Informacje

26.09.2018 18:13 "liczy na zaprzestanie aktywności"

Biskup Kamiński upomniał księdza Lemańskiego za wpis w internecie


Ordynariusz Diecezji Warszawsko-Praskiej biskup Romuald Kamiński upomniał księdza Wojciecha Lemańskiego za wpis na Facebooku, w którym ten zwrócił się do jezuity ojca Dariusza Kowalczyka - poinformował rzecznik prasowy Diecezji Warszawsko-Praskiej Jakub Troszyński.

W niedzielę ksiądz Lemański umieścił na swoim profilu wpis, w którym zwrócił się do ojca Kowalczyka między innymi słowami: "od bp. Pieronka i red. Michnika odwal się klecho, bo im do pięt nie dorastasz". Wypowiedź ta była reakcją na słowa ojca Kowalczyka, który skrytykował film Wojciecha Smarzowskiego "Kler".

"Ulało się jezuicie, co to się uważa za bardziej katolickiego od papieża Franciszka, co ślepy jest na bezduszność Polaków wobec uchodźców, co głuchy jest na bluzgi prezesa, kłamstwa premiera i nocne tweety prezydenta. Mam nadzieje, że twarz tego przedstawiciela polskiego kleru nikomu się dobrze nie kojarzy. (...) On broni KK przed lewactwem. Dla niego duchowni z "Kleru" to koledzy po fachu, takich się nie rusza" - napisał ksiądz Lemański.

Upomnienie biskupa

- Biskup Romuald rozmawiał z księdzem Lemańskim. Podczas tej rozmowy upomniał go za te niestosowne wpisy i wyraził nadzieję i oczekiwanie, że w związku z tymże upomnieniem ksiądz Lemański zaprzestanie tego typu aktywności na portalach społecznościowych - powiedział Troszyński. Zaznaczył, że biskup Kamiński zareagował "gdy tylko dowiedział się o wpisie księdza Lemańskiego".

Troszyński przypomniał też, że mimo że ksiądz Lemański pracuje obecnie na terenie Archidiecezji Łódzkiej, nadal pozostaje księdzem Diecezji Warszawsko-Praskiej i podlega jurysdykcji biskupa Kamińskiego. Rzecznik zastrzegł, że nie wie, jak na słowa biskupa zareagował ksiądz Lemański.

Problemy księdza

To nie pierwsze problemy księdza Lemańskiego. Już w lipcu 2013 roku został odwołany przez ówczesnego metropolitę warszawsko-praskiego arcybiskupa Henryka Hosera z funkcji proboszcza Jasienicy z uzasadnieniem, że publicznie krytykował kościelnych hierarchów, w tym swego przełożonego. Otrzymał także zakaz wypowiadania się w mediach.

W sierpniu 2014 roku natomiast arcybiskup Henryk Hoser nałożył karę suspensy na księdza Lemańskiego. Miała ona charakter całkowity, co oznacza, że ksiądz miał zakaz sprawowania wszystkich funkcji kapłańskich i nie mógł odprawiać mszy świętych ani publicznie, ani prywatnie. Decyzję uzasadniono między innymi brakiem ducha posłuszeństwa i publicznym podważaniem nauczania Kościoła.

W lipcu tego roku portal tvn24.pl informował, że biskup Kamiński przywrócił księdza Lemańskiego do posługi kapłańskiej i skierował do Archidiecezji Łódzkiej. - Trzeba próbować ludzi ratować, wykorzystać wszystkie możliwości pomocy - mówił wtedy biskup.

PAP/kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Jamci

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.09.2018 12:13 ~Jamci

  Kler jest mocny? Nie..."El Bosque de Karadima" to powinni ludzie zobaczyć...

 • green_is_bad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2018 11:42 ~green_is_bad

  Ksiądz lewaków to nie ksiądz bo lewactwo to sami wojujący agresywni ateiści

 • picupicu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2018 11:19 ~picupicu

  Wszystkie religie świata wymyślili ludzie. Ciekawe jak długo jeszcze będą wierzyć w OJCOSYNODUCHA, MATKODZIEWICĘ i SYNOBOGA Żyda, co niby zbawił ludzi....

 • emerytka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2018 11:12 ~emerytka

  Kiecowe na równi pochyłej.
  Czas najwyższy na uwiąd kiecowo watykańskich czarów-marów.

 • pdc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2018 09:10 ~pdc

  Kościół w pełnej krasie. Za odwagę cywilną i mówienie prawdy są kary i zakazy. Posłuszeństwo i hierarchia przede wszystkim.

 • Andreas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2018 07:20 ~Andreas

  Niech ten biskup zrobi porządek w kurii i pozbędzie się swoich najbliższych współpracowników, którzy finansują swoich kochanków.

 • Kropidło

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2018 05:47 ~Kropidło

  Czy ten w tym "czepcu Hipokratesa" ma teraz uczciwie badać molestowania ministrantów przez swoich kumpli "po fachu"?????

 • ZOLIBORZ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.09.2018 21:07 ~ZOLIBORZ

  A czy ten portal to jest miejsce na ogłoszenia parafialne? Od tego są prasa, radio i telewizja skierowane do parafian.

 • Jano

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.09.2018 20:27 ~Jano

  Kapłanie Wojciechu, trwać w wierze, zaciskać zęby na politykę zwierzchników i innym wyuczonych "zawodowych" księży lecz nie kapłanów. Dalej myśleć i mówić swoje.

 • jakby śmieszne

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.09.2018 20:18 ~jakby śmieszne

  dobra dobra, KK pozostawił kulturę tak mocno niezagospodarowaną, że powstał film "Kler".
  Do tego, ktoś z rządu nieopatrznie dofinansował produkcje z tych pieniędzy, które szły też na Rydzyka, czyli z naszych podatków. Hehe )))

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »