Informacje

12.11.2013 12:00 ciąg dalszy sporu o budowę

Biurowiec przy kolumnie Zygmunta. Dziś nadzwyczajna sesja rady

SERWISY:


Kontrowersyjną budową biurowca przy placu Zamkowym zajmą się radni na nadzwyczajnej sesji Śródmieścia. Z planowanej inwestycji i wydanych pozwoleń na prace ma tłumaczyć się przed samorządowcami burmistrz dzielnicy.

"W przypadku inwestycji w rejonie ulic Podwale, Senatorskiej i Miodowej, decyzje zostały podjęta z rażącym naruszeniem norm etycznych i prawnych" – przekonują samorządowcy Prawa i Sprawiedliwości. To właśnie na ich wniosek została zwołana nadzwyczajna sesja, która odbędzie się we wtorek o godz. 16 przy ul. Nowogrodzkiej 43.

"Niedopuszczalna sytuacja"

Swoje zarzuty kierują między innymi pod adresem poprzedniej konserwator zabytków – Ewy Nekandy-Trepki. Ich zdaniem, zezwoliła na naruszenie historycznego układu urbanistycznego tej części Starówki i wyraziła zgodę na wyburzenie fragmentu kamienicy przy Podwalu 1. "Kolejna niedopuszczalna sytuacja w tej samej sprawie powstała przy wydaniu przez naczelnik Wydziału Architektury i Budownictwa dla Dzielnicy Śródmieścia panią Jolantę Zdziech-Naperty decyzji o pozwolenie na budowę  dla inwestora, z którym współpracował jej syn" – piszą w uzasadnieniu wniosku o zwołanie sesji przedstawiciele PiS.

We wtorek na wszystkie wątpliwości mają odpowiadać władze Śródmieścia. Jak informuje urząd dzielnicy, o planowanej inwestycji, wydanych pozwoleniach i krokach, które zostały podjęte, by do podobnych sytuacji nie dochodziło będzie informował burmistrz dzielnicy.

"Ingeruje w Stare Miasto"

Radni PiS idą jednak o krok dalej. Chcą, żeby rada dzielnicy przyjęła stanowisko, w którym wzywa do wstrzymania budowy. "Projekt mocno ingeruje w Stare Miasto, obszar dziedzictwa kulturowego, w strefę ścisłej ochrony konserwatorskiej w najstarszej, historycznej części Warszawy i pomimo takiego obowiązku nie został skonsultowany z Centrum Światowego Dziedzictwa w Paryżu" – przekonują radni PiS. I dodają, że powinna zostać powołana również Nadzwyczajna Komisja Rady do zbadania tej sprawy.

PRZECZYTAJ WNIOSEK I PROJEKT STANOWISKA

Biurowiec ma zostać zrealizowany przez spółkę Senatorska Investment na działce przy pl. Zamkowym. Na potrzeby inwestycji ma zostać wyburzona część budynku na ul. Podwale 1. Pomysły zastąpienia tej kamienicy budynkiem przeznaczonym na biura wywołały kontrowersje, kamienica nie jest jednak zabytkiem. Problemem okazało się natomiast sąsiedztwo Starego Miasta, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Naczelniczka zwolniona

Choć inwestor twierdził, że projekt został skonsultowany ze specjalistami UNESCO, to polski komitet organizacji odciął się od tych doniesień.

Z informacji ratusza wynika, że konsultacje z Centrum Światowego Dziedzictwa w Paryżu nie były konieczne. - Projektu zabudowy działki nieopodal kolumny Zygmunta nie trzeba było konsultować z UNESCO, a sam budynek nie zepsuje panoramy stolicy - przekonywała Ewa Nekanda-Trepka, aktualnie pełnomocnik prezydenta m.st. Warszawy ds. zarządzania światowym dziedzictwem UNESCO.

W sprawie kontrowersyjnego biurowca zabrał głos także stołeczny konserwator zabytków. W ocenie Piotra Brabandera inwestycja została przygotowana według konserwatorskich wytycznych i jest w pełni legalna.

Prezydent Warszawy zapowiedziała, że nie wstrzyma budowy budzącego kontrowersje biurowca przy placu Zamkowym. - Natomiast będą kontrole i wyciągane konsekwencje w stosunku do pracowników - zapowiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz. Stanowisko straciła już naczelniczka wydziału architektury w Śródmieściu, która wydała zgodę na budowę.

TAK WYGLĄDAŁ PROTEST PRZECIWKO BUDOWIE BIUROWCA:ran//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • edek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2013 00:01 ~edek

  Ten budynek w ogóle nie pasuje do Starówki. A gdzie graffiti i odpadające tynki?

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.11.2013 22:44 ~nick

  Stracić stanowisko przed emeryturą, to jak nic nie stracić. Waltzowa będzie sprawdzała? Niech sprawdzi pracę Biura Gospodarowania Nieruchomościami a zaraz potem nadzór burmistrza Bartelskiego nad tym co dzieje się w urzędzie w Środmieściu. Ten facet nie wie co dzieje się w urzędzie lub udaje, że nie wie. Urzędniczka została zwolniona ale Bartelski to pewnie powinien podać się do dymisji. Kierowanie Środmieściem chyba przekracza jego możliwości. Uwaga na skupowaczy roszczeń. Jeszcze nie skończyli. Środmieście to ruletka. Nie wiadomo, gdzie i co jutro wyrośnie za oknem. Nie wiadomo, kto jutro zostanie właścicielem domu, w którym mieszkasz. wiadomo, że nie będzie przedszkoli i szkół, bo maja dobr lokalizacje a to oznacza wyrok. Tu jest Śródmieście. Tu jest Polska PO.

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.11.2013 19:20 ~Nick

  Dobre jest przynajmniej to, że naczelniczka straciła stanowisko.

 • hehe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.11.2013 18:39 ~hehe

  Są znicze - jest imprezka. Niech łysy z brodą razem z tym drugim gryzoniem kupią tę działkę i wtedy mogą sobie postawić tam całe UNESCO. A tak to się cmoknijcie w pędzel. Budynek jest dobry. Można poprawić proporcje dachu. Wszystko. A Rada Warszawy nie ma zadnych uprawnień do wstrzymywania czegokolwiek na prywatnej posesji. Robicie sobie klakę przed wyborami?

 • YOLO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.11.2013 16:50 ~YOLO

  Budynek powinien powstać, jest naprawdę fajny. Podoba mi się, jak ładnie wchodzi w dotychczasową zabudowę. Nie rozumiem po co się zbierają.

 • Eddy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.11.2013 16:46 ~Eddy

  Budynek jest świetny. W końcu jakaś sensowna propozycja na tamten rejon.

 • Fandral

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.11.2013 16:41 ~Fandral

  No i po co takie zebrania organizować? Tylko pieniądze podatników są na nie trwonione. Budynek jest stawiany w najbardziej odpowienim dla niego miejscu. I co najważniejsze, pozbędziemy się tego paskudnego parkingu.

 • Soosie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.11.2013 15:03 Soosie

  Ten budynek zupelnie nie pasuje do starowki.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »