Informacje

15.08.2013 07:05 atrakcje w stolicy i bitwa w ossowie

Bitwa, defilada, piknik. Rocznica "Cudu" i święto wojska

SERWISY:

Dziś obchody święta Wojska Polskiego i rocznicy "Cudu nad Wisłą". Będą defilady, rekonstrukcje, sprzęt wojskowy, zarówno zabytkowy jak i współczesny. Warto przyjść w Aleje Ujazdowskie i na ossowskie pola.

W czwartek rano prezydent Bronisław Komorowski złoży kwiaty przed pomnikiem Piłsudskiego koło Belwederu i weźmie udział w nabożeństwie za ojczyznę w katedrze polowej wojska Polskiego. Po godz. 10 złoży kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza, a także odsłoni tablicę poświęconą gen. Stanisławowi Szeptyckiemu, który w 1923 r. jako minister spraw wojskowych ustanowił 15 sierpnia świętem żołnierza. O godz. 11 na dziedzińcu Belwederu prezydent wręczy nominacje generalskie i admiralskie dziewięciu oficerom. Pożegna też generałów odchodzących do rezerwy i wręczy odznaczenia państwowe.

Przemarsz żołnierzy i rekonstruktorów

Po głównej uroczystości Al. Ujazdowskimi przemaszerują współcześni żołnierze i rekonstruktorzy, przejadą pojazdy wojskowe, a nad głowami zgromadzonych przelecą samoloty TS-11 Iskra i śmigłowce Mi-24 i W-3 Sokół. Zdaniem szefa MON Tomasza Siemoniaka obchody będą godne i jednocześnie, jak co roku, mocno nakierowane na mieszkańców Warszawy i turystów. - Będzie pokaz, będą grupy rekonstrukcyjne, będzie sprzęt. To jest świetna okazja, żeby móc wojsko pokazać. Będą imprezy na Agrykoli, w Muzeum wojska Polskiego - powiedział Siemoniak. - Sądzę, że będzie to jak co roku bardzo duże wydarzenie w Warszawie i we wszystkich innych miejscach w Polsce, gdzie też przecież obchodzi się święto wojska Polskiego – dodał.

W Al. Ujazdowskich odbędzie się parada historyczno-wojskowa. - Ona jest w tym roku o tyle interesująca, że będzie to takie połączenie pokazu sprzętu historycznego jakim Wojsko Polskie dysponowało w okresie międzywojennym i sprzętu obecnego. Będą w to włączone grupy rekonstrukcyjne, które pokażą nie tylko uzbrojenie, ale też umundurowanie, fason żołnierski z tamtych lat – zachęca szef BBN Stanisław Koziej.

Al. Ujazdowskimi przedefiluje ok. 300 żołnierzy z 6. Brygady Powietrznodesantowej, 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, kompanii reprezentacyjnej i szwadronu kawalerii wojska Polskiego oraz podchorążowie z dęblińskiej szkoły orląt. Prócz nich będzie ok. 120 rekonstruktorów w mundurach piechoty wz. 1919, ochotników z czasów wojny polsko-bolszewickiej, 1 Dywizji Strzelców Wielkopolskich, a na 24 koniach przedefilują odtwórcy 1 pułku szwoleżerów Józefa Piłsudskiego. Poczty sztandarowe w historycznych mundurach będą reprezentowały także sojuszników Polski z 1920 r.

Czołg, Rosomak i haubicoarmata Dana

W paradzie weźmie udział kilkadziesiąt pojazdów. Wśród tych historycznych będzie m.in. czołg Renault FT-17, pierwszy model używany w przez Wojsko Polskie, m.in. podczas wojny 1920 r., a także dawne samochody pancerne i armaty polowe, motocykle, ciężarówki i samochody. Współczesny sprzęt to m.in. samobieżna haubicoarmata Dana, wyrzutnia rakietowa Langusta, kołowy transporter opancerzony Rosomak, samochody HMMWV, BRDM-2M i Skorpion-3, wozy dowodzenia i zestawy przeciwlotnicze Osa i Hibneryt.

Współczesny i historyczny wojskowy sprzęt i uzbrojenie będzie można przez cały czwartek oglądać przy ul. Myśliwieckiej i Szwoleżerów. Znajdą się tam czołgi Leopard 2A4 i PT-91 Twardy, radar artyleryjski Liwiec oraz pojazdy tych samych typów, które przejadą Al. Ujazdowskimi. Ponadto będzie można zobaczyć radar Nur-15, radiowozy i symulatory Żandarmerii Wojskowej czy piekarnię polową. Chętni będą mogli oddać krew w specjalnym autobusie.

Piknik na Agrykoli

Natomiast od godz. 13 na Agrykoli rozpocznie się piknik żołnierski. Pokazywane będzie indywidualne uzbrojenie żołnierzy wojsk lądowych i specjalnych - karabinki, pistolety, karabiny maszynowe i wyborowe, granatniki, lornetki, celowniki i gogle noktowizyjne, hełmy i kamizelki kuloodporne. Mają być też moździerze, quady, radiostacje plecakowe, pojazd saperski, armatki przeciwlotnicze. Można też będzie zobaczyć sprzęt nurkowy i spadochroniarski, pojazd podwodny i łódź Zodiac. Mają być też trenażery armatek i rakiet przeciwlotniczych. W tym miejscu swoje umiejętności pokażą wojskowi ratownicy medyczni, będzie mobilny symulator pacjenta oraz manekin do ćwiczeń i nauki resuscytacji z oprogramowaniem i komputerem. Zaplanowano też atrakcje dla dzieci. Festyn potrwa do godz. 18.

Pasażerowie komunikacji miejskiej muszą się liczyć z utrudnieniami i zmianami tras autobusów.

Rekonstrukcja w Ossowie

Z kolei w Ossowie wojska polskie zetrą w się w zwycięskiej bitwie z nawała bolszewicką. Rekonstrukcja zgromadzi kilkuset wojaków. Wszyscy ubrani będą w stroje z epoki. Jak zapowiada organizator, spodziewać się można wielu efektów pirotechnicznych. Wojska staną naprzeciw siebie o godzinie 13.45

- Scenariusz napisała historia, a my pokażemy widzom, jak i dlaczego Polacy potrafili wznieść się na wyżyny męstwa i dowódczej mądrości.  Serdecznie zapraszam całe rodziny do odwiedzenia Powiatu Wołomińskiego, do Ossowa – zachęca Piotr Uściński, Starosta Wołomiński.

W czwartek obchody 93. rocznicy "Cudu nad Wisłą" obejmą:

OSSÓW

godz. 09.00 – Start XXII Międzynarodowego Półmaratonu Ulicznego „Cud nad Wisłą”
godz. 10.00 – Modlitwa przy Krzyżu Pamięci ks. Ignacego Skorupki
godz. 11.00 - Uroczysta Msza św. w kaplicy na Cmentarzu Poległych celebrowana
przez Jego Ekscelencję ks. Arcybiskupa Henryka Hosera
godz. 12.30 – Odsłonięcie popiersia gen. Franciszka Gągora (Polana Dębów Pamięci
ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem)
godz. 13.00 - Apel Poległych w Bitwie Warszawskiej 1920 r. i złożenie wieńców na Cmentarzu Poległych
- Uroczysty przemarsz w asyście Kompanii Honorowej i Orkiestry
Wojskowej na miejsce inscenizacji Bitwy Warszawskiej 1920 roku.
godz. 13.45 - Widowisko plenerowe – REKONSTRUKCJA BITWY WARSZAWSKIEJ 1920 r.
godz. 15.00 –  Festyn Letni
godz. 16.00 - Bieg Dziecięcy „Cud nad Wisłą” pod patronatem Starosty Wołomińskiego
oraz Burmistrzów, Wójtów gmin Powiatu Wołomińskiego.
godz. 20.00 – Występ gwiazdy wieczoru - zespół PECTUS

RADZYMIN

godz. 09.00 - XXIII Zawody Gołębiarskie „Cud nad Wisłą” Radzymin - Łomża (start 5000 gołębi pocztowych ze stadionu RKS „Mazur”)
godz. 9.30 - Meta XXII Międzynarodowego Półmaratonu Ulicznego
„Cud nad Wisłą” – plac Tadeusza Kościuszki w Radzyminie
godz. 10.00 - XXIV Ogólnopolski Turniej Brydżowy „Cud nad Wisłą” im. Jacka Połulicha - Radzymiński Ośrodek Kultury i Sportu
godz. 10.00 - VII Wyścig Rowerowy dla dzieci – Radzymiński Klub Sportowy „Mazur”
godz.12.45 - Honorowy start XII Zlotu Motocyklowego „MotoCud” - Plac Tadeusza Kościuszki w Radzyminie
godz. 15.00 - Uroczysty Apel przy pomniku Wincentego Witosa w Radzyminie
godz.15.30 - Meta XII Zlotu Motocyklowego „MotoCud” - Plac Tadeusza Kościuszki w Radzyminie.
godz. 17.00 - Uroczysta Msza Święta i Apel Poległych na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 roku w Radzyminie
Plac Tadeusza Kościuszki w Radzyminie
godz. 19.30 - Koncert Radzymińskiej Orkiestry Dętej
godz. 20.00 - Koncert zespołu DYSTANS
godz. 21.30 - pokaz sztucznych ogni
godz. 21.40 - koncert zespołu EFFEKT

KOBYŁKA

godz. 08.00 - Uroczystość na Cmentarzu w Kobyłce Ku Czci Poległym w roku 1920

Święto wojska od 1923 roku

15 sierpnia, rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 roku, został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku świętem wojska Polskiego ponownie stał się 15 sierpnia.

Tak rekonstrukcja "Cudu nad Wisłą" wyglądała rok temu:

PAP, wp//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • wodnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.08.2013 20:28 ~wodnik

  A my co roku z szabelką w ręku!!! Jaki to cud?
  Pokażcie jakie mamy wojsko współczesne.

 • zxc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.08.2013 20:32 ~zxc

  nie podpalili domków jak w zeszłym

 • tak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.08.2013 19:30 ~tak

  ben~ben

  to zwycięstwo pod Ossowem to dzięki PiS. Głosuj na PiS, tylko PiS pokona ruskich

  nie ma juz wojny z rosja. polecam wytrzezwiec w koncu

 • wkurzonywidz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.08.2013 18:27 ~wkurzonywidz

  PISowcy opóźnili rekonstrukcję o pół godziny. W głębokim poważaniu mieli ludzi, którzy stali na słońcu i czekali na pokaz.

  Narrator był totalnie nie przygotowany, jąkał się i mylił, czym zdaniem moim i wielu ludzi którzy stali w moim otoczeniu popsuł cała imprezę.

  Generalnie Bitwa Warszawska w tym roku okazała się wielkim niewypałem.

  Poza tym, kto wpadł na durny pomysł połączenia tej wspaniałej imprezy z jakimiś smoleńskimi bzdurami ??

 • adi c

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.08.2013 18:20 ~adi c

  juzmyslalem ze przegoniono wiekszosc wiejskiej

 • ben

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.08.2013 17:46 ~ben

  to zwycięstwo pod Ossowem to dzięki PiS. Głosuj na PiS, tylko PiS pokona ruskich

 • Antyrekonstruktor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.08.2013 11:53 ~Antyrekonstruktor

  A może by w ramach "urzetelnienia" tej rekonstrukcji RAZ zabić tych bolszewików na prawdę, zamiast ganiać się z nimi rok w rok ?
  Zapewniam, że gawiedź miała by dopiero frajdę a ogłupiane przez "rekonstruktorów" dzieciaki pojęły by co nieco CZYM naprawdę jest wojna....

 • WP PORAŻKA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.08.2013 11:04 ~WP PORAŻKA

  Moim zdaniem ta defilada to mydlenie oczu ludziom jakie to mamy wspaniałe wojsko.A tak naprawdę,żeby zorganizować taką defiladę to sprzęt jest ściagany z, katowic,szczecina,i innych miast,od razu nasuwa mi się pytanie,jakie mamy uzbrojenie skoro na prostą defilade sciagamy sprzet z całej polski.Kiedyś w gazecie czytalem porownanie uzbrojenie armii polskiej i holenderskiej,holendrzy mimo małego kraju biją nas na głowe pod względem wyposażenia.Pozatym dlaczego nikt głośno nie mówi,że polskie wojsko liczy 50-70tys żolnierzy a mamy ponad 200 generałów miesięczna pensja takiego oficera 20tyś.Jako porownanie napisze,że policjantów jest 100tyś a generałów jest 5-7 i żaden nie zarabia więcej niż 12tys
  11:05

 • powiślak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.08.2013 10:30 ~powiślak

  Kiedy się wreszcie skończy to paplanie o cudzie, a będzie się prawdę mówiło. A o tym, że mieliśmy już wówczas młodych, zdolnych, (później pokazał to przykład złamania Enigmy) którzy łamali szyfry bolszewików, o talencie dowódców tak poszczególnych jednostek jak i sztabu, który potrafił zapanować nad tym wszystkim?

 • Daro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.08.2013 08:45 ~Daro

  A to wszystko dzieki Rozwadowskiemu i amunicji jaka nam dostarczyli Wegrzy

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »