Informacje

01.03.2015 07:23 Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Biegi, marsze i apele w hołdzie Żołnierzom Wyklętym

SERWISY:

 

Dziś obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Warszawiacy oddadzą im hołd nie tylko w czasie uroczystych apeli i marszy, ale także w trakcie zawodów biegowych i przejazdu Masy Krytycznej. Dla bohaterskich żołnierzy podziemia zaśpiewają również "Panny Wyklęte".

W wielu miastach w Polsce uroczystości upamiętniające Żołnierzy Wyklętych odbywają się przez kilka dni. Podobnie jest w Warszawie. W sobotę w kwaterze "Ł" na Cmentarzu Powązkowskim stanęło 36 brzozowych krzyży upamiętniających "wyklętych".

Główne uroczystości zaplanowano jednak na niedzielę. W południe prezydent Bronisław Komorowski weźmie udział w uroczystej zmianie warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Później w Pałacu Prezydenckim z udziałem głowy państwa i rodzin ofiar komunistycznego terroru odbędzie się konferencja, podczas której zostaną podane nazwiska kolejnych zidentyfikowanych żołnierzy podziemia.

Rozpoczęcie centralnych obchodów na pl. Piłsudskiego zaplanowano na godz. 16.30. O godz. 17 rozpocznie się apel poległych. Następnie uczestnicy obchodów przejdą do archikatedry św. Jana, gdzie o godz. 19. odprawiona zostanie uroczysta msza święta.

W hołdzie bohaterom. Na sportowo

Pamięć żołnierzy wyklętych uczczą też warszawiacy. I to na sportowo. Przed południem, o godz. 11, z pl. Zamkowego wyruszy rowerowa Masa Krytyczna poświęcona ich pamięci. Blisko 20-kilometrowa trasa obejmie miejsca związane z tragiczną historią bohaterów podziemia niepodległościowego.

Jak zapowiadają organizatorzy, rowerzyści przejadą trasą: Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Rondo de Gaulle'a, Plac Trzech Krzyży, Aleje Ujazdowskie, Plac Na Rozdrożu, Koszykowa, Mokotowska, Piękna, Lindleya, Oczki, Chałubińskiego, Aleja Niepodległości, Rakowiecka, Kazimierzowska, Krasickiego, Wielicka, Ksawerów, Puławska, Wałbrzyska, Nowoursynowska, Dolina Służewiecka, Aleja Jana Rodowicza "Anody", Ciszewskiego, Fosa. Rowerzyści zakończą przejazd na parkingu przy kościele św. Katarzyny.

Pamięć Żołnierzy Wyklętych uczczą także biegacze. Zbiorą się oni w Parku Skaryszewskim, gdzie  odbędzie się 3. edycja biegu "Tropem Wilczym". Głównym elementem zawodów będzie bieg na dystansie 1963 metrów, który wystartuje o godz. 11.40. Zawodnicy będą mieli do przebiegnięcia 1963 metry. Skąd taki nietypowy dystans? Jak tłumaczą organizatorzy, bieg swoją długością odwołujący się do roku, w którym zginął ostatni żołnierz wyklęty - Józef Franczak ps. Lalek. Dodatkowo rozegrane zostaną biegi na dystansie 5 i 10 kilometrów.

Na fotografiach i w piosence

Wiele wydarzeń przygotował Instytut Pamięci Narodowej. Z okazji dnia pamięci Żołnierzy Wyklętych będzie można obejrzeć m.in. wystawę plenerową "Niech polska ziemia utuli ich do spokojnego snu. Ekshumacje i identyfikacje ofiar terroru komunistycznego" przy Krakowskim Przedmieściu oraz ekspozycję "Milcząc wołają" w Centrum Edukacyjnym IPN.

Wieczorem w stołecznym klubie Palladium zaplanowano koncert "Panny Wyklęte", podczas którego wystąpią m.in. Dariusz Malejonek, Maleo Reggae Rockers, Kasia Kowalska, Halina Mlynkova i Marika. Początek o godz. 19.30.

Złożą kwiaty w miejscach pamięci

Ponadto, w wielu miejscach upamiętniających żołnierzy podziemia niepodległościowego będą miały miejsce uroczyste msze święte apele pamięci i składanie kwiatów.

O godz. 10.30 odbędzie się uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą rtm. Witolda Pileckiego przy al. Wojska Polskiego 40. W południe hołd żołnierzom podziemia mieszkańcy stolicy oddadzą także na Powązkach, przy kwaterze "Ł".

Pamięć o Żołnierzach Wyklętych uczczona zostanie także mszą św. celebrowaną przez abp Henryka Hosera o godz. 12.30 w praskiej katedrze św. Michała i Floriana. Podczas Mszy św. zostanie wręczony medal „Zło Dobrem Zwyciężaj”. Następnie pod Dębem Katyńskim odbędzie się apel pamięci.

Msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych odprawiona zostanie także w południe w warszawskiej katedrze polowej.

Ponadto, o godz. 20 z pl. Na Rozdrożu wyruszyć ma Warszawski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jego uczestnicy przejdą pod więzienie przy ul. Rakowiecka 37a.

1 marca dniem "wyklętych"

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" ustanowił w 2011 r. parlament "w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".

W sobotę kilkadziesiąt brzozowych krzyży stanęło w kwaterze "Ł":


PAP/jk/

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • poznanianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.03.2016 23:05 ~poznanianka

  Moi nieżyjący od kilku lat rodzice w 1945 roku mieli 15 i 19 lat. Po zakończeniu wojny opuścili wsie na Lubelszczyźnie w okolicach Łukowa, zdali maturę, studiowali, pracowali. Opowiadali o tym, co działo się w "ich wsiach", podobnie jak babcia. Mieli kolegów, którym po wojnie nie chciało się uczyć, ani pracować. Nie wyobrażali sobie życia bez wojny. O żadnych "ideach" nie było mowy. Marzyli tylko o wojnie. Grabili, zabijali, bo za coś trzeba było żyć. Babci grozili ucięciem palców, jeśli nie zdejmie z opuchniętych w czasie choroby palców (leżała w łóżku, chora)obrączki i pierścionka.Jej córki z płaczem, mydląc ręce te pierścionki ściągały na siłę, chcąc uratować ręce matki. Ukradli wszystko, co miało jakąś wartość. W mojej rodzinie mówiło się jednoznacznie, że to była młodzież, która zeszła na złą drogę. Moi rodzice, podobnie jak inni wykształceni z ich wsi nie byli entuzjastami ustroju i chcieli, aby było "normalnie". Pochodząc z dość zamożnych rodzin, mówili jednak, że nie mogli, jako dzieci, pogodzić się z niewyobrażalną nędzą tak na wsi,jak i niektórych częściach miast przed wojną. Dlatego widzieli jakąś nadzieję w socjaliźmie na początku. No, ale to już inna historia.

 • Kasia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.03.2015 16:05 ~Kasia

  witam, pochodzę z południowej Polski, czytam ostatnio sporo na temat wyklętych. Dostałam od mamy książkę o Ogniu gdzie jego działalność na sądeczyźnie wspomnieniaa jeden z jego żołnierzy. Wspomniałam w dobrej wierze koledze którego żona pochodzi z Łopusznej na jego temat. Ku mojemu zdziwieniu usłyszałm,że zwykli ludzie nie maja szacunku do bandy Ognia w tamtych rejonach. Zastanawia mnie skąd takie stwierdzenie. Może fatycznie nie byli kryształowi. Z drugiej jednak strony zyjemy w takich czasach,że potrzeba nam bohaterów ...,nawet takich bohaterów...

 • Anna Maria

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.03.2015 17:36 ~Anna Maria

  Czerwona bando na usługach sowieckich katów - przegraliście, jedyne co wam pozostało to oczernianie ich. Tyle możecie, ale i tak już nikt was słuchać nie zamierza - tylko swoi czerwoni bracia. Mordowali niewinnych ludzi? FAKTY i dowody na stół. Wtedy pogadamy!

  CHWAŁA I CZEŚĆ ŻOŁNIERZOM NIEZŁOMNYM, którzy walczyli z kolaborantami sowieckiego terroru, walczyli o Polskę wolną i niezależną. Chwała WAM. Na pohybel wszelkim czerwonym zdrajcom!

 • lili

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2015 22:48 ~lili

  czcić..pamiec mordercow?-zenada!

 • Civil war

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2015 18:33 ~Civil war


  Tylko prawda nas wyzwoli~Tylko prawda nas wyzwoli

  To prawda, co tu piszą. Pochodzę z terenów gdzie działali przeklęci. Nie potrzeba IPN, żyją jeszcze Ci którzy pamiętają tamte czasy. To w większości byli mordercy i bandyci. Nie są warci żadnej pamięci. Kto myśli inaczej nic nie wie o tamtych czasach. Paskudnych czasów dożyliśmy faktycznie, jeżeli stawiają im pomniki...
  Marian~Marian

  Oni potrafili walczyć tylko z bezbronną ludnością wsi, tak mi dziadek opowiadał. Z komunistami za to żadnymi nie walczyli bo się bali. Na chłopach się wyżywali.

  Najbardziej się bali regularnego polskiego wojska. Szczególnym postrachem dla nich były oddziały KBW. Nie da się ukryć, to była wojna domowa.

 • Bohaterowie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2015 18:27 ~Bohaterowie


  ciekawy~ciekawy
  Jak czytam te komentarze i jestem w szoku.
  Jak duzo ludzi pisze bzdury o zbroniach popełnianych przez żołnierzy wykletych. Czy to efekt PRLowskiej propagandy czy moze świadome zakłamywanie histori??
  kik~kik

  Sądzę, że to jeden i ten sam sowiecki gamoń pod różnymi linkami się produkuje. Szkoda czasu czytać te jego brednie. Chwała Żołnierzom Bohaterom.


  Jasne. Typowa strusia polityka : Jak schowamy głowę w piasek i czegoś nie widzimy, to znaczy, że tego nie ma.

 • kik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2015 17:50 ~kik

  ciekawy~ciekawy
  Jak czytam te komentarze i jestem w szoku.
  Jak duzo ludzi pisze bzdury o zbroniach popełnianych przez żołnierzy wykletych. Czy to efekt PRLowskiej propagandy czy moze świadome zakłamywanie histori??

  Sądzę, że to jeden i ten sam sowiecki gamoń pod różnymi linkami się produkuje. Szkoda czasu czytać te jego brednie. Chwała Żołnierzom Bohaterom.

 • OBSERWATOR

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2015 17:49 ~OBSERWATOR

  Jestem już w tym wieku, że doskonale pamiętam 44, 45 i oczywiście nastepne lata i wiem jakie ''zasługi'' mieli ci , kurde ,wyklęci żołnierze. Niestety mordowali w wiekszości ludność cywilną. W tamtych czasach ich ''działalności'' ludność nazywała ich bandytami lub mordercami.Zdecydowana wiekszość Polaków zakasała rękawy i przystąpiła do odbudowy zniszczonego kraju, a tym ''bohaterom'' chciało się III wojny swiatowej. Nie rozumiem za co ich tak honorują.

 • Rafał MZA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2015 17:18 ~Rafał MZA

  Mordercy cywilnej ludności

 • Ofiara IPN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2015 15:13 ~Ofiara IPN

  ciekawy~ciekawy

  Tak czytam te komentarze i jestem w szoku.
  Jak duzo ludzi pisze bzdury o zbroniach popełnianych przez żołnierzy wykletych. Czy to efekt PRLowskiej propagandy czy moze świadome zakłamywanie histori??

  Nie, kochanie, to ty jesteś ofiarą prawicowej propagandy i świadomego zakłamywania historii.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »