Informacje

18.04.2011 20:42 Afera wokół targów książki w Warszawie

Bitwa o targi książki
skończy się w sądzie

SERWISY:

W maju w stolicy odbędzie się tylko jedna impreza wydawnicza - II Warszawskie Targi Książki. Ars Polona, która organizowała Międzynarodowe Targi Książki, podjęła decyzję o ich zawieszeniu i w sądzie będzie walczyć z konkurencją - informuje PAP. 

Pierwszy etap walki o majową imprezę wydawniczą w Warszawie miał miejsce już w ubiegłym roku. Część wydawców zbuntowała się przeciwko Ars Polonie, która od ponad pół wieku organizuje Międzynarodowe Targi Książki. W efekcie doprowadziło to do powstania nowej imprezy - Warszawskich Targów Książki.

Przyczyną buntu były wysokie ceny stoisk proponowane przez Ars Polonę i monopolistyczny charakter prowadzenia imprezy. W marcu 2010 powołano spółkę Warszawskie Targi Książki, w której firma Murator Expo ma 40 proc. udziałów, reszta należy do wydawców, co pozwoli im w przyszłości zachować kontrolę nad organizacją imprezy. Ceny stoisk w PKiN, które zaproponował Murator, były rok temu o około 20 proc. niższe niż ceny proponowane przez Ars Polonę.

- Od ubiegłego roku Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie stały się obiektem niezwykle brutalnego, niewiele mającego z zasadami uczciwej gry gospodarczej, ataku konkurencji. Działaniu temu wyraźnie sprzyja obecne kierownictwo Pałacu Kultury i Nauki, które nie bacząc na wieloletnią współpracę, umożliwiło organizację konkurencyjnej imprezy, mając świadomość, że głównym jej celem jest wypchnięcie z rynku Ars Polony - napisał prezes Ars Polony Grzegorz Guzowski w oficjalnym komunikacie.

W zeszłym roku odbyły się dwie imprezy

W zeszłym roku obie imprezy odbyły się w tym samym miejscu - warszawskim Pałacu Kultury i Nauki - w odstępie tygodnia. Wydawcy, a także częściowo publiczność, podzielili się pomiędzy konkurujące imprezy. W obu wzięło udział po około 300 edytorów. Warszawskie Targi Książki odwiedziło 28 tysięcy gości, a 55. Międzynarodowe Targi Książki 36,5 tysięcy.

Zdaniem obserwatorów rynku w Warszawie nie było miejsca na dwie tak duże imprezy wydawnicze, zwłaszcza jeżeli obie będą się odbywały w maju i w tym samym miejscu. Mimo że w tym roku Ars Polona przedłużyła o dwa tygodnie termin nadsyłania zgłoszeń na targi - z 30 marca na 15 kwietnia - ostatecznie zdecydowała się na zawieszenie Międzynarodowych Targów Książki.

Ars Polona wystąpiła na drogę sądową przeciwko organizatorom Warszawskich Targów Książki, domagając się zakazania im czynów nieuczciwej konkurencji.

- Wystąpi również o zobowiązanie ich do naprawienia szkody, jaką działaniem swym wyrządzili interesom Ars Polony. Zarząd postanowił zawiesić organizację Międzynarodowych Targów Książki do czasu rozstrzygnięcia sprawy w postępowaniu sądowym. Wyrażamy przekonanie, że w przyszłym roku Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie ponownie, już po raz pięćdziesiąty szósty, zaproszą Was do siebie - deklaruje Guzowski.

Warszawskie są lepiej zorganizowane?

Grzegorz Górny z zarządu spółki Warszawskie Targi Książki zaznaczył, że uczestnicy mieli okazję porównać przygotowanie obu imprez. Wspomniał też, że w przeciągu ostatnich 11 lat Ars Polona zawiesiła, oprócz Międzynarodowych Targów Książki, trzy inne imprezy.

- Przestała organizować Krajowe Targi Książki, Targi Książki Edukacyjnej i Targi Książki Akademickiej – tłumaczył Górny.

Również zdaniem Piotra Marciszuka, prezesa Polskiej Izby Książki, wydawcy wolą Warszawskie Targi Książki. - Zadecydowali wydawcy. To oni kupują powierzchnię wystawienniczą, to oni zdecydowali się na przejście do konkurencyjnej imprezy. Łatwość, z jaką się to dokonało, jest charakterystyczna. Mamy nadzieję, że Warszawskie Targi Książki będą coraz lepsze - powiedział PAP Piotr Marciszuk.

Grzegorz Gauden, prezes Instytutu Książki, wyjaśnił, że to wydawcy zdecydowali, która impreza przetrwa. - Za Warszawskimi Targami Książki stoją właściwie wszyscy najwięksi polscy wydawcy. To samo w sobie wystarcza za komentarz. Jeżeli oni uznali, że nie chcą uczestniczyć w Międzynarodowych Targach Książki, to widocznie mieli ku temu powody - powiedział Gauden PAP.

II Warszawskie Targi Książki odbędą się w tym roku w dniach 12-15 maja w PKiN.

pap/myk/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Koszałek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2011 10:21 ~Koszałek

  Gdyby prezes Ars Polony więcej czasu poświęcał na marketingowy rozruch Targów, zatrudnił specjalistów od takich "eventów" a nie skupiał się na liczeniu zysków, prywacie i ręcznym sterowaniu firmą, to może, może... by coś tam na rynku ugrał. Ale manufaktura targowa, jaką ostanio, a uporem maniaka, uprawiał nie mogła się skończyć inaczej. Szkoda takiej marki! Targi Ars Polony, już się nie podniosą, w każdym razie, nie pod tym zarządem.

 • Feluke

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2011 06:22 ~Feluke

  Ja cie krece, do sadu za normalne dzialania na wolnym rynku. Mieli za wysokie ceny to wydawcy przeniesli sie do konkurencji a w tym przypadku stworzyli wlasne targi. Firma ktora zlozyla pozem porywa sie z motyka na slonce i nawet nie wie jak sromotnie przegra. Jak beda argumentowac pozew? "Oni dali nizsza cene i dlatego wydawcy poszli do nich a nie do nas"?
  Przypomina mi to taksowkarzy ktorzy krzyczeli na na tani przewoz osob a sami nie obnizyli cen zeby byc konkurencyjnymi.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »