Informacje

19.03.2018 16:55 śledztwo prokuratury

Biegły oceni kontrowersyjne hasła na marszu narodowców

SERWISY:


- Biegły ustali znaczenie i symbolikę transparentów i haseł prezentowanych podczas marszu 11 listopada 2017 roku - poinformował rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie Łukasz Łapczyński.


Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadzi śledztwo dotyczące publicznego propagowania faszystowskiego ustroju państwa i nawoływania do nienawiści na tle różnic rasowych, etnicznych i wyznaniowych przez uczestników marszu narodowców w Warszawie 11 listopada 2017 roku.

- Po analizie zgromadzonego na tym etapie postępowania materiału dowodowego, prokurator powołał biegłego, historyka, profesora, autora publikacji dotyczących m.in. tematyki objętej postępowaniem, celem ustalenia znaczenia i symboliki transparentów i haseł prezentowanych podczas Marszu Niepodległości 11 listopada 2017 roku, przy uwzględnieniu kontekstu, miejsca i czasu ich prezentowania - poinformował Łapczyński.

11 tomów akt

Rzecznik sprecyzował, że chodzi o 28 transparentów, banerów, plakatów i flag z różnymi napisami oraz kilka haseł i okrzyków, wypowiadanych przez uczestników marszu, opisanych w protokołach oględzin, powstałych w wyniku odtwarzania zapisów audio, wideo dokumentujących przebieg wydarzenia. - Akta sprawy, liczące 11 tomów zostały przekazane biegłemu, celem wykonania opinii - podał rzecznik prokuratury.

Łapczyński poinformował także, że w śledztwie, w wątku dotyczącym naruszenia nietykalności cielesnej, spowodowania uszczerbku na zdrowiu, znieważenia oraz zniesławienia uczestniczek kontrmanifestacji zorganizowanej 11 listopada przez ruch Obywateli RP oraz Strajk Kobiet prokurator powołał biegłego z zakresu medycyny sadowej. Ma on ustalić charakter obrażeń kobiet, które uczestniczyły w kontrmanifestacji i dołączyły do akt śledztw dokumentację medyczną w tej sprawie.

Hasła i okrzyki

11 listopada pod hasłem "My chcemy Boga" ulicami Warszawy przeszedł marsz zorganizowany przez narodowców. Uczestnicy demonstracji, oprócz polskich flag, nieśli także transparenty, na których widniały kontrowersyjne hasła, m.in. "Wszyscy różni, wszyscy biali" czy "Europa tylko dla białych". Pojawiły się także doniesienia o wykrzykiwaniu haseł: "Sieg Heil", "Biała siła", "Żydzi won z Polski".

W grudniu 2017 r. powołana została w Komendzie Stołecznej Policji specjalna grupa śledcza, mająca ustalić tożsamość osób, które podczas marszu używały haseł i transparentów mających charakter "mowy nienawiści". Do wszystkich komend wojewódzkich policji w kraju - w celu ustalenia tożsamości - rozesłano wizerunki ośmiu osób.

PAP/ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • shoemaker

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2018 10:21 ~shoemaker

  Biegły pisowski powołany przez prokuratora pisowskiego wyjaśni nam- ciemnemu narodowi- znaczenie i symbolikę haseł faszystowskich= onr-owskich= nazistowskich. Bo my nie wiemy....

 • biegły

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2018 08:36 ~biegły

  Hahahahaha!

  Potrzeba do tego biegłego?!

 • gaga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2018 08:36 ~gaga

  niech zbadają obrazające mnie, jako kobietę hasła demonstrujacych bab. Hasła były tak obrażliwe i po prostu ordynarne, ze moja córka 10 letnia przechodząc obok, czuła się zagrożona i deprawowana. Za nie sie weżcie.

 • Wprost

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2018 08:13 ~Wprost

  andy~andy

  Nie "narodowców", tylko FASZYSTÓW. Polska 2017 roku.

  Nie "narodowców" tylko patriotów. Marsz organizował ONR ale to nie znaczy, że szli w nim narodowcy. Logika się kłania.

  A faszyści pojawiali się na tych marszach również za PO, więc datę 2017 możesz sobie darować. W każdym tłumie trafią się oszołomy, to się nazywa statystyka. Ale rzetelny dziennikarz i informator nie skupi się na dewiantach tylko pokaże fakty.

  Zapewniam cię, że w tłumie widzów olimpiady Pjongczang na arenie siedziało przynajmniej dwóch gwałcicieli. STATYSTYKA. Normalne, niestety. Idioci i głupi dziennikarze powiedzieliby "zlot gwałcicieli". Tak jak teraz idioci i głupi dziennikarze piszą "marsz faszystów".

 • waws

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2018 23:48 ~waws


  andy~andy

  Nie "narodowców", tylko FASZYSTÓW. Polska 2017 roku.
  Wesoły Roger~Wesoły Roger


  Podaj definicję faszyzmu i uzasadnij, które konkretnie hasła czy zachowania uczestników Marszu Niepodległości ją spełniały.
  Pewnie się już tu więcej nie odezwiesz?

  Tak w skrócie. Wszystkie hasła potępiające inne narody, kolor skóry, czy inne wyznania wiary. Teraz przypomnij sobie jakie było hasło przewodnie marszu Niepodległości 2017 - rozumiem że tym pytaniem chciałeś sprowokować. Jeżeli masz jakieś wątpliwości to przejedz się do Muzeum Obozu w Auschwitz (Oświęcimiu) czy Muzeum Powstania Warszawskiego lub do Muzeum Żydów Polin - zobaczysz skutki faszyzmu i szybko zrozumiesz w czym jest problem. Jak cię w szkole nie nauczono

 • krys

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2018 21:50 ~krys

  To wysoki sąd już nawet nie myśli? Biegły mu musi tumaczyć z polskiego na polski??

 • pfff

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2018 21:11 ~pfff

  Tomek~Tomek

  Rozumiem, że będą osoby, które będą przeprowadzały segregację - to ci wolno myśleć, a to już nie. Jak to się ma z wolnością wypowiedzi? Wolno być lewakiem a faszystą to już nie?


  Nie wolno być faszystą i komunistą, a prawakiem i lewakiem wolno. Nie dociera?

 • Wesoły Roger

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2018 20:30 ~Wesoły Roger

  andy~andy

  Nie "narodowców", tylko FASZYSTÓW. Polska 2017 roku.


  Podaj definicję faszyzmu i uzasadnij, które konkretnie hasła czy zachowania uczestników Marszu Niepodległości ją spełniały.
  Pewnie się już tu więcej nie odezwiesz?

 • Roger

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2018 20:28 ~Roger

  Marszu Niepodległości.

 • Weisse Rose

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2018 18:50 ~Weisse Rose

  Dziękujemy~Dziękujemy

  ci Jarosławie za to że mieszkamy w białej Warszawie tu białe są ulice biali w sejmie politycy biało w metrze i tramwaju tu na basen dziecko samo poślesz śmiało !

  Ciekawe, że białe róże mocno się panu prezesowi nie spodobały.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »