jednak urzędnicy nie mieli czasu, aby spotkać się z tymi ludźmi i podpisać konieczne akty notarialne. To niepoważne traktowanie ludzi - punktuje. 

Na sesji obecna była również sama właścicielka, która próbowała wpłynąć na radnych, aby wstrzymali się z mikroplanem. Podkreślała, że jej rodzina nie chce zabierać dzieciom boiska, ale apeluje o sprawiedliwe rozliczenie za utracone mienie.

- Władze miasta najpierw powinny załatwić tą sprawę z właścicielami. Usiąść do negocjacji i doprowadzić do odpowiedniego rozliczenia. A tak, po uchwaleniu mikroplanu wartość rynkowa spadnie pewnie o kilkadziesiąt procent - podsumował Hejka.

"Mała" ustawa to nie działa

Jak dowiadujemy się w ratuszu, w związku z tym, że decyzja zwrotowa została wydana, to - mimo braku aktu notarialnego - nie można było zastosować zapisów "małej" ustawy reprywatyzacyjnej, która pozwala odmówić zwrotu jeśli miałby dotyczyć placówki oświatowej.

kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • punio1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.11.2016 08:03 punio1

  Co Wy, kurcze, o boiskach piszecie! Zajmijscie sie losami lokatorow wyeksmitowanych z kamienic!

 • mieszkanka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.10.2016 10:16 ~mieszkanka

  asd~asd

  Ludzie, o czym wy mówicie: Przecież gdyby miasto sprzedało ten teren (nawet pod samym budynkiem) mogłoby wybudować ze dwie nowe szkoły tam gdzie są potrzebne a nie w Śródmieściu, gdzie uczniów praktycznie nie ma. Utrzymywanie takiego starego budynku, który nie generuje sam z siebie przychodów, jest po prostu marnotrawstwem, za które w normalnym kraju idzie się do pierdla. I jeszcze ni wisz czasem to szkoła integracyjna... Mało to szkół jest na Powiślu, najbliższa z 500 m dalej na Kruczkowskiego??? Absurd nad absurdy. Ile lat jeszcze tę ruderę będę z okna widzieć...

  widzę, ze wypowiedz słoja z superdrogiego apartamentowca wcisnietego na siłę za przehandlowane tereny przedszkola czy fabryki. Trzeba było kupić w Wilanowie. Szkoła ma 100 letnią tradycję, została wlasnie pięknie odnowiona i jest architektonicznie o wiele cenniejsza niz te twoje paskudne okna w okna apartamentowce dla naiwnych. Szkoła nie ma zarabiać, tylko uczyć, boisko musi byc, inaczej uczniowie nie mają gdzie wyjsc na WF. W dodatku to szkola integracyjna, podwójnie wartosciowa. A szkoł w okolicy wcale nie ma - jest jedna na Kruczkowskiego, ale tam same schody. Poza tym nic. Bezczelne uwagi przyjezdnego bogacza(((. Prędzej was zburzą, jak tektura wygnije niż ten piękny budynek, wpisany na listę zabytków.

 • ACF

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.10.2016 09:21 ~ACF

  Bayside, Powiśle, Zawady

 • Aga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.10.2016 01:18 ~Aga

  W/G zasady "TKM'Jedni się nachapali to drudzy nie chcą być gorsi.

 • asd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.10.2016 21:59 ~asd

  Ludzie, o czym wy mówicie: Przecież gdyby miasto sprzedało ten teren (nawet pod samym budynkiem) mogłoby wybudować ze dwie nowe szkoły tam gdzie są potrzebne a nie w Śródmieściu, gdzie uczniów praktycznie nie ma. Utrzymywanie takiego starego budynku, który nie generuje sam z siebie przychodów, jest po prostu marnotrawstwem, za które w normalnym kraju idzie się do pierdla. I jeszcze ni wisz czasem to szkoła integracyjna... Mało to szkół jest na Powiślu, najbliższa z 500 m dalej na Kruczkowskiego??? Absurd nad absurdy. Ile lat jeszcze tę ruderę będę z okna widzieć...

 • POżegnanie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.10.2016 19:40 ~POżegnanie

  Wszystkie te przestępstwa nie byłyby możliwe,gdyby nie pomoc sędziów.

 • Adi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.10.2016 18:28 ~Adi

  moja podstawowka,ech ile wspomnien....

 • Bielańczyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.10.2016 17:32 ~Bielańczyk


  Bielańczyk~Bielańczyk

  No proszę. Wcześniej nie dało się pomimo protestów rodziców i szkoły. A teraz, jak zrobił się "smród" okazuje się że można:)
  kubatkubat


  Ci "protestanci" z pisu to chyba tak dla zasady, bo to nie ich plan i prezes nie pozwolił popierać.


  Akurat w tym przypadku problem jest ciut bardziej złożony niż tradycyjne plucie na pis:)

 • qqruzNIK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.10.2016 14:51 ~qqruzNIK

  A co ze szkołą przy Niecałej?
  Dzieciaki straciły główne wejście na teren szkoły i muszą biegać dookoła.

 • gaga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.10.2016 13:41 ~gaga

  przedszkole obok nie miało tyle szczescia - od lat zabrano mu 80% terenu.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »