Informacje

11.02.2015 20:32 większe protesty w przyszłym tygodniu?

Blokady Warszawy nie było.
Rolnicy zostają na rogatkach

SERWISY:


Miał być "marsz gwiaździsty", utrudnienia na wjazdach do Warszawy oraz spora demonstracja przed Ministerstwem Rolnictwa. Skończyło się głównie na problemach na jednej drodze wjazdowej do stolicy i protestem ok. 200 osób przed gmachem resortu. W środę protest rolników nie zablokował stolicy. Zapowiadają jednak kolejne, o wiele większe.

Jeszcze we wtorek po południu rolnicy zapowiadali, że odbędzie się "marsz gwiaździsty" na Warszawę na około 1000 ciągników. Ale okazało się, że  bardzo poważnych utrudnień w stolicy nie było.

Kulminacja protestów na drogach wjazdowych do miasta przypadła na popołudnie. Ciągniki nadjeżdżały z różnych stron, ale kolumna, która spowodowała utrudnienia dojechała do miejscowości Zakręt, na granicy ze stolicą.

Szef rolniczego OPZZ Sławomir Izdebski przez chwilę zachęcał protestujących do przekroczenia granic miasta i dojechania aż do ronda Mościckiego u zbiegu Grochowskiej, Ostrobramskiej, Płowieckiej i Trasy Siekierkowskiej. Jednak potem zmienił zdanie i polecił pozostać na rogatkach.

Bali się mandatów?

Swoją rolę odegrała także policja. Zablokowała kolumnę ciągników i ostrzegała, że jeśli rolnicy wjadą dalej do miasta, zostaną ukarani mandatami (w mieście obowiązuje zakaz poruszania się takich pojazdów), a innych kierowców skierowała na objazdy.

Ci, którzy już od kilku dni wiedzieli o planowanych protestach, wyglądali na przygotowanych. – W okolicach godziny 17, gdy rolnicy już stanęli na rogatkach, ruch na Trakcie Brzeskim i Bronisława Czecha w obu kierunkach był niewielki. Zdecydowanie mniejszy niż to bywa na co dzień – mówi Artur Węgrzynowicz, reporter tvnwarszawa.pl.

Zwraca też uwagę, na kulturę jazdy rolników. – Kolumna ciągników na drodze zachowywała się bardzo w porządku w stosunku do innych kierowców. Ciągniki jechały w pewnej odległości od siebie, pozwalającej na sprawne wyprzedzanie. Zatrzymywali się też na światłach  przy skrzyżowaniach i przepuszczali inne pojazdy – dodaje Węgrzynowicz.

Szef rolniczego OPZZ Sławomir Izdebski zapowiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że kolumna ciągników i protestujący rolnicy pozostaną na noc z środy na czwartek w miejscowości Zakręt k. Warszawy.

Jeszcze w środę wieczorem kolumna ciągników utrudniała wjazd od Warszawy od strony Mińska Mazowieckiego.

>>>TAK RELACJONOWALIŚMY ŚRODOWY PROTEST ROLNIKÓW<<<

W mieście spokojnie

Protest przed Ministerstwem Rolnictwa też nie utrudniał mocno życia warszawiakom. – Były drobne utrudnienia w rejonie manifestacji, np.: w okolicach Książęcej, aczkolwiek na śródmiejskich uliczkach nawet śmieciarka powoduje problemy z przejazdem – mówi nasz reporter.

Jak wskazuje, po godzinie 14 po Warszawie jeździło się dość komfortowo. Służby miejskie także nie odnotowały żadnych problemów związanych z protestem. - Rolnicy zachowują się bardzo spokojnie. W okolicy Ministerstwa Rolnictwa nie ma utrudnień w ruchu – mówiła o proteście na antenie TVN24 Ewa Gawor z biura bezpieczeństwa m.st. Warszawy.

"100 tys. ludzi stanie w stolicy"

Szef rolniczego OPZZ Sławomir Izdebski zerwał w środę rozmowy z ministrem Markiem Sawickim. Zapowiedział wzmożone akcje protestacyjne z górnikami. - Ten rząd pozna siłę rolników. Minister Sawicki musi odejść. W przyszłym tygodniu 100 tys. ludzi stanie w Warszawie - zapowiadał Sławomir Izdebski, szef rolniczego OPZZ tuż po wyjściu z budynku ministerstwa.

O co walczą rolnicy? Domagają się działań rządu ws. eksportu wieprzowiny na Wschód i ochrony rynku mięsa wieprzowego, a przede wszystkim dopłat do produkcji trzody chlewnej, która obecnie ich zdaniem jest nieopłacalna. Chcą również rekompensat za kupowane kiedyś przez rolników na wolnym rynku kwoty mleczne. Rolnicy chcą także rekompensat za zniszczone przez dziki uprawy.

Co warszawiacy sądzą o protestach rolników:

jb/PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Z UK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2015 02:01 ~Z UK

  Do puki mamy rolnictwo do puty żywność jest w dobrej cenie, gdy nie będziemy mieli własnej produkcji jedynie kto będzie zadowolony z importu to sami importerzy, którym rząd i opozycja sprzyja. Ciekawe ile kosztuje u posłów zakupienie ustawy która umożliwi likwidację rodzimej konkurencji?
  Czyj wujek siedzi w sejmie??

  Polska wołowina jest ceniona w UK, ja mam porównanie, to angielskie G, jest paskudne, smierdzi, bo jest kiszone czyli dojżewa 28 dni zanim trafi do sklepu. Jadę 20 czasami 50 km do sklepu gdzie mogę kupić Polskie mięso, bo jest delikatne, smaczne i nieszprycowanie chemią tak jak tutejsze. Jak chcecie mieć grube, brzydkie kobiety / córki, żony kochanki, tak jak angielki to każcie im jeść zachodnie importowane jedzenie.

 • MACEG

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.02.2015 14:02 ~MACEG

  Mamy Święte Krowy w Polsce - Górnicy, Rolnicy, Lekarze, Pielęgniarki. Wciąż im mało.
  Górnicy - barbórki, 13,14 + pesja roczna. Kiedy Oni byli zadowoleni? kasjer w Markecie, listonosz - jest tyle zawodów.
  Rolnicy- dopłaty z Unii.Jakie stawiają domy - jak wyposażone, a może włożyć więcej w gospodarkę i nie brać kredytu na traktor.Nie wszyscy, ale Ci biedni tu nie jadą.
  Lekarze i pielęgniarki.W szpitalach - potykają się o własne nogi, bo tylko łażą po korytarzch.Spędziłam tu 4 lata. Czekałam na ordynatora/podobno operacja/3 godz a On siedział w bufecie - tam czytał gazetę. Na SOR- czeka się 8-10 godzin.Wszyscy zajęci.Snują się. W pokoju lekarskim - kawa, ciastaka i cały personel.Trzeba zrobić badania- nie ma lekarza- nie ma skierowania. Jest skierowanie po 3 godz. - wiozę sama na RTG-szukam wózka. Czekam na wyniki -brakuje zdjęć! Tak było z moją mamą, mężem i bratem. Wszędzie rak. Ja po operacji tarczycy-miałam tęzyczkę przez 2 lata -Szpital Bródno.

  Centrum Onkologii- Warszawa. To jest umieralnia. Mam opisane 101 ostatnich dni życia mojego męża - dzień po dniu od czasu diagnozy. Potem choroba mojej matki /3 lata/. Nie zgodziła się na leczenie w Centrum Onkologii - przeżyła 93 lata.
  Lekarze pierwszego kontaktu - nie słyszą co do nich się mówi- bo na biurku leży stos kart pacjentów. Mówiłam o obiawach raka.Badaniach robionych prywatnie.
  Bezpłatny internet- to jest lekarz dla wszystkich.
  Górnicy do kopalń, rolnicy w pole, lekarze i pielęgniarki/100 zł za noc opieki prywatnej w państwowym szpitalu/ do pacjentów. A ta reszta budżetówka- zamrożona, emeryci-36 zł podwyżki, pracownicy marketów, kierowcy, budowlańcy itp.-psie pieniądze, bedą do Was dopłacać.


 • Herbatka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.02.2015 13:01 ~Herbatka

  nick~nick

  Ludzie im jedzenie i herbatę przynoszą. Tylko na tym forum ich wyzywają od chamów. Wasi użytkownicy to jest chamstwo największe.

  Arystokrata herbowy się odezwał. Wałówkę przynoszą im takie same kmioty, jak oni, zresztą na pewno też są ze wsi.

 • Prosiaczek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.02.2015 12:59 ~Prosiaczek


  lszczepa~lszczepa

  władza chce być solidarna z ukrainą a o własnych obywatelach zapomina.
  to wszystko co sie teraz dzieje to jest następstwo decyzji politycznych, i takie powinny to naprawiać.
  W polsce pogłowie świń wynosi 11 mln sztuk z tego wynika że konsumpcja jest większa niż sami podukujemy. cena 3,5 zł za kg niewiadomo skąd sie wzieła,
  większość mięsa w sklepach pochodzi z zagranicznych ferm (dania, niemcy) tam gdzie sąwieksze dotacje do hektara
  i jak rolnik ma konkurować
  Najedzony ~Najedzony

  i W Nie dość ze kupują to mięso taniej niż nasze zagraniczne to jeszcze w sklepach jest sporo droższe:/ to ja wole Świnke od Rolnika kupić .. Rąbanke :) i wiem co mam a dużo taniej niz w marketach wychodzi:)

  Nieprawda. Wczoraj kupiłem w sklepie duńską wieprzowinę. Kosztowała tyle, co polska, a jakościowo - bez porównania lepsza. Młodziutkie, mieciutkie mięso, gotuje się o połowę krócej, niż polskie. Od dzisiaj będę kupować wyłącznie importowane.

 • Laser26

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.02.2015 12:55 ~Laser26

  Problem jest dużo głębszy. Ale nie dostrzegany przez większość. Za ceny produktów rolnych nie odpowiada Sawicki tylko ci którzy te produkty skupują, przetwarzają oraz sprzedają. W największym stopniu obecnie decyduje handel. Powiedzmy jasno czyj ten handel: na pewno nie polski tylko Niemiecki ( Lidl,Macro,Kaufland) Francuski ( Auchan) i i ten najgorszy portugalski ( Birdronka, Eurocash)i wcale się tym firmom nie dziwię że doją kogo się da a najbardziej polskich rolników i przetwórców, parzcież są nie u siebie więc wiedzą o tym że, kiedyś ludzie nabiorą rozumy i ich pogonią z Polski.
  Najgorszy jest bark jedności i rozumowania narodowego w Polakach. Oglądam te protesty i co widzę reklamówki z Biedry w ciągnikach, przywódca protestów rolniczych handluje ruskim węglem. Polacy do puty będziemy biedakami do puki nie będziemy wspierać się na wzajem.

 • Roszczenia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.02.2015 12:54 ~Roszczenia

  Rolnik~Rolnik

  Nie ma to jak obwiniać rolników. z czego oni mają żyć ? ciągniki po 100 tyś ? to sprawdź sobie cenę Nawozu czy oprysku czy nawet nasion do siania a mleko rolnik sprzedaje taniej niż woda w sklepie Ale ma ciągnik za 100 tyś. a co robi rząd by odblokować warszawę jak dba o mieszkańców warszawy? jak by się tym zajął to by nie było protestu ale najlepiej zwalić winę na rolników czy górników

  Pan rolnik nawet nie zdaje sobie sprawy, że jego postawa wobec państwa polskiego jest ROSZCZENIOWA. Mieszkańcy miast nie wyciągają łap po odszkodowania za szkody zrobione przez dziki. Oni pracują, żeby się utrzymać, bo nikt im niczego nie zrekompensuje.

 • Kartofelki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.02.2015 12:49 ~Kartofelki

  Putin~Putin

  Rolnicy - Zaorajce warszawke i posadzcie tam kartofelki ;)

  Taki pomysł już kiedyś miał inny wódz. Miał imię na A.

 • Smakosz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.02.2015 12:46 ~Smakosz

  pracująca~pracująca

  przykro czytać, obelgi pod adresem ludzi którzy nas żywią.
  czy ktokolwiek się zastanawiał dlaczego nasze rodzime produkty są smaczniejsze i zdrowsze od tych z zachodu?
  albo jak to jest że szynka kosztuje w sklepie 30 zł za kg a rolnik na skupie dostaje 3,50 zł za kg. żywca- nie chodzi o piwo.


  Mnie tam importowane wyroby bardzi smakują, a najsmaczniejsze są dla mojego portfela. I niech sobie rolnicy nie wyobrażają, że wróci ich monopol na żywność w Polsce. NIE dla szantażystów.

 • pracująca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.02.2015 11:37 ~pracująca

  przykro czytać, obelgi pod adresem ludzi którzy nas żywią.
  czy ktokolwiek się zastanawiał dlaczego nasze rodzime produkty są smaczniejsze i zdrowsze od tych z zachodu?
  albo jak to jest że szynka kosztuje w sklepie 30 zł za kg a rolnik na skupie dostaje 3,50 zł za kg. żywca- nie chodzi o piwo.

 • Lucas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.02.2015 11:26 ~Lucas

  Rolnik~Rolnik

  Nie ma to jak obwiniać rolników. z czego oni mają żyć ? ciągniki po 100 tyś ? to sprawdź sobie cenę Nawozu czy oprysku czy nawet nasion do siania a mleko rolnik sprzedaje taniej niż woda w sklepie Ale ma ciągnik za 100 tyś. a co robi rząd by odblokować warszawę jak dba o mieszkańców warszawy? jak by się tym zajął to by nie było protestu ale najlepiej zwalić winę na rolników czy górników


  Jeśli nie mają z czego żyć, niech się przekwalifikują. To nie boli.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »