Informacje

12.06.2017 13:52 komentarz ministra

Błaszczak o zajściach podczas miesięcznicy: policja broniła porządku

SERWISY:

- Policja broniła porządku – tak skomentował kwestię zakłócenia sobotnich obchodów miesięcznicy smoleńskiej Mariusz Błaszczak, szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Dodał, że także Władysław Frasyniuk "nie stoi ponad prawem".

W sobotę wieczorem na Krakowskim Przedmieściu kilkadziesiąt osób zakłóciło obchody miesięcznicy smoleńskiej. Usiadło na jezdni, próbując w ten sposób zatrzymać przemarsz przed Pałac Prezydencki. Policja usunęła kontrmanifestantów z trasy marszu, wśród nich był Władysław Frasyniuk, opozycjonista z czasów PRL.

Policja skierowała blisko sto wniosków do sądu za blokowanie jezdni na drodze marszu. 11 osób przyjęło mandaty. Nikt nie został zatrzymany - informowała KSP. Jak podała policja, Frasyniuk odpowie za naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza. Grozi za to do trzech lat więzienia.

Wszyscy równi wobec prawa

- Policja broniła porządku. Jest grupa ludzi z totalnej opozycji, którzy - tak jak mówili - będą walczyć z rządem poprzez ulicę i poprzez zagranicę. Oni to robią - powiedział Błaszczak odpowiadając na pytanie podczas konferencji prasowej po spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych.

Szef MSWiA dodał, że "wszyscy są równi wobec prawa, Władysław Frasyniuk także jest równy wobec prawa, nie stoi ponad prawem".

- Użył siły, wszystko na to wskazuje, wobec policjanta. To jest w każdym kraju złamanie prawa i w związku z tym sąd osądzi, w jakim zakresie doszło do złamania prawa - zaznaczył Błaszczak mówiąc o Frasyniuku.

"Użył siły fizycznej"

Już w niedzielę MSWiA oświadczyło, że Frasyniuk "użył siły fizycznej wobec policjanta i blokował legalne zgromadzenie - będzie odpowiadał za naruszenie nietykalności funkcjonariusza na służbie; w Polsce wszyscy są równi wobec prawa".

10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Od tego czasu 10 dnia każdego miesiąca organizowane są obchody tzw. miesięcznicy smoleńskiej. Kulminacyjnym punktem obchodów jest msza w warszawskiej archikatedrze, po której uczestnicy przechodzą przed Pałac Prezydencki.

Miesięcznica jest zarejestrowana jako zgromadzenie cykliczne (będzie odbywać się do maja 2020 roku). To daje jej pierwszeństwo nad wszystkimi innymi wydarzeniami zwoływanymi w tym samym czasie i miejscu.

PAP/kw/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • DoLekarza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.06.2017 08:33 ~DoLekarza

  Bl0toBl0to

  Neokomuna pod kuratelą Towarzysza Jarosłaffa rośnie w siłę, albo inaczej, to jemu tak się wydaje. Tak zniechęci, tak obrzydzi ten pis, że już za dwa latka ten postkomunistyczny kołchoz nawet nie przekroczy progu wyborczego. Tego pewnie im nie życzy tatko Putin...

  Wiesz co, z tobą chyba inaczej się nie da... zamknij mordę wreszcie! I idź wypłukać błoto z głowy.

  Wszędzie wstawiasz te swoje "oryginalne" kopiuj->wklej, o "Towarzyszu Jarosłaffie", o "neokomunie", o Putinie itp. itd. A założę się, że sam jesteś komuch. Tęsknisz z jaruzelem, za kwaśniewskim i całym tym układem, który się dogadał przy okrągłym stole.

  Raz jeszcze - idź do lekarza.

 • Bl0to

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2017 21:00 Bl0to

  Neokomuna pod kuratelą Towarzysza Jarosłaffa rośnie w siłę, albo inaczej, to jemu tak się wydaje. Tak zniechęci, tak obrzydzi ten pis, że już za dwa latka ten postkomunistyczny kołchoz nawet nie przekroczy progu wyborczego. Tego pewnie im nie życzy tatko Putin...

 • LKM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2017 19:14 ~LKM

  bilfil~bilfil

  Jak w Grudniu 1981

  Moze nie tak samo ale juz duzo nie brakuje (ja tez widzialem co sie wtedy dzialo)

 • Szymon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2017 18:51 ~Szymon

  Obywatele RP zbierają kasę na swoją działalność, reklamując się tym, że razem z policją wynosili Władysława Frasyniuka.

 • sowa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2017 18:39 ~sowa

  Kth3~Kth3

  Frasyniuk niech nie chodzi po mostach.We Wrocławiu jest ich dużo.Jeden człowiek szedł w Moskwie i....tragedia.

  to jest wyraźna sugestia dokonania czynu zagrożonego karą- groźba karalna. tą wypowiedzią powinien z urzędu zająć się prokurator.

 • Donald

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2017 18:05 ~Donald

  jorunieczekjorunieczek

  Bojówkarskie przystawki PO UBywatele RP Muszą się liczyć z konsekwencjami karnymi , za zakłócanie legalnego marszu PIS . Szczególnie potraktował bym zadymiarza Frasyniuka , który w sposób bezpardonowy atakował policjantów . Ten zdrajca ideałów Solidarności , sojusznik SB-eków , stracił zaufanie i autorytet milionów prawdziwych ludzi tej organizacji . Wyląduje na śmietniku historii jak jego koleżka Bolek Wałęsa . Dlaczego tak się przenicował ? Myślę , że ma coś na sumieniu . Ktoś miesza mu w robocie .

  Niedawno Krzysztof Łoziński zajął miejsce skompromitowanego Mateusza Kijowskiego i lideruje tzw. obrońcom demokracji. I choć bardzo chciał się wykazać, zostać „męczennikiem” jak Władysław Frasyniuk, to niestety mu nie wyszło.

 • TakaPrawda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2017 18:01 ~TakaPrawda

  Na zdjęciu widzę że Pan Minister Błaszczak ORMO ożywił :) PiS jak PZPR IV RP jak PRL

 • DEDE

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2017 18:01 ~DEDE

  bilfil~bilfil

  Jak w Grudniu 1981


  Tak
  To chyba niewiesz co mowisz ,ja widzialem a ty co porownujesz ???

 • bilfil

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2017 17:54 ~bilfil

  Jak w Grudniu 1981

 • pytajacy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2017 17:49 pytajacy

  Frasyniuk nie stoi ponad prawem, a córka radnej PiS stoi.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »