Informacje

09.01.2016 07:15 zarząd dróg miejskich ogłosił przetarg

Biorą się za Krakowskie i Miodową. Powstaną projekty i ekspertyza

SERWISY:


Drogowcy zlecili stworzenie projektu ul. Miodowej i przebadanie pękającej nawierzchni na Krakowskim Przedmieściu. Później, pierwszą z tych ulic, czeka przebudowa. Niewykluczone, że do generalnego remontu pójdzie również druga.

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił właśnie przetarg na: "opracowanie dokumentacji projektowej dla przebudowy ul. Miodowej". Co kryje się za tym zapisem?

Dwie wersje

- Przede wszystkim wybrany wykonawca będzie musiał zaprojektować jezdnię ulicy Miodowej w dwóch wariantach. Pierwszy to ten wskazany w konsultacjach przez mieszkańców, czyli z nawierzchnią z kostki. Drugi zakłada, że jezdnia będzie asfaltowa - wyjaśnia Karolina Gałecka, rzeczniczka ZDM.

W pierwszym wariancie mają być również wzniesione przejścia dla pieszych przy skrzyżowaniach, progi zwalniające, nowe zebry, a ruch rowerowy odbywałby się po jezdni. Do tego na ulicy obowiązywałoby ograniczenie prędkości do 30 km/h. W tym wariancie zaprojektowane ma być też przejście dla pieszych na placu Krasińskich.

ZOBACZ TEN WARIANT

Drugi wariant wprowadza mniej zmian w organizacji ruchu: na placu Krasińskich zlikwidowane mają być zatoki autobusowe, na Miodowej zostają pasy rowerowe, przy Kapitulnej ma zostać zlikwidowana sygnalizacja świetlna i wprowadzone alternatywne rozwiązania dla niewidomych.

ZOBACZ TEN WARIANT

Co da się zrealizować?

W obu wariantach przewidziano za to, że na chodnikach pojawi się kostka podobna do tej na Krakowskim Przedmieściu.

- Przypominam, że pierwszy wariant wskazany przez mieszkańców poparł stołeczny konserwator zabytków, naczelnik wydziału estetyki w ratuszu i wiceprezydent Jacek Wojciechowicz. My również jesteśmy za jego realizacją – podkreśla Gałecka. – Jednak zwycięzca przetargu będzie musiał sprawdzić, czy te wszystkie rozwiązania da się zaprojektować i zrealizować. Jeżeli okaże się, że nie, to zostanie nam wariant drugi, który nazywamy awaryjnym – dodaje.

Przetarg nie dotyczy jednak tylko Miodowej. Wybrany wykonawca ma również zbadać stan jezdni Krakowskiego Przedmieścia, gdzie rok w rok zapada się kostka. Firma będzie musiała sprawdzić, czy były błędy przy projektowaniu tej nawierzchni i jej wykonaniu. "Ekspertyza powinna zakładać wykonanie odkrywek kontrolnych jezdni ul. Krakowskie Przedmieście, w co najmniej trzech lokalizacjach uzgodnionych z Zamawiającym, ewentualnie wykonanie analiz mechanistycznych i trwałości konstrukcji projektowanych wariantów nawierzchni jezdni" – czytamy w dokumentacji przetargowej.

- Od tych badań będzie zależało, czy Krakowskie Przedmieście będzie musiało przejść generalny remont – zaznacza Gałecka.

Zwycięzca przetargu będzie miał siedem miesięcy na wykonanie swojej pracy. Drogowcy planują, że modernizacja Miodowej może rozpocząć się jeszcze w tym roku, a zakończyć w przyszłym. Co do Krakowskiego Przedmieścia, to decyzję o ewentualnych robotach podejmą po otrzymaniu ekspertyzy.


TAK WYGLĄDA ZNISZCZONA NAWIERZCHNIA NA KRAKOWSKIM PRZEDMIEŚCIU:ran/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • nnbewm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2016 09:54 ~nnbewm

  Na Miodowej powinny byc poprawione swiatla ,bo cos tam nie do konca w porządku. Pierwsze (jadac do Krakowskiego) nie sa chyba dobrze skoordynowane z dwoma nastepnymi. Zwlaszcza tymi trzecimi swiatlami.

 • che

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2016 23:18 ~che

  po pierwsze ,jezdzą tam cięzkie przegubowe autobusy no i z prędkościa grubo przekraczająca 30km/h.

 • koko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2016 15:37 ~koko

  Pasy dla psów! Rowery na tramwaje!

 • Co mi zrobisz jak mnie złapiesz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2016 12:52 ~Co mi…

  Więcej miejsc parkingowych~Więcej miejsc parkingowych

  Więcej miejsc parkingowych.

  A po co więcej miejsc parkingowych? Autobusy mają zatoki, taksówki nie potrzebują, dla rowerów stojaki, ławki dla pieszych.

 • jsg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2016 12:36 ~jsg

  Ręce precz od Miodowej !!!
  Przywrócić normalną jezdnię na Krakowskim Przedmieściu !!!

 • stonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2016 12:12 ~stonka

  Drodzy (w dosłownym tego słowa znaczeniu) drogowcy z ratusza: macie przecież projekt budowlany Krakowskiego Przedmieścia z konstrukcją i przewidzianą Kategorią Ruchu. Wiecie dokładnie jakie było przewidywane natężenie ruchu (o autobusach mowa). Macie też dostęp do rzeczywistym ruchu komunikacji miejskiej: z dokładnością co do jednego pojazdu na dobę oraz ilości osi. Wystarczy porównać. To jest ćwiczenie na poziomie 4 roku studiów. Powodzenia.

 • marek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2016 11:59 ~marek

  Więcej miejsc parkingowych~Więcej miejsc parkingowych

  Więcej miejsc parkingowych.


  W centrum już dziś więcej miejsca zajmują parkingi niż chodniki, tworzenie kolejnych tylko pogarsza sytuację, bo zachęca do podróży samochodem zamiast komunikacja miejską - efekt to korki, spaliny i niektóre śródmiejskie ulice przypominające złomowiska samochodowe.

 • Piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2016 11:40 ~Piotr

  Po prostu strasznie zniszczona ta nawierzchnia! Powinna być równa tak by z linijką mierzyć, nie to co np. w starym Rzymie itp.

 • wow wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2016 11:19 ~wow wawa

  bzdura !!! przywróćcie tramwaj na odcinku Bonifraterska Miodowa Krakowskie Nowy autobusy won! pozostały ruch ograniczony do minimum wszystkim inny pozostałym przyda się trochę ruchu przy zwiedzaniu dla zdrowia Tak jak to jest w innych miastach europejskich

 • tylko nie kostka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2016 11:04 ~tylko nie kostka

  Pasy dla rowerow!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »