Informacje

02.08.2019 17:50 oszustwo przy reprywatyzacji

Biegli ocenią stan psychiczny Marka M. i możliwość dalszego udziału w procesie

SERWISY:

Biegli psychiatrzy przebadają Marka M., oskarżonego o oszustwo w związku z reprywatyzacją warszawskiej nieruchomości. Sprawdzą, czy M. będzie mógł wziąć udział w procesie - postanowił w piątek Sąd Okręgowy w Warszawie.

Chodzi o proces, w którym prokuratura zarzuca oskarżonym Markowi M. i Krystynie O. oszustwo przy reprywatyzacji nieruchomości przy ulicy Dynasy 4 w Warszawie. Według śledczych, mieli oni wprowadzić w błąd spadkobierczynię dawnych właścicieli budynku i odkupić od niej za 300 złotych roszczenia do mienia wartości 1 miliona 40 tysięcy złotych, co miało stanowić jedną ósmą wartości całej nieruchomości.

Ponadto w tej sprawie M. miał też doprowadzić do niekorzystnego rozporządzenia mieniem drugiej ze spadkobierczyń dawnych właścicieli i odkupić od niej za 500 złotych roszczenia do nieruchomości o takiej samej wartości.

"Nieobecność z powodu złego stanu psychicznego"

W piątek odbyła się kolejna rozprawa w tym procesie. Sąd postanowił dopuścić dowód z opinii dwóch biegłych lekarzy psychiatrów, który pozwoli ustalić, czy aktualny stan zdrowia psychicznego oskarżonego Marka M. pozwala na udział w postępowaniu.

Sędzia Alina Sobczak-Barańska zwróciła uwagę na to, że nieobecność Marka M. na piątkowej rozprawie była kolejną, spowodowaną złym stanem zdrowia psychicznego w ostatnim czasie.

- Mając na uwadze przedłużający się zły stan zdrowia oskarżonego, jak również oświadczenie obrońcy, należy podejrzewać, że nie można w chwili obecnej stwierdzić czy oskarżony jest zdolny do udziału w postępowaniu sądowym i czy może prowadzić obronę w sposób samodzielny i rozsądny - powiedziała podczas rozprawy sędzia. Wcześniej były antykwariusz był badany przez biegłych lekarzy psychiatrów w trakcie śledztwa.

Marek M. wyszedł na wolność po tym, jak jego matka 25 czerwca wpłaciła poręczenie majątkowe w wysokości trzech milionów złotych. Jego proces ruszył przed warszawskim sądem okręgowym w marcu tego roku. Akt oskarżenia w tej sprawie trafił do tego sądu w lutym.

Nieprawidłowości przy reprywatyzacji

Latem zeszłego roku Marek M. został zatrzymany i doprowadzony do zajmującej się sprawami stołecznej reprywatyzacji Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu. Usłyszał wówczas zarzuty w sprawach nieprawidłowości przy reprywatyzacji nieruchomości przy ulicy Dynasy 4, a także Opoczyńskiej 4B i tak zwanego Folwarku Służewiec.

Z kolei w początkach grudnia zeszłego roku warszawski sąd okręgowy wymierzył M. nieprawomocnie karę 60 tysięcy złotych grzywny i 31 tysięcy kosztów sądowych, w sprawie dotyczącej wyłudzenia poświadczenia nieprawdy w dokumencie sądowym, w związku z reprywatyzacją kamienicy przy ulicy Targowej. Sąd wskazał, że M. wprowadził w błąd sąd rejonowy "co do faktu, że w dalszym ciągu jest uprawniony do reprezentowania spadkobierczyni jako jej kurator, a co za tym idzie, że ta osoba w dalszym ciągu żyje". Jak wyjaśniał sąd, podstępne wprowadzenie w błąd polegało na tym, że oskarżony zataił informację o śmierci spadkobierczyni nieruchomości.

Dwa akty oskarżenia

Pierwszy obszerny akt oskarżenia w sprawie reprywatyzacji przygotowany przez Prokuraturę Regionalną we Wrocławiu, trafił do warszawskiego sądu okręgowego w końcu marca zeszłego roku. W sprawie - obejmującej siedem osób - oskarżony został skupujący roszczenia biznesmen Maciej M., jego syn Maksymilian M. i stołeczny adwokat Andrzej M., dwoje adwokatów występujących jako kuratorzy Grażyna K.-B. i Tomasz Ż. oraz dwóch rzeczoznawców majątkowych Michał Sz. i Jacek R. Na początku roku Sąd Najwyższy nie uwzględnił wniosku, aby sprawę przenieść do innego sądu. Proces ruszył w marcu.

Jesienią 2018 roku do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynął kolejny obszerny akt oskarżenia, dotyczący 15 reprywatyzowanych nieruchomości. Oskarżenie objęło dziewięć osób, między innymi byłego wiceszefa stołecznego Biura Gospodarki Nieruchomościami Jakuba R., jego matkę Alinę D., byłego dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie Grzegorza M. oraz biznesmena skupującego roszczenia do warszawskich nieruchomości Janusza P.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy o karze grzywny dla Marka M.:

PAP/ab

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.08.2019 07:58 ~wawa

  Czy wszyscy ludzie związani z PO okażą się niebawem niepoczytalni?

 • smutek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2019 19:59 ~smutek

  Już sędziowie zamiatają pod dywan a biegli psychiatrzy w gotowości , ten cwaniak nie ma depresji ani nie jest niepoczytalny...państwo bezprawia...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »