Informacje

09.02.2017 12:16 Śledztwo prokuratury

Bloger, który pisał o 2,5 mln zł łapówki, był skazany za zniesławienie

SERWISY:

 

Robert Prystrom, od którego zaczęło się śledztwo w sprawie domniemanej łapówki dla prezydent Warszawy lub jej zastępców, jeszcze nie złożył zeznań. Mężczyzna był w przeszłości karany za zniesławienie i znieważenie.

Od środy znów głośno jest o sprawie ogródków działkowych na Saskiej Kępie. Okazało się, że śledztwo, które prowadzi prokuratura w tej sprawie, dotyczy podejrzenia przyjęcia 2,5 mln zł łapówki przez prezydent miasta stołecznego Warszawy lub jej zastępców.

Bloger skazany

Autorem doniesienia do prokuratury jest Jan Śpiewak, śródmiejski radny i aktywista stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Podkreślał on, że miał zastrzeżenia do procesu reprywatyzacyjnego ogródków i  dlatego powiadomił śledczych. Przyznał, że oparł się m.in. na wpisie blogera Roberta Prystroma. Zaznaczył, że nie wie, czy jest on wiarygodny, ani czy wiarygodna jest np. podana kwota domniemanej łapówki.

– Nie jestem w stanie ocenić wiarygodności tego człowieka. Wiem, że istnieje, wiem, że pracował dla tej spółki i to tyle. Jako, że wiele rzeczy wskazywało, że mogło dojść do popełnienia przestępstwa, jako radny miałem obowiązek złożyć zawiadomienie – mówił w rozmowie z PAP Śpiewak.

Robert Prystrom został skazany za zniesławienie i znieważenie Michała Sołowowa, kieleckiego biznesmena, w przeszłości współwłaściciela Echo Investment, które poprzez spółki zależne planowało inwestycje na terenie ogródków działkowych.

Według informacji portalu tvnwarszawa.pl w wyroku o sygnaturze II K 131/16 wydanym przez Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze orzeczono karę sześciu miesięcy w zawieszeniu na dwa lata, nawiązkę 30 tys. zł na cel charytatywny, oddanie skazanego pod dozór kuratora oraz obowiązek podania wyroku do publicznej wiadomości.

Wyrok, co potwierdził w rozmowie z tvnwarszawa.pl, sędzia Tomasz Skowron, rzecznik Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze, jest prawomocny od 6 września 2016 r.

Szuka go policja

To zresztą nie jedyne postępowanie którego uczestnikiem jest Robert Prystrom. Obecnie szuka go kielecka policja. Prokuratura Rejonowa Kielce-Wschód chce mu postawić zarzuty stalkingu i zmuszania groźbą do określonego zachowania.

- Mężczyzna nie stawiał się na wezwania, nie przebywał w miejscu zamieszkania, w związku z tym zostało wydane zarządzenie o jego poszukiwaniu - mówi w rozmowie z tvnwarszawa.pl prok. Daniel Prokopowicz, rzecznik kieleckiej prokuratury. - Nie jest jednak poszukiwany listem gończym. Być może, jeśli działania policji nie przyniosą oczekiwanego rezultatu, zwrócimy się do sądu o wydanie postanowienia o jego tymczasowym aresztowaniu oraz listu gończego - dodaje rzecznik.

Podkreśla, że w tym postępowaniu pokrzywdzonym nie jest Michał Sołowow, ani (a takie sugestie zaczęły się pojawiać), Jan Śpiewak. - Chodzi o inną osobę, ale szczegółów, ze względu na dobro śledztwa nie mogę ujawnić. Podobnie jak tego, na czym miało polegać przestępstwo - dodaje.

Prokurator ma na uwadze

Do tej pory Robert Prystrom nie został nawet przesłuchany przez prokuraturę, choć decyzja o wszczęciu śledztwa zapadła 19 stycznia, czyli trzy tygodnie temu. – Jedyną osobą przesłuchaną pozostaje Jan Śpiewak – przyznaje prok. Łukasz Łapczyński.

Kiedy można się spodziewać przesłuchania Roberta Prystroma?

- Nie ujawniamy informacji dotyczących planowanych czynności. Zapewniam jednak, że prokurator prowadzący postępowanie ma na uwadze treść wpisu na blogu – dodaje rzecznik.

Wyjaśnia też wątpliwości związane z komunikatem opublikowanym na stronie internetowej prokuratury. Choć w zawiadomieniu o wszczęciu śledztwa zostało wprost napisane, że w sprawie chodzi o prezydent, bądź wiceprezydenta Warszawy oraz kwotę 2,5 mln zł, to na stronie mowa jest jedynie o podejrzeniu „przyjęcia w nieustalonym miejscu w 2008 r. korzyści majątkowej znacznej wartości przez funkcjonariuszy publicznych z Urzędu m. st. Warszawy (…) w zamian za zaniechanie realizacji czynności służbowej”.

- To kwestia bez znaczenia. Komunikat jest po prostu ogólny - tłumaczy i potwierdza, że w postanowieniu o wszczęcia śledztwa (czyli formalnym dokumencie rozpoczynającym postępowanie) jest mowa o „prezydencie” Warszawy lub jej „zastępcach”.

- Postępowanie jest we wstępnej fazie. Nikt nie został zatrzymany, nikomu nie przedstawiliśmy zarzutów – podkreśla prok. Łukasz Łapczyński.

pm/t

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • anna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2017 19:36 ~anna

  Śpiewak powinien odpowiedzieć za naruszenie dóbr osobistych za fałszywe zawiadomienia i pomówienia.

 • aneta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2017 19:32 ~aneta

  do face palm.Pani jak piszesz była oskarżona o nielegalne przejęcie nieruchomości, założy ci sprawę o naruszenie dóbr osobistych w końcu- jak bedziesz brednie powtarzał po PIS.Po pierwsze Noakowskiego 16 w latach 50 kupił wuj męza pani Prezydent.Kupił-nie ukradł.Po drugie nikt nie postawił kucom wtedy w latach 50 zadnych zazrutów, o skazaniu ttym bardziej nie ma mowy.Po trzecie, oddalono roszczenia dawnych właścicieli-o skreslenie wuja pana A.Waltza.I po czwarte, wpis skarbu państwa o zabezpieczeniu powodztwa skarbu panstwa nie zostal wpisany do hip nieruchomosci.Z punktu widzenia prawa nie istnieje.Po piąte sparawa ta jest grilowana przez PIS, mimo, że doskonale wiedzą, że sprawa jest przedawniona pod względem karnym, cywilnym i administracyjnym.Gdyby mieli podstawy dawno by aresztowali jej męża albo ją samą.Jak widzisz-jak mają podstawy- to nawet prezydent Łodzi nie odpuszczą-gdzie nie było pokrzywdzonych, a mimo to prokuratura zarzyty postawiła poświadczenia nieprawdy.PIS griluje panią prezydent, ale nie ma żadnych dowodów.Ostatnio sąd we Wrocławiu wypuścił 4 urzędników ratusza, to w języku prawniczym oznacza, że jesli nie zastosował tymczasowego aresztowania, to dowody są b. słabe.Nadal jesteś taki pewny winy HGW?

 • Gdzie jest Sprawiedliwość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2017 19:00 ~Gdzie jest…

  Czy donosiciel który bez potwierdzenia składa donos ujdzie bezkarnie. Mam nadzieję ze nie. Czy prawo nie bedzie prawem dla fałszywych donosów. Bo w takim wypadku kazdy może złozyc taki donos na najwyzsze osoby w państwie np na Prezydenta albo szeregowego posła.

 • piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2017 18:34 ~piotr

  facepalm~facepalm

  natomiast pai która została oskarżona o wzięcie łapówki była również oskarżana o nielegalne nabycie praw do kamienicy wraz z mężem.


  1. HGW nigdy nie była oskarżona przez wymiar sprawiedliwości w żadnej sprawie, a ten pan został SKAZANY PRAWOMOCNYM WYROKIEM.
  2. HGW nigdy nie miała udziałów w kamienicy przy ul. Noakowskiego.

  Więc nie pisz bzdur.

 • waw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2017 18:02 ~waw

  No i Pan Śpiewak cienko zaśpiewał z nutką fałszu trzeba sprawdzać źródła informacji inaczej wiarygodność spada niestety, im wyżej na świeczniku tym bardziej trzeba uważać na przekazywane informację.

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2017 16:55 ~nick

  Otóż to. To jest meritum w sprawie.


  facepalm~facepalm

  natomiast pai która została oskarżona o wzięcie łapówki była również oskarżana o nielegalne nabycie praw do kamienicy wraz z mężem.

 • turbina66

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2017 16:29 turbina66

  Jak można opierać jakiekolwiek oskarżenie na podstawie pomówień.W sądzie to się nie oprze i tak jak w wielu podobnych sprawach zakończy się tym\,że za pomówienie sąd będzie zmuszony wydać werdykt o zadośćuczynienie z portfela podatników.

 • Toms

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2017 16:17 ~Toms

  II sort~II sort

  Jeżeli nie potwierdzi się ta dęta sprawa (a to było od początku do przewidzenia)obaj powinni zostać oskarżeni przez HGW za zniesławienie rozszerzone. Żądałbym maksymalnie najwyższej kwoty odszkodowania po to, zeby takie gnoje płaciły latami za szkalowanie człowieka.Żeby nigdy nie przyszło im do łba robić zadymę wokół ludzi, nie majac w reku zadnych argumentów czy w ogóle dowodóww. Pomawiać drugiego człowieka bo się .....nie podoba?  A Ty co spadkobierca czy pracownik Ratusza?
  Dobrze wiadomo że HGW też ma swoje za uszami w kwestii reprywatyzacji i kręci swoje lody. Nie mówię że ona jedna, bo i poprzednicy też to robili.

 • Antyidiota

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2017 15:56 ~Antyidiota

  miecio~miecio

  Ta hania to już dawno powinna pod Trybunał Stanu

  A ty na konsultacje ...

 • miecio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2017 15:46 ~miecio

  Ta hania to już dawno powinna pod Trybunał Stanu

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »