Informacje

23.07.2019 07:00 w sobotę

Bieg Powstania Warszawskiego wraca na tradycyjną trasę

SERWISY:


W sobotę już po raz 29. startujący w Biegu Powstania Warszawskiego na sportowo uczczą pamięć uczestników największego zrywu niepodległościowego w okupowanej Polsce. Po rocznej przerwie impreza wraca na tradycyjną trasę, ze startem i metą w okolicy stadionu Polonii.

Organizatorzy przygotowali łącznie 13 tysięcy miejsc na biegi na 5 oraz 10 kilometrów i limit ten został wyczerpany w połowie lipca. To rekordowa liczba. Przed rokiem pakietów było o tysiąc mniej, a bieg ukończyło 10,4 tysięcy osób.

- Jestem bardzo wdzięczny, że biegacze kolejny raz chcą uczcić bohaterów tamtych czasów i przywołać w pamięci wydarzenia sprzed 75 lat - powiedział prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK Leszek Żukowski podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Triada biegowa

Bieg Powstania Warszawskiego jest częścią organizowanej przez miasto triady, w skład której wchodzą jeszcze Bieg Konstytucji 3 Maja i Bieg Niepodległości. W tym roku przygotowano trzy specjalne medale, które złożone w całość utworzą mapę Polski.

- Triada biegowa pozwala obchodzić ważne historycznie rocznice radośnie, na sportowo. Realizując nasze hasło "Zabiegaj o pamięć" w sobotę oddamy hołd powstańcom - podkreśliła zastępca prezydenta Warszawy Renata Kaznowska. Jak dodała, łącznie w trzech tegorocznych biegach weźmie udział 43 tys. osób.

Bieg na 5 km rozpocznie się o godz. 20.30, a na 10 km - pół godziny później. Start zlokalizowano na ulicy Bonifraterskiej, a metę na Konwiktorskiej. Uczestnicy pobiegną m.in. Miodową, Krakowskim Przedmieściem, Czerniakowską i Wybrzeżem Gdańskim. W wielu miejscach przygotowano rekonstrukcje historyczne.

- Już po raz 29. będziemy uczyć, przede wszystkim młodzież, o Powstaniu Warszawskim. To wspaniały bieg, w trakcie którego wieczorem na Starym Mieście, gdzie toczyły się najcięższe walki, panuje wyjątkowa atmosfera - dodał dyrektor Biura Sportu Warszawy Janusz Samel, zachęcając mieszkańców do kibicowania na trasie.

Bieg PAST-y

W czerwcu, skończyły się zapisy na 6. Bieg PAST-y, który tradycyjnie odbędzie się w sobotnie przedpołudnie. PAST (Polska Akcyjna Spółka Telefoniczna) to pierwszy warszawski wysokościowiec, wzniesiony w latach 1906–08 przy ul. Zielnej. Bieg po schodach z udziałem 750 uczestników ma upamiętniać walki toczone o zdobycie budynku, które trwały od 2 do 20 sierpnia 1944 roku.

PAP/kz/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Podróżujący

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.07.2019 22:32 ~Podróżujący

  Gratuluję organizatorom biegów wyboru trasy, całkowitego zamknięcia jednej jezdni Wisłostrady i sparaliżowania ruchu w centrum Warszawy. Po co sobie utrudniać życie i wyłączyć tylko część pasów jednej z ważniejszych arterii komunikacyjnych Warszawy, jak można postawić krótkie barierki w poprzek. Niech się martwią inni (kierowcy lokalni albo podróżujący przez Warszawę tranzytem).

 • Stawka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.07.2019 18:57 ~Stawka

  Na dzień przed wybuchem powstania Mikołajczyk spotkał się w Moskwie z Ludowym Komisarzem Spraw Zagranicznych ZSRR Wiaczesławem Mołotowem ten oświadczył mu, że wojskom sowieckim pozostało do miasta jedynie 10 kilometrów i wkrótce będzie ono wyzwolone.

 • Iwanow

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.07.2019 18:13 ~Iwanow

  Pod koniec lipca 1944 roku w skład 1 Frontu Białoruskiego wchodziło dziesięć armii (w tym jedna pancerna), sześć samodzielnych korpusów pancernych i kawaleryjskich oraz dwie armie lotnicze. Dowodzący frontem marszałek Konstanty Rokossowski miał więc do dyspozycji prawie milion żołnierzy, 3000 czołgów, 15000 dział i moździerzy oraz 3500 samolotów.

 • Marek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.07.2019 17:55 ~Marek

  warszawiak~warszawiak

  SKOŃCZCIE Z TYMI SPĘDAMI W WARSZAWIE! DAJCIE NAM NORMALNIE ŻYĆ!!!

  Mieszkam tu całe życie i nigdy mi to nie przeszkadzało. Nie musisz się plątać po nocy samochodem po centrum miasta ;)

 • roztropny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.07.2019 15:04 ~roztropny

  Premier Mikołajczyk otrzymał w Moskwie zapewnienie Stalina, ze zostanie udzielona pomoc Warszawie.

 • Wola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.07.2019 14:28 ~Wola

  make my day~make my day

  Gratulacje z powodu wygranej dla trójki biegaczy, którzy:
  1) Nie mają pojęcia z jakiej okazji jest ten bieg
  2) Zapytani co czują po zwycięstwie, nie odpowiedzą nic, bo nie rozumieją.
  3) Mogą podczas biegu ucierpieć z powodu zbyt niskiej temperatury, np. 25 st. (sic!)
  4) Za tydzień jadą dalej ze swoją spółką jako pracownicy spółki "cośtam GmBH", bo muszą wyrobić targety do pensji.

  I niestety masz rację. Niestety bo to w 100 prawda :( A Patriotów idących w Marszu Pamięci nazywa się faszystami (patrz komentarze poniżej).

 • Wola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.07.2019 14:26 ~Wola

  Dosia~Dosia

  to jest piękny sposób uczczenia PW. W odróżnieniu od faszystów, którzy obrażają znak Polski walczącej uzurpując sobie prawo do noszenia tego znaku. Dla przypomnienia, dowództwo PW odcięło się od ONR i nie włączyło ich w działania powstańcze.

  Kłamiesz. Mój Dziadek był w ONR i walczył w PW44 (obrona Małej PASTy - o ile wiesz co to było). Dowództwo AK nie segregowało ludzi tak jak Ty. Poza tym ci Twoi "faszyści" w większości (w przeciwieństwie do uczestników biegu) wiedzą co się wydarzyło w sierpniu-wrześniu 1944 roku.

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.07.2019 13:46 ~warszawiak

  SKOŃCZCIE Z TYMI SPĘDAMI W WARSZAWIE! DAJCIE NAM NORMALNIE ŻYĆ!!!

 • Dawid

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.07.2019 13:32 ~Dawid

  Warszawa drży w posadach od ryku dział. Wojska radzieckie nacierają gwałtownie i zbliżają się do Pragi. Niemcy wyparci z Pragi będą usiłowali bronić się w Warszawie. Zechcą zniszczyć wszystko. W Białymstoku burzyli przez sześć dni. Wymordowali tysiące naszych braci. Uczyńmy, co tylko w naszej mocy, by nie zdołali powtórzyć tego samego w Warszawie. Ludu Warszawy ! Do broni ! Niech cała ludność stanie murem wokół warszawskiej Armii Podziemnej. Uderzcie na Niemców ! Pomóżcie Czerwonej Armii w przeprawie przez Wisłę. Milion ludności Warszawy niech stanie się milionem żołnierzy.

 • make my day

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.07.2019 09:18 ~make my day

  Gratulacje z powodu wygranej dla trójki biegaczy, którzy:
  1) Nie mają pojęcia z jakiej okazji jest ten bieg
  2) Zapytani co czują po zwycięstwie, nie odpowiedzą nic, bo nie rozumieją.
  3) Mogą podczas biegu ucierpieć z powodu zbyt niskiej temperatury, np. 25 st. (sic!)
  4) Za tydzień jadą dalej ze swoją spółką jako pracownicy spółki "cośtam GmBH", bo muszą wyrobić targety do pensji.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »