Informacje

31.10.2013 19:24 budynek musi respektować zabudowę historyczną

Biurowiec przy starówce tuż za strefą UNESCO. "Konsultacje nie wymagane"

SERWISY:

Projektu zabudowy działki nieopodal kolumny Zygmunta nie trzeba było konsultować z UNESCO, a sam budynek nie zepsuje panoramy stolicy- przekonuje Ewa Nekanda-Trepka, pełnomocnik prezydenta m.st. Warszawy ds. zarządzania światowym dziedzictwem UNESCO.

Burza rozpętała się po informacji, że na rogu ulic Podwale i Senatorskiej powstanie nowy biurowiec. Choć inwestor twierdził, że projekt został skonsultowany ze specjalistami UNESCO, to polski komitet organizacji odciął się od tych doniesień.

Projektowany budynek stykać się będzie z chronioną strefą, do której zaliczają się jezdnie i chodniki obu ulic. Elewacja jest już jednak poza nią.

- Konsultacje z Paryżem (tam znajduje się siedziba UNESCO – red.) są rekomendowane tylko wtedy, gdy planowane prace mogą stworzyć zagrożenie dla chronionego obszaru – mówi Nekanda-Trepka. - Po analizach stwierdziliśmy, że budynek nie będzie ingerował w wartości, dla których ten obszar został wpisany – dodaje.

Nad projektem, jak informuje pełnomocnik, dyskutowała Społeczna Rada Ochrony Dziedzictwa Kulturowego. Jej opinia była pozytywna.

W podobnym tonie wypowiedział się też rzeczoznawca Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Niezabudowana od wojny

Działka na rogu Senatorskiej i Podwala, po wojnie, była przeznaczona do zabudowy. - Ta działka była dziurą w odbudowie. Przestrzeń była niezagospodarowana i została zwrócona poprzedniemu właścicielowi jako działka budowlana – wyjaśnia Nekanda-Trepka.

Czy biurowiec zepsuje widok spod kolumny Zygmunta? Zdaniem pełnomocnik nie. – Budynek jest w takich samych wysokościach, nawet trochę niższy, niż zabudowa sąsiadujących działek – mówi. Jak dodaje do projektu były ścisłe wytyczne. Biurowiec w gabarytach i kształcie musi respektować zabudowę historyczną, a architektonicznie odpowiadać czasom współczesnym.

- W polskim prawie nie ma narzędzi do ochrony widoku z zabytku i na zabytek.  Od 2003 roku chroniony jest tylko widok zabytku – tłumaczy pełnomocnik.

Rozbiorą samowolę

Budowa będzie wymagała częściowej rozbiórki kamienicy, na rogu Podwala i Senatorskiej. Wiadomość o tym dwa tygodnie temu obiegła internet i wywołała niemałe kontrowersje. Okazało się jednak, że budynek nie jest zabytkiem - powstał w 1980 roku i w dodatku był... samowolą budowlaną.

- Według informacji uzyskanych w biurze konserwatora, budynek ten został zbudowany bez zachowania jakichkolwiek standardów konserwatorskich. To jest atrapa zabytku - przekonuje Magdalen Łań z biura prasowego ratusza.

Projekt z niemieckiej pracowni

Nowy budynek zaprojektowali architekci z niemieckiej pracowni RKW Rhode Kellermann Wawrowsky.
Całkowita powierzchnia inwestycji to 9 500 m kw. Część usługowa będzie zlokalizowana na parterze i zajmie 1640 m kw. Przestrzeń biurowa znajdzie się na trzech wyższych kondygnacjach. Dwa poziomy pod ziemią znajdzie się miejsce na parking dla 27 samochodów.

Zakończenie budowy i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie planowane jest w pierwszym kwartale 2015 roku.

wp//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • fdno

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2014 22:37 ~fdno

  Ten budynek, który nie pasuje do otoczenia i psuje caly region placu zamkowego to niebywały skandal. Kto za to dostal lub kasę? Ten budynek to skandal niewyobrażalny. Tak samo biurowiec na placu Piłsudskiego 10 lat temu. Granda. Po polsku- brzydota, niekompetencja, decyzje!!!!!!

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.12.2013 20:15 ~warszawiak

  Ewa Nekanda-Trepka przez 10 lat panowania w Warszawie przyczyniła się do zburzenia mnóstwa zabytków. Jeśli ktoś nie pamięta - na portalu Gazety co roku były całe listy wyburzonych budynków. Wszyscy obwiniają Waltz, a Nekanda dalej zajada konfitury na kolejnych superpłatnych stanowiskach. Jako jedyna mogła zatrzymać projekt wymóc zmiany, żądać klasy w takim miejscu, a zgodziła się na chłam. Dlaczego? Korupcja czy zwyczajny brak kompetencji u urzędnika z prowincji piastującego tak ważne i samodzielne stanowisko w stolicy przez ponad 10 lat?!

 • arbi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2013 15:45 ~arbi

  TUSKOLANDIA

 • franio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2013 18:13 ~franio

  Nie podoba mi się taka architektura w tym miejscu. To nie jest dobry pomysł niezależnie od tego, co na to powie UNESCO.
  PS. Panie Poliak, Niech pan nie obraża pastuchów, bo mają więcej kultury od Pana. Jak Panu tęskno do pana z wąsikiem to niech pan sobie poszuka jakiegoś sobowtóra w innym kraju. Tyranów i morderców na Ziemi jeszcze zostało trochę.

 • archki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.11.2013 18:33 ~archki

  Dość spokojna architektura, która szybko wpasuje się w krajobraz starówki. Jeśli zastosowane zostaną dobre materiały i wykonawstwo wysokiej jakości, to powinno być ok.

 • trole_won

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.11.2013 09:27 ~trole_won

  Bo dużo lepszym pomysłem na zagospodarowanie tego terenu jest parking dla samochodów...

  Zresztą w większości dla starych pojazdów pochodzących z niemiec. :)

  Jak zwykle gratuluję poziomu komentatorom.

 • Kika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.11.2013 21:32 ~Kika

  Ten projekt i ta budowa to GIGANTYCZNY SKANDAL i to przez wielkie S, banał i tandeta, totalny brak szacunku dla otoczenia, arogancja tego projektu jest porażająca, to nie jest nawet architektura, tylko prowincjonalne budownictwo, z całym szacunkiem dla prowincji, które wygląda jak gotowiec z jakiegoś katalogu, w typie znanej amerykańskiej sieci restauracji z szybkim jedzeniem, ( być może wkrótce na placu pojawi się jej logo...), proporcje poniżej wszelkiej krytyki, do bólu nudne i przeskalowane, na wizualizacji gołym okiem widać że budynek będzie dominował po stronie południowej, obiekt w tym miejscu powinien być wierną rekonstrukcją zabudowy przedwojennej lub przykładem wybitnej architektury współczesnej wyłonionej w konkursie, w Polsce mamy wielu niezwykle uzdolnionych projektantów, ...

 • mixer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.11.2013 18:03 ~mixer

  nie chcieliście odwołać HGW, to macie!

 • cak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.11.2013 14:17 ~cak

  Poliak~Poliak

  Hue, hue, POlacy. Trzeba było iść na referendum i pogonić żydostwo z władz Warszawy. A tak, nie dość że szkopy zniszczyli stolicę, to jeszcze zaprojektują ten syf i wezmą za to kasę. Faktycznie pan z wąsem miał rację- jesteśmy narodem podludzi- nacją pastuchów.

  Twoje twierdzenie dotyczy w całej rozciągłości Ciebie. Co do tego nie mam żadnej wątpliwości. Ja natomiast nie mam kompleksów.
  Nie wypowiadam się bo nie wiem czyja to jest działka budowlana, ale zapewne właściciel wie co tam powstanie

 • Jacek K

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.11.2013 12:02 ~Jacek K

  Po prostu skandal. Warszawa już jest tak oszpecona, bez żadnej koncepcji urbanistycznej.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »