Informacje

14.02.2012 09:13 Podział zysków niesprawiedliwy?

Bogatsze dzielnice muszą oddać zarobione pieniądze

SERWISY:

Dzielnice, które w 2011 roku osiągnęły spory dochód, część  zarobionych lub zaoszczędzonych pieniędzy będą musiały oddać innym, biedniejszym. Nie wszyscy burmistrzowie akceptują taką politykę ratusza - pisze "Życie Warszawy".

Nie wszystkim warszawskim dzielnicom udało się w minionym roku zarobić tyle, ile miały w planach. Najgorsza sytuacja jest na Pradze Północ, gdzie wpływy do budżetu były

o 22 miliony złotych mniejsze niż planowano. Ratusz pieniądze na funkcjonowanie dzielnicy w 2012 roku znajdzie w nadwyżkach innych samorządów.

Część burmistrzów mówi, że to swoiste janosikowe i kara za zaciskanie pasa. - Niestety takie jest zbójeckie prawo ratusza - mówi jeden z nich w rozmowie z "Życiem Warszawy". - Nie opłaca się ciężko pracować, bo i tak dostanie się karę za innych - dodaje.

Stracą przedsiębiorcze dzielnice

Podział środków uzasadnia rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk. - Każda dzielnica dostała na 2012 rok tyle pieniędzy, ile oszczędziła na wydatkach bieżących w 2011. Te kwoty pomniejszyliśmy o 11,65 procent, bo średnio o tyle mniejsze były dochody wypracowane przez wszystkie dzielnice – tłumaczy "Życiu Warszawy".

Zdaniem Grzegorza Zawistowskiego, burmistrza Targówka, podział środków powinien uwzględniać całkowity wynik finansowy, a nie tylko oszczędności na wydatkach. W podobnym tonie wypowiada się Michał Foks rzecznik dzielnicy Włochy, które stracą 5 milionów złotych. Jeszcze więcej straci Ursynów, do którego wróci o 10 milionów mniej. - To bardzo zła wiadomość podsumowuje w rozmowie z "ŻW" burmistrz Piotr Guział, któremu brakuje pieniędzy m. in. na pogłębienie jeziora Zgorzała i rozbudowę przedszkoli.

Jednolite miasto

Najwięcej, bo 17 milionów złotych, odda Śródmieście, jednak burmistrz Wojciech Bartelski nie protestuje. - Nie czujemy się pokrzywdzeni takim podziałem. I tak 20 milionów które dostaniemy  z powrotem, to najwięcej ze wszystkich dzielnic - mówi gazecie.

Milczarczyk tłumaczy, że nie wszystkie dzielnice miały tak samo zaplanowane budżety. Niektóre były bardziej ambitne, inne mniej, jednak żadna nie może funkcjonować bez pieniędzy z miejskiej kasy. - Dzielnice nie są oddzielnymi bytami, tylko jednolitym miastem – podsumowuje.

wp//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kamil

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2012 20:36 ~kamil

  pytam serio: które to są biedne dzielnice w Warszawie? Bo z tego tekstu wynika, że Śródmieście jest biedne skoro odda 17 mln i jeszcze dostanie 20 mln, czyli inne dzielnice muszą na nich płacić.

 • mieszkaniec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2012 15:10 ~mieszkaniec

  premie zwrócić i będzie git.

 • RafalTKN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2012 14:50 ~RafalTKN

  To i tak nic w porownaniu z tym co z naszego miasta Wawy wysysamy my - tak pogardzane przez was Sloiki (tak, tak, wielka litera). Wysysamy i bedziemy wysysac w imie szeroko pojetej wiezi i solidarnosci z naszymi rdzennymi terenami. Coz z tego, ze mam tu wlasne mieszkanie (splacone w calosci), jak i tak wole byc zameldowanym, placic podatki i OC w rodzinnych Konskich. Dzis licza sie ludzie przedsiebiorczy, a ja do takich wraz ze swoja rodzina sie zaliczam.

 • Ceper

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2012 14:49 ~Ceper

  Pero, pero,
  Bilans musi wyjść na zero,
  Pero, pero,
  Bilans musi wyjść na zero.

  Muz. Włodzimierz Plaskota
  Sł. Jan Kaczmarek

  Zawsze aktualne

 • lilina

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2012 14:41 ~lilina

  100 tys urzedasow a teraz beda sie premiami dzielili a ludz musi na nich zapierniczac tylko patrzec jak podatki podniosa

 • prr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2012 14:30 ~prr

  A dlaczego Śródmieście ma dostać 20 mln???!!!Przecież tam nie ma biedy!!!

 • rodowity

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2012 14:00 ~rodowity

  -rewolucja
  Masz rację bo jak zrobimy zakaz wjazdu wszystkim przyjezdnym to nawet nie będziemy mieli co jeść więc ziemniaki trzeba będzie gdzieś sadzić..;)

 • bolek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2012 13:58 ~bolek

  Przecież to Wy rodowici warszawiacy głównie głosowaliście na PO a teraz narzekacie? Więc zdecydujcie się;)

 • ela

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2012 13:44 ~ela

  Niech Pan Burmistrz Zawistowski zacznie dostrzegać szkoły na swoim terenie. Co z boiskiem w Szkole Podstawowej Nr 298 przy Krakusa. Może Pan Burmistrz znajdzie pieniążki na jego modernizację. Przepuściła dzielnica okazję na budowę na terenie szkół "Orlików", to niech teraz zacznie myśleć o najmłodszych, oni kiedyś będą pracować na emeryturę Pana Burmistrza. Zamiast koncertów za 100 tysięcy złotych, porządne boisko w Sz.P. Nr 298 - były większy pożytek.

 • Służew i Służewiec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2012 13:43 Służew i…

  Mi się takie rozwiązanie wydaje uczciwe. Jeżeli pieniądze zostają w Warszawie i następuje rozwój w każdej dzielnicy - super. Gorzej z janosikowym. Ale rozumiem, że gdyby nie pieniądze z Mazowsza to niejedna gmina byłaby w sporych tarapatach.
  Tylko żeby przyjezdni zostawiali podatki w stolicy...
  Oni zapłacą podatki tutaj, a najbardziej potrzebujące gminy część tych pieniędzy dostaną do swojej dyspozycji.
  I wtedy by to wszystko działało jak należy.
  Pozdrawiam

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »