Informacje

17.03.2018 12:10 "najbardziej uciążliwy cyberprzestępca"

Blokował komputery i żądał haraczu. Armaged0n w rękach policji

SERWISY:

 

Policjanci nazywają go "najbardziej uciążliwym cyberprzestępcą ostatnich lat". Tomasz T., znany jest jako Thomas lub Armaged0n. Według policji, zaszyfrował kilka tysięcy komputerów polskich użytkowników sieci oraz dopuścił się szeregu ataków polegających na przepełnianiu łącz różnych polskich podmiotów gospodarczych. Usłyszał 181 zarzutów.

Policjanci Biura do Walki z Cyberprzestępczością KGP, Komendy Rejonowej Policji Warszawa II Wydział do walki z PG oraz Wydziału do walki z Cyberprzestępczością KWP w Opolu, we współpracy z Prokuraturą Okręgową w Warszawie, zatrzymali Tomasza T. Usłyszał 181 zarzutów dotyczących prania pieniędzy, oszustw i oszustw komputerowych, podszywania się pod inne osoby oraz bezprawnej ingerencji w systemy komputerowe polskich użytkowników sieci.

Wyspecjalizowane komórki do ścigania cyberprzestępstw prowadziły wspólne śledztwo w sprawie oszustw popełnionych w okresie od 2013  do 2018. Ofiarami tych przestępstw padło kilka tysięcy internautów z Polski. W zgromadzeniu cennych dowodów przestępczej działalności podejrzanego duży udział mieli również funkcjonariusze Europolu.

Tomasz T. ukrywał się przed organami ścigania za granicą. Jak wynika z policyjnych ustaleń, przebywał w wielu miejscach na terytorium Belgii. 14 marca 2018 r. po wjeździe do Polski został namierzony i zatrzymany przez policjantów Biura do Walki z Cyberprzestępczością KGP i Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.

Głównym źródłem utrzymania Tomasza T. było korzystanie z ransomware - uzyskiwanie okupów od osób, których komputery zostały przez niego uprzednio zaszyfrowane przy pomocy wirusów przesyłanych pocztą internetową. Listy elektroniczne spreparowane przez podejrzanego sugerowały, że są nadawane przez różnego rodzaju firmy i instytucje działające w różnych branżach, podszywał się m.in. pod dużą spółkę telekomunikacyjną, dużą spółkę odzieżową, banki, inne znane spółki, wypożyczalnie samochodów, firmy kurierskie, operatorów pocztowych, adwokatów, Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Podejrzany przygotowywał kolejne kampanie rozsyłania wirusów średnio co 3 – 4 tygodnie, a zyski z przestępczej działalności lokował na giełdach kryptowalutowych – w formie bitcoinów. Za odszyfrowanie komputerów żądał od ofiar zapłaty w wysokości od 200 do 400 dolarów.

Oszustwa przy przelewach

Innym obszarem działania Tomasza T. było infekowanie komputerów wirusem, którego działanie polegało na przeklejaniu numeru rachunku uprzednio skopiowanego do schowka bez wiedzy użytkownika Internetu. Skutkiem takiego działania było to, że pieniądze przesyłane z użyciem bankowości internetowej wbrew woli ofiar trafiały na rachunki uprzednio założone i kontrolowane przez podejrzanego. W swoje działalności Tomasz T. wykorzystywał rachunki założone na dane osób trzecich, a do wypłat zysków używał kart płatniczych typu pre-paid.

W toku prowadzonego śledztwa skorzystano z szeregu nowych instytucji prawnych obowiązujących w Europie. Pozwoliło to m.in. na szybkie uzyskiwanie danych telekomunikacyjnych od operatorów działających w różnych krajach. Skierowano też do organów śledczych Belgii tzw. Europejski Nakaz Dochodzeniowy (z instytucji tej polskie organy ścigania mogą korzystać od lutego 2018 r.), na mocy którego 14 marca br., wyspecjalizowana w zabezpieczaniu cyberśladów jednostka belgijskiej Policji przeprowadziła przeszukanie na terytorium Belgii, równoległe do czynności prowadzonych przez policjantów w Polsce. Czynności koordynowane były przez funkcjonariuszy Europolu.

Ponadto w toku śledztwa funkcjonariusze zidentyfikowali i zlokalizowali zagraniczny serwer, na którym sprawca przechowywał klucze umożliwiające odszyfrowanie zawirusowanych komputerów. Klucze te pochodzą z dwóch kampanii, w których podejrzany podszył się pod Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych  i podmiot działający w branży komunikacyjnej Zastępczy Pojazd.

Zebrany w tej sprawie materiał dowodowy dał podstawy do przedstawienia Tomaszowi T. łącznie 181 zarzutów m.in. prania pieniędzy i oszustw komputerowych. Ustalono, że podejrzany z popełniania przestępstw uczynił sobie stałe źródło dochodów, co może wpłynąć na zaostrzenie kary. Podejrzany przesłuchany przez prokuratora przyznał się do zarzucanych mu czynów i złożył wyjaśnienia.

Decyzją sądu zatrzymany został tymczasowo aresztowany.

Policja ma klucze

Policjanci pracujący nad sprawą dysponują kluczami, które mogą pozwolić na uzyskanie dostępu do zasobów zaszyfrowanych w wyniku przestępstwa. W związku z tym policja apeluje do osób, które mogły paść ofiarą Tomasza T., "Thomasa" lub "Armaged0na" z prośbą o zgłaszanie się do najbliższych jednostek policji w całym kraju, w celu dostarczenia dowodów jego działalności. Istnieje możliwość odszyfrowania zainfekowanych komputerów. Dotyczy to rozsyłania złośliwego oprogramowania przez GIODO i Zastępczy Pojazd.

Jako pierwszy o sprawie poinformował portal niebezpiecznik.pl.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • adolf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.03.2018 17:55 ~adolf
  Paw39~Paw39

  Policja powinna te klucze upublicznic.
  Ola~Ola

  A te klucze to są płaskie czy sztorcowe?
  maniak~maniak

  płasko-oczkowe.
  shark~shark

  POlicja nie upubliczni kluczy. Musisz przyjść sam i udowodnić, że... nie masz pitractwa w kompie. A nawet jak nie masz to ci POlicjanci udowodnią, że masz...

 • Mruczek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2018 09:45 ~Mruczek

  kwakwa~kwakwa

  Za Tuska mógł działać .To był raj dla przedsiębiorczych inaczej.

  teraz całkiem legalnie tną kasę w biały dzień. nazywa się to nagrodami i awansami dla kolesi. popracujesz ze 2 lata za 50 tys. miesięcznie i następny do koryta. a ciemny lud łyka

 • shark

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2018 09:19 ~shark  Paw39~Paw39

  Policja powinna te klucze upublicznic.
  Ola~Ola

  A te klucze to są płaskie czy sztorcowe?
  maniak~maniak

  płasko-oczkowe.

  POlicja nie upubliczni kluczy. Musisz przyjść sam i udowodnić, że... nie masz pitractwa w kompie. A nawet jak nie masz to ci POlicjanci udowodnią, że masz...

 • maniak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2018 08:44 ~maniak


  Paw39~Paw39

  Policja powinna te klucze upublicznic.
  Ola~Ola

  A te klucze to są płaskie czy sztorcowe?

  płasko-oczkowe.

 • kaskozorzec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2018 09:16 ~kaskozorzec

  Gdyby kary były sprawiedliwe (czyli sumowane)to od ręki by dostał dożywocie. A tak to znajdą najwyżej punktowane przestępstwo z jego kariery - powiedzmy kosztujące 12 lat więzienia i dadzą mu górne widełki. I tyle. A cała reszta przestępstw jest mu automatycznie umorzona.

 • ślusarz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2018 08:00 ~ślusarz

  Po 3 lata za każde przestępsto i mamy go z głowy

 • Daniel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2018 02:15 ~Daniel

  "Dotyczy to rozsyłania złośliwego oprogramowania przez GIODO i Zastępczy Pojazd." WTF , jaki pojazd i co ma z tym wspólnego GIODO

 • okjnbvgtz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2018 23:19 ~okjnbvgtz

  nie maja pokrzywdzonych i dlatego apel z kluczami
  swoja droga ciekawe skad je maja

 • Ola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2018 23:13 ~Ola

  Paw39~Paw39

  Policja powinna te klucze upublicznic.

  A te klucze to są płaskie czy sztorcowe?

 • kwakwa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2018 17:18 ~kwakwa

  Za Tuska mógł działać .To był raj dla przedsiębiorczych inaczej.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Zaparkował przepisowo, ukarali go naklejkami

Zaparkował przepisowo, ukarali go naklejkami

Przy ulicy Śniegockiej kierowca alfy romeo zaparkował samochód równolegle do jezdni, czyli zgodnie z przepisami. Za drogowy legalizm spotkała go niezasłużona... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »