Informacje

28.01.2017 06:49 Wolskie rotundy

Biznesmen nie chce oddać gazowni. "Nie ma powodów"

SERWISY:

 

Biznesmen zarządzający XIX-wieczną gazownią nie zamierza dobrowolnie rozwiązać umowy z dzielnicą i przekazać zabytku w ręce miasta. Twierdzi, że na zagospodarowanie "koloseum" przy Prądzyńskiego ma plan i wraz z początkiem lutego zaczyna rewitalizację.

O zerwanie umowy użytkowania wieczystego wniosły w ubiegłym tygodniu władze dzielnicy Wola. Właściciel – biznesmen Marcin Biernacki ma 30 dni na odpowiedź. Jeśli tego nie zrobi albo odpowie negatywnie, sprawa trafi do sądu.

Pracę ruszą w lutym

- Nie widzimy podstaw do proponowanego przez Zarząd Dzielnicy rozwiązania umowy – oświadcza Justyna Biernacka, współwłaścicielka rotund i córka biznesmena. - Nasze stanowisko w odpowiedzi na wezwanie (do rozwiązania umowy – red.) zostanie zaprezentowano za kilka dni. Podamy je do publicznej wiadomości – dodaje.

Biernacka informuje też, że dysponuje ważnym pozwoleniem na budowę, które umożliwia rozpoczęcie działań od 1 lutego. - Tego dnia rozpoczynamy prace zgodnie z zaleceniami stołecznego konserwatora zabytków, na razie ruszamy z pracami zabezpieczającymi – dodaje.

Zaniedbane i opuszczone

W informacji władz dzielnicy sprzed tygodnia przekonywano, że umowa użytkowania wieczystego nakłada na biznesmena "obowiązek utrzymania terenu w należytym porządku" i jego modernizacji. Tymczasem wolskie rotundy – zamiast stanowić jedną z głównych atrakcji dzielnicy – stoją zaniedbane i opuszczone.

Brak koniecznych prac rewitalizacyjnych potwierdziła też kontrola przeprowadzona przez dzielnicę z udziałem Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Właścicielka gazowni na razie nie chce odnosić się do zarzutów. Zapewnia, że zrobi to za kilka dni, we wspomnianym stanowisku. - Tam znajdzie się wszystko: o naszych problemach z miastem i problemach z nieruchomością… O naszych planach i tym, jak miasto je torpeduje – wylicza.

Zgodnie z planami, które właściciel gazowni zdradzał nam na początku roku, w zabytkowym kompleksie przy Prądzyńskiego miało powstać nowoczesne, interaktywne muzeum techniki i sala widowiskowa – udostępniana na różne wydarzenia kulturalne.

O odnowienie tego terenu od miesięcy walczą też mieszkańcy. Kilka miesięcy temu zorganizowali głośną pikietę, podczas której – na specjalnych karteczkach – zapisywali swoje pomysły na to miejsce. Jedni apelowali o stworzenie muzeum Woli, inni o urządzenie domu kultury.

Wyjątkowy zabytek

Wolska gazownia to unikatowy zabytek z XIX wieku. Początkowo należała do miasta, w prywatne ręce została przekazana w 1991 roku, kiedy prezydentem miasta był Stanisław Wyganowski. Przejęła ją wówczas fundacja "Wystawa Warszawa Walczy 1939-1945".

Organizacja deklarowała, że powstanie tam wystawa prezentująca losy stolicy Polski w czasach II wojny światowej. "Koloseum" było także rozpatrywane jako potencjalna lokalizacja Muzeum Powstania Warszawskiego.

Jednak po pięciu latach fundacja odsprzedała prawo do użytkowania gruntów deweloperowi Marcinowi Biernackiemu. Prywatny inwestor deklarował chęć zagospodarowania budowli, ale plany pozostały do tej pory jedynie na papierze.

Może chociaż przystanek

Dziś słynne rotundy mają szansę zaistnieć również jako nazwa przystanku autobusowego, na planowanej przez Tramwaje Warszawskie trasie łączącej Wolę i Wilanów. Pomysł zgłosili mieszkańcy Woli, burmistrz dzielnicy go "podchwycił" i zaapelował do tramwajarzy, aby przystanek w rejonie Prądzyńskiego nazwać "Wolskie koloseum".

Zgodnie z wstępnymi planami linia ma być gotowa w 2022 roku.

kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2017 09:33 ~gość

  A jak to się stało że fundacja tak ot sobie odsprzedała prawo do użytkowania wieczystego? Dostała na konkretne cele a potem odsprzedała. Pytanie kto siedział w tejże fundacji...

 • Konik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2017 17:16 ~Konik

  tak to się nie da choć cegła może i dobra - po pierwsze to zabytek a po drugie na dnie zbiorników zalega od lat syf po gazie, którego utylizacja pochłonie krocie.
  warszawiak~warszawiak

  już ma plany rewitalizacji, czyli wyburzenia i postawienia blokow mieszkalnych , a cegły odzyskanej zrobi tablice pamiątkową, jak to zawsze bywa.

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2017 17:00 ~warszawiak

  już ma plany rewitalizacji, czyli wyburzenia i postawienia blokow mieszkalnych , a cegły odzyskanej zrobi tablice pamiątkową, jak to zawsze bywa.

 • Krystyna Gazownia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2017 16:49 ~Krystyna Gazownia

  Przeczytałam tekst dwa razy i wszystkie komentarze i nie widzę aby ktokolwiek zaprotestował przeciwko dyletanctwu w nazewnictwie! Otóż jaka to gazownia?! Raptem dwa zbiorniki na gaz miejski i to wydzielone trwale z terenu faktycznej gazowni wolskiej (dziś PGNiG)! Znacznie ciekawsze byłoby wyjaśnienie warszawiakom co to za składowisko kamieni funkcjonuje tuż obok na skwerze Alojzego Pawełka - czyżby KK chciał wyrwać teren pod budowę kolejnego kościoła?

 • agnieszka23

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2017 12:30 ~agnieszka23

  Znając Życie to pewnie jakiś mecenasik mu pomaga to przejąć

 • PRAGA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2017 12:22 ~PRAGA

  ''Byzmesmen''nieżle kombinuje .Na ptaka mu gazownie.Niedługo,dziwnym trafem się ''zawalą''. A grunt na wolnym rynku w tym miejscu ,HO,HO,HO !!

 • Tekwondo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2017 12:19 ~Tekwondo

  Nie stać inwestora na inwestycję, to może powinien przenieść działalność pod Grójec albo inny Sulęcin, a nie pajacować?

 • pryl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2017 20:56 ~pryl

  śmierdzi mi,.,. taki obiekt i prywatny ,.,

 • nunyr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2017 20:40 ~nunyr


  ddd~ddd

  najleiej gdyby na dole były sklepy, restauracja, teatr, siłownia, squash a wyżej mieszkania i apartamenty...tak to widzę
  AdamGrodziskAdamGrodzisk

  no fajnie hehh a wlasciciel wspomniany wlasciciel bedzie brał po milionie z czynszu a za 2 lata zgarna go urzednicy pisu ze dziala nielegalnie

  A co Ty się tak żołądkujesz? jakby o Twoją własność chodziło...

 • fyfyfyfyfyfyfy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2017 16:50 ~fyfyfyfyfyfyfy  AdamGrodziskAdamGrodzisk

  a czemu ma oddac to jego własność!!! co nowy sejm pis bedzie robił ??? taki tylko dla nich ????
  andydebil~andydebil

  Użytkowanie wieczyste?
  AdamGrodziskAdamGrodzisk

  człowieku !!!!!!! bo jest właścicielem !!!!!!! to jak bedziesz miał w planie pomalowac pokój na zielono a zona pomaluje zielono to maja ci zabrac mieszkanie??? jestes conajmniej nienormalny albo wyznawca jaroslawa naczelnika??????


  Nie, nie jest "właścicielem". Dostał teren w użytkowanie celem konkretnej inwestycji. Nie wywiązał się więc nie zrealizował celów, nie ma do tego terenu w takim razie praw. Normalnie musiałby go oddać i jeszcze zapłacić odszkodowanie za to co uległo zniszczeniu przez jego wieloletnie zaniechania.
  Ale tu jest niestety Polska, i "byznesmen" będzie się teraz sądził latami, a kto wie, jak sędzia odpowiednio chciwy to i wygra (znaczy będzie to "kradzież sądowa")

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »