Informacje

28.01.2016 21:20 miał 73 lata

Bogusław Kaczyński spoczął na Powązkach. Na pogrzebie tłumy

SERWISY:

W asyście kompani honorowej, w Alei Zasłużonych na warszawskich Powązkach, pochowano w czwartek Bogusława Kaczyńskiego – krytyka muzycznego, miłośnika i znawcę opery. Urna z jego prochami spoczęła niedaleko grobu Jana Kiepury, którego dziennikarz był wielkim fanem.

Do uczestników uroczystości pogrzebowych list skierował prezydent RP Andrzej Duda. "Nieczęsto pojawiają się ludzie tak rozmiłowani w sztuce, że ich uczucie udziela się innym, dodaje sił w osobistych poszukiwaniach tego, co szlachetne, autentyczne, wartościowe" - napisał Duda w liście odczytanym przez podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciecha Kolarskiego.

W uznaniu zasług dla kultury polskiej oraz za osiągnięcia w popularyzowaniu muzyki klasycznej, pracę dziennikarską i publicystyczną Kaczyński został pośmiertnie uhonorowany Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Głos zabrał także wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Przypomniał dokonania i życiorys Kaczyńskiego, urodzonego w 1942 r. w Białej Podlaskiej, który rozpoczął karierę w 1970 r. jako komentator muzyczny radia i telewizji. - Stał się prawdziwą gwiazdą mediów. Prowadził transmisje telewizyjne Konkursów Chopinowskich i Konkursu im. Henryka Wieniawskiego, a także koncerty z udziałem największych artystów scen operowych świata, jubileusz Filharmonii Narodowej czy słynne noworoczne koncerty wiedeńskie" - przypomniał Gliński.

Jak mówił Gliński, Bogusław Kaczyński był człowiekiem wielu talentów, bo realizował się doskonale we wszystkich swoich rozlicznych działalnościach. - Był autorem i gwiazdą programów telewizyjnych, posiadał niezwykły dar narracji, czarował nas swymi opowieściami o muzyce i wielkich artystach. Wszyscy go kochaliśmy. Dawał radość, zarażał optymizmem. Co bardzo ważne, wyznaczał najwyższe standardy. Posiadał klasę, elegancję i styl- powiedział minister kultury.

Jak zaznaczył, Kaczyński nie tolerował bylejakości, braku profesjonalizmu. - Jak nikt inny potrafił wprowadzać kulturę wysoką do naszych domów, do życia codziennego - zauważył Gliński. - Rzeczywiście zmieniał i tworzył naszą kulturę. Zmieniał także nas, swoich słuchaczy, na lepsze - dodał wicepremier.

Dziennikarz, publicysta, znawca muzyki poważnej

Pogrzeb Bogusława Kaczyńskiego odbył się na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim. Msza święta żałobna została odprawiona w kościele św. Karola Boromeusza. Kaczyńskiego żegnali także przedstawiciele środowisk artystycznych, miłośnicy jego twórczości, przyjaciele, tłumy warszawiaków.

Zmarły 21 stycznia Bogusław Kaczyński należał do najpopularniejszych osobowości polskiej telewizji, był znawcą i popularyzatorem muzyki klasycznej i opery, konferansjerem, krytykiem, dziennikarzem i publicystą. Był również pianistą, absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie. W ciągu swojej kariery telewizyjnej dał się poznać jako prowadzący programu "Zaczarowany świat operetki", a także transmisji najważniejszych wydarzeń w kraju i zagranicy z zakresu muzyki klasycznej. Kilkakrotnie nagradzano go statuetką "Wiktora", a także "Superwiktora"

Poza działalnością medialną, Kaczyński prowadził był także nauczycielem. Wykładał w stołecznej Akademii Muzycznej, był także dyrektorem Teatru Muzycznego Roma oraz twórcą Festiwalu Muzyki w Łańcucie i dyrektorem Europejskiego Festiwalu im. Jana Kiepury, odbywającego się w Krynicy-Zdroju.

Jesienią 2002 roku podczas gali z okazji 50-lecia TVP otrzymał statuetkę i tytuł „Gwiazda Telewizji Polskiej”. W 2011 r. otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

CZYTAJ TEŻ NA TVN24.PL

PAP/su/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ricko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2016 22:52 ~ricko

  Szacunek i wielkie podziękowania. . .
  Panie świeć pamięci!!!!

 • mag

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2016 07:48 ~mag

  Mistrz, uwielbiałam go oglądać, człowiek przenosił się poziom wyżej w inny świat.

 • jak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2016 07:37 ~jak

  biedna żona pogrążona w smutku

 • mmm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2016 22:58 ~mmm

  szkoda

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »