Informacje

10.06.2017 17:21 "Pokój zaczyna się od każdego z nas"

Błękitny Marsz Pokoju
przeszedł przez Śródmieście

SERWISY:

"Chcę Pokoju Na Świecie" - to hasło Błękitnego Marszu Pokoju, który w sobotę przeszedł ulicami Warszawy. Wzięło w nim udział kilkadziesiąt osób. Celem marszu jest promowanie praw człowieka i solidarności międzyludzkiej na rzecz pokoju na świecie.

Kilkadziesiąt osób przeszło stołecznym Traktem Królewskim, machając flagami ONZ i Unii Europejskiej. Trzymali także transparenty z hasłem: "Prawa człowieka - świat ciągle czeka", "Świat bezpieczny dla wszystkich", "Powiedz stop przemocy" i #ChcePokojuNaŚwiecie. Część uczestników marszu założyła błękitne koszulki z symbolem ONZ. Wielu miało w rękach błękitne balony z symbolem tej organizacji.

"Pokój zaczyna się od szacunku"

Marsz zorganizował Ośrodek Informacji ONZ w Warszawie przy współpracy z Europejskim Stowarzyszeniem Studentów Prawa ELSA Warszawa. Poprowadzili go przedstawiciele organizatorów wraz z "rodziną ONZ" w Polsce, wśród których była Martyna Wojciechowska - dziennikarka, prezenterka telewizyjna i podróżniczka. Na czele marszu szli muzycy afrykańskiej grupy Ricky Lion oraz brazylijska grupa bębniarzy Ritmo Bloco.

- Pokój zaczyna się od każdego z nas. Pokój zaczyna się od szacunku, od tolerancji, od wyrozumiałości - mówiła Wojciechowska. Dodała, że jeśli ludzie będą siebie nawzajem szanować i będą tolerancyjni to "pokój jest znaczenie łatwiej zaprowadzać."

- Pamiętajcie o tym, że pokój nie jest wam dany raz na zawsze. Nie ma czegoś takiego - mówiła, przywołując konflikty w krajach byłej Jugosławii i obecnie trwający na Ukrainie.

- Na świecie toczy się w tej chwili ok. 50 konfliktów zbrojnych. W czasie, kiedy my szliśmy w tym marszu ludzie umierali, ginęli - mówiła Wojciechowska. Jej zdaniem obecnie w wojnach cierpią najbardziej kobiety i dzieci. - Dzisiaj wojny są skierowane przede wszystkim na cywilów - podkreśliła.

"All you need is love"

Błękitny Marsz Pokoju zakończył się przed Kościołem Wizytek na Krakowskim Przedmieściu. Zgromadzeni uczestnicy wypuścili w niebo błękitne balony. Wcześniej chór akademicki UW zaśpiewał piosenkę The Beatles "All you need is love".

Karina Ratman z Ośrodka Informacji ONZ w Warszawie powiedziała PAP, że marsz organizowany jest w czerwcowym terminie w związku z rocznicą powołania ONZ. Karta Narodów Zjednoczonych została podpisana 26 czerwca 1945 r. w San Francisco. Jej zapisy weszły w życie 24 październiku tego samego roku.

- Chcemy żeby (marsz - PAP) odbył się w przyszłym roku na całym świecie we wszystkich ośrodkach informacji ONZ - zadeklarowała Ratman.

Główne zdjęcie: Jakub Kamiński/PAP

PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Rycho

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.06.2017 06:16 ~Rycho

  A ja chcę być młody i przystojny. Chyba skrzyknę kumpli i zablokujemy ludziom jakąś ulicę

 • qqruzNIK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.06.2017 22:08 ~qqruzNIK

  Czy to był marsz antyamerykański?

 • Marciano

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.06.2017 20:36 ~Marciano

  A czy kiedykolwiek był pokój na świecie???

  Pytanie retoryczne...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »