Informacje

25.12.2010 09:59 Pasterka w katedrze polowej

Biskup Guzdek: wiara nie jest sprawą prywatną

SERWISY:

- Wiara nie jest sprawą prywatną, chrześcijaninem jest się zawsze i wszędzie - powiedział biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek podczas wojskowej pasterki w Warszawie.

Podczas nabożeństwa w Katedrze Polowej bp Guzdek mówił, że podobnie jak dwa tysiące lat temu ludzie obecnie przyjmują odmienne postawy wobec Boga.

Niepokojące postawy

Zdaniem bp Guzdka istnieją dwie niepokojące postawy. - Wielu ludzi uważa, że sprawy Boga i sprawy człowieka znajdują się na przeciwległych biegunach. Drugie niebezpieczne zjawisko polega na tym, że dzieli się przestrzeń, w której żyjemy, na tę, która należy wyłącznie do człowieka, i na tę, która należy wyłącznie do Boga - powiedział bp Guzdek, nawiązując do ubiegłorocznego wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który nakazywał usunięcie krzyży ze szkół.

Jak mówił biskup polowy WP, część społeczeństwa, a zwłaszcza wpływowe środowiska Europy, twierdzi, że dla Boga nie ma miejsca na świecie. Tymczasem, jak podkreślił bp Guzdek, czas Boga i czas człowieka przenikają się nawzajem.

Połączyli się z żołnierzami

Nabożeństwo w nocy z piątku na sobotę było pierwszą pasterką bp Guzdka jako biskupa polowego. Jego nominację na tę funkcję ogłoszono 4 grudnia.

Mszę św. poprzedziło, podobnie jak w poprzednich latach, łączenie telefoniczne i wideo z żołnierzami służącymi na misji w Afganistanie, Iraku, Bośni i Hercegowinie, Kosowie oraz w polskim przedstawicielstwie przy komitetach wojskowych NATO i UE w bazie Brunssun w Holandii.

bf

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Grzegorz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.12.2010 16:20 ~Grzegorz

  Następny JĄTRZYCIEL się objawił! Już widać jaką drogę wybiera KOŚCIÓŁ katolicki wyznaczając TAKĄ personę na biskupa polowego WP. A gdzie konstytucja RP? czy TEGO PANA polaka ona nie obowiązuje? I pewnie teraz się zacznie kolejny etap UMACNIANIA katolicyzmu w armii. Nie tak dawno-za słowa "ku chwale boga i ojczyzny" zamiast regulaminowych "ku chwale ojczyzny" klechów z szeregowych mianowano od razu do stopnia kapitan i szybko wyżej. Teraz trzeba się szybciutko dobrać do reszty żołnierzy wbijając im do głowy że wiara to sprawa służbowa! Tylko GRATULOWAĆ!

 • ja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.12.2010 12:59 ~ja

  Owszem jest! To czy ktoś w coś wierzy albo nie, to tylko JEGO sprawa! Nie narzucaj światu swojego formatu!

 • Prywaciarz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.12.2010 12:23 ~Prywaciarz

  Chyba ksiądz biskup przesadził. Kościół też będzie mi zaglądał do łózka, garnka, kieszeni?

 • ateista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.12.2010 12:07 ~ateista

  większość kieruje się tzw. instynktem stadnym i z zasady nie ma racji, jak pokazuje doświadczenie. A tak po prawdzie muzułmanów jest więcej niż chrześcijan i są... jeszcze bardziej zacofani. W zasadzie każda religia dba tylko o zachowanie starej struktury i niszczy wszelki postęp i wiedzę. Tylko zbuntowani nieśli postęp i cywilizację i zawsze byli zaciekle zwalczani przez każdą religię.

 • tak to widzę

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.12.2010 12:06 ~tak to widzę

  Księża stali się kolejnymi urzędnikami. Stwierdzili , że Boga nie ma- że to oni stali się bogami. Liczy się tylko pieniądz. Odnoszę wrażenie , że też by przegonili spod swoich drzwi ciężarną Marię i jej męża Józefa- tak jak to było 2000 lat temu.

 • tsn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.12.2010 12:04 ~tsn

  klechy - wara od mojego światopoglądu.

 • Wolnomyśliciel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.12.2010 11:50 ~Wolnomyśliciel

  Wiara nie jest sprawą prywatną, przykłady poniżej - ateiści narzucający swój brak wiary (czyli wiarę) pozostałym. Zatem niezbyt inteligentnie jest się tak wypowiadać, ale jak ktoś lubi kompromitacje to gratulacje:)

 • maria

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.12.2010 11:32 ~maria

  6 miliardów ludzi w tym 2 miliardy chrześcijan to jest większość!

 • Kazio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.12.2010 11:30 ~Kazio

  Następny mądry inaczej

 • Wolność_wyznania

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.12.2010 11:24 ~Wolność_wyznania

  Wiara jest prywatnym uczuciem każdego człowieka, wypracowanym poprzez doświadczenie życiowe. Chrzest nie czyni człowieka chrześcijaninem. Człowiek może zostać chrześcijaninem dopiero wtedy, kiedy jest już dojrzałym człowiekiem i z własnego świadomego wyboru wybierze taki sposób życia. Słowa biskupa świadczą o ślepocie całego Kościoła i usiłowaniu "produkowania chrześcijan na siłę". Człowiek ma wybór, a Kościół musi ten fakt przyjąć do wiadomości.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »