Informacje

10.03.2016 12:25 rozbudowa metra, dalszy remont Łazienkowskiego, drogi dla rowerów

Blisko 1000 inwestycji i remontów
za 2,5 mld zł. Jeszcze w tym roku

SERWISY:

Blisko 1000 remontów oraz inwestycji komunikacyjnych zaplanowano w tym roku w Warszawie. Wśród nich jest rozpoczęcie budowy kolejnych odcinków II linii metra, rozbudowa trasy tramwajowej na Tarchominie oraz remonty 25 ulic o łącznej długości 30 km.

W tym roku Warszawa chce przeznaczyć na inwestycje w sumie około 2,5 mld zł. - Najważniejszą z nich jest dalsza rozbudowa II linii metra. Czekamy na ostatnie pozwolenie na budowę - powiedział w czwartek na konferencji prasowej wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz.

Sześć stacji ma zostać wybudowanych do 2019 r. W kierunku zachodnim, z Ronda Daszyńskiego, wybudowane zostanie 3,4 km podziemnej kolei. Planowane stacje to: "Wolska" umiejscowiona pod ul. Płocką w rejonie skrzyżowania z ul. Wolską; "Moczydło", planowana pod ul. Górczewską po wschodniej stronie wiaduktu kolejowego w rejonie ul. Sokołowskiej i Syreny oraz "Księcia Janusza" pod ul. Górczewską w rejonie skrzyżowania z ul. Księcia Janusza.

W kierunku północno-wschodnim (z Dworca Wileńskiego) powstanie 3,1 km trasy. Planowane stacje to: "Szwedzka" pod ul. Strzelecką po wschodniej stronie ul. Stalowej; "Targówek" w okolicy skrzyżowania ul. Pratulińskiej z ul. Ossowskiego oraz "Trocka" w rejonie skrzyżowania ul. Pratulińskiej z Trocką.

Nowe drogi

Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych w tym roku planuje oddać do ruchu m.in. al. Dzieci Polskich i ul. Szpotańskiego, tunel pod torami kolejowymi w Wawrze oraz nowe skrzyżowanie ulic Chełmżyńskiej i Strażackiej.

ZMID chce także wybudować tunel drogowy w Międzylesiu. Planowane są prace na Trasie Świętokrzyskiej od Dworca Wschodniego do ul. Zabranieckiej. Ten odcinek trasy o długości 1,3 km łączy Pragę-Północ z Targówkiem Fabrycznym.

266 mln na remonty

W tym roku na remonty oraz inwestycje Zarząd Dróg Miejskich chce przeznaczyć 266 mln zł m.in. na weekendowe frezowania, czyli remonty nawierzchni ulic w ciągu 54 godzin. Zaplanowano remonty 25 ulic o łącznej długości około 30 km.

Nową nawierzchnię mają zyskać, m.in.: ul. Marywilska, Krasińskiego, Cyrulików, Rembielińska, al. Zjednoczenia. Na remonty chodników przewidziano 4 mln zł, zatok przystanków autobusowych 1 mln zł, usuwanie barier architektonicznych 1 mln zł

Kontynuowany będzie remont wykończeniowy mostu Łazienkowskiego, rozpocznie się budowa kładek rowerowych pod i przy przeprawie.

Ponadto zostanie wyremontowany: mur na Trasie WZ przy Mazowieckim Centrum Stomatologii, wiadukt łukowy przy Moście Józefa Poniatowskiego, przepust drogowy pod ul. Przekorną, przejście podziemne dla pieszych pod Al. Jerozolimskimi przy Dworcu Zachodnim z budową pochylni dla niepełnosprawnych.

Remonty przejdą też windy – m.in. przy kładce nad ul. Jagiellońską (PIMOT). Rozebrana zostanie wyeksploatowana kładka nad ul. Jagiellońską na wysokości ul. A. Kotsisa - w zamian powstanie naziemne przejścia

ZDM realizuje po raz pierwszy projekty w ramach budżetu partycypacyjnego. W 2016 r. jest to 57 projektów na łączną kwotę 10,7 mln zł. Za tę kwotę wybudowane zostaną nowe drogi dla rowerów, a remont przejdą chodniki. ZDM planuje utworzyć parkingi czy doświetlić przejścia dla pieszych.

Przystanki i tramwaj na Tarchomin

Nowe inwestycje w tym roku planuje także Zarząd Transportu Miejskiego, który zajmie się budową przystanków i zatok autobusowych m.in. na ul. L. Kondratowicza i ul. Jana Kazimierza oraz pętli autobusowych w Starej Miłosnej w rejonie osiedla Derby. Zaplanowana jest także modernizacja I linii metra, w tym dodatkowe bramki na stacjach oraz budowa dwóch dźwigów osobowych na stacji Stokłosy.

Priorytetem, realizowanym przez Tramwaje Warszawskie, jest modernizacja oraz remonty sieci tramwajowej, m.in. na ul. Andersa, na pętli "Nowe Bemowo", na ul. Starzyńskiego, na skrzyżowaniu al. Krakowskiej i ul. Hynka oraz na pętli w al. Krakowskiej. Zmodernizowane zostaną także tory na skrzyżowaniu Al. Jerozolimskich i pl. Starynkiewicza, ul. Połczyńskiej i Powstańców Śląskich.

Tramwaje Warszawskie chcą też zmodernizować tory w al. Solidarności, al. Jana Pawła II. Rozpocząć ma się także drugi etap budowy trasy na Tarchomin.

Lista najważniejszych inwestycji:

Budowa metra na Wolę i Targówek

Budowa Trasy Świętokrzyskiej – odc. Kijowska – Zabraniecka

Przebudowa ul. Głębockiej – odc. Podwójna – Berensona

Przebudowa skrzyżowania ulic Chełmżyńskiej i Strażackiej

Przebudowa ulic Marsa-Żołnierska – odc. tory kolejowe – gr. miasta

Budowa tunelu w ciągu Zwoleńskiej i Żegańskiej

Przebudowa ul Marynarskiej – odc. Taśmowa-Rzymowskiego

Przebudowa ul. Lazurowej – odc. Sternicza-Górczewska

Budowa ul. Czerniakowskiej bis

Budowa ul. Gandhi – odc. Pileckiego-Płaskowieckiej

Przebudowa ul. Wybrzeże Helskie – odc. Okrzei – most Gdański

Budowa al. Dzieci Polskich

Budowa przejścia podziemnego pod ul. Cyrulików

Remont mostu Łazienkowskiego

Przebudowa skrzyżowania Al. Jerozolimskich z E. Plater

Remont wiaduktu z ul. Wybrzeże Kościuszkowskie na most Józefa Poniatowskiego

Frezowania i remonty 25. ulic

Mapa inwestycji drogowych:

Oraz rowerowych:

We wtorek prezydent ogłosiła listę priorytetowych na lata 2016-2019:

PAP/jb/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kamila osir

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.03.2016 12:37 ~kamila osir

  Mieszkam na Pradze i to jak wiele się tu zmieniło wie chyba każdy mieszkaniec stolicy. Wydaje mi się że zapowiadana kładka będzie idealną kontynuacją tych zmian. Połączenie Powiśla i Ząbkowskiej to wspaniałe rozwiązanie dla mieszkańców obu stron i z pewnością sprawdzi się w roli zaproszenia zarówno z Pragi na Powiśle jak i w drugą stronę. Jestem pewna że nie będzie ona tylko spacerniakiem dla mam z wózkiem ale również bezpieczną przeprawą dla rowerzystów którzy do tej pory nie mieli łatwego życia.

 • pawciu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2016 19:47 ~pawciu

  Jaś~Jaś

  Gdzie jest rozbudowa Puławskiej o buspas?  hhahah chyba kpisz. Korki po horyzont a ten jeszcze buspas chce, zeby przejechal nim jeden autobus na 10 minut jak Lazienkowska W SZCZYCIE

 • Kowal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2016 07:33 ~Kowal

  A co z Traktem Lubelskim?

 • antyprykator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.03.2016 14:40 ~antyprykator

  Olo~Olo

  A szpital południowy????

  A szpital południowy to inwestycja drogowa, czy komunikacyjna?

 • czepialski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.03.2016 12:13 ~czepialski

  Budowa przejścia podziemnego wzdłuż drogi??
  11 vs 12 niebieska :D

 • sceptyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.03.2016 11:42 ~sceptyk

  Fantastycznie, że zbudujemy 1000 inwestycji drogowych. A gdzie żłobki, przedszkola i szkoły, gdzie nasze dzieci będą mogły chodzić i nie będą musiały być wożone samochodem przez pół dzielnicy? A gdzie nowe szpitale i przychodnie, do których będzie można pójść lub podjechać komunikacją, zamiast jechać samochodem przez pół dzielnicy? Gdzie planowanie rozproszonych miejsc pracy, żeby wszyscy nie jechali w godzinach szczytu do/z jednego punktu? Gdzie płatne podziemne parkingi w centrum, umożliwiające szybkie załatwienie jakiejś sprawy bez poszukiwania miejsca wśród tubylczych matizów i seicento przez godzinę?

 • buzik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.03.2016 11:09 ~buzik

  A co z Angorską Saska Kępa

 • Jaś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.03.2016 06:39 ~Jaś

  Gdzie jest rozbudowa Puławskiej o buspas?

 • kamil

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2016 22:27 ~kamil

  A Nowotrockiej obiecanej 10 lat temu jak nie było tak nie ma!!!

 • stephan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2016 20:26 ~stephan

  Włodarzy miasta zapraszamy na Joliot-Curie na Mokotowie - to dopiero od lat ser szwajcarski dodatkowo rozjeżdżany m.in. przez autobusy.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »