Informacje

08.05.2009 15:19 Spór o pomnik ofiar rzezi Woli

Biznes ważniejszy od pamięci

SERWISY:

5 sierpnia 1944 roku Niemcy zabili 12 tysięcy mieszkańców Woli. Wśród nich pacjentów i personel szpitala przy ul. Płockiej. Na rogu ul. Górczewskiej i al. Prymasa Tysiąclecia stoi prosty drewniany krzyż i tablica pamiątkowa. Co roku spotykają się tu rodziny ofiar. Byli i dziś, lecz tym razem nie było atmosfery skupienia. Zebranych zelektryzowała wiadomość o planach właściciela pobliskiego salonu samochodowego. Chce usunąć krzyż.

Właściciel salonu wystąpił do dzielnicy o przeniesienie krzyża, bo chce się rozbudowywać. Krzyż stoi na granicy jego terenu i działki, należącej do dzielnicy. Czy pamięć będzie musiała ustąpić biznesowi?

Przesuną pamięć?

Rodziny ofiar są przerażone. O ruszaniu krzyża nie chcą słyszeć. Do burmistrza Woli od pół roku ślą petycje z prośbami o interwencję. Podpisy pod kolejną zbierali w środę, w rocznicę pierwszych masowych morderstw na Woli. Dzielnica chce zaproponować nową lokalizację.

- Możemy przenieść krzyż - przyznaje Anna Fiszer-Nowacka, rzecznik dzielnicy. I zapewnia, że to sprawa priorytetowa. - Mamy kilka koncepcji miejsca. Krzyż miałby być przesunięty tylko o kilka metrów i zrobimy to nawet kosztem przesunięcia ścieżki rowerowej - zapewnia.

Rodziny ofiar uważają jednak, że przeniesienia krzyża nawet o kilka metrów jest niewłaściwe.

- Nie chodzi o to, czy chcą go przenieść o kilka metrów czy o kilkaset. Dla nas to ważne miejsce w którym spotykamy się co roku. Chodzi o symbol, o szacunek. A zarządcy salonu wyraźnie swoim postępowaniem mówią: idźcie robić te swoje "szopki" gdzie indziej - mówi ze smutkiem wnuczka jednej z ofiar rzezi Woli.

Bez pola do negocjacji

Niestety, nic nie wskazuje na to, by mediacje dzielnicy miały pomóc. Na kompromis się nie zanosi. Właściciel salonu nie chciał rozmawiać na temat pomnika. Anonimowa pracowniczka firmy zapewniła nas tylko, że na temat prezes rozmawia z dzielnicą. O czym? Czy tablica i krzyż nie mogą pozostać na jego terenie? Czy przesunięcie jest naprawdę konieczne? Na te pytania odpowiedzi nie udało nam się uzyskać.

Anna Kucman
roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »