Informacje

26.08.2015 17:17 łowczy podał mu środek usypiający

Biegał po parku i pływał w Wiśle. Warszawska włóczęga łosia skończona

SERWISY:


Najpierw był widziany przy Stadionie Narodowym, potem w parku Skaryszewskim, wreszcie przed godz. 11 wszedł do Wisły. Pływający łoś wywołał ogromną sensację wśród warszawiaków. Po podaniu środków usypiających zwierzę wywieziono do lasu.

Tam miał zająć się nim łowczy. Jednak łoś nie dawał za wygraną i przed godz. 15 znów wszedł do wody. - Zwierzę znów jest w Wiśle, kilka metrów od brzegu. Łódka policyjna i ponton wróciły na rzekę, starają się ponownie zwabić łosia na praski brzeg rzeki - mówiła tuż po godzinie 15 Justyna Kosela, reporterka TVN 24.

Po godz. 16 zwierz znów wszedł w zarośla w pobliżu wejścia do portu Praskiego. Ostatecznie strzał oddano na płyciźnie, zabezpieczając teren, tak aby łoś nie wszedł na głębszą wodę. - Łowczy trafił go pociskiem usypiającym w pośladek. Teraz wszyscy czekają aż środek zacznie działać i łosia będzie można przetransportować do lasu - podał Tomasz Zieliński, reporter tvnwarszawa.pl.

Przed godz. 17 Zieliński poinformował, że zwierzę zgodnie z planem zasnęło na brzegu. Na wielkim brezencie dziewięciu mężczyzn wtaszczyło je do samochodu Lasów Państwowych. Auto z łosiem na pokładzie odjechało do Kampinosu. Tak zakończyła się ta nietypowa, kilkugodzinna akcja.

Trzy godziny w Wiśle

Łoś brodził w Wiśle przez ponad trzy godziny. Służby, które przybyły na miejsce wezwały łowczego. To on zdecydował o dalszym przebiegu akcji. - Podjął decyzję by na Wisłę wypłynęła łódź policyjna. Ma spłoszyć zwierzę w stronę praskiego brzegu - przekazała po godzinie 14 Kosela.

Pomysł okazał się niełatwy w realizacji, ale około godz. 14.30 udało się. Zwierzę wyszło na prawy brzeg Wisły. - Zbliża się tam łowczy - relacjonuje Lech Marcinczak, reporter tvnwarszawa.pl. Łowczy ma zaaplikować łosiowi środek nasenny, tak aby zwierzaka można było bezpiecznie przetransportować do lasu.

Na parkingu przy stadionie

Informacje o łosiu docierały do nas od samego rana. Na ich podstawie możemy odtworzyć drogę, jaką w środę przebyło zwierzę.

Użytkownik Kontaktu 24 poinformował, że widział łosia o poranku w okolicy Stadionu Narodowego. Jak widzimy na filmie, spacerował sobie m.in. obok zaparkowanych samochodów.

 

Park Skaryszewski

Informacje o łosiu dochodziły też rano z parku Skaryszewskiego. - Dostaliśmy informację, że na terenie parku jest łoś. Zgłosiliśmy to do ekopatrolu i poinformowaliśmy Lasy Miejskie – powiedziała nam Zofia Kłyk, rzeczniczka Zarządu Oczyszczania Miasta. – Na wypadek gdyby zwierzę zbliżyło się do którejś z pobliskich ulic, prosimy kierowców o zachowanie ostrożności – dodała.

Reporter tvnwarszawa.pl zauważył łosia w parku, w pobliżu ulicy Międzynarodowej. – Biegał przestraszony, przebiegł też przez pół jeziorka. Na miejscu jest straż miejska. Ciężko jest jednak go znaleźć, możliwe, że gdzieś się ukrył – relacjonował ok. godz. 11 Lech Marcinczak, reporter tvnwarszawa.pl.

Łoś w Wiśle

Na tym jednak warszawska podróż łosia się nie skończyła. "W środę o godzinie 10.50 spaceruje sobie łoś przy moście Śląsko-Dąbrowskim" - poinformował Kontakt24 Artur i przesłał zdjęcia.

Na miejsce pojechał reporter tvnwarszawa.pl. - Łoś jest bliżej strony śródmiejskiej. Pomiędzy mostem Śląsko-Dąbrowskim a Świętokrzyskim, mniej więcej na wysokości ulicy Karowej - sprecyzował Lech Marcinczak.

Na miejscu jest straż miejska. - Łoś cały czas jest w wodzie, brodzi wzdłuż bulwarów. Strażnicy zabezpieczają teren, żeby nie wbiegł na ulice. Na miejscu jest też lekarz weterynarii, a łowczy będzie bezpiecznie odławiał łosia – usłyszeliśmy po godz. 12 w biurze prasowym straży miejskiej.

Funkcjonariusze zaznaczali, że nie można zwierzęcia odłowić w Wiśle, bo mogłoby się utopić.

Nad Wisłę przyjechali też strażacy. - Poproszono nas o pomoc przy złapaniu zwierzęcia - potwierdził mł. kpt. Nikodem Kiełbowicz z warszawskiej straży pożarnej. Jak dodał, na miejsce udała się specjalistyczna grupa ratownictwa wodnego, wśród których są też nurkowie. - Prawdopodobnie będziemy pomagać przy sprowadzeniu łosia bliżej brzegu - dodawał Kiełbowicz.

Do podróży łosia odniósł się również Andrzej Kruszewicz, dyrektor warszawskiego zoo. - To jest doskonały pływak. W bardzo głębokiej wodzie potrafi pływać. Przemierza jeziora, a rzeka nie jest dla niego żadną barierą. Prawdopodobnie szuka odpowiednich chaszczy, żeby coś przegryźć – przekonywał na antenie TVN24 Kruszewicz.

Jak mówił, ma nadzieję, że zwierzę skieruje się w stronę Golędzinowa, Żerania, a potem może do Kampinosu, gdzie łosi jest najwięcej.


Zdjęcie główne Radek Pietruszka/PAP

ran/jb/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • dno

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.08.2015 13:32 ~dno

  niski poziom wody w Wiśle odsłonił łosia

 • geograph

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.08.2015 13:24 ~geograph

  Cytuję z pamięci:

  Hej, Polacy, kto u wroga
  nie chce szukać losu,
  komu święta wolność droga,
  spiesz do Kampinosu.
  (1863)

  Chodzi tu najwyraźniej o Puszczę, a nie o miejscowość.

 • Szarak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2015 22:42 ~Szarak

  SEBBAXSEBBAX

  człowiek zabudowuje coraz więcej terenów, na których zwierzęta zamieszkiwały... np. cała Białołęka czy Wilanów lub Ursynów... zwierzętom zostaje coraz mniej terenu a i coraz bardziej są oswojone z widokiem człowieka i coraz mniej się go boją...

  Co do Ursynowa, to wiadomo, że przedtem były tu pola ziemniaczane i buraczane. Jakie zwierzęta tam żyły ? Pewnie zające pod miedzą.

 • Łowczy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2015 22:38 ~Łowczy

  powerbe~powerbe

  jeden los, setki policji, strazakow, strazy miejskiej, lesnikow i co??? kilka godzin nikt nie jest sobie poradzic.. a to tylko los...:) polskie sluzby jak zwykle dzielnie spisuja sie na cwiczeniech zaplanowanych...a w sytuacji realnej.... nie widza co robic... nie tylko polska jest teoretyczna ale i sluzby tez mamy tylko teoretyczne.... tzn.. ludzi ktorzy biora kase i nic wiecej.

  Przestań wydziwiać, przecież chodzi o to, żeby nie uszkodzić takiego fajnego łosia. Już raz był fatalny incydent z łosiem, więc teraz się boją, i słusznie.

 • DyzmizmPowszechny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2015 22:26 ~DyzmizmPowszechny

  "eeeee", "yyyyy", "mmmm", "bano się", "załadowany na pakę" - nie macie już w tej telewizji dziennikarzy którzy potrafią posługiwać się biegle ojczystym językiem?! Trudno to raczej usprawiedliwiać tremą. Jak ktoś nie jest w stanie budować wypowiedzi nie wyzbywając się języka bulwarowego to po prostu nie umie posługiwać się językiem. Teraz generalnie obowiązuje zasada: "nie umie ale lubie", ale telewizja, dziennikarstwo do czegoś jednak zobowiązuje.

 • Marek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2015 22:06 ~Marek

  Łoś bardziej popularny niż reszta polityków. Szkoda że takich łośiów nie pokazują codziennie byśmy mieli święto od zadufanych w sobie polityków i ich problemów z wyolbrzymionym ego.

 • JJBB

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2015 20:59 ~JJBB

  Puszcza Kampinoska (Park Kampinoski) i Kampinos to są dwie różne rzeczy. Kampinos to jest nazwa miejscowości, która jest położona w otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego.
  Pani reporterka kilkakrotnie powtarzała, że łoś zostanie przewieziony do Kapminosu, mając zapewne na myśli Puszczę Kampinoską. Powinna się pani lepiej przygotować, a nie gadać bzdury.

 • Nemo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2015 20:26 ~Nemo


  zdzichkom1zdzichkom1

  paranoja! za co abonament? cały dzień jak nie pies to wieloryb albo łoś.
  zdzichkom1zdzichkom1

  nie widzę komentarza
  Jawohl, richtig! Żonę też masz ładną! Starczy?

 • zdzichkom1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2015 20:03 zdzichkom1

  zdzichkom1zdzichkom1

  paranoja! za co abonament? cały dzień jak nie pies to wieloryb albo łoś.

  nie widzę komentarza

 • ale11

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2015 19:53 ~ale11

  przyszedł nowy obywatel Warszawy. populacja łosiów się zwiększa

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »