Informacje

09.01.2019 13:43 PRZYŁĄCZE W PIASTOWIE

Błędy w raportach, zwolniony laborant. MPWiK: kranówka spełnia wymogi

SERWISY:

Stołeczni wodociągowcy wykryli nieprawidłowości w dokumentach z kontroli jakości wody z nowych przyłączy. Sprawa trafiła do prokuratury. A wodociągowcy zapewniają, że warszawska woda spełnia rygorystyczne normy.

Sprawę przedstawiło we wtorek Polskie Radio. Z tekstu na stronie internetowej rozgłośni wynika, że warszawscy wodociągowcy wysłali do swojego otwockiego odpowiednika informację o możliwości sfałszowania kilku protokołów z badań wody.

Właśnie w tej podwarszawskiej spółce miała być analizowana jakość wody z nowych przyłączy.

"Wynik badań przed próbką"

Więcej światła na całą sprawę rzuciło Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie. Nikt z biura prasowego spółki nie chciał wprawdzie z nami rozmawiać, ale odesłano nas do oświadczenia zamieszczonego na stronie internetowej.

"Nieprawidłowości zostały stwierdzone przez pracowników MPWiK w m.st. Warszawie S.A w dniu 15 października 2018 r. - w trakcie analizy wymaganych prawem badań laboratoryjnych wody pobranej z nowo wybudowanego przyłącza wodociągowego zlokalizowanego w Piastowie. W związku z powyższym, stwierdzono, że data wystawienia dokumentu, a tym samym wyniku badania, jest wcześniejsza od daty pobrania próbki wody z przyłącza" - czytamy w oświadczeniu.

Stołeczna spółka podkreśla, że zleciła kontrolę wewnętrzną, a po wstępnym potwierdzeniu "nieprawdziwości przedstawionych dokumentów, niezwłocznie wstrzymano przyłączenie tej instalacji wodociągowej do urządzeń MPWiK".

Firma zapewnia też, że już 31 października zawiadomiła prokuraturę rejonową na Ochocie. A 11 grudnia pracownicy stołecznej spółki stawili się na komendzie dzielnicowej, gdzie złożyli wyjaśnienia.

"Wysoka jakość wody"

"Pragniemy zapewnić, że niniejsze zdarzenie pozostaje bez jakiegokolwiek wpływu na wysoką jakość wody dostarczanej mieszkankom i mieszkańcom Warszawy przez MPWiK S.A. Warszawska kranówka spełnia rygorystyczne wymogi określone przepisami prawa krajowego i unijnego, a jej parametry są stale kontrolowane na każdym etapie uzdatniania oraz bezpośrednio w sieci miejskiej" - podaje MPWiK.

I zaznacza, że posiada własne akredytowane laboratoria, w których rocznie jest wykonywanych około 170 tysięcy badań wody.

"Pracownik zwolniony"

Do sprawy odniosła się również prezes Otwockiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, które badało wodę.

"Po odwołaniu uprzedniego zarządu Otwockiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, wykryłam sprawę fałszowania przez otwockie laboratorium badań wody przy nowo budowanych przyłączach wody na terenie m.st. Warszawy. Sprawa natychmiast została zgłoszona przeze mnie do organów ścigania, a odpowiedzialny za to pracownik został zwolniony dyscyplinarnie. O sprawie zostało również poinformowane Polskie Centrum Akredytacji" - przekonuje Anna Rozwadowska-Palarz w oświadczeniu wysłanym do redakcji.

Zapewnia również, że woda dostarczana mieszkańcom przez OPWIK "spełnia normy wymagane przez ogólnie obowiązujące przepisy prawa i jest systematycznie badana".

Jest postępowanie

Jak informuje z kolei Łukasz Łapczyński, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie, do Prokuratury Rejonowej Warszawa Ochota 31 października wpłynęło zawiadomienie MPWiK dotyczące podejrzenia popełniania przestępstwa fałszowania wyników laboratoryjnych oraz posługiwania się takimi dokumentami w związku z budową przez jedną z firm instalacji wodociągowej na terenie Piastowa.

- Okoliczności wskazujące na podejrzenie popełniania przestępstwa ujawniono w dniu 15 października, kiedy to kierujący budową instalacji wodociągowej na terenie podwarszawskiej miejscowości przesłał do MPWiK drogą elektroniczną wyniki wymaganych badań laboratoryjnych. Pracownik MPWiK ujawnił, że data badania jest wcześniejsza od daty pobrania próbki do badania, co wzbudziło u niego podejrzenie co do autentyczności wyniku. Następnie potwierdzono, że laboratorium wskazane na wyniku, nie wykonywało takiego badania. Dokonano weryfikacji kilku wcześniejszych wyników, które w większości również okazały się fałszywe, badanie nie było wykonywane przez laboratorium, wskazane na wynikach – tłumaczy Łukasz Łapczyński.

Postępowanie prowadzone jest w kierunku podrobienia dokumentu, poświadczenia nieprawdy w dokumencie co do okoliczności mających znaczenie prawne oraz posługiwania się takimi dokumentami.

- Postępowanie dowodowe jest w toku, sprawa jest na etapie gromadzenia materiału dowodowego. Policjanci wykonują czynności zlecone przez prokuratora - opisuje Łapczyński.

ZOBACZ TEŻ MATERIAŁY O AWARIACH WODOCIĄGÓW:

ran/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • hania wróć

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2019 19:55 ~hania wróć

  ale kit walą u mnie śmierdzi woda zglinizną, a wodociągi mają to w nosie. Niech hania i ten cyrk trzask prask SAMI PIJĄ TEN SYF KRANOWY, a nie będą okłamywać mieszkańców

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2019 10:48 ~warszawiak

  Spełnia te "wymogi" TYLKO W FILTRACH! W domach mieszkalnych i blokach JUŻ ICH NIE SPEŁNIA!

 • karol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2019 09:16 ~karol  Keston~Keston

  Woda w kranach jest twarda, zawapniona, nieprzyjemnie pachnie (metaliczny smak) mimo, że płynie plastikowymi rurami.
  asdasdasd~asdasdasd

  W palstiku to moze leci ale w bloku lub na osiedlu. Magistrale są żeliwne i o ile nie odpadło nic to w środku jest kożuszek z zaprawy cementowej
  Waw~Waw

  MPWiK odpowiada za całość. Ale o ty ni pamięta.

  A dokładnie cementowo azbestowy ten kożuszek.

 • konsument

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2019 08:40 ~konsument

  dlaczego woda w tych punktach nie jest faktycznie badana chodź mpwik twierdzi że spełnia normy. Według norm każdy punkt powinien mieć badaną wodę co miesiąc a wyniki powinny być zamieszczane na tablicy i to jest podstawowy rygor działania takiego punktu a mimo że korzystam z kilku stacji w warszawie i okolicy to na żadnej od kąd zostały wybudowane nie widziałem żeby zamieszczono wyniki badań.

  Tym powinna się zająć prokuratura!

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2019 21:51 ~warszawiak

  Firma od wody nie jest Polska - Nie pijcie tej wody bez przegotowania !
  Nie dajcie się truć !

 • edward

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2019 20:34 ~edward  Keston~Keston

  Woda w kranach jest twarda, zawapniona, nieprzyjemnie pachnie (metaliczny smak) mimo, że płynie plastikowymi rurami.
  asdasdasd~asdasdasd

  W palstiku to moze leci ale w bloku lub na osiedlu. Magistrale są żeliwne i o ile nie odpadło nic to w środku jest kożuszek z zaprawy cementowej
  Waw~Waw

  MPWiK odpowiada za całość. Ale o ty ni pamięta.


  Ta, i za to co masz w domu.
  Puk Puk w głowę. Jakby tak było do końca z tą odpowiedzialnością to będą się szarogęsić w każdym domu, przy zlewie.
  A ja do furtki mogę ich dopuścić więc krucho z odpowiedzialnością za tzw. "całość"

 • Grzegorz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2019 20:09 ~Grzegorz

  "A wodociągowcy zapewniają, że warszawska woda spełnia rygorystyczne normy...."
  W kranie Ratusza może i tak. Zapraszam na Woronicza. Mam założone filtry i wymieniam je c 6mcy. Ile brązowego szlamu, większych i mniejszych drobin jakiegoś "czegoś" się osadza to masakra. Nie wierzę, że spełnia to normy a jeżeli tak to na pewno nie "rygorystyczne" tylko "polskie"

 • Waw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2019 18:04 ~Waw


  Keston~Keston

  Woda w kranach jest twarda, zawapniona, nieprzyjemnie pachnie (metaliczny smak) mimo, że płynie plastikowymi rurami.
  asdasdasd~asdasdasd

  W palstiku to moze leci ale w bloku lub na osiedlu. Magistrale są żeliwne i o ile nie odpadło nic to w środku jest kożuszek z zaprawy cementowej

  MPWiK odpowiada za całość. Ale o ty ni pamięta.

 • Żoli

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2019 17:48 ~Żoli

  MPWiK mija się z prawdą, a Laborant pewnie był uczciwy. U mnie leci brązowa woda i to za licznikiem MPWiK leci brązowa woda, musiałem zastosować filtr.
  MPWiK nie chce wymienić po prostu rur w ulicy.

 • Wodnik Szuwarek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2019 17:40 ~Wodnik Szuwarek

  czy można uzdatniać wodę czymś innym niż chlorem - słyszałem że chlor nie jest za zdrowy w sumie tym samym chlorem tylko w dużych ilościach truli ludzi w obozach

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »