Informacje

09.05.2017 21:28 W INNYCH GMINACH REFERENDUM SIĘ ODBĘDZIE

Błonie, Milanówek i Grodzisk Mazowiecki wycofują się z referendum ws. metropolii

SERWISY:

Trzy podwarszawskie gminy: Błonie, Grodzisk Mazowiecki i Milanówek podjęły uchwały o odwołaniu referendów ws. metropolii warszawskiej. Decyzje te są wynikiem wycofania przez Prawo i Sprawiedliwość z Sejmu projektu ustawy w sprawie utworzenia metropolii warszawskiej.

Podczas sesji, które odbyły się 8 maja br. rady miejskie w Błoniu, Grodzisku Mazowieckim oraz Milanówku podjęły "uchwały "uchyleniu uchwały" w sprawie przeprowadzenia referendum ws. metropolii warszawskiej. Referenda miały odbyć się 4 czerwca. W związku z wycofaniem poselskiego projektu ustawy o ustroju m.st. Warszawy z parlamentu, radni uznali, że przeprowadzenie referendów jest bezprzedmiotowe.

W środę podobne uchwały mają podjąć na nadzwyczajnej sesji radni gminy Izabelin i Pruszkowa.

- Szkoda, że nie ma takiej formy jak zawieszenie referendum. W poniedziałek odbyło się spotkanie prezydenta z inicjatywą obywatelską. Trudno jest przekonywać mieszkańców do udziału w referendum, w sprawie ustawy, której nie ma - powiedział w rozmowie z tvnwarszawa.pl wiceprezydent Pruszkowa Andrzej Kurzela.

Uchwała w sprawie uchwały

Aby odwołać referendum, gminy muszą podjąć "uchwałę w sprawie uchylenia uchwały", na podstawie której zarządziły plebiscyt. Taki dokument musi przejść całą drogę formalną i być oceniony pod kątem prawnym przez wojewodę mazowieckiego. Ten ma na to maksymalnie 30 dni, a przypomnijmy, że referenda zaplanowano na 4 czerwca.

Co w przypadku, gdy wojewoda dopatrzy się wad prawnych nowych uchwał po terminie, w którym miały się odbyć referenda? Takie pytanie zadaliśmy w biurze prasowym. - Wojewoda ma 30 dni na podjęcie decyzji. Może skorzystać z tego terminu, ale może wydać decyzję wcześniej. Taką uchwałę musi sprawdzić pod względem prawnym i merytorycznym - odpowiedziała Monika Kaniewska z zespołu prasowego wojewody. Dopytywana przez nas o to, co jeśli wojewoda negatywnie oceni uchwały i decyzje ogłosi dopiero po 4 czerwca, nie odpowiedziała, ale obiecała się dowiedzieć.

- Rada ma pełne prawo uchylić uchwałę i nie znam takiego przypadku, aby wojewoda ustosunkował się do takiej sytuacji negatywnie - stwierdził z kolei dopytywany przez nas o "czarny scenariusz"  wiceprezydent Pruszkowa.

Referendum w sprawie metropolii

O wycofaniu projektu dot. metropolii warszawskiej poinformował 28 kwietnia poseł PiS Jacek Sasin. Zdaniem Sasina, w sprawie metropolii powinna dalej trwać dyskusja, a dobrą drogą byłby w przyszłości projekt rządowy.

Projekt PiS ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy trafił do Sejmu pod koniec stycznia; przewidywał, że stolica stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, obejmującą ponad 30 gmin. Przeciwko projektowi protestowali politycy opozycji, w tym PO, Nowoczesnej i PSL.

26 marca w gminie Legionowo zorganizowano referendum, w którym 94,27 proc. mieszkańców, którzy wzięli w nim udział, opowiedziało się przeciwko przyłączeniu Legionowa do metropolii warszawskiej.

W kwietniu referenda zapowiedziały kolejne podwarszawskie gminy m.in.: Błonie, Brwinów, Grodzisk Mazowiecki, Izabelin, Józefów, Konstancin-Jeziorna, Lesznowola, Michałowice, Milanówek, Nieporęt, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Podkowa Leśna, Pruszków, Stare Babice, Wiązowna i Wieliszew.

Dwie grupy

Po wycofaniu się przez PiS z projektu, gminy podzieliły się na dwie grupy. Jedne odwołują referendum, pozostałe nie wycofują się z jego przeprowadzenia.

Z decyzji o przeprowadzeniu referendum nie wycofują się m.in.: Podkowa Leśna, gdzie we wtorek powołano Miejską Komisję ds. referendum, Ożarów Mazowiecki, Nieporęt.

- Część gmin planuje zawieszenie akcji referendalnej, nie tyle wycofanie się z referendów, ile zawieszenie, ponieważ nie mają do końca zaufania, że posłowie PiS nie wrócą do podobnej wersji ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy. Natomiast decyzje w tej sprawie podejmują suwerennie rady gmin - powiedział PAP Jan Grabiec, rzecznik PO.

PAP/md

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • sąsiad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2017 12:43 ~sąsiad

  Podkowa Leśna to stan umysłu, tam co drugi dom ma własne stowarzyszenia i komisje.

 • Paweł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2017 12:41 ~Paweł

  Blonienadalw3strefie~Blonienadalw3strefie

  Błonie nie może sobie poradzić z komunikacją miejską. Pociągi są w 3 strefie a autobusów podmiejskich nie ma bo po co. Mniejszy Płochocin jest w 2 strefie biletowej i ma autobus podmiejski 743. Można tylko trzeba chcieć.
  Kasa misiu, kasa. Jak ZTM dostanie pieniądze, będzie jeździć i do Błonia.
  PS. Ale Płochocin jest bliżej Warszawy...

 • Blonienadalw3strefie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2017 11:32 ~Blonienada…

  Błonie nie może sobie poradzić z komunikacją miejską. Pociągi są w 3 strefie a autobusów podmiejskich nie ma bo po co. Mniejszy Płochocin jest w 2 strefie biletowej i ma autobus podmiejski 743. Można tylko trzeba chcieć.

 • podejrzliwa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2017 10:00 ~podejrzliwa

  Bardzo źle zrobiły te gminy Oj źle!!!! PIS tylko na to czekało!!

  Podkowo Leśna chcemy referendum!!!

 • Michu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2017 08:23 ~Michu

  SILNY~SILNY

  Problem w tym, ze PiS bedzie chciało wprowadzić te ustawę cichaczem, pod przykrywką jakiejś afery (miejmy nadzieję, że już nie będą ludzi z grobów wyciągać). Wtedy posłowie powiedzą, że nie było sprzeciwu. Żółta kartka dla Błoń, Milanówka i Grodziska!

  Szczególnie dla "Błoń". Po co mają ponosić koszty, jak i tak nie będzie poszerzona pseudo metropolia.

 • SILNY

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2017 06:28 ~SILNY

  Problem w tym, ze PiS bedzie chciało wprowadzić te ustawę cichaczem, pod przykrywką jakiejś afery (miejmy nadzieję, że już nie będą ludzi z grobów wyciągać). Wtedy posłowie powiedzą, że nie było sprzeciwu. Żółta kartka dla Błoń, Milanówka i Grodziska!

 • SEBBAX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2017 01:36 SEBBAX

  Wielki błąd - referendum na wszelki wypadek nalezy przeprowadzic. Pis na to liczył, ze samorzady wycofaja sie z zapytania mieszkancow i po cichu wprowadzi ten punkt i go przepchnie przez parlament nocą, wrzucajac go jako dodatkowy punkt do obrad, bo mieszkancy nie wyrazili sprzeciwu... Dla bezpieczenstawa lepiej by bylo zorganizowac te referenda.

 • ukaszq

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2017 23:30 ~ukaszq

  przy wizycie na tej stronie pojawia się przekreślona kłódka przed adresem URL, uciekam czym prędzej od syfu

 • Toms

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2017 23:03 ~Toms

  No proszę pierwsi głupi uwierzyli Sasinowi że naprawdę zrezygnował z planów "metropolii". Mogą się jeszcze zdziwić.
  Mam nadzieję że mieszkańcy pozostałych gmin pójdą na referendum w takiej liczbie jak w Legionowie.

 • Bielańczyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2017 22:42 ~Bielańczyk

  "Natomiast decyzje w tej sprawie podejmują suwerennie rady gmin - powiedział PAP Jan Grabiec, rzecznik PO"

  A co ma do "suwerennych" decyzji rzecznik PO Grabiec?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »