Informacje

18.12.2017 15:40 Kawiarnia tylko pod nr 33

Blikle zamknął lokal po 148 latach, ale zostaje na Nowym Świecie

SERWISY:

Przy Nowym Świecie 35 nie kupimy już znanych pączków i ciastek spod marki Blikle. Cukiernia pod tym numerem została zlikwidowana po ponad stu latach - podaje "Gazeta Stołeczna". Wyroby cukiernicze można kupić w kawiarni tej marki w sąsiedniej kamienicy pod numerem 33.

- Najpierw likwidacja XIX-wiecznej apteki przy Nowym Świecie 18 róg Smolnej, teraz zamknięcie cukierni Bliklego przy Nowym Świecie 35, po 148 latach od jej założenia. Wcześniej zniknęły zabytkowa apteka przed pomnikiem Mickiewicza i salon Desy przy Nowym Świecie 51 róg Wareckiej. To jakiś koszmar. Dlaczego z doraźnych przyczyn Trakt Królewski odzierany jest z tradycji? - cytuje gazeta wzburzonego Tomasza Lerskiego, varsavianistę i historyka kultury.

Przenieśli się

To reakcja na widok zamkniętego lokalu przy Nowym Świecie. Zdjęto szyld, a obok na planszy można przeczytać, że cukiernia przeniosła się do otwartego w latach 90. XX wieku lokalu obok.

Jak przypomina gazeta, cukiernię założył Antoni Kazimierz Blikle, urodzony w Chełmie syn przybysza ze Szwajcarii. Pracował w cukierni Michalskiego w kamienicy Joska Salzberga przy Nowym Świecie 33 (ówczesny numer 31), a następnie odkupił ją i stworzył własną. Po rozstaniu ze wspólnikiem przeniósł ją do sąsiedniej pod numerem 35.

W XIX wieku do lokalu chodzili aktorzy. Na początku XX wieku zarządzanie przejął syn założyciela - Antoni Wiesław Blikle – wówczas stała się bardzo popularna. Bywali w niej Stefan Żeromski, Tadeusz Boy-Żeleński i Irena Krzywicka. Później Jerzy Czesław Blikle – prowadził interes w czasie okupacji i ćwierć wieku PRL-u, kiedy prywatni przedsiębiorcy nie byli mile widziani przez władze.

Lokal w sześciu miastach

Potem cukiernią zarządzała Maria Szukałowicz, po 1989 roku profesor Andrzej Jacek Blikle, matematyk i informatyk. Obok powstała obecna kawiarnia. Firma dziś ma 23 lokale w sześciu miastach. Teraz decydujący głos w firmie ma fundusz Vertigo.

Dlaczego zamknięto lokal pod numerem 35? "Od wielu lat obserwujemy spadek atrakcyjności ulicy Nowy Świat, z roku na rok wycofują się z niej kolejne wielkie marki, a w ich miejsce pojawiają się najemcy, którzy nie mają już tak dużej siły przyciągania klientów. W konsekwencji ruch uliczny spada, a czynsze pozostają na bardzo wysokim poziomie. Spółka A. Blikle od lat związana jest z ulicą Nowy Świat i nadal tak będzie, posiadanie jednak dwóch lokali obok siebie wprowadzało klientów w błąd i nie jest ekonomicznie uzasadnione. Zamknięcie cukierni w tym miejscu jest ostateczne, ale nie wykluczamy otwarcia drugiego lokalu na Trakcie Królewskim w odpowiedniej odległości od obecnego lokalu i dogodnej dla naszych klientów lokalizacji" – poinformował "Stołeczną" Michał Wólczyński, prezes spółki A. Blikle.

ran/mp/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • przechodzień

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.08.2018 05:52 ~przechodzień

  I tak nie kupowałem, wolę jak żona upiecze

 • Biber

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.12.2017 14:46 ~Biber

  Oj nie narzekajcie tak, bo ja tu się przeprowadziłem z powiatowej dolnośląskiej dziury, w której na głównym deptaku miejskim lokale są zabijane dechami, a funkcjonują głównie tylko tylko apteki, parabanki i salony tel. kom. Za to Prezydent i jego fani proponują mieszkańcom wyjazd po rozrywkę do Wrocławia aby tam wydawali pieniądze.

 • wawa_mufin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.12.2017 14:11 ~wawa_mufin

  Podziękujcie władzom miasta oraz "działaczom" lobbującym za zamykaniem ulic.

  Ulica Nowy Świat z wielkomiejskiej ulicy niegdysiejszej wizytówki Warszawy stała się skansenem. Wąską uliczką tylko dla autobusów i taksówek. Ustał normlany ruch, coraz mniej ludzi tamtędy przejeżdża. Sezon turystyczny trwa ledwo 3-4 miesiące. Trudno się dziwić, że lokale nie wytrzymują wysokich czynszów.

 • łasuch

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.12.2017 13:57 ~łasuch

  Przerost formy nad treścią, ich obecne wyroby nie przypominały tych sprzed lat. W tym roku zamówiłam pyszne ciasta u Sowy, który ma dobrą relację jakość-cena. Ciastka kupię dla odmiany w konkurencyjnym Lucullusie:)

 • ewa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.12.2017 13:48 ~ewa

  Nie wiem po co umożliwiać wprowadzanie komentarzy? Do badań nad analfabetyzmem, nieumiejętnością czytania ze zrozumieniem czy dysortografii?
  A może po to żeby dać upust frustracji niektórych czytelników, którzy przy każdej okazji będą opluwać tych i innych za to że tym czy tamtym powodzi się lepiej (nie wiedząc przy tym albo nie chcąc wiedzieć że "ci" czy "tamci" ciężką pracą osiągnęli swój sukces). Ale że ciężka praca im samym nie w smak, więc przy każdej okazji będą złorzeczyć i skandować - "złodzieje!" - czekając aby im podobni rozwinęli transparenty nienawiści

 • Wawik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.12.2017 12:41 ~Wawik

  No cóż, widać że sprzedawanie pierogów z biedronki się nie opłaciło. Wielka Marka doczekała się małych ludzi.

 • Tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.12.2017 12:39 ~Tomek

  Ja już teraz planując zakupy czy knajpę wybieram takie miejsca, gdzie można podjechać autem. W okolicach Nowego Światu nie ma miejsc do parkowania. niedawno jak byłem w Tatrze Polskim auto zostawiłem na Wisłą, bo bliżej nie było gdzie stanąć. To co to za atrakcja? Niech dalej w Śródmieściu pojawiają się ograniczenia - w dzień parkować tam będą tylko ci, co przyjeżdżają do pracy, a wieczorem i w nocy - mieszkańcy. Przyjezdny nie ma szans.

 • panbiedronka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.12.2017 12:20 ~panbiedronka

  zapraszamy PLEBS do naszej sieci handlowej ! kawiarnie to przezytek burzuazyjny, dla wyksztalciuchów, peowców i innych degeneratów !

 • RAFIK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.12.2017 12:03 ~RAFIK

  i wcale się nie dziwię...
  dziwię się ludziom, którzy jak bezrozumne zwierzęta zachwycali i zachwycają się tymi wyrobami, pączki spróbowałem raz, więcej tych gównianych wyrobów nie wezmę do ust

 • Półsłówek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.12.2017 12:01 ~Półsłówek

  Równo z górki.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »