Informacje

26.07.2014 07:00 zmiany w regulaminie ztm

Biegniesz na metro albo grasz w tramwaju? Możesz zapłacić grzywnę

SERWISY:

Opierasz się o drzwi autobusu, zdarza ci się  przebiec po peronie metra czy grać na jakimś instrumencie w tramwaju? Uwaga, od 1 sierpnia grozi za to 500 złotych grzywny.

Regulamin obowiązujący w komunikacji miejskiej zawiera listę zakazanych zachowań w tramwaju czy metrze. Nie można biegać po peronie, żebrać, śmiecić, pić alkoholu czy nawet jeść, bo według zapisów regulaminu zabrudzimy innych pasażerów. Mimo tych zakazów, mało kto mógł być ukarany,

bo nie było informacji odnośnie kary.

- Sprawy kierowane do kolegium do spraw wykroczeń nie miały podstaw do tego, żeby tego typu zachowania ukarać – przyznaje Wisław Witek, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego.

Od 1 sierpnia się to zmieni. Pod koniec czerwca Rada Warszawy uchwaliła zmiany w regulaminie ZTM. Dodano zdanie, że osoba naruszająca określony przepisy regulaminu podlega odpowiedzialności za popełnione wykroczenia zgodnie z art. 54 kodeksu wykroczeń, który przewiduje do 500 złotych grzywny.

- Mam nadzieję, że taki zapis pozwoli nam skutecznie pilnować porządku –  mówi Witek. Za pilnowanie porządku jest odpowiedzialna policja, straż miejska i ochrona metra.

Grajkowie w komunikacji

Czy to oznacza, że kiedy będziemy biec peronem żeby zdążyć na pociąg, zostaniemy ukarani grzywną? Lub grzywną będzie ukarany muzyk grający przy metrze?

Dyrektor ZTM przekonuje, że w komunikacji miejskiej jest wiele innych uciążliwych zachowań, z którymi trzeba walczyć. - Mieliśmy dużo sygnałów, że nie wszystkim się podoba pseudo granie w tramwajach na harmonii przez obywateli różnych krajów. To jest traktowane jako nieprzyjemne doświadczenie – wyjaśnia Witek.

Jak dodaje, muzycy grający przy metrze nie są częstym zjawiskiem. – W metrze nie ma problemu. Jest tylko takie jedno miejsce, rejon stacji Centrum. Jednak tam całą działalność kulturalna odbywa się już po za obiektem metra – uspokaja Witek.

Co o zmianach sądzą pasażerowie?

bf

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Beata z Ursynowa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2015 12:23 ~Beata z Ursynowa

  Jestem za.
  Brak jest wyraźnych oznakowań w środkach komunikacji, z wyraźnym zaznaczeniem wysokości kary za nieprzestrzeganie regulaminu.
  Nie wszyscy wiedzą, że np. ich jedzenie śmierdzi i przeszkadza, a picie kawy czy jedzenie lodòw powoduje niesmak i obawy o wybrudzenie u innych. Biegacz trąci osobę i biegnie dalej.
  Biegajcie i jedzcie w adekwatnych do tego miejscach.

 • mają rację

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2014 16:48 ~mają rację

  jeszcze tylko nałożyć karę na pierdzenie (podział na ciche i głośne) koniecznie 1000 zł za skasowanie biletu w złym miejscu na bilecie, 300zł za nie ustąpienie miejsca starszym (jak macie złamaną/ skręconą nogę to 400zł) i obowiązujęce obuwie zmienne z białą podeszwą!

 • Bez sensu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.08.2014 14:17 ~Bez sensu

  Głupota! Nie bedzie już można pobiec na ostatni kurs metra. Nie będzie można podbiec, aby skorzystać z dogodnej przesiadki. Ten człowiek, który to wymyślił powinien stracić robotę!

 • msm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.07.2014 20:08 ~msm


  odbij~odbij

  odbieraja nam prawa nawet do biegania po peronie!!!przeciez biegna tylko ludzie ktorzy chca zdarzyc na pociag,tramwajitd!!! szok
  bezpieczeństwoprzedewszystkim~bezpieczeństwoprzedewszystkim

  a gdybyś biegnąc wpadł(a) np. na dziecko albo staruszka i przewrócił(a) i wywołał(a) wstrząśnienie mózgu...?
  a gdybyś biegnąc spadł(a) ze schodów, to potem co? po odszkodowanie do miasta za źle zaprojektowane schody?!
  metro jeździ co kilka minut - czy naprawdę trzeba BIEC?! nie można zejść normalnie i zaczekać na następny skład?!


  Podaj choć jeden przykład gdy ktoś biegł do metra,autobusu i strasznie poturbował inną osobę wstrząśnienie mózgu?). Może chodzić też już nie powinniśmy bo wejdziemy na kogoś. Mało razy się zdarza że zamyśleni ludzie wchodzą na słupy? Zróbmy zakaz chodzenia, nie wychodźmy z domu bo idąc na autobus możemy kogoś mocno poturbować a biegnąc nawet zabić!

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2014 13:09 ~nick

  Powinny być jeszcze mandaty za trzymanie plecaka na ramionach w zatłoczonym metrze/tramwaju/autobusie oraz za stanie w drzwiach i blokowanie przejścia pomimo miejsca w środku pojazdu

 • andy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2014 12:51 ~andy

  Poszukiwania pieniędzy na pensje urzędasów trwają w najlepsze. Szkoda, że nikt nie może ukarać ZTM za zepsutą klimę, tylko pasażera za oparcie się o drzwi...

 • Krystyna z gazowni

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2014 12:16 ~Krystyna z gazowni

  Nie ma to jak jazda autobusem w upalny dzień i po autobusie roznosi się woń śmierdzącego kebaba. Na takie coś powinni reagować sami pasażerowie a jak to nie pomoże to dopiero kierowca o ile by zdążył przed pasażerami. Pasażerowie sami sobie są winni,że pozwalają na takie zachowanie. Albo jazda z pieskiem bez kagańca. Dopuki kogoś nie ugryzie będzie przyzwolenie współpasażerów. Ale do czasu. A jak ugryzie? To wina kierowcy, że pozwolił na taką jazdę.I tu cały wywód moich wypocin. Mniej karać a bardziej edukować społeczeństwo co powinno a czego nie powinno się robić w komunikacji miejskiej, aby każdemu w miarę przyjemnie minęła podróż. To pasażerowie powinni napiętnować takich delikwętów, że zle robią

 • Neo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2014 10:59 ~Neo

  Kary to powinni bulić ci, co śmierdzą i pchają się do środków komunikacji!!!

 • wwssert

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2014 10:03 ~wwssert

  Obywatelu! Wesprzyj puste portfele urzednikow. Biedule nie maja juz co i z czego krasc. Wiec poddaj sie dobrowalnie karze 500pln. Biegaj do busa, opieraj sie o drzwi, wcinaj kanapki i graj. Co najmniej 2 razy dziennie. Tylko tak utrzymasz armie nikomu niepotrzebnych urzednikow HGW. Obywatelu pamietaj! Dwa razy dziennie po 500pln. NIe badz samolubem, pomysl o innych.

 • warszafiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2014 09:26 ~warszafiak

  Powinno być jeszcze tak, że pierwszeństwo w zajmowaniu miejsce siedzących powinni mieć rodowici Warszawiacy! Haniu czekamy na kolejne udogodnienie!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »